Malezyjskie BORNEO, Kuala Lumpur i Singapur


5000 zł + 700 USD + przelot, CZAS: 16 DNI


01-08-2025 - 16-08-2025

MALEZJA: Kuala Lumpur, Borneo, Singapur – 16 dni

*program Ewy Kucińskiej

UWAGA! Możliwość połączenia wyjazdu z wyprawą INDONEZJA: Sumatra – przygoda w dżungli Łączna cena obu wypraw to 6200 zł + 1400 USD + przelot.

Borneo to jedna z największych wysp świata. Część malezyjska dzieli się na południowy Sarawak i północny Sabah. Wyspa obfituje w liczne parki narodowe, jaskinie, dżungle, rajskie plaże, rezerwaty przyrody i lasy równikowe. Znajduje się tu najstarszy na świecie las deszczowy pełen dzikich zwierząt i egzotycznych roślin. Tylko tutaj żyją nosacze sundajskie – gatunek endemiczny wyspy Borneo. Spotkać można również orangutany, dla których powstało tu wiele ośrodków rehabilitacji. W tropikalnych wodach opływających wyspę żyją kolorowe ryby i żółwie.

Nad archipelagiem Malajskim góruje najwyższy w regionie szczyt – Kinabalu, otoczony wspaniałym parkiem narodowym o tej samej nazwie, z wieloma szlakami do pieszych wędrówek podczas których można podziwiać bogactwo świata roślinnego i zwierzęcego.

Nasz pobyt na wyspie Borneo będziemy przeplatać wycieczkami do dżungli z odpoczynkiem na plaży oraz eksplorowaniem jaskiń. Poznamy również lokalną kulturę mieszkańców wyspy. Odwiedzimy również dwie niezwykle ciekawe metropolie tego regionu: Kuala Lumpur i Singapur.

1 DZIEŃ: Polska – Malezja
Wylot z Warszawy do Kuala Lumpur, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

2 DZIEŃ: Kuala Lumpur
Przylot do Kuala Lumpur. Zakwaterowanie w hotelu i zwiedzanie miasta. Spacer tętniącymi życiem ulicami metropolii, podziwianie słynnych bliźniaczych wież – Twin Towers. Na kolację pierwsze smakowanie kuchni malajskiej, słynącej z ostrych smaków i zapachów, bogatej w egzotyczne przyprawy i mleko kokosowe. Nocleg w Kuala Lumpur.

3 DZIEŃ: Kuala Lumpur, Kuching
Przelot z Kuala Lumpur do Kuching – stolicy regionu Sarawak. Zakwaterowanie w hotelu. Po południu zwiedzanie Ośrodka Semenggoh – największego centrum rehabilitacji orangutanów w regionie Sarawak (wstęp ok. 3 USD). Przy odrobinie szczęścia będziemy mieć okazję przyjrzeć się zwierzętom w porze karmienia. Ośrodek powstał w 1975 roku, a jego zadaniem jest opieka nad rannymi lub osieroconymi orangutanami. Można tu podziwiać na wpół dzikie, młode i dorastające orangutany, które spędzają cały dzień w dżungli, przychodząc do ośrodka głównie w porze karmienia. Oprócz orangutanów można tu zobaczyć również gibony, wielkie wiewiórki oraz wiewiórki pigmejskie, a także wiele rodzajów ptaków. Po powrocie z ośrodka udamy się na wieczorny spacer po mieście. Odwiedzimy nocny market, gdzie będziemy mieli okazję skosztować specjałów lokalnej kuchni. Nocleg w Kuching.

4 DZIEŃ: Kuching, Park Narodowy Bako
Przeprawa łodzią do Parku Narodowego Bako, a następnie wycieczka szlakiem przez las deszczowy. Obserwowanie zwierząt i roślin w parku. Park położony jest w malowniczej części Borneo z bujnym lasem deszczowym, licznymi strumieniami, wodospadami i skalistymi przylądkami. W Parku Narodowym Bako można znaleźć praktycznie każdą roślinę wyspy Borneo. Jest on domem dla ok. 150 nosaczy, gatunku endemicznego, który jest zagrożony wyginięciem. Inne zwierzęta żyjące w parku to makaki, warany i świnie, a także jaszczurki i węże, z których większość nie jest groźna dla człowieka. Bako jest również idealnym miejscem do obserwacji ptaków, ponieważ żyje ich tu ponad 150 gatunków. W czasie wolnym odpoczynek na pięknym wybrzeżu. Nocleg na terenie parku lub w Kuching.

5 DZIEŃ: Kuching, Kota Kinabalu
Wycieczka do skansenu rdzennych ludów Sarawaku – Sarawak Cultural Village (wstęp ok. 15 USD). To świetna okazja, aby przyjrzeć się mozaice etnicznej i kulturowej tego rejonu. W wiosce znajdują się tradycyjne domy siedmiu różnych grup etnicznych. Oprócz Malajów i Chińczyków, spotkamy tu także ludy Bidayuh, Iban, Penan, Orang Ulu i Melanau. W każdym domu mieszkają przedstawiciele mniejszości etnicznych, kultywując swoje tradycje i zwyczaje. W wiosce można zobaczyć lokalne rękodzieło oraz przyjrzeć się codziennym rytuałom.
Wieczorem przelot do miasta Kota Kinabalu (stolica stanu Sabah) położonego u wybrzeży morza południowochińskiego. W okolicach miasteczka znajduje się wiele pięknych wysp i plaż, gdzie będziemy mieli okazję odpoczywać. Nocleg w Kinabalu.

6 DZIEŃ: Kota Kinabalu
Rejs na pobliską wyspę Manukan i wypoczynek na plaży. Wyspa należy do parku morskiego Tunku Abdul Rahman i jest doskonałym miejscem do relaksu albo snorklowania. Na terenie wyspy znajdują się restauracje i centra nurkowe. Nocleg w Kota Kinabalu.

7-8 DZIEŃ: Kota Kinabalu
Pobyt w Parku Narodowym Kinabalu (wstęp ok. 5 USD), zaliczanym do światowego dziedzictwa biosfery UNESCO, ze względu na bogactwo świata roślinnego i zwierzęcego. Znajdują się tu dwa szyty górskie: Kinabalu – 4.095 m n.p.m. oraz Tambuyukon – 2.579 m n.p.m. Sam park obejmuje obszar 754 km kwadratowych, z 4 strefami klimatycznymi, gdzie ochronie podlega 4500 gatunków roślin i zwierząt, w tym 326 gatunków ptaków i 100 gatunków ssaków.

Podczas pobytu w parku będziemy mieć możliwość odbycia 2-dniowego trekkingu na górę Kinabalu (ok. 370 USD + permit ok. 50 USD):
– dzień 1 – około 6-8 godzin wspinaczki (w zależności od kondycji) do miejsca noclegowego położonego na wysokości ok. 3.300 m n.p.m.
– dzień 2 – około godz. 2 nad ranem ruszamy na szczyt (4.096 m n.p.m.), tego samego dnia powrót ze szczytu i zejście w dół (trekking jest dość intensywny, wymagany średni poziom sprawności fizycznej, zakwaterowanie i wyżywienie w schronisku na szlaku).

Inne wycieczki fakultatywne:
– całodniowa wycieczka po Parku i jego okolicach – zwiedzanie ogrodu botanicznego, spacer po mostkach zawieszonych wśród drzew, 40 metrów nad ziemią, kąpiel w gorących źródłach, a także wizyta na lokalnym bazarze z pamiątkami (ok. 40 USD)
– całodniowa wycieczka na tropikalne wyspy w okolicach Kota Kinabalu, możliwość snorklingu (ok. 60-80 USD)

9 DZIEŃ: Kota Kinabalu, Park Narodowy Gunung Mulu
Przelot do Mulu – małej miejscowości, położnej w środku dżungli w przepięknym Parku Narodowym Gunung Mulu. W parku znajduje się ponad 2000 gatunków fauny i flory. Należy on do Światowego Dziedzictwa Biosfery UNESCO. Obejmuje dziewicze obszary dżungli Borneo, w tym tzw. las wysoki sięgający od 40 do 60 metrów wzwyż. Jest również znany z rekordowo dużych i długich jaskiń. Po przylocie i zakwaterowaniu w hotelu, w zależności od warunków pogodowych spacer po tropikalnym lesie do wodospadu i odpoczynek w dżungli. Nocleg w Mulu.

10 DZIEŃ: Park Narodowy Gunung Mulu
Dzień przeznaczony na spacery po parku (wstęp do parku ok. 8 USD)  i wycieczki po jaskiniach:
– Jaskinia Czystej Wody (ciągnie się ok. 225 km, a w środku jaskini płynie rzeka z krystalicznie czystą wodą) oraz Jaskinia Wiatru (gdzie ciągle czuć lekki i chłodzący wiaterek) to ok. 4-godzinna wycieczka połączona z rejsem (ok. 17 USD)
– Jaskinia Jeleni (Deer Cave) i Jaskinia Lang to ok. 4-godzinna wycieczka prowadząca do tych dwóch jaskiń,  znajdujących się na południowej części zbocza Masywu Mulu, Jaskinia Jeleni jest drugą największą jaskinią na świecie i żyje tutaj ok. 3 mln nietoperzy, które w dni bez opadów o zmierzchu wylatują z jaskini w poszukiwaniu jedzenia, w Jaskini Lang można podziwiać najbardziej urokliwe formacje skalne o różnych kolorach (ok. 8 USD)
– dwugodzinny spacer po mostkach zawieszonych wśród drzew (ok. 12 USD)
W parku można również wybrać się na spacer ścieżką botaniczną oraz do wodospadu i Doliny Paku.

11 DZIEŃ: Kota Kinabalu, Kudat
Rano przed wylotem możliwość krótkiego spaceru i około południa przelot do Kota Kinabalu (zdarza się, że ze względu na warunki pogodowe loty mogą być opóźnione lub przełożone na następny dzień). Przejazd busem nad morze do miejscowości Kudat. Nocleg w Kudat.

12-14 DZIEŃ: Kudat, Kota Kinabalu
Pobyt w ośrodku wypoczynkowym w okolicach turystycznej miejscowości Kudat. Niedaleko znajduje się tzw. wierzchołek Borneo, czyli efektowne formacje skalne leżące na najbardziej wysuniętej na północ części wyspy. To czas na wypoczynek na plażach i kąpiel w morzu. Dla chętnych możliwość wycieczki ze snorklowaniem (ok. 45 USD). Trzeciego dnia powrót busem do Kota Kinabalu. Ostatnia kolacja na nadmorskim targu rybnym, gdzie świeże ryby i owoce morza są przygotowywane na miejscu. Nocleg w Kota Kinabalu.

15 DZIEŃ: Singapur
Przelot do Singapuru. Zwiedzanie kosmopolitycznego Singapuru m. in. dzielnicy Little India z hinduistycznymi świątyniami i pyszną kuchnią indyjską, a także gwarnego deptaku przy zatoce Marina Bay, w tym Gardens by the Bay skąd rozpościera się widok na miejscowe drapacze chmur. Nocleg w Singapurze.

16 DZIEŃ: Malezja – Polska
Wylot z Singapuru do Polski, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji praktycznych dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

Wyprawa na Borneo jest idealna dla osób, które lubią obcować z naturą. Sporą część wyprawy spędzimy na wycieczkach po parkach narodowych obserwując przyrodę i zwierzęta pod dobrą opieką lokalnego przewodnika.

grupy

GRUPA

Grupa od 6 do 11 osób.

dokumenty

Do udziału w wyprawie wymagany jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wyprawy.

jak-sie-spakowac

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności do 70 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem (warunki transportu bagażu mogą być różne), waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy).

Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie powinna przekraczać 5 kg.

jak-sie-ubrac

JAK SIĘ UBRAĆ?

Poza chłodniejszymi  porankami i wieczorami w niektórych regionach, będzie bardzo ciepło, ale mogą zdarzać się przelotne deszcze. Co zabrać:

– obuwie: wygodne, lekkie buty sportowe, rozchodzone sandały, klapki pod prysznic
– polar, lekka kurtka sportowa
– płaszcz przeciwdeszczowy
– apaszka lub cienki szalik (może przydać się w transporcie, może działać ostra klimatyzacja)
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– długie, cienkie spodnie i przewiewna bluzka z długim rękawem, najlepiej z bawełny
– koszulki z krótkimi rękawami, krótkie spodenki, spodnie typu „bojówki” z długimi nogawkami (najlepiej odpinanymi)
– kostium kąpielowy

Osoby udające się na trekking na Górę Kinabalu powinny przygotować odzież i obuwie jak na wycieczkę górską:
– dobre buty trekkingowe (rozchodzone) lub sportowe (z grubą, antypoślizgową podeszwą – błoto na trasie)
– rękawiczki
– cienką czapkę
– cieplejszy polar
– kurtkę przeciwwiatrową
– woreczki plastikowe
– butelkę do picia wody wielorazowego użytku
– batony energetyczne

Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży lub w praniu (w większości hoteli można tanio oddać rzeczy do prania).

co-bezwzglednie-nalezy-zabrac

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– aparat fotograficzny, mogą przydać się dodatkowe baterie do aparatu ze względu na częste awarie prądu
– lekki śpiwór lub śpiwór bawełniany (prześcieradło do spania)
– karimatę
– kubek najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania w hotelu kawy lub herbaty
– ręcznik plażowy
– okulary przeciwsłoneczne
– papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
– chusteczki nawilżane, odkażacz do rąk – bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z wysokim filtrem (dużo czasu spędzamy na słońcu)
– latarkę (najlepiej czołówka)
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach
– drobne upominki dla dzieci, np. długopisy, maskotki (lepiej nie zabierać słodyczy, w miejscach gdzie jest dużo turystów dzieci często chorują na próchnicę)

pieniadze

PIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać około 500 dolarów amerykańskich przeznaczonych na jedzenie, bilety wstępu, napiwki oraz na udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy, osoby wybierające się na trekking na Górę Kinabalu – dodatkowy koszt trekkingu to ok. 370 USD + permit 50 USD). Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.

Osoby spożywające alkohol powinny mięć świadomość, że może to podnieść ogólne koszty pobytu. Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży. Koniecznie trzeba się targować.

Dolary muszą być w bardzo dobrym stanie, nowe (duże głowy prezydentów na banknotach). Nie opłaca się zabierać niskich nominałów (1-10 USD), gdyż przy wymianie na dongi mają one niższą wartość. Bankomaty są dostępne rzadko, tylko w dużych miastach.

zdrowie

ZDROWIE

Wyprawa wymaga średniej sprawności fizycznej. Trekking na Górę Kinabalu jest dość wymagający. Może zdarzyć się, że będziemy wędrować w wysokiej temperaturze, co może wymagać nieco wysiłku.

Szczepienia nie są obowiązkowe lecz zalecane (żółtaczka A i B, błonica, polio, tężec, dur brzuszny, japońskie zapalenie mózgu).

Ryzyko zarażenia malarią niewielkie.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania
– trillac (przydatny podczas brania antybiotyku lub też w celu przygotowania żołądka przed wyjazdem)
– na zatrucia pokarmowe: najlepiej węgiel gdyż działa również na zatrucia bakteryjne lub nifuroksazyd (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
– witaminy, wapno
– leki na przeziębienia, które zdarzają się tu dość częste, zazwyczaj są głównym chorobowym utrudnieniem (fervex, gripex itp.) oraz ból gardła
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu lub inny środek odkażający
– środek przeciwko komarom, np. OFF, Mugga

jedzenie

JEDZENIE

Kuchnia malezyjska to prawdziwa przygoda kulinarna, ekscytująca mieszanka nieznanych nam smaków. Dostępne są posiłki wegetariańskie i mięsne, przyrządzane na wiele sposobów. Praktycznie niespotykana jest wieprzowina, za to wszechobecny jest kurczak, zdarza się również wołowina. W restauracjach, ale również na ulicznych straganach można dostać pyszne zupy, ryż i makarony z dodatkami. W miejscach nadmorskich popularne są ryby i owoce morza: krewetki, kalmary i wiele innych.

Często jedzenie może być bardzo ostro przyprawione. Trzeba uważać.

W związku z inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem, biorąc pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych. Najlepiej, przynajmniej na początku, ograniczyć się do posiłków gotowanych lub smażonych, a unikać np. surowych warzyw.

Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, Większość jedzenia można kupić na miejscu.

transport

TRANSPORT

Środki transportu:
– autobusy zazwyczaj z klimatyzacją
– taksówki, minibusy wynajmowane dla grupy na trasie
– motoriksze lub riksze rowerowe

noclegi

NOCLEGI

Zazwyczaj nocujemy w hotelach w pokojach dwuosobowych z łazienkami, wiatrakiem lub  klimatyzacją. Na terenie parków narodowych mogą zdarzyć się noclegi w salach wieloosobowych. Standardy noclegów w hotelach zależą też od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej. Zdarza się, że pilot szuka hoteli na miejscu. W skrajnych sytuacjach  może zdarzyć się, że grupa jest rozlokowana w dwóch hotelach.

telefon-i-internet

INTERNET, TELEFON

W hotelach jest dostępne wi-fi. Rozmowy do Polski to koszty 5-10 zł za minutę z telefonu polskiego. Można kupić lokalna kartę telefoniczną z Internetem.

elektrycznosc

ELEKTRYCZNOŚĆ

Gniazdka elektryczne są czasami podobne jak w Polsce, ale często zdarza, że ze względu na nieco inną budowę, wtyczki z nich wypadają.

Zdarzają się czasem awarie prądu. W takich sytuacjach warto mieć ze sobą latarkę i zapasowe baterie.

napiwki

NAPIWKI

W restauracjach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku. W transporcie: dla kierowców samochodów wynajętych dla grupy, przy dłuższych przejazdach. Zwiedzanie: drobne napiwki dla miejscowych przewodników.

 

Mapy brak... chwilowo

01-08-2025 - 16-08-2025

5000 zł + 700 USD + przelot

Czas: 16 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: przeloty Kuala Lumpur - Kuching, Kuching - Kota Kinabalu, Kota Kinabalu - Mulu, Mulu - Kota Kinabalu, Kota Kinabalu - Singapur, ubezpieczenie KL 45.000 EUR i NNW 20.000 PLN, noclegi, transport: autobusy, minibusy, statek, łodzie, taksówki na trasie wycieczki (poza fakultatywnymi), koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: przelotu Warszawa - Kuala Lumpur, Singapur - Warszawa (ok. 2300-3000 zł), kosztów wyżywienia (ok. 15 USD dziennie), zajęć fakultatywnych (ceny orientacyjne podane w programie wyprawy), biletów wstępu, napiwków (łącznie ok. 500 USD)

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: