Mikrowyprawa Podkarpacie


850 zł, CZAS: 4 DNI


11-05-2023 - 14-05-2023 - ZAPISY TRWAJĄ, DOŁĄCZ DO NAS!

Mikrowyprawa Podkarpacie to 4-dniowa, intensywna wycieczka realizowana w ramach naszej autorskiej Akcji Poznaj Polskę. Komfort, mała grupa, nietuzinkowy program.

Mikrowyprawa Podkarpacie łączy wszystko to, co po prostu trzeba zobaczyć w regionie. Na szlaku znane i mniej znane zabytki, fascynujące skalne formy w Rezerwacie Prządki i Ciężkowicach, spotkania z wciąż żywą tradycją, a to wszystko w kameralnym, przyjacielskich gronie.

Czego doświadczysz? Przy odrobinie wyobraźni przeniesiesz się w czasie do odległych epok – pozwoli Ci na to Karpacka Troja, miejsce absolutnie wyjątkowe na mapie Polski. Powłóczymy się po Wielkich Oczach – małym, kresowym miasteczku, odwiedzimy Przemyśl, Biecz i Ciężkowice – skamieniałe miasto. Brzmi dobrze? To dobrze, choć to ledwie kilka perełek na szlaku… Zapraszamy Cię, dołącz do nas.


*Jest to wyjazd klubowy, czyli wyprawa do miejsca, gdzie udajemy się z grupą po raz pierwszy, chociaż większość z odwiedzanych miejsc znamy bardzo dobrze. Może się jednak zdarzyć, że również pilot odwiedza niektóre miejsca imprezy pierwszy raz. Wyjazdy „klubowe” zawsze wiążą się z większą spontanicznością i przygodą, a niekiedy z koniecznością zmian w programie.

 

1 DZIEŃ: Nowy Wiśnicz, Ciężkowice, Binarowa, Biecz, Karpacka Troja
Spotkanie w centrum Warszawy o 6:45 rano. Przejazd na południe.

NOWY WIŚNICZ – ZAMEK

Zamek w Wiśniczu, położony na zalesionym wzgórzu, został wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku. Renesansowo-barokowy budynek z wewnętrznym dziedzińcem i czterema basztami, jest uważany za jedną z większych rezydencji obronnych w Polsce. Spacer po dziedzińcu zamkowym.

CIĘŻKOWICE – SKAMIENIAŁE MIASTO

Spacer po rezerwacie przyrody nieożywionej. Piaskowcowe skały o różnych kształtach, mają swoje nazwy i związane z nimi historie. Jest tutaj Grunwald, Wąwóz Czarownic, Ratusz, Piramidy, Skałka z krzyżem i inne. Najbardziej charakterystyczną skałą jest Czarownica.

BINAROWA

Drewniany kościół z około 1500 roku, został wpisany na listę UNESCO, co uzasadniono w następujący sposób: „harmonijne połączenie walorów historycznych, architektonicznych i artystycznych, najcenniejsza polichromia spośród wszystkich drewnianych kościołów Małopolski”. Zobaczymy bogate, pełne zdobień i polichromii wnętrze – jedno z najwspanialszych w Polsce.

BIECZ

Kształt tej pięknej osady nie zmienił się prawie od 400 lat. Miasto leżało na terenie szlaków handlowych, co silnie sprzyjało jego rozwojowi. Nad miastem góruje ratusz z wieżą skąd rozciągają się wspaniałe widoki. Zobaczymy też wielki, późnogotycki kościół, mury miejskie z basztą oraz wiele zabytkowych kamienic.

KARPACKA TROJA

Archeolodzy odnaleźli tutaj jedno z najpotężniejszych grodzisk z czasów średniowiecza. Jednak historia tego miejsca jest znacznie dłuższa i sięga początków epoki brązu – 2100 p.n.e. Teren ten zamieszkiwali reprezentanci różnych kultur. Od 1300 p.n.e. do VIII wieku n.e. grodzisko było nie zamieszkałe, a potem przybyli tutaj Słowianie. Znaleziono tu aż 150 tysięcy obiektów: ozdoby, ceramikę, gliniane figurki zwierząt, groty strzał, wyroby z kości i rogów. Prawie 4 tysiące lat temu świetnie rozwinięta była metalurgia brązu i złota. Zwiedzanie skansenu archeologicznego.
Nocleg w okolicach Jasła.

 

2 DZIEŃ: Odrzykoń, Rezerwat Prządki, Haczów, Blizne, Ulucz, Sanok, Zagórz

ODRZYKOŃ – ZAMEK

Zwiedzamy malownicze ruiny XVI wiecznego zamku, wnoszącego się na skalnym wniesieniu. Ruiny te były świadkiem wydarzeń, które opisywał w „Zemście” Aleksander Fredro.

REZERWAT PRZĄDKI

Odwiedzimy kolejne fascynujące skalne miasto, składające się z osiągających czasem ponad 20 metrów wysokości skalnych ostańców. Skały posiadają własne nazwy, m. in. Prządka-Matka, Prządka-Baba, Herszt czy Madej. Nazwa rezerwatu pochodzi od legendy, która głosiła, że skały są dziewczętami zamienionymi w kamień, ukaranymi za przędzenie lnu podczas święta.

HACZÓW I BLIZNE (UNESCO)

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Haczowie jest największą drewnianą świątynią typu zrębowego w Europie, a jego wnętrze skrywa największy zespół średniowiecznych malowideł w kraju. Drewniany kościół parafialny Wszystkich Świętych w Bliznem jest uważany za jedną z najpiękniejszych budowli drewnianych w kraju, również podobnie jak kościół w Haczowie, zdobiony bogatymi polichromiami.

ULUCZ

W Uluczu zobaczymy kolejną niezwykłą, drewnianą cerkiew z XVII wieku. W drodze do Sanoka odwiedzimy też urokliwą wieś Mrzygłód oraz cerkiew w Tyrawie.

SANOK – ZAMEK

Zamek Królewski w Sanoku mieści niezwykle ciekawe muzeum, w którym zobaczymy:
– galerię Zdzisława Beksińskiego – znajduje się tu kilka tysięcy prac tego wielkiego artysty, w tym fotografie, rysunki, grafiki i obrazy; jest to największa w świecie kolekcja dzieł malarza, które można podziwiać w specjalnie odbudowanym skrzydle zamku
– jedną z najwspanialszych kolekcji ikon z XV-XIX wieku – na kolekcję składa się ponad 700 wyjątkowych ikon, w większości namalowanych na drewnie, a także krzyży cerkiewnych, chorągwi oraz ksiąg, stanowią one pozostałości po zniszczonych cerkwiach i są niemymi świadkami minionych czasów.

SANOK – SKANSEN

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to chyba najbardziej niezwykły skansen w Polsce. Jest to również pierwsze i największe, pod względem liczby zgromadzonych obiektów, muzeum etnograficzne w Polsce, założone po drugiej wojnie światowej. Skansen dzieli się na kategorie: Galicyjski Rynek, Sektor Pasterski, Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie Zachodni, Sektor Archeologiczny, Sektor Naftowy, Dolinianie i Pogórzanie.

 

3 DZIEŃ: Góra Sobień, Lesko, Średnia Wieś, Posada Rybotycka, Kalwaria Pacławska, Przemyśl, Krasiczyn

GÓRA SOBIEŃ

Zatrzymamy się na krótki spacer i wejdziemy na górę Sobień, gdzie znajdują się pozostałości zamku. Przy dobrej pogodzie widać stąd pięknie Bieszczady i okolicę.

ZAGÓRZ

Po drodze zobaczymy monumentalne ruiny późnobarokowego kościoła i klasztoru w Zagórzu – warowni ojców karmelitów bosych z XVIII wieku. Jest to jeden z nielicznych, zachowanych klasztorów warownych w Polsce i na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Nocleg nad Soliną w Polańczyku lub w okolicy.

LESKO – SYNAGOGA

W Lesku zobaczymy synagogę o nietypowym kształcie, z falowaną fasadą. Synagoga powstała w XVI lub XVII wieku, a oprócz funkcji religijnej pełniła też rolę obronną, o czym świadczy potężna wieża, w której znajdowało się też żydowskie więzienie.

ŚREDNIA WIEŚ

Kościół pw. Wniebowzięcia Matki Bożej w Średniej Wsi jest najstarszą, wybudowaną w drugiej połowie XVI wieku, drewnianą świątynią w Bieszczadach. Powstał jako kaplica dworska rodu Balów. Kościół jako jedyny w Bieszczadach, od początku swojego istnienia, był świątynią należącą do obrządku zachodniego. Wnętrza zdobią późnobarokowe ołtarze, wykonane przez krośnieńskich snycerzy, polichromie i obrazy.

KALWARIA PACŁAWSKA

Obecnie Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej. Na szczycie góry o wysokości 465 metrów znajduje się klasztor franciszkanów i bazylika. W bazylice można podziwiać cudowny obraz Matki Boskiej Kalwaryjskiej, którego autor jest nieznany. Obraz pierwotnie znajdował się w Kamieńcu Podolskim. Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej leży w obrębie Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego, skąd rozciągają się przepiękne widoki na okolicę.

KRASICZYN – ZAMEK

Krasiczyn był dawną rezydencją magnaterii polskiej. Do dziś zachował się obronny zespół pałacowy na planie prostokąta, otoczony murem obronnym z czterema narożnymi basztami, z których każda ma inny kształt.
Nocleg w okolicy.

PRZEMYŚL

Przemyśl jest położy w miejscu ważnych przepraw na Sanie, na trasie szlaków handlowych. Przez wieki pozwalało to miastu bogacić się i być stolicą regionu. Miasto słynie z wielu wspaniałych zabytków. Zobaczymy Zamek Kazimierzowski, bazylikę, cerkwie i liczne kościoły m.in. Kościół pw. św. Marii Magdaleny, Kościół św. Antoniego, Kościół Ojców Franciszkanów oraz Kościół Świętej Trójcy. Zobaczymy również pozostałości olbrzymich fortyfikacji artyleryjskich, które zaczęto wznosić pod koniec XIX wieku. Rozbudowa masywnych umocnień trwała do 1914 roku.

 

4 DZIEŃ: Wielkie Oczy, Chotyniec, Jarosław, Łańcut, Leżajsk

WIELKIE OCZY

Wielkie Oczy to małe, kresowe miasteczko pełne zabytków. Przez wieki, aż do drugiej wojny światowej, mieszkali tu przedstawiciele trzech religii. Do dziś kościół, synagoga i cerkiew stoją koło siebie. Niezwykłym obiektem jest jedyna w Polsce cerkiew o konstrukcji szkieletowej, ze ścianami z pruskiego muru. Krótki spacer po wsi :)

CHOTYNIEC

Na niewielkim wzniesieniu, otoczona starymi drzewami, stoi pochodząca z 1600 roku drewniana cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Uważana jest za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Cerkiew słynie z pięknych proporcji i smukłości. Wnętrze zdobią kolorowe polichromie.

JAROSŁAW

Spacer po miasteczku. Zobaczymy rynek z imponującym ratuszem, cerkiew greckokatolicką, Kolegiatę pw. Bożego Ciała, Klasztor Dominikanów i inne zabytki.

ŁAŃCUT

Zwiedzamy Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie – dawną rezydencję magnacką. Zamek w Łańcucie wyróżnia się bogatymi wnętrzami, bogactwem zbiorów i dobrze zachowanymi założeniami parkowo-pałacowymi: ogrodami, budynkami mieszkalnymi i służebno-gospodarczymi.

LEŻAJSK

W drodze do Warszawy odwiedzimy grób cadyka (ohel) Elimelecha, znajdujący się na cmentarzu żydowskim w Leżajsku. Ohel jest obecnie najliczniej i najchętniej odwiedzanym grobem cadyka w Polsce, a nawet i Europie.
Późnym wieczorem powrót do Warszawy.

 

GRUPA
Grupa od 3 do 10 osób.

DOKUMENTY
Na wyprawę zabieramy ważny dowód osobisty.

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny, który zostawiamy w samochodzie: najlepiej spakować się w średni plecak lub walizkę. Nie potrzebujemy wielu rzeczy :)
Bagaż podręczny, który zabieramy ze sobą: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności ok. 25 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy.

JAK SIĘ UBRAĆ?

– wygodne buty sportowe
– klapki pod prysznic
– ciepły polar
– lekka kurtka, najlepiej również przeciwdeszczowa
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem, jeśli będzie taka potrzeba
– peleryna przeciwdeszczowa (jeśli nie mamy kurtki przeciwdeszczowej) lub parasol

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– OBOWIĄZKOWO: maseczki ochronne i płyn do dezynfekcji
– aparat fotograficzny
– cienki ręcznik szybkoschnący
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach

PIENIĄDZE

Zabieramy pieniądze na wyżywienie (ok. 50 zł dziennie) oraz na zakup biletów wstępu (ok. 20-30 zł dziennie). Najlepiej zabrać trochę gotówki i kartę płatniczą.

ZDROWIE

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Zalecamy zabrać następujące leki:
– przeciwbólowe
– przeciwalergiczne (jeśli ktoś potrzebuje)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan
– na chorobę lokomocyjną (jeśli ktoś potrzebuje)
– na przeziębienie: aspiryna, fervex, gripex itp.
– leki przyjmowane na stałe

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu

JEDZENIE

Na pierwszy dzień podróży zabieramy kanapki lub inne przysmaki. Szczegóły odnośnie wyżywienia będą podane tydzień przed wyjazdem. Zależy to od miejsca naszego noclegu. W niektórych agroturystykach jest możliwość zamówienia jedzenia u gospodarzy (np. kolacji lub śniadania), w innych miejscach mamy do dyzpozycji kuchnię. Będziemy też korzystać z dobrodziejstw lokalnych restauracji, żeby posmakować pysznej regionalnej kuchni. Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie).

TRANSPORT

Na całej trasie podróżujemy samochodami osobowymi (w samochodzie 3 osoby + kierowca) lub minibusem (7 osób + kierowca) – w zależności od liczby uczestników.

NOCLEGI

Noclegi w pensjonacie/agroturystyce w pokojach 2,3-osobowych. Szukamy miejsc z “fajnym klimatem”, gdzie wieczorem będziemy mogli wspólnie usiąść, rozpalić ognisko i spędzić miło czas.

 

Mapy brak... chwilowo

11-05-2023 - 14-05-2023

850 zł

Czas: 4 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: transport, noclegi, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW
Cena nie zawiera: wyżywienia, biletów wstępu

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: