W krainie Bugu – krótki, intensywny wyjazd w przyjacielskim gronie pod okiem znawców regionu. Zwiedzanie i plener fotograficzny z Bogusławem Skarusem.
O tej porze roku kraina Bugu aż się prosi o wizytę. Wychodzimy więc naprzeciw wezwaniu natury i spełniamy jej życzenie. A może to także Twoje marzenie? Może i Tobie marzy się szlak, na którym główną rolę odgrywa przyroda dzika i piękna, dopełniana historiami o ludziach i ich kulturze? Jeśli tak – jesteś w dobrym miejscu :)
Co dla Ciebie? Dwa pełne dni w trasie z fajnym noclegiem i imprezą. To wyjazd autorski, prowadzony przez miłośników nadbużańskich terenów: Tomka Tułaka i Bogusława Skarusa. Będziesz w dobrych rękach.
Pierwszego dnia skoncentrujemy się na dziedzictwie kulturowym. Zobaczysz m.in. Koterkę –
najpiękniej położoną drewnianą cerkiew Podlasia oraz Grabarkę z tysiącami krzyży wotywnych.
Drugi dzień spędzisz z Bogusławem Skarusem – fotografem, podróżnikiem i znawcą terenu nad Bugiem, a prywatnie naszym przyjacielem. Razem z Bogusiem odwiedzimy jego ulubione plenery fotograficzne. Jeśli lubisz fotografować – dobrze się składa, nasz fotograf podpowie Ci, co i jak.
A co jeśli nie fotografujesz lub pstrykasz fotki komórką? Bez obaw! To nie jest typowa foto-wyprawa. Nie potrzebujesz super sprzętu i szczególnych umiejętności. Mikrowyprawa ma charakter otwarty, a jego osią są spotkania z przyrodą, kulturą i smakami Podlasia.
Nasze wyprawy słyną z przyjacielskiej atmosfery i unikatowych doświadczeń. Realizujemy wyłącznie autorskie programy. Uprawiamy odpowiedzialną turystykę i dbamy o Twoje bezpieczeństwo. Dowiedz się, jak podróżujemy w czasach koronawirusa: covid a podróże TU>>
1 DZIEŃ: Drohiczyn, Grabarka, Koterka, Mielnik, Siemiatycze
Poranny wyjazd z Warszawy do Drohiczyna. Dziś czeka nas bardzo treściwy i intensywny dzień, pełen zwiedzania.
DROHICZYN
Spokojny dziś Drohiczyn to historyczna stolica Podlasia o długiej i burzliwej historii, sięgającej prawdopodobnie XI wieku, kiedy to na wysokim brzegu Bugu na pograniczu polsko-ruskim zbudowano gród. W XII wieku Drohiczyn był już stolicą księstwa drohiczyńskiego, a od 1520 roku stolicą województwa podlaskiego, którą pozostał aż do okresu rozbiorów. W XVIII w. wybudowano istniejące do dziś barokowe kościoły i klasztory. Drohiczyn zasłynął ze wspaniałych szkół: szkółki prowadzonej przez franciszkanów i szkoły jezuickiej. Miasteczko było też wielokrotnie planem filmowym. Kręcono tu m.in. „Panny z Wilka”, „Sanatorium pod Klepsydrą” czy odcinki serialu „Nad Niemnem”.
Naszą mini-wyprawę zaczniemy od poznawania Drohiczyna. Wejdziemy na górę zamkową, z której rozciągają się piękne widoki na koryto Bugu, pospacerujemy po centrum, gdzie stoją m.in. tradycyjne drewniane domy, zobaczymy też Katedrę Św. Trójcy, kościoły benedyktynek i franciszkanów oraz cerkiew Św. Mikołaja.
GRABARKA – Góra Krzyży
Święta Góra Grabarka to najważniejsze miejsce wyznawców prawosławia w Polsce. Słynie z ponad 10. tysięcy krzyży wotywnych znajdujących się na klasztornym wzgórzu. Wiele z nich przewiązanych jest kolorowymi wstążkami, obrzędowymi ręcznikami, a niekiedy plecionymi wiankami. Niektóre to istne dzieła sztuki, inne to proste drewniane krzyże. Bywają opatrzone sentencjami – w podzięce za ochronę, lub modlitwami o zdrowie czy miłość. Wszystko to tworzy jedyny w swoim rodzaju pejzaż. Na Grabarce znajduje się również utworzony w 1947 roku monaster żeński Świętych Marty i Marii, i 3 klasztorne cerkwie. Według legendy woda ze świętego źródła na Grabarce uratowała miejscową ludność przed epidemią cholery.
KOTERKA
Koterka (Cerkiew Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość”), nazywana przez wiernych również Świętym Miejscem, to jedna z najpiękniejszych drewnianych cerkwi Podlasia. Niegdyś unicka, teraz prawosławna świątynia o charakterystycznym żywym niebieskim kolorze wznosi się na malutkim jeziorkiem pośrodku lasu, zaledwie kilka kroków od granicy z Białorusią. Na terenie Koterki zobaczymy również studzienkę ze świętą wodą oraz krzyże wotywne, w tym 6-metrowy krzyż z malowidłem autorstwa Jarosława Wiszenki. Wiszenko to znany i ceniony artysta podlaski, specjalizujący się w szeroko pojętej sztuce sakralnej (autor m.in. polichromii na Grabarce).
MIELNIK
Spacery po Mielniku, który – podobnie jak Drohiczyn – słynie z bogatej historii. Wejdziemy na Górę Zamkową nad Bugiem, na której w średniowieczu zbudowano murowany zamek królewski, spalony w 1656 roku podczas potopu szwedzkiego. Miejsce zawarcia Unii mielnickiej z Litwinami. Są tu również Ruiny rzymskokatolickiego kościoła z 1420 roku. Zobaczymy również prawosławną cerkiew, a z tarasu widokowego kopalnie kredy. Odkrywkowa kopalnia kredy jest jedyną tego rodzaju kopalnią czynną obecnie w Polsce. Początki eksploatacji kredy w Mielniku datuje się na wiek XVI.
SIEMIATYCZE
Na koniec Siemiatyczne – miasto nad rzeką Kamianką, gdzie zobaczymy Kościół Wniebowzięcia NMP z XV wieku, Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz Klasztor Misjonarzy.
2 DZIEŃ: Mierzwice, Trojan, Serpelice, Gnojno, Janów Podlaski – plenery fotograficzne nad Bugiem
Dzień pod znakiem pleneru fotograficznego z Bogusławem Skarusem – fotografem i znawcą krainy Bugu. Dla Bogusia Podlasie to ziemia przyrodniczych cudów. Chętnie odsłoni przed Tobą „swoje” miejsca i podzieli się doświadczeniami. Jego prace zobaczysz np. TU. Co wspólnie odkryjemy?
MIERZWICE
Mierzwice, znane też jako Fronołów, to pełna uroku wieś letniskowa, położona na terenie Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”.
TROJAN – rezerwat starorzecza Bugu
Podlaski Przełom Bugu – Uroczysko Trojan, to zespół kilku bużysk – starorzeczy Bugu. Z uwagi na cenny ekosystem tereny te włączono do programu Natura 2000. Chronione są tutaj zarówno ptaki wodne, jak i siedliska. Otaczające jezioro łąki porośnięte są pojedynczymi, starymi drzewami lub kępami krzewów, i stanowią doskonałe siedlisko i żerowisko dla chronionych zwierząt. Miejsce wprost stworzone do uwiecznienia na fotkach!
SERPELICE
Serpelice to znana miejscowość wypoczynkowa, słynąca z urodziwych widoków na Bug. Można tu zobaczyć kilka drewnianych chat i zagród z początku XX wieku oraz kościół i klasztor Kapucynów.
GNOJNO
To właśnie w tej malowniczej wsi nad Bugiem powstawały zdjęcia do filmów „Nad Niemnem” i „Diabły, Diabły”. Gnojno jest najdalej na północ wysuniętą wsią województwa lubelskiego. Położona jest niedaleko przełomu Bugu, naprzeciw Niemirowa, do którego można dotrzeć promem rzecznym. Zobaczymy również zabytkowy Kościół św. Antoniego Padewskiego oraz cmentarz prawosławny.
JANÓW PODLASKI
W tym bogatym w historię miasteczku odwiedzimy m. in. słynną stadninę koni (istniejącą od 1817 roku, najstarszą państwową stadninę koni arabskich w Polsce), zamek biskupi oraz Kolegiatę pod wezwaniem Św. Trójcy.
Wieczorny powrót do Warszawy