Mikrowyprawa Nad BIEBRZĄ


430 zł, CZAS: 2 DNI


15-04-2023 - 16-04-2023 - ZAPISY TRWAJĄ, DOŁĄCZ DO NAS!

Mikrowyprawa Nad Biebrzą to nasza kolejna propozycja w ramach autorskiej Akcji Poznaj Polskę. Zapraszamy Cię na intensywny weekendowy wypad, łączący aktywne zwiedzanie z relaksem pośród natury.

 

Biebrzański Park Narodowy to prawie 60 tysięcy hektarów dziewiczej przyrody, jednego z największych w Europie torfowisk leżących w dolinie rzeki. To największy w Polsce park narodowy. Wiosną koryto rzeki osiąga nawet kilka kilometrów szerokości. Panują tutaj idealne warunki dla wszelkiego rodzaju ptactwa oraz innej dzikiej zwierzyny.

Kotlina Biebrzy nazywana jest „ptasim rajem”. Występuje tu 260 gatunków ptaków. Wiosną można zobaczyć odpoczywające i żerujące stada, liczące po kilkaset osobników. W Kotlinie Biebrzy możemy spotkać również łosie, których żyje tu obecnie około 600 sztuk. Udamy się na eksplorację dzikiego parku i powędrujemy wieloma ścieżkami przyrodniczymi pośród bagien, torfowisk i lasów.

Odwiedzimy najważniejsze punkty widokowe. Oprócz dzikiej przyrody zobaczymy też pełen zabytków Tykocin, nastrojowe Kiermusy i „Polskie Termopile” – Strękową Górę.

* mikrowyprawa Nad Biebrzą to wyjazd klubowy, czyli wyprawa do miejsca, gdzie udajemy się z grupą po raz pierwszy, chociaż większość z odwiedzanych miejsc znamy bardzo dobrze. Może się jednak zdarzyć, że również pilot odwiedza niektóre miejsca imprezy pierwszy raz. Wyjazdy „klubowe” zawsze wiążą się z większą spontanicznością i przygodą, a niekiedy z koniecznością zmian w programie.

 

1 DZIEŃ: Tykocin, Kiermusy, twierdza Osowiec, Rezerwat Grzędy
Spotkanie w centrum Warszawy o 6:45 rano. Przejazd w kierunku Tykocina.

TYKOCIN – MIASTECZKO MUZEUM

W Tykocinie przebywali wielokrotnie królowie oraz książęta polscy. W tym małym miasteczku o bogatej historii, znajduje się 100 zabytkowych obiektów. Został tu również zachowany oryginalny układ przestrzenny miasta, z widoczną do dzisiaj granicą części żydowskiej, oryginalną synagogą, kościołami i zamkiem. Był to jeden z największych przedwojennych ośrodków kultury żydowskiej w Polsce. Przed wojną 50% mieszkańców Tykocina stanowili Żydzi. Podczas spaceru zobaczymy pięknie odnowioną starą synagogę, barokowy kościół parafialny pw. Świętej Trójcy z zespołem klasztornym oraz ruiny zamku króla Zygmunta II Augusta i pozostałości fortyfikacji ziemnych sprzed 1469 roku.

KIERMUSY

Spacer po malowniczej wiosce stylizowanej na skansen. Znajduje się tu 5 pięknych drewnianych domów tzw. Dworskie Czworaki, prywatna zagroda hodowlana żubrów – „Ostoja Żubra”, makieta granicy polsko-rosyjskiej oraz zamek Jantarowy Kasztel. Po drodze zajrzymy do Pętowa, które upodobały sobie bociany.

TWIERDZA OSOWIEC

Zobaczymy wybrane fortyfikacje olbrzymiej twierdzy, zbudowanej przez Rosjan ponad 100 lat temu. Rozległa twierdza strzegła jedynej drogi prowadzącej przez bagna Biebrzy z Warszawy do Królewca. Twierdza nie została nigdy zdobyta. Odwiedzimy Fort II Zarzeczny oraz ruiny Fortu IV.

REZERWAT GRZĘDY

Naszą wędrówkę w najdziksze rejony Biebrzy zaczniemy w małej wiosce Kopytkowo. Wcześniej zobaczymy Śluzę Dobowo. To tutaj kończy się Kanał Augustowski, długi na 100 kilometrów, łączący się z Biebrzą. Olbrzymi rezerwat Grzędy został utworzony już w 1921 roku i jest schronieniem wielu gatunkom ssaków i ptaków. Dzięki odpowiedniemu zagęszczeniu drzew i krzewów oraz torfowiskom i mokradłom stanowi ostoję łosia, jelenia i sarny. Występują tu także rzadkie już wilki i rysie. Spośród ptaków gniazdują tu bieliki, orły przednie i orliki krzykliwe. Powędrujemy przez rozległe, bagniste tereny, a następnie ścieżką „Wydmy” poprzez porośnięte trawą wydmy, dojdziemy do wieży widokowej „Wilcza Góra”. W okolicach wieży często można zobaczyć odciśnięte na piasku ślady wilków – stąd jej nazwa.
Nocleg nad Biebrzą.

 

2 DZIEŃ: Biały Grąd, Burzyn, Szostaki, góra Strękowa, Długa Luka, Barwik, Kalinówka Kościelna

ŚCIEŻKA BIAŁY GRĄD

Jeżeli stan wody pozwoli nasze dzisiejsze eksplorowanie parku zaczniemy od 2-godzinnej wędrówki pośród zalanych łąk, gdzie możemy obserwować rozmaite ptaki wodno-błotne. Na końcu szlaku znajduje się wieża widokowa. Spacer tym szlakiem w dwie strony to ok. 6,4 km, ale jest to tak piękny teren, iż nie odczuwa się w ogóle odległości.

BURZYN

Jadąc na południe doliny Biebrzy, zatrzymamy się nad rzeką m.in. w Brzostowie. Dalej dojedziemy do wieży widokowej w Burzynie. Z położonej na wzniesieniu wieży rozciąga się szeroka panorama wijącej się rzeki wraz z jej rozlewiskami.

SZOSTAKI – OSADA ARCHEOLOGICZNA

Odwiedzimy osadę paleolityczną, zrekonstruowaną przy pomocy archeologów przez państwa Dąbrowskich. Łowcy mamutów i reniferów zamieszkiwali te tereny 12 tysięcy lat temu. W osadzie można też zakupić wspaniałe domowe produkty: nalewki, pieczywo i wędliny.

STRĘKOWA GÓRA

Wejdziemy na Górę Strękową, skąd rozciąga się rozległa panorama doliny Biebrzy. Na szczycie wzgórza zachowały się ruiny umocnień, skąd we wrześniu 1939 roku, podczas ataku Niemiec na Polskę, kierował obroną Władysław Raginis. Heroiczna obrona bunkra na Górze Strękowej trwała do wyczerpania zapasów amunicji. Ostatniego dnia walki Władysław Raginis wysadził w powietrze schron, ginąc na miejscu. Dziś to miejsce nazywane jest „Polskimi Termopilami”.

ŚCIEŻKA DŁUGA LUKA

Ścieżka „Długa Luka” prowadzi 400-metrową kładką pomiędzy bagnami. Ścieżka jest popularna ze względu na często wędrujące tu łosie. Na końcu kładki znajduje się platforma widokowa.

ŚCIEŻKA BARWIK

Ścieżka Barwik to kolejna ścieżka przez bagna, która prowadzi do wieży widokowej. Ścieżkę Barwik pokonamy w zależności od poziomu wody.

KALINÓWKA KOŚCIELNA

W tej spokojnej wsi zobaczymy zabytkowy, drewniany Kościół Parafialny pw. Św. Anny, wybudowany w XVIII wieku.

Późnym wieczorem powrót do Warszawy.

 

 

GRUPA
Grupa od 3 do 10 osób.

DOKUMENTY
Na wyprawę zabieramy ważny dowód osobisty.

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny, który zostawiamy w samochodzie: najlepiej spakować się w średni plecak lub walizkę. Nie potrzebujemy wielu rzeczy :)
Bagaż podręczny, który zabieramy ze sobą: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności ok. 25 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy.

JAK SIĘ UBRAĆ?

– wygodne buty sportowe
– klapki pod prysznic
– ciepły polar
– lekka kurtka, najlepiej również przeciwdeszczowa
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem, jeśli będzie taka potrzeba
– peleryna przeciwdeszczowa (jeśli nie mamy kurtki przeciwdeszczowej) lub parasol

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– OBOWIĄZKOWO: maseczki ochronne i płyn do dezynfekcji
– aparat fotograficzny
– cienki ręcznik szybkoschnący
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach

PIENIĄDZE

Zabieramy pieniądze na wyżywienie (ok. 50 zł dziennie) oraz na zakup biletów wstępu (ok. 20-30 zł dziennie). Najlepiej zabrać trochę gotówki i kartę płatniczą.

ZDROWIE

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Zalecamy zabrać następujące leki:
– przeciwbólowe
– przeciwalergiczne (jeśli ktoś potrzebuje)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan
– na chorobę lokomocyjną (jeśli ktoś potrzebuje)
– na przeziębienie: aspiryna, fervex, gripex itp.
– leki przyjmowane na stałe

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu

JEDZENIE

Na pierwszy dzień podróży zabieramy kanapki lub inne przysmaki. Szczegóły odnośnie wyżywienia będą podane tydzień przed wyjazdem. Zależy to od miejsca naszego noclegu. W niektórych agroturystykach jest możliwość zamówienia jedzenia u gospodarzy (np. kolacji lub śniadania), w innych miejscach mamy do dyzpozycji kuchnię. Będziemy też korzystać z dobrodziejstw lokalnych restauracji, żeby posmakować pysznej regionalnej kuchni. Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie).

TRANSPORT

Na całej trasie podróżujemy samochodami osobowymi (w samochodzie 3 osoby + kierowca) lub minibusem (7 osób + kierowca) – w zależności od liczby uczestników.

NOCLEGI

Noclegi w pensjonacie/agroturystyce w pokojach 2,3-osobowych. Szukamy miejsc z “fajnym klimatem”, gdzie wieczorem będziemy mogli wspólnie usiąść, rozpalić ognisko i spędzić miło czas.

 

Mapy brak... chwilowo

15-04-2023 - 16-04-2023

430 zł

Czas: 2 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: nocleg, transport, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW
Cena nie zawiera: wyżywienia, biletów wstępu

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: