MAROKO – od Atlantyku po Saharę


2400 zł + 650 EUR + przelot, CZAS: 16 DNI


27-04-2024 - 12-05-2024 - ZAPISY TRWAJĄ, DOŁĄCZ DO NAS!

Maroko – od Atlantyku po Saharę i… z powrotem w 16 dni. Intensywna, autorska wyprawa w małej grupie pod okiem świetnego pilota. Zapraszamy.

1 DZIEŃ: Tanger

Lot z przesiadką do Tangeru. Spacer po kolonialnym centrum. Jeszcze niedawno była to mekka wszelkiego rodzaju artystów z całego świata. Piechotą udamy się na wybrzeże, gdzie po drugiej stronie cieśniny ujrzymy góry Gibraltaru. Nocleg w Tangerze.

2 DZIEŃ: Tanger, Szafszawan

Przejazd do Szafszawan – urokliwego miasteczka, założonego pod koniec XV wieku. Nocleg w Szafszawan.

3 DZIEŃ: Szafszawan

Odpoczynek, spacery, zakupy w pełnym krętych uliczek, błękitnym miasteczku. To prawdziwy raj dla fotografów. Do Szafszawan przybywali przez setki lat Żydzi i muzułmańscy uchodźcy ze zdobytych przez Hiszpanów południowych terenów Półwyspu Iberyjskiego. Do końca XIX wieku miasto było zamknięte dla chrześcijan pod groźbą śmierci. Kiedy w 1920 roku przybyli tu Hiszpanie, zaskoczyła ich obecność Żydów, mówiących średniowiecznym językiem kastylijskim, którego w Hiszpanii używano czterysta lat wcześniej. Nocleg w Szafszawan.

4 DZIEŃ: Volubilis, Meknes

Rano przejazd do Volubilis – najważniejszego stanowiska archeologicznego z czasów rzymskich. Zachował się tu rozległy kompleks ruin starożytnej stolicy Mauretanii – Tingitana, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Są tu ruiny m. in. bazyliki, forum, kapitolu i łuku Karakalli. Mury miejskie miały łącznie długość 2500 metrów. W kolejnych stuleciach miasto pod rządami Arabów rozwijało się nieprzerwanie aż do XVIII wieku. Na obiad dojeżdżamy do Meknes, gdzie zobaczymy słynną, wielodrzwiową, pięknie zdobioną Bramę Bab al-Mansur i przespacerujemy się po średniowiecznej medynie (UNESCO). Wieczorny przyjazd do Fezu. Nocleg w Fezie.

5 DZIEŃ: Fez

Cały dzień spędzimy poznając jedną z największych i najstarszych medyn świata w Fezie. To istny labirynt, gdzie łatwo stracić orientację pośród tysięcy straganów, sklepów i budynków, które pamiętają odległe czasy. Znajduje się tu wiele zabytków z różnych epok: medresy, meczety i pałace. Zobaczymy chyba najsłynniejszą garbarnię na świecie, która znajduje się w centrum miasta. Wanny wypełnione kolorowymi barwnikami tworzą iście fantastyczny krajobraz. Wejdziemy też na wzgórze pod grobowce Marynidów – władców Fezu, skąd rozciąga się widok na otoczone 12 kilometrowym murem miasto.
Założony w VIII wieku Fez był pierwszą stolicą Maroka. W końcu X wieku miasto było niekwestionowanym ośrodkiem kulturalnym, religijnym i gospodarczym marokańskiego państwa. Średniowiecznym przybyszom z Europy jawiło się z jednej strony jako stolica fanatyzmu (było jednym z najświętszych miast islamu), a jednocześnie jako centrum nauk (kwitł tu rozwój medycyny, filozofii i matematyki). Nocleg w Fezie.

6 DZIEŃ: na południe Maroka 

Całodzienny przejazd na południe Maroka w kierunku Sahary. Nocleg po drodze, niedaleko Merzugi.

7-8 DZIEŃ: Sahara, Merzuga, czerwone wydmy

Dziś wyruszamy z naszą karawaną na pustynię, gdzie czeka nas nocleg pośród wysokich na 150 metrów czerwonych wydm. Spędzimy nocleg w namiotach lub pod gołym niebem w obozowisku nomadów. Niezwykle ważne jest, aby być w tym miejscu podczas zachodu i wschodu słońca. Piasek nabiera wtedy wyjątkowej czerwonej barwy. W nocy czekają nas widoki bogato ugwieżdżonego nieba, na obserwację którego nie ma lepszego miejsca niż pustynia (ok. 100 EUR – karawana przez pustynię wraz z noclegiem i wyżywieniem). Po południu drugiego dnia wyjeżdżamy w stronę wąwozu Todra. Nocleg w okolicy.

9 DZIEŃ: wąwozy Todra i Dades

Dziś eksplorujemy dwa wąwozy: Todra i Dades. Wąwóz Todra słynie z pionowych, wysokich na 400 metrów ścian, a wąwóz Dades z różnokształtnych formacji skalnych, kolorowych wiosek i warownych kazb (domów-fortec).W okolicach znajduje się wiele opuszczonych ceglano-glinianych starych kazb, a nawet całych miast, które tworzą niezwykły, pustynny krajobraz tego rejonu. Nocleg w okolicy.

10 DZIEŃ: Warzazat, Ait Ben Haddou

Przejazd do stolicy rejonu – Warzazat, gdzie zobaczymy olbrzymią kazbę Taouirit. Chętni odwiedzą też studio filmowe, gdzie kręcono m. in. „Królestwo Niebieskie” i „Klejnoty Nilu”. Dalej pojedziemy do malowniczo położonego Ait Ben Haddou. To również miejsce wielu plenerów filmowych m. in. „Gry o Tron”. Pierwotnie istniejące tu kazby zostały rozbudowane na potrzeby filmów, wcale nie umniejszając urody tego miejsca. Potem czeka nas przejazd do Marakeszu, z wieloma postojami po drodze. Będziemy przemierzać kolorowe góry Atlas, pełne góralskich wiosek i pięknych widoków. Nocleg w Marakeszu.

11 DZIEŃ: Marakesz

Spacer po pełnym zabytków Marakeszu. Podczas wędrówek po medynach i zaułkach miasta odwiedzimy liczne pałace, meczety, medresy i nekropolię. Czekają nas zakupy, odpoczynek i tradycyjne marokańskie jedzenie.
Marrakesz (UNESCO) powstał w drugiej połowie XI wieku – pierwotnie jako niewielki ksar, który w kolejnych wiekach rozrósł się do warownego miasta. Na przełomie XII i XIII wieku Marrakesz był stolicą wielkiego imperium, ciągnącego się od wybrzeży Oceanu Atlantyckiego aż po Trypolitanię. Był to również okres największej świetności miasta, które znacznie wówczas rozbudowano. W XVI wieku Marakesz ponownie stał się stolicą wielkiego imperium sięgającego od południowej Portugalii, aż po Timbuktu, przejmując tym samym kontrolę nad najważniejszymi trasami karawan w tej części świata. Nocleg w Marakeszu.

12 DZIEŃ: Marakesz, Imlil

Dalsze zwiedzanie Marakeszu. Dla chętnych wycieczka do Imlil (ok. 30 EUR), małej wioski położonej w wysokich górach Atlasu (1800 m n.p.m.). Spacery po tradycyjnych marokańskich wioskach. Nocleg w Marakeszu.

13 DZIEŃ: Essaouira

Po południu przejazd do nadmorskiej Essaouiry (UNESCO). To malownicze miasteczko z kolorową, otoczoną murem zabytkową medyną, idealnie nadaje się do odpoczynku po wielu przygodach. Na kolację owoce morza. Nocleg w Essaouira.

14-15 DZIEŃ: Essaouira

Zasłużony odpoczynek w Essaouirze. Dla chętnych wycieczki po okolicy. Drugiego dnia po południu powrót do Marakeszu. Nocleg w Marakeszu.

16 DZIEŃ: powrót z Maroka do Polski 

Wylot z Marakeszu do Polski. Lot z przesiadką.

MAROKO (Królestwo Marokańskie)
Stolica: Rabat
Waluta: dirham marokański (MAD)
Języki urzędowe: arabski, tamazight

PRZEPISY WJAZDOWE

Obywatele polscy udający się turystycznie do Maroka są zwolnieni z obowiązku wizowego na okres do 90 dni. Prawo wjazdu bez wizy obejmuje też Saharę Zachodnią, przy czym dokumenty podróżnego mogą być tu kontrolowane częściej niż w innych regionach Maroka.

Jedynym dokumentem uprawniającym do wjazdu na terytorium Maroka jest paszport, którego ważność musi obejmować co najmniej cały okres planowanego pobytu. Ostateczną decyzję o wpuszczeniu cudzoziemca na terytorium Maroka podejmuje każdorazowo służba graniczna. Osoba podróżująca musi posiadać bilet powrotny oraz udokumentować posiadanie środków finansowych wystarczających na cały planowany pobyt (gotówka, karty kredytowe, wyciąg z konta itp.).

W razie utraty paszportu, na podstawie którego wjechano do Maroka, należy niezwłocznie powiadomić najbliższy posterunek policji oraz wymagać sporządzenia protokołu zgłoszenia utraty. Dokument ten będzie wymagany przez służbę graniczną przy wyjeździe z Maroka, a w przypadku jego braku strona marokańska może zakazać cudzoziemcowi wyjazdu z kraju do czasu wyjaśnienia sprawy.

BEZPIECZEŃSTWO

Odradza się wszelkie podróże na pogranicze Sahary Zachodniej i Mauretanii, a na pozostałe obszary Sahary Zachodniej podróże, które nie są konieczne. Sahara Zachodnia to terytorium o nieuregulowanym statusie, znajdujące się w większości pod administracją Maroka. Na jej obszarze utrzymuje się wysokie zagrożenie terroryzmem. We wschodniej części Sahary Zachodniej (przy granicy z Mauretanią) znajduje się znaczna liczba min i ładunków wybuchowych. Podróżujący w ten region powinni korzystać jedynie z oficjalnie wytyczonej sieci dróg.

Na terenach pustynnych, szlakach turystycznych i terenach oddalonych od głównych miast istnieje zagrożenie porwaniami o charakterze terrorystycznym oraz innymi formami przemocy. Ich ofiarą mogą paść także turyści i pracownicy humanitarni. Turystom udającym się na wyprawy w tereny niezamieszkałe zaleca się korzystanie z usług licencjonowanych przewodników.

Niewskazane są nocne spacery po medinach – starych dzielnicach miast. Na tamtejszych bazarach zdarzają się kradzieże. Niebezpieczne są również ubogie, peryferyjne dzielnice wszystkich dużych miast Maroka. Stanowczo odradza się wchodzenie do slumsów. Cudzoziemcy, którzy wybierają się na ustronne plaże lub do punktów krajobrazowych, mogą być narażeni na zaczepki i prośby o pieniądze. Zaleca się szczególną ostrożność w autobusach i taksówkach.

Zdarza się, że samotne kobiety są zaczepiane przez mężczyzn, dlatego zalecane jest podróżowanie w grupie. Nagabywane osoby, mogą zawsze poprosić o pomoc policjanta. Policja i żandarmeria są przyjazne turystom. Cieszą się dużym autorytetem i bez trudu odstraszają intruzów.

Północ Maroka (okolice Tangeru, Tetouanu, gór Rif: Kettama, Bab Beret, Al Hoceima) oraz okolice Nadoru i Oujdy na wschodzie kraju to tereny uprawy konopi indyjskich i handlu narkotykami. Turyści powinni wystrzegać się handlarzy tym towarem, którzy często są konfidentami policji i mogą we współpracy z nią prowokować zakup kontrolowany.

UBEZPIECZENIE

Zalecane jest wykupienie kompleksowego ubezpieczenia podróżnego, w tym od następstw nieszczęśliwych wypadków, pokrywającego koszty hospitalizacji i ewentualnego transportu medycznego do kraju. Wskazane jest posiadanie polisy ubezpieczyciela z czynnym całodobowym centrum pomocy, które w przypadku zaistnienia nieszczęśliwego zdarzenia potwierdzi pokrycie kosztów leczenia czy też transportu.

ZDROWIE

W Maroku szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Przed podróżą warto jednak rozważyć zaszczepienie się przeciw tężcowi, durowi brzusznemu, błonicy, polio i żółtaczce pokarmowej typu A.

Ze względu na odmienne zwyczaje higieniczne turysta może zachorować na dur brzuszny i inne choroby układu trawiennego. Zdarzają się przypadki zarażenia amebozą lub pasożytami przewodu pokarmowego. Turyści powinni pić wyłącznie wodę przegotowaną (wodę należy długo gotować) bądź mineralną (butelkowaną), a owoce i warzywa starannie myć i obierać przed spożyciem.

Ze względu na występujące okresowo przypadki wścieklizny należy unikać kontaktów z bezdomnymi zwierzętami. Zdarzają się również przypadki zapalenia opon mózgowych. Z powodu panującej bilharcjozy nie są wskazane kąpiele w wodach słodkich i wolno stojących. Bezpiecznie można pływać tylko w chlorowanych i właściwie utrzymanych basenach.

Opieka zdrowotna w Maroku jest na dobrym poziomie. Publiczne i prywatne ośrodki opieki medycznej świadczą usługi odpłatnie. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi od 10 do 20 EUR, porada lekarska w nocy lub w weekend – 30 EUR, natomiast dobowy koszt pobytu w szpitalu lub klinice ok. 60 EUR (bez kosztów leczenia).

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU

Nie ma szczególnych ograniczeń dotyczących poruszania się po kraju. Podróżowanie samochodem z Maroka do granicy z Mauretanią jest uciążliwe z racji warunków klimatycznych (pustynny teren, burze piaskowe). Droga wzdłuż atlantyckiego wybrzeża Maroka jest w dobrym stanie, ale miejscami bardzo wąska. Nie należy się od niej oddalać, bowiem poza nią teren bywa jeszcze miejscami zaminowany.

CŁO

Nie ma obowiązku pisemnego deklarowania przywozu dewiz, jeśli ich wartość jest równa lub wyższa niż 100 ty. dirhamów marokańskich (ok. 9 tys. EUR i więcej). Deklaracja taka będzie ważna 6 miesięcy (na jedną podróż) i będzie potwierdzeniem źródła pochodzenia dewiz przy ich ewentualnym wywozie z Maroka.

Niewykorzystane w Maroku dirhamy można wymienić powtórnie na dewizy tylko na podstawie zaświadczenia o wcześniejszej wymianie obcej waluty na dirhamy. Wymiany dewiz należy dokonywać tylko w bankach lub kantorach posiadających odpowiednie uprawnienia do przeprowadzania tego typu operacji. Dirham marokański jest poza Marokiem walutą niewymienialną. Wwóz i wywóz tej waluty na terytorium Maroka jest dozwolony w kwocie nieprzekraczającej 2 tys. MAD.

PRZEPISY PRAWNE

Przemyt i używanie narkotyków oraz handel nimi są surowo karane. Turyści nagabywani przez handlarzy nie powinni podejmować rozmowy. Od przygodnych znajomych bezwzględnie nie należy przyjmować żadnych przesyłek ani listów do Europy, ponieważ mogą one zawierać narkotyki.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą grzywny i pozbawienia wolności.

Przywóz bezzałogowych obiektów latających napędzanych silnikiem i zdalnie sterowanych, np. dronów lub profesjonalnego sprzętu do rejestracji obrazu i dźwięku wiąże się z ryzykiem ich konfiskaty w przypadku braku stosownych zezwoleń.

OBYCZAJE

W Maroku obowiązują odmienne normy zachowania i ubierania się. Poza hotelami wyższej klasy za szokujące mogą uchodzić zbyt swobodne stroje, zwłaszcza kobiece (np. spódnice mini, bluzki z odkrytymi ramionami, szorty, obcisłe ubrania). Takich strojów (dotyczy to również zbyt krótkich spodni u mężczyzn) należy się wystrzegać, szczególnie podczas podróży na południe kraju i z dala od ośrodków turystycznych. Niemile widziane jest również fotografowanie ludzi bez ich zgody lub z ukrycia i może spotkać się z gwałtownym sprzeciwem. Nie jest też dopuszczalne fotografowanie wnętrz większości meczetów z progu. Kto te zakazy zlekceważy, może być narażony na nieprzyjemności.

Islam zabrania picia alkoholu, dlatego zdecydowana większość tańszych restauracji i jadłodajni oraz sklepów spożywczych nie sprzedaje go. Jest on jednak dostępny w prawie wszystkich supermarketach, a także w nielicznych licencjonowanych punktach sprzedaży w dużych miastach oraz barach. Osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu mogą zostać zatrzymane. W okresie ramadanu należy unikać spożywania posiłków w miejscach publicznych. Marokańskie władze tolerancyjnie traktują inne religie. W każdym większym mieście istnieją kościoły katolickie, w których odprawiane są msze. Istnieją również cerkwie i synagogi.

PRZYDATNE INFORMACJE

– Maroko leży w strefie aktywnej sejsmicznie
– waluty można wymieniać po jednolitym kursie w bankach, kantorach i większych hotelach, jednak banknoty muszą być w bardzo dobrym stanie (nie pomięte, bez stempli i odręcznych napisów) i pochodzące z nowych emisji, w przeciwnym razie pracownicy kantorów mogą odmówić ich przyjęcia
– w Maroku można dokonać wymiany wyłącznie dolarów amerykańskich z nowych emisji, dolary stare sprzed 2009 roku nie będą przyjmowane
– odradza się dokonywania wymiany walut u ulicznych handlarzy walutą
– bankomaty są dostępne we wszystkich większych miastach, a także w ośrodkach turystycznych
– specyfiką Maroka jest negocjowanie cen: w sklepach, w których nie ma wywieszek cenowych, a także w niektórych restauracjach, dlatego konieczne jest upewnienie się co do ceny poszczególnych dań, jeżeli w menu nie ma wyraźnie wskazanych cen
– w restauracjach lub kawiarniach dobrze widziane są napiwki w wysokości 5-10% rachunku lub wedle uznania

Mapy brak... chwilowo

27-04-2024 - 12-05-2024

2400 zł + 650 EUR + przelot

Czas: 16 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: noclegi, ubezpieczenie KL 100.000 EUR i NNW 20.000 PLN, transport: prywatny bus na trasie wycieczki (poza fakultatywnymi), mogą zdarzyć się inne środki transportu np. autobus, taksówki itp. koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: biletu lotniczego do Tangeru i powrotnego z Marakeszu (wylot z Warszawy lub innego europejskiego miasta, ok. 800-1500 zł), wyżywienia (ok. 10-20 EUR dziennie), biletów wstępu, zajęć fakultatywnych (ceny podane w programie wyprawy), napiwków

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: