PERU Północne: Nieznane Cywilizacje


3000 zł + 1050 USD + przelot, CZAS: 17 DNI


12-10-2024 - 28-10-2024 - ZAPISY TRWAJĄ, DOŁĄCZ DO NAS!

*wyprawę Peru Północne można połączyć z wyprawą Peru Południowe

**Jest to wyjazd klubowy, czyli wyprawa do miejsca, gdzie udajemy się z grupą po raz pierwszy, choć większość z odwiedzanych miejsc znamy bardzo dobrze. Może się jednak zdarzyć, że również pilot odwiedza niektóre miejsca imprezy pierwszy raz. Wyjazdy „klubowe” zawsze wiążą się z większą spontanicznością i przygodą, a niekiedy z koniecznością zmian w programie.

 

1 DZIEŃ: przelot

Spotkanie na lotnisku. Wylot do Peru z przesiadką w jednym z portów europejskich. Nocleg w hotelu w Limie.

2-3 DZIEŃ: Caral, Cerro de la Horca, Sechin

Poranny wyjazd w stronę Huaraz, miasteczka położonego u podnóża Cordyliera Blanca. Dziś będzie wspaniały dzień dla miłośników starożytnej archeologii i nie tylko.

CARAL (piramidy): zatrzymamy się w Caral słynących z piramid, powstanie tego miasta datuje się na 2627 r. p.n.e. przez co stanowią najstarszy ośrodek miejski w Ameryce – starszy niż egipskie piramidy. W podzielonym na sześć kwartałów mieście znajduje się sześć tarasowych piramid oraz dwa place otoczone gliniano-kamiennym wałem.

CERRO DE LA HORCA (twierdza ludu Chimu): następnie zatrzymamy się w Paramonga i wejdziemy na umocnione pierścieniowatym wzgórzem murem – Cerro de la Horca, to najdalej oddalona na południe twierdza cywilizacji Chimu, gdzie pod koniec XV wieku król Inków – Tupac Yupanki pokonał ostatniego władcę Chimu, olbrzymi indiański cmentarz może potwierdzać te informacje.

SECHIN: ostatni przystanek to Sechin – kompleks ruin należący do kultury Chavin, powstały między 1800 a 1300 r. p.n.e., było to prawdopodobnie olbrzymie centrum religijne, do dzisiaj zachowały się ruiny sanktuarium o wymiarach 38 na 38 metrów, otoczone murem olbrzymich kamiennych filarów, wykopano tu ponad 300 płyt reliefowych, z których największe mają wagę ponad 300 ton, płaskorzeźby przedstawiają sceny walk, kapłanów i wojowników.

Pierwszego dnia nocleg w drodze. Drugiego dnia nocleg w Huaraz.

4 DZIEŃ: Huaraz, Chavin de Huntar, lodowiec Pastouri

Spacer po Huaraz, które znajduje się w centrum szerokiej doliny pomiędzy majestatycznymi szczytami pasm Cordillera Blanca i Cordillera Negra. Następnie pojedziemy do Chavin de Huntar:

CHAVIN DE HUNTAR to miejscowość istniejąca od 1400 do 400 p.n.e., założona przez przedstawicieli Kultury Chavín. W okresie powstawania i istnienia miasta zaczęto uprawiać kukurydzę i wiele innych nowych roślin. Podczas zwiedzania kompleksu zobaczymy dwie najważniejsze budowle El Castillo (zamek) oraz Wczesną Świątynię. Na szczególną uwagę zasługują dekorację przedstawiające wyobrażenia bóstw w zoomorficznych postaciach, zwierząt, postaci z skrzydłami, ptasimi dziobami i kłami.

LODOWIEC PASTOURI: docieramy samochodem się do położonego na wysokości 4800 metrów parkingu a potem mamy do pokonania około 200 metrów przewyższenia aby dotrzeć do lodowej ściany Lodowca Pastoruri.

Powrót na nocleg do Huaraz.

5 DZIEŃ: Huaraz – spacery/trekkingi po górach

Dziś udamy się w góry, w malownicze okolice Huaraz, na trekkingi lub spacery (na ile nam siły pozwolą!). Zobaczymy malownicze jeziora. Mamy do wyboru różne warianty:
– trasę do Laguny Churup (4450 m n.p.m.), która jest najłatwiej dostępną trasą z Huaraz, będziemy mieć do pokonania 500 metrów przewyższenia, pokonanie całej trasy może nam zająć 5-6 godzin,
– trasę do Laguny 69 (4600 m n.p.m.), najbardziej widokową ze wszystkich jednodniowych tras, jest to trasa całodniowa – 700 metrów przewyższenia i dziewięć kilometrów w jedną stronę.
Po drodze do punktu startowego miniemy szafirowe jeziora Orkoncocha i Chinancocha. Będziemy podziwiać widoki na turkusowe laguny w dole i majestatyczne masywy Pisco i Chacraraju

6 DZIEŃ: do Trujillo

Przejazd do Trujillo. Odpoczynek. Wieczorny spacer po mieście. Nocleg w Trujillo lub w okolicy.

7 DZIEŃ: Trujilo, Chan Chan

Zwiedzanie niezwykłych stanowisk archeologicznych położonych nieopodal miasta Trujillo.

CHAN CHAN (UNESCO) – olbrzymie miasto o powierzchni około 20 km2, składa się z dziesięciu świątyń-cytadel o średniej powierzchni 8 hektarów każda. Wszystkie cytadele miały kształt prostokątny z wejściem na ścianie północnej i zawierały w sobie miejsca pochówku i modłów, sale obrad, a także pokoje mieszkalne połączone labiryntem korytarzy. Każda świątynia-cytadela była siedzibą jednego władcy oraz centrum administracyjnym, sakralnym i gospodarczym. Po śmierci panującego budynek stawał się jego mauzoleum, gdzie chowany był z całą rodziną i służbą. Kolejny monarcha musiał zbudować sobie nową świątynię-cytadelę. Między XIII a XV wiekiem mogło być to największe miasto na świecie.

HUACA DEL SOL I HUACA DE LA LUNA – Piramidy słońca i Księżyca – największe prekolumbijskie sanktuaria w Ameryce Południowej składające się z milionów cegieł adobe. Pochodzą z czasów kultur Mochica poprzedzającej kulturę Chimu budowniczych Chan Chan. Masywna, siedmiopiętrowa Piramida Słońca o podstawie mierzącej 340 na 220 metrów, wysokości 41m była największą znaną świątynią tej kultury Mochica. W mniejszej Piramidzie Księżyca zachowały się duże malowidła ścienne

HUACA DEL DRAGON – za potężnymi murami znajduje się imponująca świątynia zwana też Świątynią Arcoiris – Świątynią Tęczy. Świątynia została znaleziona w 1960 roku i w całości odkopana w ciągu 5 lat. Ściany pokryte są m. in. symbolami Węża Tęczowego.

HUACA LA ESMERALDA – świątynia przypominająca piramidę, która została zbudowana w tym samym czasie co Chan Chan.

Wieczorem czeka nas krótki spacer po zabytkowym centrum Trujilo. Nocleg w Trujilo lub w okolicy.

8 DZIEŃ: do Cajamarca

Wcześnie rano wyjazd do Cajamarca, niegdyś jednej z inkaskich stolic. Tutaj został uwięziony przez Pizarra ostatni inkaski władca – Atahualpa. Popołudniowe zwiedzanie miasta: zobaczymy m.in. pokój okupu – Cuarto del Rescate, w którym więziony był władca Inków, główny plac miasta – Plaza de Armas, kościół św. Franciszka i katedrę. Nocleg w Cajamarca.

9 DZIEŃ: Cajamarca i okolice

CUMBE MAYO – ruiny prekolumbijskiego akweduktu, mającego około 8 km długości, akwedukt zbierał wodę ze zlewiska Oceanu Atlantyckiego i kierował ją ku Oceanowi Spokojnemu, został zbudowany przypuszczalnie około roku 1500 p.n.e., ten odległy rejon górski znany jest też jako „kamienny las”, utworzony z naturalnych skał wulkanicznych wyrzeźbionych przez erozję, formacje owe noszą nazwę Los Frailones – „Kamienni Mnisi”.

VENTANILLAS DE COMBAYO – tajemnicze nisze w skałach prawdopodobnie były miejscami pochówków sprzed 2 tysięcy lat.

Nocleg w Cajamarca.

10 DZIEŃ: do Chachapoyas

Przejazd do Chachapoyas. Nocleg w Chachapoyas.

11 DZIEŃ: wodospad Gocta, sarkofagi Karahija

WODOSPAD GOCTA – dwustopniowy wodospad, został odkryty dopiero w 2002 roku w niedostępnym zakątku Andów, ma około 771 metrów wysokości, co daje mu 8 miejsce wśród najwyższych wodospadów świata, czeka nas trekking do podnóża wodospadu (ok. 3 godz. w jedną stronę).

SARKOFAGI KARAHIJA – tajemnicze posągi kamienne przypominają kamienne posągi z Wyspy Wielkanocnej, zostały odnalezione dopiero w ostatnich latach.

Nocleg w Chachapoyas.

12 DZIEŃ: Chachapoyas, twierdza Kuelap

TWIERDZA KUELAP (UNESCO) – ta twierdza o wysokich murach, to jedno z najsłynniejszych stanowisk archeologicznych Ameryki Południowej, porównywane z Machu Picchu, twierdza została stworzona przez zagadkową kulturę Chachapoyas, której przedstawiciele przybyli na te tereny około 500 r.n.e. 1000 lat później zostali podbici przez Inków, a ostatecznie zniszczeni przez Hiszpanów, kompleks Kuelap jest największą strukturą zbudowaną ludzką ręką na terenie obu Ameryk, istnieją hipotezy, że do jej zbudowania użyto 3 razy więcej kamienia niż do postawienia Wielkiej Piramidy w Gizie, do tej pory odsłonięto 400 pojedynczych kolistych struktur, całość zaś jest otoczona murem o wysokości 18 m. Nocny wyjazd do Chiclayo.

13 DZIEŃ: Sipan, Chiclayo

Poranny przyjazd do Chiclayo.

SIPAN – w małej miejscowości Sipan znajdują się dwie olbrzymie piramidy z cegły adobe, w tym Huaca Rajada – nienaruszony grobowiec władcy z czasów kultury Mochica, na terenie stanowiska znajduje się wiele innych grobów, w tym najsłynniejszy grobowiec „Starego Pana z Sipan” z 53 złotymi ornamentami i miniaturową rzeźbą wodza, wykonaną ze srebra i złota, znajduje się tu także „Grobowiec Kapłana”.

LAMBAYEQUE – w muzeum znajdują się eksponaty ze stanowiska archeologicznego Sipan, m.in. z grobowca Władcy z Sipan i innych grobowców, zobaczymy tu m.in. wspaniałe ozdoby ze złota, to może być najciekawsze muzeum Peru.

Po południu odpoczynek na plaży. Nocleg w Chiclayo lub w okolicy.

14–15 DZIEŃ: okolice Chiclayo

Plażowanie, odpoczynek, relaks. Drugiego dnia wylot do Limy. Spacery i relaks w Limie. Impreza pożegnalna. Nocleg w Limie.

16-17 DZIEŃ: powrót

Przelot do Polski z przesiadkami.

Mapy brak... chwilowo

12-10-2024 - 28-10-2024

3000 zł + 1050 USD + przelot

Czas: 17 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: przelot Chiclayo - Lima, , ubezpieczenie KL 45.000 EUR i NNW 20.000 PLN, prywatny bus na prawie całej trasie (do twierdzy Kuelap), noclegi w hostelach i hotelach, transport: autobusy, taksówki na trasie wycieczki (poza fakultatywnymi), koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
Cena nie zawiera: przelotu na trasie Warszawa-Lima-Warszawa, kosztów wyżywienia (około 10-15 USD dziennie), biletów wstępu, napiwków (łącznie ok. 500 USD)

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: