Magiczne Podlasie i Suwalszczyzna: 4-dniowa wycieczka w małym gronie. Trampingowa mikro-wyprawa łączy aktywne poznawanie regionu z relaksem w naturze. Realizowana w ramach naszej autorskiej akcji Poznaj Polskę.
Są takie miejsca na mapie Polski, które wciąż skrywają wiele tajemnic. Tam, dokąd Cię zabierzemy czas płynie zupełnie inaczej. Życie toczy się niespiesznie, codzienność powiązana jest z cyklem natury, a sama natura… Cóż, musisz tego doświadczyć.
Aż dziw bierze, że tereny które będziemy eksplorować, a już zwłaszcza magiczne Podlasie, nadal znajdują się na peryferiach turystyki masowej. Ba! Takowa tam w ogóle nie istnieje. Dzięki temu przyroda pozostaje praktycznie nieskażona, a w osadach, wsiach i miasteczkach, których architektura przywołuje na myśl bajki, odnajdziesz przede wszystkich spokój.
To wielki atut i w pełni go wykorzystamy. Nie zakłócając lokalnego rytmu sięgniemy tam, gdzie dziko i pięknie. Spotkamy ciekawych ludzi, poznamy historię i splecione z nimi kultury. Bo przecież to właśnie magiczne Podlasie i Suwalszczyzna – część tzw. ściany wschodniej – są ostatnimi regionami tak bardzo zróżnicowanymi pod względem kultury, religii i tradycji. Mieszkają tu katolicy i muzułmanie – potomkowie Tatarów, spotkasz prawosławnych i baptystów. W baśniowych cerkwiach usłyszysz anielskie wręcz śpiewy, przy drogach zobaczysz drewniane krzyże i kapliczki, a pośród pól i lasów kolorowe domy ze spadzistymi dachami.
Nasze wyprawy słyną z przyjacielskiej atmosfery i unikatowych doświadczeń. Realizujemy wyłącznie autorskie programy. Uprawiamy odpowiedzialną turystykę i dbamy o Twoje bezpieczeństwo. Dowiedz się, jak podróżujemy w czasach koronawirusa: covid a podróże TU>>
1 DZIEŃ: Narwiański Park Krajobrazowy, cerkwie Podlasia i Kraina Otwartych Okiennic
Wcześnie rano spotkanie w Warszawie i wyjazd w kierunku Narwiańskiego Parku Narodowego.
NARWIAŃSKI PARK NARODOWY – Polska Amazonia
Rozległe rozlewiska Narwi tworzą unikatowy na skalę europejską kompleks mokradeł, kanałów oraz zbiorników wodnych. Jest to zarazem jedna z największych ostoi ptaków w Europie. Występuje tu około 200 gatunków, w tym wiele rzadkich i ginących.
Najpierw wstąpimy do głównej siedziby parku się w zabytkowym dworze, gdzie zasięgniemy informacji o ekosystemie polskiej Amazonii, a potem ruszymy „kładką wśród bagien” przez bagienne okolice Narwi (około 1 km).
W Waniewie przespacerujemy się drewnianym pomostem nad Narwią i jej rozlewiskami. Zanim jednak dostaniemy się na pomost czekają nas przeprawy pływającymi platformami, które poruszamy siłą własnych rąk. Pośrodku przejścia jest drewniana wieża obserwacyjna, z której można obserwować ptaki.
CERKIEWKI MAGICZNEGO PODLASIA i KRAINA OTWARTYCH OKIENNIC
Na zróżnicowanym etnicznie Podlasiu zachowało się wiele wspaniałych drewnianych cerkwi, które zobaczymy.
– Puchły – zgodnie z przekazami, w XV wieku ukazała się tu Matka Boska, dziś w tym miejscu wznosi się przepiękna, ponad 100-letnia niebieska cerkiew,
– Trześcianka – wieś słynie z unikatowej, tradycyjnej architektury drewnianej oraz zielonej drewnianej cerkwi św. Michała Archanioła (XIX wiek),
– Narew – znajduje się tu Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego,
– Kożany – drewniana prawosławna cerkiew z XIX wieku,
– Ryboły – znajduje się tu murowana cerkiew Kosmy i Damiana oraz cmentarna, drewniana Cerkiew pw. Św. Jerzego.
Na terenach Podlasia znajdziemy nie tylko drewniane cerkiewki, ale również wspaniałą architekturę wiejską. Odwiedzimy wsie pełne pięknie rzeźbionych chat z XIX i XX wieku. Zatrzymamy się w Ciełuszkach, Soce i Trześciance.
Nocleg w okolicy.
2 DZIEŃ: Białowieski Park Narodowy, Tatarski Szlak, Supraśl, Jałówka
BIAŁOWIESKI PARK NARODOWY
Rano czeka nas krótki spacer po parku pałacowym w Białowieży. Zobaczymy bogato zdobiony drewniany Dworek Gubernatora. Następnie odwiedzimy Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich, gdzie znajdują się wiekowe dęby nazwane imionami królów polskich i książąt litewskich.
JAŁÓWKA
Odwiedzimy ruiny Kościoła św. Antoniego, zniszczonego w 1944 roku przez hitlerowców. Miejsce pięknych kadrów, gdzie wśród gotyckich form architektury wkrada się zieleń, z pewnością zachwyci nie tylko fotografów.
KRUSZYNIANY i BOHONIKI – SZLAK TATARSKI
Znajdujące się na Szlaku Tatarskim Kruszyniany to miejsce szczególne na mapie województwa podlaskiego. Często zwane są także tyglem kulturowym, gdyż krzyżują się tu trzy wielkie religie: katolicka, muzułmańska i prawosławna. W Kruszynianach zobaczymy drewniany, tatarski meczet i pobliski mizar – cmentarz muzułmański.
Czeka nas również fantastyczny obiad w „Tatarskiej Jurcie”. Pierekaczewniki, trybuszoki, kibiny, pieremiacze, cebulniki, samsa i wiele innych ciekawych i nietypowych dla ziem polskich potraw można spotkać jedynie w domach tatarskich. W drodze do Suwałk zobaczymy również meczet i cmentarz w Bohonikach.
SUPRAŚL
W Supraśli znajduje się jedno z najpiękniej zaaranżowanych muzeów w Polsce – Muzeum Ikon. Gra świateł i cieni wyłuskują z rozmieszczonych tam obrazów, rzeźb i fresków, najmniejsze detale. W miasteczku jest również jedyna w kraju gotycko-biznatyjska cerkiew obronna. Jej architektura stanowi unikatowe połączenie dwóch stylów: prawosławnego i katolickiego. Nadal czynny klasztor – Ławra Supraska – słynie z bogatego zbioru pism prawosławnych, które powstawały i były gromadzone tu w ciągu ostatnich stuleci. Do najcenniejszych należy Kodeks Supraski z XI wieku, opisujący żywoty świętych. Od zamieszkujących klasztor mnichów można kupić słynne mieszanki ziołowe.
Nocleg w okolicy.
3 DZIEŃ: Sejny, Giby, Wigierski Park Narodowy, Szwajcaria, Litewski Puńsk i Oszkinie
SEJNY
Spacer po Sejnach: zobaczymy m. in. bazylikę z początku XVII wieku o niezwykle bogatej architekturze i pozostałości po dawnym klasztorze Dominikanów. Jest to znane w rejonie sanktuarium maryjne. Zobaczymy również synagogę z XVIII wieku.
GIBY
Pod Sejnami zobaczymy Kościół św. Anny w Gibach; pierwotnie był molenną staroobrzędowców. Budowla została wzniesiona w 1912 roku w miejscowości Pogorzelec (w tej samej gminie, na zachód od Gib). Poznamy niezwykle ciekawą historię staroobrzędowców.
WIGIERSKI PARK NARODOWY i KLASZTOR
Park Narodowy skupia się wokół Jeziora Wigry (73 metry głębokości) o bogatej linii brzegowej, pełnego zatok i wysp. Wody jeziora obfitują w wiele gatunków ryb. Czekają nas spacery po parku: zobaczymy jezioro z różnych punktów widokowych. Przejdziemy się ścieżką nad małymi, śródleśnymi jeziorkami zwanymi „sucharami”, wejdziemy też na wieże widokowe.
Na terenie parku znajduje się imponujący pokamedulski klasztor, malowniczo położony na półwyspie nad jeziorem. Przejdziemy się pośród jego zabudowań, gdzie znajdują się kościół, eremy, refektarz, domek furtiana, kaplica kanclerska i wieża zegarowa.
SZWAJCARIA – Cmentarzysko Jaćwingów
Rezerwat archeologiczny „Cmentarzysko Jaćwingów” kryje 100 kurhanów z czasów od II do VI wieku. Jest to jedna z nielicznych materialnych pamiątek po Jaćwingach, którzy zostali całkowicie wyniszczeni przez Krzyżaków w XIII wieku. Na terenie rezerwatu zobaczymy m. in. Grób Wodza o średnicy 30 metrów oraz płaskie, kamienne stożki kurhanów. Do dziś w okolicy funkcjonuje wiele nazw, które pochodzą z wymarłego języka Jaćwingów np. Wigry czy Wigrańce.
PUŃSK I OKOLICE – MAŁA LITWA
Puńsk i Sejny przez stulecia były zamieszkałe przez Litwinów. Na Suwalszczyźnie mieszka ich około 12 tysięcy. Do dziś stanowią 80% mieszkańców gminy Puńsk i 40% gminy Sejny. Na tym terenie jest siedem litewskich szkół oraz liczne litewskie organizacje. W Puńsku pójdziemy na obiad do litewskiej restauracji oraz na krótki spacer po miasteczku.
OSZKINIE
Na koniec dnia odwiedzimy osadę jaćwiesko-pruską. Na olbrzymim terenie powstał kamienno-drewniany kompleks grodów, warowni, kurhanów, świętych miejsc kultu i rytualnych basenów. Staranne odtwarzanie miejsc średniowiecznych jest konsultowane z historykami z Polski i Litwy. Lekcji historii udzieli nam Piotr Łukaszewicz, twórca tego niezwykłego miejsca.
Powrót na nocleg w okolice Sejn.
4 DZIEŃ: Stańczyki, Puszcza Romincka, Góra Cisowa, Suwalski Park Krajobrazowy
STAŃCZYKI
Przez Wiżajny – polski biegun zimna (najdłuższa zima trwała tuż aż do czerwca) – dojedziemy do Stańczyków. W Stańczykach zobaczymy dwa bliźniacze mosty kolejowe przypominające rzymskie akwedukty. Zaprojektowane przez włoskich architektów mosty mają po 250 metrów długości, wznoszą się nad doliną na wysokość 36 metrów, a ich arkady oddalone są od siebie o 30 metrów.
PUSZCZA ROMINCKA
Puszcza Romincka to jeden z najdzikszych rejonów w Europie. Puszcza przez wieki podlegała ochronie. Na terenie pokrytym świerczyną i torfowiskami polowali wielcy mistrzowie krzyżaccy oraz królowie pruscy. Wybierzemy się na krótki spacer po dzikiej Puszczy Rominckiej jedną z tamtejszych ścieżek np. „Niezapominajka”.
GULBIENISZKI – GÓRA CISOWA
Ze wniesienia wysokiej moreny czołowej, która pozostała po ostatnim lodowcu, rozciąga się wspaniały widok na cały Suwalski Park Krajobrazowy. Widać polodowcowe wzniesienia nazwane Bieszczadami północy i kilometrami ciągnące się wysoczyzny.
Po drodze wstąpimy na punkt widokowy „U Pana Tadeusza”, gdzie zobaczymy krajobrazy przedstawiające Litwę w filmie „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Z tego miejsca rozciąga się widok na Górę Cisową i inne wzgórza.
SUWALSKI PARK KRAJOBRAZOWY
Park został ukształtowany przez ostatnie zlodowacenia. Pozostałością są głębokie doliny, jeziora i wzniesienia.
– Czarna Hańcza – zatrzymamy się na spacer nad jeziorem Czarna Hańcza, najgłębszym jeziorem Polski i najgłębszym jeziorem niżowej Europy. Ma ono 108,5 m głębokości. Przespacerujemy się po parku pełnym starych drzew w miejscowości Czarna Hańcza. Są tutaj również ruiny dawnego dworu. Chętni wykąpią się w jeziorze korzystając z lokalnej plaży.
– „Dolina Czarnej Hańczy” – spacer trzykilometrową trasą skrajem doliny kanionu, pośród pagórków polodowcowych.
– Bochanowo – objęta ochroną łąka, na której znajdują się tysiące głazów narzutowych.
– Spacer dookoło jeziora Szurpło (ok. 6 km). Po drodze odwiedzimy Górę Zamczysko – miejsce, gdzie znajdował się ośrodek kultury Jaćwingów.
– Wodziłki – wieś staroobrzędowców, w której zobaczyć możemy drewnianą molennę – świątynię. Wieś słynie również z tradycyjnej rosyjskiej sauny – bani. Do dzisiaj mieszka tu kilka rodzin staroobrzędowców.
SUWAŁKI, DOWSPUDA, UROCZYSKO „ŚWIĘTE MIEJSCE”
Po drodze zatrzymamy się na krótkie spacery po Suwałkach i Dowspudzie. W Dowspudzie zobaczymy ruiny pałacu Paca, z którego zachowały się tylko narożny wejściowy portyk i wieża.
Na koniec odwiedzimy „Święte Miejsce” nad Jeziorem Jałowym. Znajduje się tu drewniany krzyż wzniesiony prawdopodobnie przez Jaćwingów w 1283 roku. Miejsce z wieloma kaplicami przez wieki otoczone było specjalnym kultem, krążyły też opowieści o licznych związanych z nim cudach.
Późnym wieczorem powrót do Warszawy