Podróż przez Ziemię Ognistą
Wyprawa do Patagonii: Chile i Argentyna
7500 zł + 1000 USD + przelot
Dodatkowo dla chętnych
4 dni → Wodospady Iguazú
Patagonia - wyprawa przez Ziemię Ognistą
Patagonia to kraina licząca miliony kilometrów kwadratowych. Kraina spektakularnej przyrody, której cudowność na długo zapada w pamięć. Patagonia to zjawiskowe góry, wulkany i jeziora oraz piaszczyste i lodowe pustynie. To odległa, legendarna Ziemia Ognista, której już sama nazwa fascynuje. Patagonia oblewana jest przez dwa oceany: Spokojny i Atlantycki oraz najsłynniejsze Parki Narodowe Ameryki Południowej: Torres del Paine i Los Glaciares.
Program wyprawy do Patagonii
Naszą podróż zaczniemy od spokojnej stolicy Chile – Santiago. Następnie przejedziemy do Krainy Jezior (Los Lagos), gdzie będziemy zdobywali szczyt wulkanu Villarrica i odpoczywali nad brzegiem jeziora wśród deszczowych lasów Patagonii. Z Los Lagos przejedziemy słynną pustynną autostradą NR 40 do El Calafate i Parku Narodowego Los Glaciares. To tu znajdują się słynne szczyty Fitz Roy i Cerro Torre – jedne z najtrudniejszych do zdobycia góry świata. Będziemy wędrować u ich podnóża. Zobaczymy również olbrzymi lodowiec Perito Moreno. Po stronie chilijskiej odwiedzimy jeden z najsłynniejszych parków Ameryki Południowej – Torres del Paine, pełen majestatycznych gór i turkusowych jezior. W parku udamy się na trekking pod olbrzymi Lodowiec Grey i Wieże. Wreszcie dojedziemy do Ziemi Ognistej (Patagonia) – archipelagu wysp, stanowiących najdalej na południe wysuniętą część Ameryki (stąd już blisko do Antarktydy). Zobaczymy stolicę argentyńskiej Patagonii – Ushuaia. Popłyniemy Kanałem Beagle, podpatrując słonie morskie i pingwiny. Odwiedzimy Park Narodowy Ziemi Ognistej z jego kolorowymi jeziorami i zatokami. Na koniec odwiedzimy kosmopolityczną stolicę Argentyny i tanga – Buenos Aires. A wszystko to okraszone znakomitymi winami, yerba mate, pysznymi rybami i stekami wołowymi.
1 DZIEŃ: przelot
Wylot z Warszawy do Santiago de Chile, z przesiadką na jednym z lotnisk europejskich.
2 DZIEŃ: Santiago de Chile
Przylot do Santiago de Chile. Zakwaterowanie. Spacer po mieście. Nocleg w hostelu.
3 DZIEŃ: Santiago de Chile
Zwiedzanie starego centrum Santiago: pałac prezydencki – La Moneda, ostrzelany w 1973 r. przez wojska Pinocheta, później jego siedziba; Plaza de la Constitución z pomnikami prezydentów; Altar de la Patria – Ołtarz Ojczyzny (wzniesiony na polecenie Pinocheta); Universidad de Chile; San Francisco, najstarszy kościół stolicy, pochodzący z 1628 r.; Cerro Santa Lucía – wzgórze, na którym założono miasto, obecnie barokowy labirynt ścieżek, ogrodów, placów i fontann; Plaza de Armas – Plac Broni, jedno z centrów kulturalnych miasta, gdzie znajduje się Katedra i poczta główna. Chętni mogą wybrać się na wzgórze San Cristóbal, skąd roztacza się piękny widok na miasto i sanktuarium Matki Boskiej. Na wzgórze można wejść lub wjechać kolejką (ok. 5 USD w obie strony + metro ok. 3 USD w obie strony). Nocny przejazd lokalnym autobusem do Los Lagos – krainy indian Mapucze (Araukanie).
4-5 DZIEŃ – Pucon
Poranny przyjazd do Pucón. Zakwaterowanie. Dla chętnych wycieczki fakultatywne:
- trekking do wypełnionego lawą krateru wulkanu Villarrica (trasa na 6–8 godzin bez trudności technicznych, ale po śniegu, biuro turystyczne zapewnia niezbędny sprzęt, ok. 100 USD)
- podziwianie ogromnego lasu araukariowego w rezerwacie Cañi (ok. 35 USD) – drzewa osiągają wysokość do 50 m i żyją do 1500 lat! Po drodze możliwość zatrzymania się w knajpce, specjalizującej się w sporządzaniu typowych dań Indian Mapucze (ok. 15 USD – warto!)
- rafting tratwami na rzece Transcura (koszt ok. 60 USD, trudność 1-2 stopnia)
- relaksujące kąpiele w gorących źródłach (ok. 35 USD), w okolicach wulkanu
- jazda konna (ok. 30 USD dziennie) i na rowerach (ok. 25 USD dziennie) w parkach Villarrica oraz Cañi.
6 DZIEŃ: Bariloche (Argentyna)
Bardzo wcześnie rano przejazd autokarem (z przesiadkami) niezwykle widokową trasą przez Andy i Park Narodowy Jeziora Huapi do San Carlos de Bariloche. Przekroczenie granicy chilijsko-argentyńskiej. Zakwaterowanie. Popołudniowy spacer po mieście. Bariloche, nazywane stolicą „patagońskiej Szwajcarii”, jest jedną ze światowych stolic czekolady. Nocleg w hostelu w Bariloche.
7-8 DZIEŃ: Bariloche
Fakultatywnie:
- rafting na rzece Manso – 2, 3 lub 4 stopień trudności (ok. 70-90 USD)
- wycieczka przepiękną trasą Siedmiu Jezior (ok. 80 USD) do miasteczka San Martin
- samodzielna wycieczka rowerowa w okolicach Bariloche, np. bajeczną trasą Circuito Chico (ok. 25 USD)
- wejście lub wjechanie kolejką na punkt widokowy jednego z okolicznych wzgórz, np. Cerro Campanario (ok. 25 USD)
Drugiego dnia wieczorem wyjazd autobusem w stronę Puerto Madryn.
9 DZIEŃ: Puerto Madryn
Popołudniowy wyjazd do Puerto Madryn. Zakwaterowanie. Odpoczynek.
10 DZIEŃ: Puerto Madryn
Całodniowa wycieczka na Półwysep Valdes, wpisany na listę dziedzictwa naturalnego UNESCO (ok. 100 USD). Jest to jedno z miejsc na świecie gdzie turysta może obserwować wieloryby (w zależności od pory roku), delfiny, słonie morskie, pingwiny i wiele innych zwierząt. W okresie rozrodczym od maja do grudnia półwysep odwiedza nawet około 2000 wali biskajsko-południowych. Wieloryby te dość często, co 10 minut wypływają aby zaczerpnąć powietrza. Nocleg w Puerto Madryn.
11 DZIEŃ: El Calafate
Po śniadaniu wyjazd autobusem rejsowym na południe do El Calafate (ok. 25 godzin jazdy). Przesiadamy się w Comodoro Rivadavia. Jedziemy przez Patagonię i bezludne pustynie tej krainy. W El Calafate jesteśmy po południu drugiego dnia podróży. Zakwaterowanie. Spacer po mieście. Kolacja. Nocleg.
12 DZIEŃ: El Calafate
Wycieczka do Parku Narodowego Los Glaciares, do lodowca Perito Moreno (ok. 75 USD). Jest to jeden z nielicznych wciąż powiększających się lodowców na świecie, którego szerokość wynosi 35 km, a wysokość ponad 80 m. Los Glaciares to jeden z najsłynniejszych parków Ameryki Pd. Tutaj znajdują się góry: Fitz Roy (3.375 m n.p.m.) i Cerro Torre (3.133 m n.p.m.), które rzucają wyzwanie najlepszym alpinistom świata. Na terenie parku znajduje się największy (poza strefami polarnymi) lądolód na Ziemi, liczący kilkaset kilometrów długości. Spacer po licznych ścieżkach w cieniu ogromnego lodowca Perito Moreno. Dla chętnych rejs statkiem u podnóża lodowca (ok. 25 USD).
13-14 DZIEŃ: El Chaltén
Wyjazd do El Chaltén (ok. 50 USD). Miasto istnieje dopiero od kilku dekad. Jest to świetna baza wypadowa w najwyższe góry. Trekking do wyboru: do Laguna Torre (ok. 3 godz. w jedną stronę) z widokiem na Cerro Torre lub trekking do Laguna Los Tres (ok. 5 godz. w jedną stronę) z przepięknym widokiem na Cerro Fitz Roy (3.375 m n.p.m). Powrót do El Calafate.
15 DZIEŃ: Puerto Natales (Chile)
Przejazd do Puerto Natales po stronie chilijskiej (ok. 6 godz.). Odpoczynek, spacer po mieście, nad brzeg jeziora. Zakupy przed trekkingiem w parku Torres del Paine. Nocleg.
16-17 DZIEŃ: Torres del Paine
Wycieczka do Parku Narodowego Torres del Paine (ok. 300 USD). W parku występują liczne lodowce i kolorowe jeziora, a także monumentalne formacje skalne. Żyje tu wiele gatunków zwierząt, m. in. guanako, nandu, flamingi i kondory. Podróż autobusem turystycznym do punktów widokowych. Rejs promem. Trekking do czoła Lodowca Grey i spacer po malowniczej okolicy. Nocleg w schronisku na terenie parku. Drugiego dnia możliwość kilkugodzinnego trekkingu pod słynne wieże Paine. Powrót do Puerto Natales.
18 DZIEŃ: Punta Arenas
Poranny wyjazd do Punta Arenas. Zakwaterowanie. W pobliżu miasta znajduje się liczna kolonia pingwinów Magellana. Dla chętnych wyjazd na obserwację pingwinów (ok. 40 USD). Po drodze możliwość obserwowania lokalnej fauny: guanako, strusie nandu, kondory. Spacer po mieście. Wizyta na cmentarzu, pełnym lokalnej egzotyki. Nocleg w Punta Arenas.
19 DZIEŃ: Ushuaia (Argentyna)
Wcześnie rano wyjazd autobusem rejsowym do Ushuaia (10-12 godz.). Przeprawiamy się przez Kanał Magellana i dojeżdżamy do miejscowości Ushuaia – stolicy argentyńskiej Ziemi Ognistej, która była krainą Indian Yahgan. Zakwaterowanie i kolacja w jednej z restauracji z owocami morza (np. olbrzymi krab królewski). Nocleg w hostelu.
20 DZIEŃ: Ushuaia
Fakultatywnie rejs po Kanale Beagle (ok. 80 USD), wokół wysp Archipelagu Bridges, latarni morskiej Les Eclaireurs i skał pośrodku Kanału, które wraz z zamykającymi go łańcuchami górskimi tworzą przejście między Oceanami Atlantyckim i Spokojnym. Podczas rejsu można obserwować słonie morskie, kormorany i pingwiny.
21 DZIEŃ: Ushuaia
Wycieczka do Parku Narodowego Ziemi Ognistej (ok. 50 USD). Spacer w otoczeniu południowych lasów. Poznawanie lokalnej przyrody – liczne jeziora, zatoki. Odpoczynek nad Zieloną Zatoką i kolorowym jeziorem Roca. Popołudniowy powrót do Ushuaia. Obiadokolacja. Popołudniowy wylot do Buenos Aires. Nocleg w hostelu.
22 DZIEŃ: Buenos Aires
Buenos Aires to jedno z największych miast Ameryki Południowej, a zarazem jeden z największych portów świata. Wizyta w starej kolonialnej części miasta: San Telmo – artystyczna dzielnica pełna starych antykwariatów, gdzie odbywają się pokazy tango; Plaza de Mayo – „serce kraju” – świętowano na nim wiele wydarzeń i organizowano wiele protestów; widok na Casa Rosada – różową siedzibę rządu; Katedra. Czas wolny. Dla chętnych kolacja w San Telmo, w restauracji z carne asado (grillowaną baraniną lub wołowiną), pysznym winem i tangiem.
23 DZIEŃ: Buenos Aires
Po śniadaniu zwiedzanie kolorowej dzielnicy artystów – La Boca. Ta słynna portowa dzielnica zawdzięcza swój koloryt inspiracjom malarza Benito Quinquela. Spacer po okolicy oraz po słynnej ulicy El Caminito. Następnie najsłynniejsza nekropolia w Ameryce Południowej – Recoleta, z grobowcami w formie pałaców, miejsce spoczynku argentyńskiej elity (m.in. Evity Peron). Czas wolny. Zakupy.
24-25 DZIEŃ: powrót
Powrót do Polski z przesiadkami.
Dodatkowo dla chętnych
Wodospady Iguazú
4 dni
1 DZIEŃ
Wyjazd z Buenos Aires do Puerto Iguazu autobusem rejsowym (16-18 godz).
2 DZIEŃ – Puerto Iguazu
Wczesnym rankiem przyjazd do Puerto Iguazu. Zwiedzanie argentyńskiej strony wodospadów m.in. największego zwanego Gardzielą Diabła (ok. 30 $). Wodospady Iguazu tworzy 275 wodospadów ciągnących na obszarze 2,7 km. Dwie trzecie wodospadów znajduje się w Argentynie. Wodospady są wpisane na listę UNESCO. Spacer licznymi ścieżkami spacerowymi. Krótki rejs na wyspę San Martín. Dla chętnych możliwość podpłynięcia łodzią pod największe wodospady (ok. 20 $).
3 DZIEŃ – Brazylia
Przekroczenie granicy z Brazylią. Zwiedzanie brazylijskiej strony wodospadów (ok. 30 $). Imponujący widok na Gardziel Diabła i inne wodospady. Wieczorny wyjazd do Buenos Aires.
4 DZIEŃ
Przyjazd do Buenos Aires.
**Cena fakultetu, o który przedłużony jest wyjazd zależy od ceny biletów lotniczych oraz liczby uczestników. Jest ona ostatecznie ustalana w momencie kiedy zbierze się grupa i zostaną wpłacone zaliczki. Biuro powiadamia wtedy mailowo lub telefonicznie o wszystkich szczegółach. Po ustaleniu liczby uczestników załatwiamy niezbędne formalności (zakup biletów lotniczych, rezerwacje itp.)
Koszty wyprawy
Wyprawa do Patagonii: Chile i Argentyna
Podróż przez Ziemię Ognistą
7500 zł + 1000 USD + przelot
Poznaj szczegóły:
CENA ZAWIERA
przelot wewnętrzny Ushuaia - Buenos Aires
noclegi
transport: autobusy, taksówki na trasie wyprawy (poza fakultatywnymi)
opiekę pilota
koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
CENA NIE ZAWIERA
przelotu na trasie Warszawa - Buenos Aires - Warszawa (ok. 5500 - 6500 zł)
kosztów wyżywienia (ok. 10-20 USD dziennie)
biletów wstępu
zajęć fakultatywnych (ceny podane w programie wyprawy)
napiwków
Więcej o wyjeździe
Relacja z Patagonii i Ziemi Ognistej – krainy dzikiej i tak pięknej, że nie sposób o niej zapomnieć.
W tym filmie zobaczysz:
- na czym polega fenomen Yerba mate i kim są nieświęci święci (np. La Difunta Correa)
- kosmopolityczne Buenos Aires, zmysłowe tango
- Wodospady Iguazu (Argentyna, Brazylia) – spektakularne widowisko stworzone ręką natury
Termin wyprawy
Naszą podróż zaczniemy od spokojnej stolicy Chile – Santiago. Następnie przejedziemy do Krainy Jezior (Los Lagos), gdzie będziemy zdobywali szczyt wulkanu Villarrica i odpoczywali nad brzegiem jeziora wśród deszczowych lasów Patagonii.
NAJBLIŻSZA WYPRAWA
data
7500 zł + 1000 USD + przelot
zobacz, co zawiera cena
Dodatkowo dla chętnych
4 dni → Wodospady Iguazú
Praktyczne info
Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji praktycznych dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.
Co należy zabrać?
- aparat fotograficzny
- śpiwór
- kubek najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania w hotelu kawy lub herbaty
- cienki ręcznik szybkoschnący
- papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
- chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
- krem do opalana z wysokim filtrem (dużo czasu spędzamy na słońcu)
- latarkę (może być czołówka)
- nóż lub scyzoryk
- niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach
Dokumenty
Do udziału w wyprawie wymagany jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty wjazdu do każdego z krajów.
Elektryczność
Gniazdka elektryczne są dostosowane do wtyczek z dwoma okrągłymi bolcami (podobne do polskich) lub do wtyczek z trzema prostokątnymi bolcami (adapter można kupić w Polsce lub na miejscu).
Grupa
od 6 do 11 osób
Internet, telefon
W dużych miastach są dostępne kafejki internetowe. W hostelach często jest dostępne wi-fi lub komputer z Internetem.
Zasięg telefoniczny jest praktycznie w całym kraju, poza miejscami odległymi od cywilizacji.
Jak się spakować?
Bagaż główny – najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem (warunki transportu bagażu zwłaszcza w górach mogą być różne), waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy).
Bagaż podręczny – najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 5 kg.
Jak się ubrać?
Temperatury podczas wyjazdu będą bardzo zróżnicowane: od lekkiej zimy (może zdarzyć się w Torres del Paine) do gorącego lata (Iguazu). Na południu wieją porywiste wiatry i jest chłodno. Mogą też padać deszcze. Pogoda jest bardzo zmienna i nie do przewidzenia.
- obuwie – wygodne buty trekkingowe, lekkie buty sportowe, rozchodzone sandały, klapki pod prysznic
- polar , ciepła, nieprzewiewana kurtka
- apaszka lub cienki szalik (może przydać się w transporcie, może działać ostra klimatyzacja)
- kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
- długie, cienkie spodnie i przewiewna bluzka z długim rękawem, najlepiej z bawełny (niezbędne do zwiedzania świątyń)
- rękawiczki, szalik, czapka
- płaszcz lub kurtka przeciwdeszczowa
Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży lub w praniu (w większości hosteli można tanio oddać rzeczy do prania albo uprać samemu za niewielką opłatą)
Jedzenie
Dostępne są posiłki wegetariańskie i mięsne. Bardzo popularne jest grillowane mięso, tzw. asado. Wszędzie można dostać steki, szczególnie wołowe. Popularne są również ryby i owoce morza: krewetki, kalmary, kraby (Ushuaia) i wiele innych. Wszędzie dostępne są empanadas przypominające nasze pierogi z różnym nadzieniem. Sklepy spożywcze przypominają europejskie.
Hostele często oferują noclegi ze skromnym śniadaniem: kawa, herbata, pieczywo, słodki karmel lub dżem.
W związku z nieco inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem – przynajmniej na początku wyprawy, biorąc pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych.
Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie). Większość jedzenia można kupić na miejscu.
Napiwki
W restauracjach i barach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku.
Zwiedzanie: drobne napiwki dla miejscowych przewodników.
Nocleg
Zazwyczaj nocujemy w hostelach w pokojach 2,3,4 osobowych z łazienkami lub bez, z wiatrakiem lub klimatyzacją. Mogą zdarzyć się sale wieloosobowe. Standardy noclegów w hostelach zależą też od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej. Ogólnie jest ciepło, czysto i schludnie. W hostelach mamy do własnej dyspozycji kuchnię.
Może zdarzyć się, że pilot szuka noclegi na miejscu. W skrajnych sytuacjach może zdarzyć się, że grupa jest rozlokowana w dwóch hostelach.
Pieniądze
Na wyprawę należy zabrać około 600 dolarów amerykańskich, przeznaczonych na jedzenie i bilety wstępów oraz dodatkowe pieniądze na udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.
Osoby spożywające alkohol, szczególnie w barach, powinny mięć świadomość, że może to podnieść ogólne koszty pobytu.
W Ameryce Południowej zdarzają się kradzieże. Zaleca się trzymać pieniądze dobrze ukryte, najlepiej w kilku miejscach. To samo dotyczy dokumentów. Zawsze trzeba pilnować swoich rzeczy.
Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży.
Dolary muszą być w dobrym stanie.
Bankomaty są dostępne, ale głównie w dużych miastach. Zdarza się, że mogą nie działać.
Transport
Środki transportu:
- podczas długich przejazdów, bardzo wygodne autobusy z klimatyzacją i wygodnymi, rozkładanymi fotelami: cama lub semi cama
- autobusy zazwyczaj z klimatyzacją
- taksówki, minibusy wynajmowane dla grupy na trasie
- autobusy miejskie
- promy
Zdrowie
Szczepienia nie są obowiązkowe lecz zalecane (żółtaczka A i B, błonica, tężec, dur brzuszny).
Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.
Jakie leki mogą się przydać?
- środki przeciwbólowe
- antybiotyk o szerokim spektrum działania
- na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
- witaminy, wapno na wzmocnienie
- leki na przeziębienia, które zdarzają się tu dość często, zazwyczaj są głównym chorobowym utrudnieniem (aspiryna, fervex, gripex itp.)
- leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)
Inne środki:
- plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
- woda utleniona w żelu
- środek przeciwko komarom, np. OFF, Mugga
Pieniądze
Na wyprawę należy zabrać około 600 dolarów amerykańskich, przeznaczonych na jedzenie i bilety wstępów oraz dodatkowe pieniądze na udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.
Osoby spożywające alkohol, szczególnie w barach, powinny mięć świadomość, że może to podnieść ogólne koszty pobytu.
W Ameryce Południowej zdarzają się kradzieże. Zaleca się trzymać pieniądze dobrze ukryte, najlepiej w kilku miejscach. To samo dotyczy dokumentów. Zawsze trzeba pilnować swoich rzeczy.
Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży.
Dolary muszą być w dobrym stanie.
Bankomaty są dostępne, ale głównie w dużych miastach. Zdarza się, że mogą nie działać.
Zdjęcia z wyprawy do Patagonii
Celem naszych trampingów jest dostarczenie ich uczestnikom niezapomnianych, prawdziwych przeżyć w przyjemnej „rodzinnej” atmosferze zapewniając odpowiednią dawkę wypoczynku.
Mapa wyprawy
Opinie
Wiemy, że solidna rekomendacja jest podstawą do zaufania. Zobacz co o podróżach uważają Nasi uczestnicy.
Wyprawa do Kostaryki
Boguś
Kostaryka. Podróż do raju. Zobaczyć kilka parków narodowych to poważny wstrząs dla człowieka z miasta europejskiego. Puerto Viejo, Park Tortuguero, Monte Verde czy Corcovado i Manuel Antonio są reliktami dawnych lasów deszczowych. Natura jest tutaj w rozkwicie i całej swojej nieokiełznanej ekspansji. Piekna natura uwodzi tysiącami…
Bośnia i Hercegowina
Danuta
Zapisując się na wyprawę organizowaną przez OM Tramping, nie do końca wierzyłam, że w tak małym, biednym kraju, zniszczonym przez wojnę, może być tyle ciekawych miejsc opisanych w programie. Rzeczywistość przeszła moje oczekiwania! Bośnia to klimat, autentyczność, nastrój chwili. No i historia – przenikająca ten kraj do…
Kanada i Alaska
Kinga
Po dwóch podróżach, pierwszej przez Kanadę i Alaskę i drugiej przez góry Kirgistanu i Tadżykistanu już nie mogę się doczekać kolejnej wyprawy. Gorąco polecam tym, co dopiero zaczynają swoją przygodę z podróżowaniem jak i tym co już niejednokrotnie brali udział w takich wyjazdach. W nietypowej i ciekawej ofercie każdy znajdzie…