Parki Narodowe USA i słynne miasta (Zachód)


4200 zł + 1000 USD + przelot, CZAS: 23 DNI


26-06-2021 - 18-07-2021 - zapisy trwają, dołącz do nas!

Parki Narodowe USA i słynne miasta (Zachód) to wyprawa namiotowo-hotelowa, stworzona dla poszukiwaczy przygody. To podróż dla tych, którzy chcą poznać Stany Zjednoczone nie tylko od strony nowoczesnych wielomilionowych skupisk ludzkich, ale przede wszystkim od strony absolutnie zjawiskowej przyrody. Parki narodowe USA to m.in. kolorowe pustynie, nieprawdopodobne formacje skalne i góry. I to wszystko zobaczymy podczas naszej wyprawy.

Nasza podróż po zachodniej części Stanów wiedzie przez najpiękniejsze parki narodowe USA. Zobaczymy m.in. Wielki Kanion i kolorowe gejzery w Yellowstone, a w parku narodowym Arches unikatowe skalne łuki. Odwiedzimy słynną Dolinę Śmierci i ruiny indiańskich osiedli. Oprócz spotkania z dziką przyrodą, nie zabraknie też spacerów po amerykańskich miastach. Podróż rozpoczniemy i zakończymy w Los Angeles – Mieście Aniołów, zatrzymując się po drodze na plaży oraz w San Francisco.

1 DZIEŃ: przelot do USA
Spotkanie na lotnisku. Wylot do Los Angeles, z przesiadką w jednym z portów europejskich. Nocleg w hostelu w Los Angeles.

2 DZIEŃ: Los Angeles
Zwiedzanie Los Angeles. Spacer po Śródmieściu: zobaczymy dzielnicę biznesową i meksykańską. Przejazd do Hollywood, gdzie przespacerujemy się słynną aleją gwiazd – Bulevard Hollywood. Zobaczymy również kino Mann’s Chinese Theatre, w którym odbywają się uroczystości wręczenia Oskarów. Na chodniku przed kinem można podziwiać odciśnięte dłonie i stopy największych artystów. Przejazd przez Beverly Hills, gdzie znajdują się wielkie rezydencje najbogatszych i najsławniejszych gwiazd filmu. Odpoczynek i zachód słońca na plaży w Santa Monica. Nocleg w hostelu.

3 DZIEŃ: Park Narodowy Joshua Tree
Przejazd (ok. 2 godz.) do Parku Narodowego Joshua Tree, położonego na terenie dwóch pustyń: Kolorado i Mojave. Park słynie z charakterystycznych drzew Jozuego, które są największym na świecie przedstawicielem agawowatych (potrafią dorastać do 12 metrów i żyją nawet 900 lat). Spacer po pustynnym parku pełnym ścieżek przyrodniczych. Zobaczymy m. in. olbrzymie formacje skalne i głazy o fantastycznych kształtach, np. przypominające kształtem ludzką czaszkę. Nocleg na polu namiotowym.

4 DZIEŃ: Wielki Kanion
Przejazd do południowej części Wielkiego Kanionu – South Rim (ok. 6,5 godz.). Nocleg na polu namiotowym.

5 DZIEŃ: Wielki Kanion
Wielki Kanion, to jeden z naturalnych cudów świata i największy naturalny kanion Stanów Zjednoczonych. Szeroki na milę oszałamia ogromem wielokształtnych, kolorowych formacji skalnych. Odwiedzamy liczne punkty widokowe, powędrujemy na minitrekkingi nad kanionem. Nocleg na polu namiotowym.

6 DZIEŃ: Kanion Antelope, Monument Valley
Przejazd do Kanionu Antelope (ok. 2 godz.), który znajduje się na terenie rezerwatu Indian Nawaho. Zwiedzanie z przewodnikiem kolorowych, skalnych korytarzy, wyrzeźbionych przez wodę, oświetlanych promieniami słońca wpadającymi przez wąskie szczeliny (ok. 50 USD). Dalszy przejazd do stanu Utah. Jedziemy legendarną doliną Monument Valley, gdzie znajdują się wielkie, charakterystyczne ostańce skalne, znane z tysięcy westernów. Przejazd malowniczą trasą do Parku Narodowego Arches. Nocleg w motelu lub hostelu.

7 DZIEŃ: Parki Narodowe Canyonlands, Arches
Słynący ze skalnych łuków Park Narodowy Arches oraz malowniczy Canyonlands dziś wypełniają nasz dzień od świtu do zmierzchu. Spacery do najciekawszych miejsc obu parków. Zachód słońca będziemy podziwiać pośród unikatowych łuków skalnych. Nocleg.

8 DZIEŃ: przejazd do Grand Teton
Całodzienny przejazd do Parku Narodowego Grand Teton, graniczącego z parkiem Yellowstone. Nocleg na polu namiotowym.

9 DZIEŃ: Grand Teton
Zwiedzanie Parku Narodowego Grand Teton. Będziemy podziwiać strome szczyty pokryte śniegiem, które wyrastają prawie pionowo 2100 metrów w górę z płaskiej szerokiej doliny, upstrzonej polodowcowymi jeziorkami. Odwiedzimy najbardziej malownicze miejsca parku. Nocleg na polu namiotowym.

10 DZIEŃ: Park Narodowy Yellowstone
Zwiedzanie największego i najstarszego parku w USA. Na jego obszarze skupia się ponad połowa czynnych na ziemi gejzerów. Wizyta w najsłynniejszych miejscach parku, m. in. gejzery Old Faithful i Mommoth Hot Spring, Wielki Kanion i jezioro Yellowstone. Nocleg na polu namiotowym.

11 DZIEŃ: Salt Lake City
Przejazd do Utah. Większość mieszkańców stanu to mormoni. Jedziemy do Salt Lake City – stolicy stanu i światowej siedziby mormonów. Zwiedzanie miasta. Odwiedzimy m.in. główną świątynię mormonów, wybudowaną pod koniec XIX wieku. Nocleg w hostelu.

12 DZIEŃ: Bryce Canyon
Przejazd do Parku Narodowego Bryce (ok. 4 godz.). Będziemy podziwiać różnorodne formacje skalne, m. in. wapienne iglice, które tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca.   Spacer trasami widokowymi. Nocleg na polu namiotowym.

13 DZIEŃ: Zion
Przejazd do Parku Narodowego Zion, którego największą atrakcją jest Zion Canyon. Zwiedzanie Parku. Jeździmy autobusem turystycznym do najpiękniejszych miejsc parku. Spacery licznymi ścieżkami przyrodniczymi. Nocleg na polu namiotowym.

14 DZIEŃ: Las Vegas
Dalszy przejazd do Las Vegas. Spacer po pełnym „cudów” mieście. Wizyta w kasynach i kolorowych dzielnicach miasta. Nocleg w hotelu.

15 DZIEŃ: Dolina Śmierci
Dojeżdżamy do Doliny Śmierci, która na całej swojej długości ok. 225 km znajduje się między stromymi górami. To największa depresja na świecie, a zarazem jedno z najgorętszych i najsuchszych miejsc na ziemi. Zaczynamy od Zabriskie Point, a potem zatrzymujemy się w wielu innych punktach widokowych i spacerujemy. Dalszy przejazd w stronę Parku Narodowego Sekwoi.

16 DZIEŃ: Park Narodowy Sekwoi
Dzisiaj zobaczymy największe drzewa na świecie, w tym Generała Shermana, który ma 2200 lat i około 85 metrów wysokości. Będziemy spacerowali wśród wielu monumentalnych drzew, wieloma ciekawymi trasami. Dalszy przejazd w stronę Parku Yosemite. Nocleg na polu namiotowym.

17 DZIEŃ: Park Narodowy Yosemite
Przejazd do najstarszego Parku Narodowego Yosemite (ok. 3,5 godz.) potężnego i jedynego parku geologicznego historii ziemi. Siedmiomilową, rozległą dolinę otaczają niemal pionowe, wysokie skały poprzecinane licznymi wodospadami. W dole rozciągają się łąki i lasy. Spacery, minitrekkingi po parku. Nocleg na polu namiotowym.

18 DZIEŃ: Park Narodowy Yosemite
Dalsze zwiedzanie parku. Podjedziemy do Glacier Point pod wielką formację skalną El Capitan, jedną z największych odsłoniętych granitowych brył na świecie. Następnie przejedziemy do Mariposa Grove największego skupiska sekwoi w tym rejonie. Dalszy przejazd do San Francisco. Nocleg w hostelu lub motelu.

19 DZIEŃ: San Francisco
Spacery po centrum miasta i Union Squere, przejażdżka starym, drewnianym tramwajem – to ostatni na świecie działający system ręcznie sterowanej kolejki linowej. Spacer po Theather District – pomniejszonej wersji Broadwayu, Financial District i Chinatown. Wizyta przy Golden Gate – olbrzymim wiszącym moście. Dla chętnych wizyta w Alkatraz – słynnym więzieniu położonym na wyspie (ok. 30-50 USD). Nocleg w hostelu.

20 DZIEŃ: wybrzeżem do Los Angeles
Przejazd do Los Angeles wybrzeżem Pacific Coast Highway. Słynna „Jedynka” uważana jest za najpiękniejszą trasę w Kalifornii. Po drodze zatrzymujemy się na kąpiel, a także na punktach widokowych. Nocleg w hostelu w Los Angeles.

21 DZIEŃ: Los Angeles
Odpoczynek, zakupy, wizyta w jednym z parków rozrywki: Universal lub Disneyworld (ok. 120 USD). Nocleg w hostelu.

22-23 DZIEŃ: powrót
Przelot z Los Angeles do Warszawy z przesiadką w jednym z portów europejskich.

 

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji praktycznych dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

grupyGRUPA
Grupa od 6 do 9 osób.

dokumentyDo udziału w wyprawie niezbędny jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wyprawy.

Od 11.11.2019 obywatele Polski nie potrzebują wizy, wystarczy zarejestrować się w systemie ESTA – Electronic System for Travel Authorization. Oficjalna strona: https://esta.cbp.dhs.gov/ Koszt to 14 USD (płatne kartą kredytową lub debetową). Czas oczekiwania na autoryzację – 72 godz. ESTA jest ważna przez 2 lata lub do wygaśnięcia paszportu (jeśli wygasa szybciej niż za 2 lata).

Problemy z uzyskaniem autoryzacji w systemie ESTA mogą mieć osoby, które uprzednio otrzymały odmowę wizy lub w przeszłości odbywały karę więzienia, złamały prawo imigracyjne USA, przebywały przez dłuższy czas w Iranie miały problemy mogące wpłynąć na prawo do otrzymania wizy, takie jak wyrok sądowy lub złamanie prawa imigracyjnego USA.

W takiej sytuacji należy ubiegać się o wizę amerykańską w sposób tradycyjny – w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Warszawie lub Konsulacie Generalnym w Krakowie.

Jeśli posiadacie w swoim paszporcie ważną wizę, nie potrzebujecie rejestrować się w ESTA.

W przypadku odmowy autoryzacji w systemie ESTA, a także odmowy wydania tradycyjnej wizy amerykańskiej Biuro zwraca zaliczkę wpłaconą na poczet wyprawy.

jak-sie-spakowacJAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to około 15 kg (waga bagażu zazwyczaj wzrasta w trakcie wycieczki – zakupy).

Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga nie powinna przekraczać 6 kg.

jak-sie-ubracJAK SIĘ UBRAĆ?

Podczas wyprawy będzie raczej ciepło (temperatury letnie i wiosenne). Chłodniejsze dni, a zwłaszcza noce mogą zdarzyć się na wysokościach, np. nad Wielkim Kanionem.
– wygodne buty trekkingowe (ewentualnie sportowe)
– solidne i wygodne sandały, klapki pod prysznic
– polar, lekka kurtka sportowa (najlepiej przeciwdeszczowa)
– bielizna termiczna
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– lekkie koszulki sportowe
– strój kąpielowy
– spodnie długie, spodenki krótkie (mogą być długie spodnie z odpinanymi nogawkami)
– mogą się przydać czapka, szalik i rękawiczki

co-bezwzglednie-nalezy-zabracCO NALEŻY ZABRAĆ?

– aparat fotograficzny, mogą przydać się dodatkowe baterie do aparatu
– namiot
– matę samopompującą, materac lub karimatę
– ciepły śpiwór i poduszkę
– kubek, talerz, sztućce (do przygotowywania posiłków na polach namiotowych)
– ręcznik z mikrofibry (lekki, szybkoschnący, zajmuje mało miejsca)
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z wysokim filtrem (dużo czasu spędzamy na słońcu)
– latarkę (może być czołówka)
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach
– preparat przeciwko komarom

pieniadzePIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać: około 500 USD na wyżywienie oraz 250-300 USD na wstępy, fakultety i inne wydatki. Warto też mieć jakąś rezerwę na nieprzewidziane wypadki. Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu i mogą ulec zmianie.

Można zabrać karty kredytowe lub debetowe. Konieczna jest bardzo dobra saszetka lub innych rodzaj bezpiecznego schowka na dokumenty i pieniądze, tak żeby trzymać je cały czas przy sobie (najlepiej jak najmniej widoczne).

zdrowieZDROWIE

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Szczepienia nie są obowiązkowe (zalecane żółtaczka A i B, tężec).

Jakie leki mogą się przydać:
– leki przeciwko biegunce (Nifuroksazyd, Stoperan, węgiel) i na kłopoty z żołądkiem (np. krople żołądkowe)
– leki na przeziębienie (aspiryna, paracetamol), na gardło (np. tabletki do ssania), leki przeciwbólowe
– leki przyjmowane na stałe
– witaminy (np. Plusz)
– plastry na odciski, woda utleniona (polecam w żelu)
– uniwersalny antybiotyk (nigdy nie wiadomo kiedy się przyda)
– leki dla chorujących na choroby lokomocyjne (np. Aviomarin)

Biuro zapewnia w cenie wyprawy podstawowe ubezpieczenie KL w wysokości 40.000 euro oraz NNW w wysokości 15.000 zł. Z uwagi na wysokie koszty opieki medycznej w USA zalecamy rozważenie wykupienia dodatkowego ubezpieczenia we własnym zakresie.

jedzenieJEDZENIE

Często będziemy przygotowywać posiłki samodzielnie, w hostelach i na polach namiotowych). Zakupy będziemy robić po drodze w lokalnych marketach. Można zabrać (w małych ilościach) herbatę, kawę, „gorące kubki”, konserwy, hermetycznie pakowane jedzenie.

Na miejscu można kupić wspólnie w supermarkecie grilla na kempingi. Zapewniamy palniki z gazem do gotowania oraz garnki.

W miastach jemy wspólnie w restauracjach lub barach.

transportTRANSPORT

Na całej trasie podróżujemy wynajętym busem. Pilot jest zarazem kierowcą. Trzeba liczyć się z tym, że niektóre przejazdy mogą być długie. Mamy do pokonania spore odległości.

noclegiNOCLEGI

Czeka nas 12 noclegów pod namiotami na polach namiotowych. Musimy być przygotowani na różne warunki. Zdarzają się pola namiotowe bez pryszniców, a nawet bez wody. Wówczas pilot w miarę możliwości szuka miejsca, gdzie można za niewielką opłatą skorzystać z prysznica.

Mogą zdarzyć się zmienne warunki pogodowe: na południu ciepło, a nawet upalnie, na północy chłodniej, zwłaszcza w nocy i na większych wysokościach.

Proponujemy zabrać ze sobą namioty 2-3 osobowe i ustalić przed wyjazdem kto z kim śpi w namiocie. Najlepiej zabrać dobry, sprawdzony sprzęt, który nas nie zawiedzie.

W miastach śpimy w hostelach w pokojach 3,4-osobowych z łazienkami w pokojach lub na korytarzu. W Las Vegas pokoje 2-osobowe.

telefon-i-internetINTERNET, TELEFON

Internet dostępny zazwyczaj w miastach, po drodze w restauracja (Wi-Fi). W niektórych miejscach może nie być w ogóle zasięgu.

elektrycznoscELEKTRYCZNOŚĆ

Gniazdka elektryczne w USA zwykle dostarczają napięcie pomiędzy 110-120V o częstotliwości 60Hz. Wtyczki mają też inne końcówki typu A i B. Potrzebna będzie przejściówka – adapter.

napiwkiNAPIWKI

W restauracjach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku.

 

Mapy brak... chwilowo

26-06-2021 - 18-07-2021

4200 zł + 1000 USD + przelot

Czas: 23 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: transport: wynajęty bus na całej trasie wyprawy, noclegi: pod namiotami na polach namiotowych w parkach narodowych, w miastach w hostelach, opiekę licencjonowanego pilota-kierowcy, opłaty drogowe, mostowe, parkingi, paliwo, wstępy do Parków Narodowych, sprzęt do gotowania na kempingach, ubezpieczenie KL 45.000 EUR i NNW 20.000 PLN, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: przelotu Warszawa - Los Angeles - Warszawa (ok. 2300-3500 PLN), wyżywienia (ok. 25 USD dziennie), wstępów i zajęć fakultatywnych, np. Antylope Canyon, Alcatraz, parki rozrywki (ceny podane w programie), ESTA - Electronic System for Travel Authorization (14 USD) lub wizy amerykańskiej (ok. 160 USD)

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: