Nad Pilicą


200 zł, CZAS: 1 DNI


16-01-2021 - 16-01-2021 - ZAPISY TRWAJĄ, DOŁĄCZ DO NAS!

Nad Pilicą: Inowłódz, Rezerwat Przyrody Spała, Konewka, Rezerwat Niebieskie Źródła, Skansen rzeki Pilicy, Groty Nagórzyckie, Sulejów – jednodniowa intensywna wycieczka w małym gronie. Realizowana w ramach naszej akcji „Poznaj Polskę”.

 

Wcześnie rano wyjazd z Warszawy.

INOWŁÓDZ – KOŚCIÓŁ i ZAMEK

Romański kościół pod wezwaniem świętego Idziego jest jednym z najstarszych murowanych kościołów w Polsce, pięknie położonym na wzgórzu powyżej rzeki Pilicy. Według płyty inskrypcyjnej świątynię wybudowano w 1082 roku z fundacji Władysława Hermana, jednak w rzeczywistości pochodzi ona prawdopodobnie z XII w. i jest fundacją Bolesława Krzywoustego. Nosi on cechy typowe dla architektury obronnej. Odwiedzimy również zamek w Inowłodzu – zamek królewski z XIV wieku, ufundowany przez Kazimierza Wielkiego.

REZERWAT PRZYRODY SPAŁA

Czeka nas spacer po pięknie położonym nad rzeką Pilicą rezerwacie. Ochroną objęty został las mieszany, który jest przykładem naturalnych zespołów roślinnych jakie występowały w dawnej Puszczy Pilickiej. Rośnie tu wielopiętrowy drzewostan, złożony z dębu szypułkowego, sosny, klonu, jawora, grabu, olchy, jodły i świerka. Zobaczymy również piękną sosnę kroczącą.

KONEWKA – BUNKRY

Schron kolejowy w Konewce to jeden z czterech schronów kolejowych na terenie Polski. Główny obiekt kompleksu w Konewce – żelbetowy, doskonale zachowany bunkier-schron, ma długość 380 metrów. W skład kompleksu wchodziły również schrony mieszczące stację pomp i uzdatniania wody, zbiornik i chłodnicę wody technologicznej. Ukończone bunkry zamaskowano przed możliwością wykrycia ich z powietrza.

REZERWAT NIEBIESKIE ŹRÓDŁA

Źródła krasowe występujące tutaj to jedne z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie. Główny kompleks wodonośny stanowią spękane wapienie jurajskie, z których wytryska woda przybierająca niebiesko-błękitno-zieloną barwę. Barwa wody w rozległych basenach źródliskowych jest efektem działań rozproszonego światła słonecznego. Zmiana odcieni barwy wody uzależniona jest od stanu pogody, stopnia nasłonecznienia bądź zachmurzenia. Dodatkowo uroku nadają pulsujące gejzery z piasku podrzucanego przez źródlaną wodę. Czeka nas godzinny spacer wokół stawów i zbiorników wodnych, pięknie położonych w otoczeniu lasów i parków.

SKANSEN RZEKI PILICY

W skansenie zobaczymy: drewniany i misternie zdobiony budynek poczekalni kolejowej, drewniany młyn wodny przeniesiony wraz z całym wyposażeniem, kamienie młyńskie, militaria wydobyte z rzeki m.in. opancerzony ciągnik (wstęp – 9 zł).

GROTY NAGÓRZYCKIE

Podziemna Trasa Turystyczna „Groty Nagórzyckie” to labirynt podziemnych korytarzy, wnęk, zaułków i sal. Groty są pozostałością po kopalni kwarcu wydobywanego tu w XVIII stuleciu i na początku XIX wieku. Groty składają się z licznych korytarzy. Największe wyrobisko zwane „Salą Królewską” ma 30 metrów długości, 25 szerokości i 3 metry wysokości. Najrozleglejsza grota ma długość 120 metrów. Każda grota nosiła inną nazwę, np. Boczna, Borsucza, Chowańcza, Ciemna, Jeziorna, Niedźwiedzia, Taneczna, Złodziejska (wstęp – 9 zł).

SULEJÓW – OPACTWO CYSTERSÓW

Zespół klasztorny opactwa cysterskiego w Sulejowie to jeden z najlepiej zachowanych zespołów cysterskich w Polsce, będący zabytkiem architektury romańskiej. Zobaczymy:
– Kościół św. Tomasza Kantuaryjskiego – trójnawową bazylikę z transeptem, bryła kościoła zachowała się w nienaruszonym układzie
– skrzydło wschodnie klasztoru, w którym obecnie znajduje się muzeum, w skrzydle tym zachował się także późnoromański kapitularz i gotyckie krużganki.

ZALEW SULEJOWSKI

Olbrzymi zbiornik wodny, położony niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego, przypomina małe morze. Jeżeli pogoda będzie ładna, zostaniemy nad wodą do zachodu słońca.

Wieczorem powrót do Warszawy.

 

*Jeżeli w terminie wyprawy zwiedzanie niektórych atrakcji wymienionych w programie będzie niemożliwe w związku z pandemią, Biuro zapewni inne możliwe do realizacji atrakcje w okolicy.

 

GRUPA
Grupa od 3 do 6 osób.

Na wyprawę zabieramy ważny dowód osobisty.

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Zabieramy tylko bagaż podręczny. Najlepiej zabrać mały plecak o pojemności ok. 25 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy.

JAK SIĘ UBRAĆ?

– obuwie: wygodne buty (najlepiej nieprzemakalne)
– ciepły polar
– bielizna termiczna
– ciepła kurtka, najlepiej również przeciwdeszczowa
– czapka, szalik, rękawiczki
– peleryna przeciwdeszczowa (jeśli nie mamy kurtki przeciwdeszczowej) lub parasol

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– OBOWIĄZKOWO: maseczki ochronne i płyn do dezynfekcji rąk
– aparat fotograficzny
– chusteczki nawilżane, najlepiej antybakteryjne

PIENIĄDZE

Zabieramy trochę gotówki i kartę płatniczą na nieprzewidziane wydatki.

ZDROWIE
Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.
Zabieramy podstawowe leki, które mogą przydać się podczas wycieczki.

JEDZENIE

Zabieramy kanapki lub inne przysmaki na cały dzień. Podczas podróży zapewniamy gorącą kawę lub herbatę (dysponujemy sprzętem do gotowania, więc będziemy mogli napić się ciepłego napoju na łonie przyrody).

TRANSPORT

Podróżujemy samochodami osobowymi – w samochodzie 3 osoby + kierowca (w małym gronie bezpieczniej). W zależności od liczby uczestników jedziemy jednym lub dwoma samochodami.

Mapy brak... chwilowo

16-01-2021 - 16-01-2021

200 zł

Czas: 1 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: transport, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW
Cena nie zawiera: wyżywienia, biletów wstępu

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: