MEKSYK południowy – w krainie Majów


2000 zł + 1600 USD + przelot, CZAS: 15 DNI


01-12-2023 - 15-12-2023 - ZAPISY TRWAJĄ, DOŁĄCZ DO NAS!

Meksyk południowy – intensywna autorska wyprawa do kraju Majów, do miejsc rzadko eksplorowanych przez turystów. Stawiamy na intensywne i jakościowe poznanie kultury majańskiej, spotkania z przyrodą i relaks.

 

Zapraszamy Cię na wyprawę zaprojektowaną tak, aby uważnie i w pełni doświadczyć spektrum różnorodności południowego Meksyku. Na wyjazd z człowiekiem, który zna Meksyk jak własną kieszeń.

Czego doświadczysz? Ruszamy przez południowe stany Jukatan i Chiapas, gdzie rozwijała się kultura Majów – jedna z najbardziej tajemniczych cywilizacji naszej planety. Tam też odkryjemy niesamowitą dziką przyrodę, która była naturalnym środowiskiem otaczającym imponujące miasta
epoki prekolumbijskiej.

Podczas wyprawy przez Meksyk południowy podążamy nie tylko śladami upadłych cywilizacji, ale też spotykamy się ze współczesnymi Majami. Poznasz ich życie codzienne, zaskakujące zwyczaje i tradycje oraz otoczenie. I co równie ważne – eksplorujesz z nami teren spoza głównych szlaków, rzadko odwiedzany przez turystów.

Co jeszcze na trasie południowego Meksyku? Oko w oko z nieujarzmioną przyrodą, bo meksykańska fauna i flora zapiera dech w piersiach. Przekonasz się o tym pływając w lazurowych wodach, stojąc u stóp wielkich wodospadów czy podczas rejsu, gdzie będziemy wypatrywać delfinów.

I wreszcie dżungla! Soczysta, niesamowita, egzotyczna – to w dzień, bo w nocy posłuchasz koncertów na żywo. Poczujesz bijące serce dżungli, a Twoje ucho wyłowi tysiące różnych dźwięków układających się w spójną melodię dzikiej natury.

Wyprawy z Om Tramping słyną z przyjacielskiej atmosfery i unikatowych doświadczeń. Realizujemy wyłącznie autorskie programy. Uprawiamy odpowiedzialną turystykę i dbamy o Twoje bezpieczeństwo. Dowiedz się, jak podróżujemy w czasach koronawirusa: covid-19 a podróże TU>>

1 DZIEŃ: przelot

Przelot z Polski do Cancun. Przejazd do malowniczego miasteczka Valladolid. Odpoczynek. Pierwsze spotkanie z kuchnią meksykańską i tequilą. Nocleg w Valladolid.

2 DZIEŃ: laguna Rio Lagartos, Chichen Itza, Izamal

Wcześnie rano wyjazd w kierunku laguny Rio Lagartos. Laguna jest częścią rezerwatu naturalnego, wpisanego na listę Rezerwatów Biosfery UNESCO. Czeka nas rejs po lesie namorzynowym, podglądanie różowych flamingów i kąpiel błotna dla chętnych. W tym regionie w porze suchej pojawia się – przy odrobinie szczęścia – możliwość oglądania różowych jezior. Dalszy przejazd do Chichen Itza i zwiedzanie sławnego kompleksu ruin jednego z największych miast Majów. Zobaczymy Piramidę Pierzastego Węża, największe w obu Amerykach boisko do peloty oraz świętą cenotę. Przejazd na nocleg do urokliwego miasteczka Izamal.

3 DZIEŃ: Merida, cmentarz w Pomuch, Campeche

Poranna wizyta w Meridzie, stolicy Jukatanu. Spacer po centrum miasta i reprezentacyjnej ulicy Montejo. Dalszy przejazd do Campeche nad Zatoką Meksykańską. Po drodze zatrzymamy się na cmentarzu w Pomuch, gdzie lokalna ludność przed świętem zmarłych szoruje kości przodków. Zamiast nagrobków zobaczymy skrzynki z czaszkami zmarłych. Po południu spacer kolorowymi uliczkami starówki w Campeche. Starówkę wpisano na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Nocleg w Campeche.

4 DZIEŃ: wybrzeże Zatoki Meksykańskiej, rejs, Villahermosa

Przejazd wybrzeżem Zatoki Meksykańskiej do miejsca skąd ruszymy na rejs w poszukiwaniu delfinów. Prawie dwugodzinny rejs uświetni nie tylko wielce prawdopodobna wizyta tych inteligentnych ssaków morskich, ale również wyborna kąpiel w lazurowej wodzie „el Golfo”. Nocleg w stolicy stanu Tabasco – Villahermosa.

5 DZIEŃ: La Venta, kanion Sumidero, San Cristóbal de las Casas

Poranna wizyta w La Venta, gdzie zobaczymy pozostałości po kulturze olmeckiej – pierwszej prekolumbijskiej cywilizacji na terenie Meksyku. Stan Tabasco jest stolicą meksykańskiego kakao. Postaramy się spróbować czekolady na trasie przejazdu. Po południu rejs przez Kanion Sumidero, którego ściany dochodzą do tysiąca metrów wysokości. Po drodze będziemy obserwować liczne gatunki zwierząt zamieszkujących ten ciekawy ekosystem. Nocleg w tętniącym życiem nocnym San Cristóbal de las Casas.

6 DZIEŃ: wioski indiańskie, San Cristóbal de las Casas

Wycieczka do pobliskich wiosek indiańskich. Zobaczymy m.in. kościół w San Juan Chamula, w którym odprawiane są niezwykłe rytuały z pogranicza dawnych, prekolumbijskich wierzeń. Odwiedzimy dom indiański i doświadczymy lokalnego życia. Spotkamy się z rodziną Tzotzilów – przedstawicielami jednych z ostatnich Majów żyjących według dawnych tradycyjnych zwyczajów. Powrót na nocleg do San Cristobal de las Casas.

7 DZIEŃ: Cerámica, wodospad Chiflón, Lagunas Montebello

Dziś ruszymy w dżunglę. Po drodze zajrzymy do wioski słynącej z wyjątkowej ceramiki, obejrzymy jeden z najwyższych wodospadów w Meksyku, a także lazurowe laguny Montebello. Noc spędzimy w bungalowach w dżungli.

8 DZIEŃ: eksploracja dżungli, Indianie Lakandoni

W ciągu dnia wybierzemy się na treking po wilgotnym lesie tropikalnym. Będziemy rozkoszować się unikatowym krajobrazem i atmosferą rzeczywistości oddalonej od cywilizacji. Poszukamy też dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Przejazd do wioski Indian Lakandonów. Nocleg w bungalowach w dżungli.

9 DZIEŃ: dżungla, wodospady

Dziś czeka nas spacer po lesie (w towarzystwie Indian, rdzennych mieszkańców tych terenów), jednym z najlepiej zachowanych i chronionych ekosystemów w Meksyku. Puszcza lakandońska to środowisko o niezwykłej wadze dla meksykańskiej przyrody. Na obszarze mniejszym niż 1 % terytorium kraju znajduje się ogromna różnorodność gatunków flory i fauny. Po południu odpoczynek nad wodospadami. Przejazd na nocleg do Palenque.

10 DZIEŃ: Palenque, Chetumal

Zwiedzanie ruin Palenque – jednego z najważniejszych miast Majów. Zobaczymy słynną Świątynię Inskrypcji, Pałac i Kompleks Krzyży. Najważniejszym władcą Palenque był Pakal Wielki. Odkrycie jego grobowca w latach 50-tych XX wieku było sensacją archeologiczną. Nocleg w Chetumal.

11 DZIEŃ: Laguna Bacalar, Sanktuarium Mówiącego Krzyża, Tulum

Poranna wizyta nad Laguną Siedmiu Kolorów (Laguną Bacalar), nazywaną przez Majów „miejscem, gdzie rodzi się niebo”. Laguna w promieniach słońca mieni się paletą odcieni niebieskiego. Te niezwykłe kolory, a także przejrzystość wody laguna zawdzięcza białemu, wapiennemu podłożu. Dalszy przejazd do miasteczka Felipe Carrillo Puerto, gdzie odwiedzimy kościół o ciekawej historii – Sanktuarium Mówiącego Krzyża. W drodze do naszej bazy wypoczynkowej zwiedzimy też ruiny Tulum, ważnego portu Majów.  Było to ważne miasto okresu postklasycznego, zamieszkałe praktycznie aż do przybycia Hiszpanów w XVI wieku. Nocleg w Puerto Morelos – ostatniej nieodkrytej perle meksykańskich Karaibów.

12-13 DZIEŃ: Puerto Morelos

Dwudniowy pobyt w Puerto Morelos – dawnej wiosce rybackiej – spokojnej miejscowości wypoczynkowej, idealnej do relaksu na piaszczystych plażach. Oprócz błękitnych wód Morza Karaibskiego można tu również podziwiać piękną rafę koralową (dla chętnych możliwość snorkelingu – ok. 20 USD). Czeka nas odprężenie w rajskim otoczeniu bez tłumu turystów. Dla chętnych, w dżungli przy cenocie, nocna ceremonia z szamanem (ok. 100 USD). Noclegi w Puerto Morelos.

14-15 DZIEŃ: powrót

Do południa relaks na piaszczystych plażach. Potem przejazd do Cancun, a następnie wylot do Polski.

Mapy brak... chwilowo

zdjęcia Tomek Tułak i Maciej Falkowski

01-12-2023 - 15-12-2023

2000 zł + 1600 USD + przelot

Czas: 15 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: noclegi w hotelach/hostelach ze śniadaniami, prywatny transport na całej trasie, ubezpieczenie KL 100.000 EUR i NNW 20.000 PLN, opiekę pilota, koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: przelotów na trasie Warszawa-Cancun-Warszawa (ok. 2500 - 3500 zł), biletów wstępu, zajęć fakultatywnych, wyżywienia (poza śniadaniami), napiwków

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: