NOWA ZELANDIA: Kraj Długiej Białej Chmury


6950 zł + 1700 USD + przelot, CZAS: 24 DNI


23-11-2024 - 16-12-2024 - DOŁĄCZ DO NAS!

NOWA ZELANDIA: Kraj Długiej Białej Chmury – 24 dni

Pamiętasz filmową adaptację „Władcy Pierścieni” – sceny pośród gór i u stóp wulkanów, przy gejzerach i gorących źródłach kontrastujących z gęstwiną lasów, za którymi ciągną się falujące pola? Taka kraina istnieje naprawdę! To Aotearoa (Kraj Długiej Białej Chmury), ojczyzna wojowniczego ludu Maorysów. Podróżniku, zapraszamy Cię na tramping przez Nową Zelandię.

Zielone i olbrzymie wyspy to prawdziwe antypody znanego nam świata. Nic więc dziwnego, że Nowa Zelandia, przykuwa uwagę nie tylko podróżników, ale też filmowców, chętnie wykorzystujących plenery jako tło do swoich dzieł. Tu powstawały sceny m.in. do „Władcy Pierścieni” Petera Jacksona czy „Wyspy” Michaela Bay’a.

Podczas naszej wyprawy odnajdziemy świat przyrody zupełnie odmiennej od reszty świata. Nowozelandzkie lasy tworzą skupiska gigantycznych wiekowych drzew rimu i kauri, u podnóża których rosną ogromne paprocie drzewiaste. Świat fauny i flory to często endemity – gatunki, których nie spotkamy nigdzie indziej na naszej planecie. Doskonałym tego przykładem jest uroczy nielot Kiwi – reprezentant prehistorycznego gatunku ptaków.

Co ciekawe, nie ma tu jadowitych węży ani groźnych ssaków – brak drapieżników jest wynikiem wyspiarskiego charakteru kraju. Wszystko to sprawia, że podróż po Nowej Zelandii staje się nie tylko piękną przygodą, ale odbywa się w większym komforcie i poczuciu bezpieczeństwa.

Przemierzając nowozelandzkie wyspy nie sposób nie dostrzec również niebywałej troski o środowisko naturalne. To wzruszające i inspirujące doświadczenie móc obserwować cywilizację ludzką żyjącą w takiej harmonii z przyrodą! W dobie globalnych problemów ekologicznych ma to przeogromne znaczenie.

Choć współczesne społeczeństwo Nowej Zelandii to istna multi-etniczna mozaika, rdzennymi mieszkańcami zielonych wysp są Maorysi, którzy nazwali swoją ziemię Aotearoa (Kraj Długiej Białej Chmury). Pomimo skomplikowanej i smutnej historii Maorysi zachowali odrębność językową i kulturową, a ich tradycje do dziś są żywo pielęgnowane. Mowa choćby o rytualnym tańcu Haka czy sztuce tatuowania. Podczas naszej wyprawy przez Nową Zelandię odwiedzimy rejon Rotorua, gdzie spotkamy się z Maorysami, ich kuchnią maoryską, tradycją i wspaniałym rękodziełem.

Czego doświadczysz podczas tej wyprawy? To tramping, więc czeka Cię przygoda. Osią wyjazdu do Nowej Zelandii jest dzika przyroda. Zmierzysz się z ciszą i spokojem, doświadczysz otwartej przestrzeni i majestatu gór. Uzupełnieniem będą plaże i spotkania z kulturą maoryską.

1-2 DZIEŃ
Loty z przesiadkami do Christchurch. Zakwaterowanie. Spacer po mieście. Nocleg w Christchurch.

3 DZIEŃ: Kaikoura
Przejazd do Kaikorua. Spacer po malowniczej okolicy wzdłuż morskich klifów oraz obserwacja uchatek i dzikiego ptactwa. Nocleg w Kaikoura.

4 DZIEŃ: zatoka Kaikoura, jeziora Tekapo i Pukaki
Dzień zaczniemy od 3-godz. rejsu po zatoce (ok. 100 USD), podczas którego będziemy obserwować humbaki, delfiny i albatrosy w ich naturalnym środowisku. Następnie wyjazd w kierunku Parku Narodowego Mount Cook (Park Narodowy Góry Cooka), przez rejon Canterburry, który słynie z hodowli owiec. Po drodze turkusowo – błękitne jeziora Tekapo oraz Pukaki, ponad którymi rozciągają się spektakularne Alpy Południowe. Na trasie liczne postoje na zdjęcia – niezapomniane widoki! Nocleg w domkach kempingowych okolicach jeziora Pukaki.

5 DZIEŃ: Park Narodowy Mount Cook
Dzień przeznaczony na eksplorację Parku Narodowego Mount Cook. Do wyboru wiele wycieczek pieszych. Zobaczymy wielkie Jezioro Tasmana, które powstało w latach 70-tych XX w. w wyniku topnienia lodowca i pomaszerujemy wzdłuż malowniczych jezior do podnóża Góry Cooka (Hooker Valley Track). Góra Cooka (3724 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Nowej Zelandii. Dla ambitnych wejście do Kea Point, punktu widokowego położonego znacznie wyżej nad doliną. Powrót na nocleg w okolicach jeziora Pukaki.

6 DZIEŃ: jezioro Wakatipu, Te Anau
Przejazd malowniczą drogą do miasteczka Te Anau niedaleko Zatoki Milforda (Milford Sound). Po drodze liczne przystanki na zdjęcia – a jest co pstrykać! Pojedziemy wzdłuż otoczonego skalistymi szczytami Jeziora Wakatipu (pow. 291 km²) – jego baśniowa sceneria stanowiła tło dla scen filmowej adaptacji „Drużyny Pierścienia” w reż. Petera Jacksona. Nocleg w Te Anau.

7 DZIEŃ: Park Narodowy Fiordland, Milford Sound
Wyjazd nad Zatokę Milforda do największego parku narodowego Nowej Zelandii – Fiordland (Fiordland National Park). W drodze do Milford Sound (20-km długości fiord uformowany przez lodowiec) będziemy mijać liczne górskie doliny z wodospadami. Po przyjeździe, dla chętnych, rejs statkiem wzdłuż fiordu (ok. 60 USD). Przy dobrej pogodzie wyłania się najczęściej fotografowany szczyt kraju – Mitre Peak (1692 m n.p.m.). Popołudnie spędzimy na spacerach i poznawaniu Parku Narodowego Fiordland. Do wyboru mamy wiele szlaków pieszych oraz atrakcji, w tym przechadzki u podnóża wodospadów w lasach deszczowych. Nocleg w Te Anau.

8 DZIEŃ: Queenstown
Rano jedziemy do Queenstown w prowincji Otago – malowniczo położonej mekki turystycznej południowej wyspy. Po przyjeździe na miejsce wycieczka wzdłuż jeziora Wakatipu do Glenorchy i spacery w okolicach jeziora. Dla chętnych:
– rejs parowcem (ok. 43 USD)
– wycieczka jetboatem – szybką łodzią motorową o płytkim zanurzeniu (ok. 70-100 USD)
– sporty ekstremalne: bungee jumping, rafting, zorbing itp. (ok. 50-180 USD).
Nocleg w Queenstown.

9 DZIEŃ: do Fox Glacier
Przed południem dalsza eksploracja okolic Queenstown, a po obiedzie przejazd na zachodnią część wyspy. Po drodze przystanki w wielu malowniczych zakątkach, miniemy m.in. bajkowe jeziora Hawea i Wanaka. Droga na wybrzeże prowadzi przez gęste zielone lasy. Po drugiej strony Alp Południowych czekają nas pejzaże rodem z innego świata. Tereny te należą do najbardziej deszczowych na świecie. Trzymamy kciuki za dobrą pogodę! Dojazd do miejscowości Fox Glacier. Nocleg.

10 DZIEŃ: Fox Glacier
Całodzienne wędrówki w okolicach lodowców Foxa (Fox Glacier) oraz Franciszka Józefa (Franz Josef Glacier). Oba lodowce, otoczone lasami deszczowymi, wpisano na listę UNESCO. Widoki zapierają dech w piersiach! W zależności od możliwości, podejdziemy jak najbliżej lodowców, a na koniec – na chętnych czekają odprężające kąpiele w ciepłych basenach termalnych (ok. 20 USD). Nocleg w Fox Glacier.

11 DZIEŃ: park Paparoa, Pancake Rocks
Czeka nas długi dzień. Przejazd w kierunku Parku Narodowego Abla Tasmana, a na trasie mnóstwo atrakcji. Droga wzdłuż wybrzeża przywodzi na myśl słynną australijską Great Ocean Road. Zatrzymamy się w Parku Narodowym Paparoa, gdzie zobaczymy m.in. Skały Naleśnikowe (Pancake Rocks, po maorysku Punakaiki) – skalne formacje wapienne o budowie przypominającej nałożone na siebie plastry lub właśnie naleśniki. Spacer po parkowych włościach, a później jeszcze wędrówka po półwyspie Cape Foulwing, gdzie zobaczymy kolonie uchatek. Nocleg w okolicach Parku Abla Tasmana.

12 DZIEŃ: plaża Wharariki
Przejazd na północno-zachodni kraniec wyspy na plażę Wharariki (Wharariki Beach) nad Morzem Tasmana. Miejsce to uchodzi za jedno z najbardziej malowniczych na świecie. Słynie z formacji skalnych w postaci olbrzymich zamków i łuków, wydm i potężnych fal. Przespacerujemy się wzdłuż wybrzeża i po wysokich wydmach, a po obiedzie będzie możliwość odwiedzenia jednej z lokalnych winnic. Nocleg w okolicach Parku Abla Tasmana.

13 DZIEŃ: Park Narodowy Abla Tasmana
Rejs łodziami taksówkami (ok. 30-60 USD) do Parku Narodowego Abla Tasmana (Abel Tasman National Park). Do wyboru różne trasy piesze, w tym wędrówki wzdłuż paproci drzewiastych oraz ogromnych drzew rimu, których żywotność dochodzi nawet do 800 lat. Możliwość odpoczynku na jednej z licznych plaż i zatok. Dla chętnych wycieczki kajakowe wzdłuż wybrzeża. Nocleg w okolicach Parku Abla Tasmana.

14 DZIEŃ: Wellington, Erua
Przejazd do Picton i dalej rejs do Wellington (3-4 godz.) Krotki spacer po mieście i dalszy przejazd w okolice Parku Narodowego Tongariro do miejscowości Erua. Nocleg w Erua.

15 DZIEŃ: Park Narodowy Tongariro
Całodzienna wędrówka po Parku Narodowym Tongariro. Tu właśnie znajduje się słynny Mordor i Góra Przeznaczenia z „Władcy Pierścienia”. Tu też wytyczono jeden z najwspanialszych szlaków trekkingowych Nowej Zelandii. Trasa biegnie między wulkanami Ngauruhoe (2291 m n.p.m.) i Tongariro (1968 m n.p.m.). Po zdobyciu przełęczy zejdziemy nad różnokolorowe jeziora. Podczas marszu zobaczymy wysokogórskie szczyty, morza zastygłej lawy, jeziora i lodowce. Wieczorem odpoczynek. Nocleg okolicach parku Tongaririo.

16-17 DZIEŃ: Rotorua
Przejazd do krainy Maorysów – Rotorua. Okolica słynie z licznych zjawisk geologicznych związanych z działalnością wulkaniczną. Zobaczymy wiele gejzerów zwykłych i błotnych, odwiedzimy fenomenalne parki geotermalne z kolorowymi formacjami skalnymi, jeziorami i źródłami. Wizyty w parkach Waiotapu (Wai-O-Tapu), Waimangu, Te Puia (ok. 35-150 USD, cena zależy od liczby odwiedzonych parków). Czekają nas również liczne spotkania z kulturą maoryską. Dla chętnych biesiada z Maorysami, której punktem kulminacyjnym będzie pełen ekspresji Haka – tradycyjny taniec wojowników maoryskich (ok. 80 USD).
Inne atrakcje:
– spacer po lesie gigantycznych sekwoi (mamutowiec olbrzymi), podszyt lasu stanowią olbrzymie paprocie drzewiaste,
– wizyta w „maoryskich Pompejach” czyli Te Wairoa (ok. 30 USD), wiosce zasypanej przez popioły wulkaniczne w 1886 roku podczas erupcji wulkanu Tarawera,
– a dla miłośników adrenaliny sporty ekstremalne: zorbing, skoki na bungee, gigantyczne huśtawki (ok. 35 USD za atrakcję).
Po tych wszyskich wrażeniach czekają nas jeszcze kąpiele termalne (od 5 do 40 USD). Dwa noclegi w Rotorua.

18 DZIEŃ: Hobbition, grota Waitomo
Poranny przejazd do malowniczego Hobbitionu (ok. 50 USD). Baśniowa wioska Hobbitów pozostaje na długo w pamięci i stanowi gratkę nie tylko dla fanów „Władcy Pierścieni”. Następnie odwiedzimy Grotę Waitomo (ok. 35 USD), słynącą ze świetlików – larw muchówek mieszkających na ścianach jaskiń. Podczas odbywającego się w ciemnościach rejsu zobaczymy ich całe roje. Wszystko to przypomina niebo wypełnione gęsto konstelacjami gwiazd. Ostatnią atrakcją na trasie będzie wspaniały wodospad Bridal Veil Falls. Nocleg.

19 DZIEŃ: Hot Water Beach
Przejazd na drugą stronę Wyspy Północnej na Półwysep Coromandel, gdzie najpierw czeka nas plażowanie na słynącej z gorących źródeł Hot Water Beach, a po południu spacer wzdłuż wybrzeża do majestatycznego łuku skalnego – Cathedral Cove.
Hot Water Beach to jeden z fenomenów Nowej Zelandii i atrakcja sama w sobie. Wewnątrz ziemi znajduje się stygnąca magma, która ogrzewa wodę. Aby się do niej dostać trzeba wykopać dół na plaży – tak powstaje naturalne jacuzzi. Nocleg w okolicy Hot Water Beach.

20 DZIEŃ: las Waipoua (drzewa kauri), Paihia
Dalszy przejazd na północ w kierunku Waitangi. Po drodze powędrujemy przez Las Waipoua z olbrzymimi prastarymi drzewami kauri. Największe z nich to Tene Mahuta (Władca Lasu), którego wiek określa się na 2,5 tysiąca lat. Drzewo otoczone jest nabożną czcią i kultem – Maorysi uważają je za swojego przodka. Dalszy przejazd do Waitangi i Paihia. Rejon ten ma szczególne znaczenie w nowożytnej historii Nowej Zelandii. W początkach ekspansji kolonialnej był najliczniej zamieszkiwany przez Europejczyków. Tu też, w Waitangi, podpisano słynny traktat maorysko – brytyjski. Nocleg w okolicy.

21 DZIEŃ: Russel, Bay of Island, Waipo
Rejs promem do Russell – Kororareka, uroczego portowego miasteczka z czasów kolonialnych. Pierwsza stolica Nowej Zelandii słynęła niegdyś z rozbojów, przyciągając uwagę awanturników wszelkiej maści. Dziś to zaciszny zakątek, świetnie nadający się do wypoczynku. Chętni udadzą się na rejs na obserwacje delfinów do Zatoki Tysiąca Wysp (Bay of Island). Podczas rejsu można zobaczyć usiany skalnymi wyspami krajobraz i olbrzymi skalny łuk. Dalszy przejazd w stronę Auckland do Waipo – uroczej plaży niedaleko stolicy. Impreza pożegnalna. Nocleg w Waipo.

22 DZIEŃ: Auckland
Przejazd do Auckland – największego miasta Nowej Zelandii. Spacer wzdłuż wybrzeża Zatoką Waitemata oraz pośród kolonialnych i nowoczesnych budynków miasta. Dla chętnych wjazd na wieżę widokową Sky Tower i wejście na taras widokowy (ok. 20 USD), Sky Walk – spacer po krawędzi tarasu (ok. 105 USD) lub Sky Jump – skok ze 193 metrów (ok. 165 USD). Nocleg w Auckland.

23-24 DZIEŃ
Powrót do Polski.

NOWA ZELANDIA
Stolica: Wellington
Waluta: dolar nowozelandzki (NZD)
Języki urzędowe: angielski, maoryski, nowozelandzki język migowy

PRZEPISY WJAZDOWE

Obywatele polscy przyjeżdżający w celach turystycznych na okres nie dłuższy niż 3 miesiące korzystają z ruchu bezwizowego. Aby wjechać na teren Nowej Zelandii wymagany jest paszport ważny min. 3 miesiące od daty planowanego opuszczenia kraju, dobre zdrowie i nieposzlakowana opinia, dokumenty potwierdzające charakter pobytu, wykupiony powrotny bilet lotniczy oraz odpowiednie środki finansowe – 400 NZD na osobę na miesiąc – jeśli zostały opłacone koszty pobytu (udokumentowane np. potwierdzeniem wniesienia opłaty za hotel). Do potwierdzenia posiadanych środków finansowych służą: gotówka, czeki podróżne, karty kredytowe.

Od października 2019 r. wszedł w życie obowiązek rejestracji (NZeTA – New Zealand Electronic Travel Authority) przed rozpoczęciem podróży do Nowej Zelandii. Obowiązkiem tym są objęci również obywatele Polski, którzy mogą wjechać do Nowej Zelandii w celach turystycznych bez wizy. Rejestracja polega na wypełnieniu elektronicznego wniosku na stronach internetowych New Zeland Immigration. W czasie rejestracji pobierana jest opłata w wysokości 9 NZD (w przypadku gdy jest uiszczana za pomocą darmowej aplikacji na telefon komórkowy) lub 12 NZD, jeśli uiszcza się ją przez Internet. Maksymalny czas realizacji procesu rejestracji opłaty wynosi 72 godziny. Pasażerowie muszą uiścić opłatę NZeTA przed rozpoczęciem planowanej podróży. Bez rejestracji i poświadczenia dokonania opłaty – w formie wydruku lub na urządzeniu elektronicznym – pasażerowie mogą nie zostać wpuszczeni na pokład samolotu.

BEZPIECZEŃSTWO

Nie ma przeciwskazań dotyczących podróżowania po kraju, jednak trzeba być świadomym, że Nowa Zelandia leży w strefie aktywnej sejsmicznie co oznacza, że istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia trzęsień ziemi oraz tsunami.

UBEZPIECZENIE

Zaleca się wykupienie odpowiedniej polisy ubezpieczenia zdrowotnego obejmującej Koszty Leczenia za granicą oraz Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków. W Nowej Zelandii w przypadku wypadków drogowych, pierwsza pomoc powypadkowa jest udzielana bezpłatnie, ale koszty dalszego leczenia pokrywa cudzoziemiec.

ZDROWIE

Podróżnych nie obowiązują szczepienia ochronne. Opieka medyczna jest powszechnie dostępna, a w niektórych miastach kliniki czynne są całą dobę. Ceny podstawowych porad lekarskich: internista 50-100 NZD, specjalista 80-200 NZD (należy mieć skierowanie od internisty – poza chirurgią), dentysta 50-200 NZD. Opłata w szpitalach publicznych wynosi od 350 NZD za dobę (bez kosztów leczenia, zabiegów, operacji itp.).

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU

Nie ma ograniczeń. Dobrze rozwinięta jest sieć hoteli, moteli, tanich noclegowni dla turystów oraz kwater prywatnych. Korzystanie z komunikacji autobusowej, kolejowej, promowej oraz miejskich środków transportu nie stwarza zagrożeń. Rozbudowana jest sieć połączeń lotniczych między większymi i średnimi miastami.

CŁO

Nie ma ograniczeń przy wwożeniu i wywożeniu środków płatniczych, jednak w przypadku gotówki o wartości przekraczającej 10 tys. NZD należy wypełnić formularz Border Cash Report. Obowiązuje bezwzględny zakaz wwożenia artykułów spożywczych, owoców, roślin, nasion, kwiatów itp. Zezwala się jedynie na przywóz produktów spożywczych fabrycznie zapakowanych, zawierających na opakowaniu szczegółową informację w języku angielskim o składzie i nazwę kraju pochodzenia. Produkty te należy bezwzględnie wpisać do deklaracji celnej i na polecenie celnika okazać do skontrolowania. Wszystkie bagaże są prześwietlane – ujawnienie produktu nie zgłoszonego w deklaracji celnej powoduje automatyczne ukaranie podróżnego mandatem w wysokości minimum 200 NZD. Można wwieźć 50 sztuk papierosów lub 50 gramów tytoniu lub cygar. Podróżny jest uprawniony do wwozu bez opłat celnych przedmiotów przeznaczonych na własny użytek i prezentów o łącznej wartości do 700 NZD.

PRZEPISY PRAWNE

Wwóz i wywóz wszelkiego rodzaju narkotyków oraz obrót nimi są zabronione i podlegają surowej karze.

PRZYDATNE INFORMACJE

– urzędy i banki czynne są od poniedziałku do piątku w godz. 9.30-16.30
– nad Nową Zelandią znajduje się dziura ozonowa, co sprawia, że oddziaływanie promieni słonecznych jest bardziej intensywne (o 40%) niż w Europie, dlatego zaleca się stosowanie odpowiednich środków chroniących przed słońcem

Mapy brak... chwilowo

23-11-2024 - 16-12-2024

6950 zł + 1700 USD + przelot

Czas: 24 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: noclegi w hotelach, hostelach i domkach kempingowych w pokojach 2,3,4 lub 6-osobowych, wynajęty bus na całej trasie wyprawy, opiekę pilota-kierowcy, rejs pomiędzy wyspami Południową i Północną, ubezpieczenie KL 100.000 EUR i NNW 20.000 PLN, koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: przelotu Warszawa-Christchurch, Auckland-Warszawa (ok. 4000-5000 zł), wyżywienia (ok. 15-30 USD dziennie), biletów wstępu, zajęć fakultatywnych (ceny podane w programie wyprawy)

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: