ALASKA z YUKONEM (KANADA)


8000 zł + 1000 USD + przelot, CZAS: 21 DNI


03-08-2025 - 23-08-2025 - zapisy trwają, dołącz do nas!

Podróż na Alaskę dla wielu ludzi jest jednym z największych eksploratorskich marzeń, kojarzonych z autentyczną przygodą. I słusznie, bo wędrówka przez surową alaskańską krainę, niemal bezludną, jest wyzwaniem. Odległa i rozległa północ Ameryki Północnej pozostaje nieoswojoną przyrodniczo częścią naszej planety. I, co tu dużo mówić – to region niewyobrażalny piękny.

Wyprawa na Alaskę to nasz autorski program opracowany w oparciu o wieloletnie doświadczenie. Przemierzyliśmy – często pieszo i samotnie – tysiące kilometrów, dlatego dobrze wiemy, co Wam proponujemy. Będziemy razem wędrować po olbrzymich lodowcach Alaski, wybierzemy się na trekking po Parku Narodowym Denali. Zobaczymy dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku: łosie, wilki czy alaskańskie niedźwiedzie. Odwiedzimy też liczne wioski rybackie i zjemy pysznego łososia. Jego smak zdecydowanie odbiega od tego, co znamy z polskich stołów.

Nasza podróż przez Alaskę to podróż przez pustkowia, choć spotkamy też lokalnych mieszkańców. Niezwykłym doświadczeniem będzie dla Was zobaczenie zorzy polarnej – świetle iluminacje tworzone ręką natury to widok niezapomniany.

Co warto zobaczyć na Alasce i co warto o niej wiedzieć? Południowo-wschodnią część krainy tworzą góry Alaski. To kilka pasm górskich, m.in. Cugach, Alaska Range z Parkiem Narodowym Denali i najwyższy szczyt Ameryki Północnej – Denali (6194 m n.p.m.). Południowa Alaska to zaś królestwo lodowców: długich nawet na kilkadziesiąt kilometrów, które wypływają niczym rzeki z olbrzymich dolin. Wycieczka do tego lodowego świata nie jest prostą sprawą, choć wiele lodowców jest dostępnych.

Mieszkańcami Alaski są Rosjanie, Amerykanie, Indianie oraz Eskimosi. Połowa 70-tysięcznej populacji mieszka w Anchorage, mieście nad pełną pyłów wulkanicznych zatoką. Innym przyczółkiem cywilizacji – i jej ostatnim bastionem – jest Fairbanks w centralnej części Alaski. A dalej? Dalej na północ rozciąga się już dzika tundra i tajga.

Zapraszamy Was w podróż przez Alaskę z Yukonem w kameralnej grupie pod okiem doświadczonego pilota. Tam, gdzie przestrzeń otwiera zupełnie nową perspektywę, a słowo wolność nabiera głębszego znaczenia. Wreszcie, tam gdzie przyroda, ba!, PRZYRODA jest tak piękna, że żadne słowa tego nie opiszą. Zapraszamy!

1 DZIEŃ: przelot
Przelot z Warszawy z przesiadkami do stolicy Alaski – Anchorage. Nocleg w hostelu w Anchorage.

2 DZIEŃ: Anchorage
Anchorage – aklimatyzacja, wędrówka wzdłuż zatoki, gdzie z dużym prawdopodobieństwem można zobaczyć łosie. Z brzegu zatoki rozciągają się przepiękne widoki na góry Chugach. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć również szczyt Denali (McKinley). Odwiedzimy centrum turystyczne Alaski, gdzie dowiemy się wiele na temat tego regionu i przygotujemy się teoretycznie do dalszej podróży. Spacery po mieście i okolicznych parkach. Zachód słońca na tle północnych gór. Relaks w jednej z lokalnych knajp. Nocleg w hostelu w Anchorage.

3 DZIEŃ: półwysep Kenai, Homer
Przejazd z Anchorage na półwysep Kenai. Po drodze odwiedzimy rosyjską osadę, której mieszkańcy są potomkami Rosjan, którzy żyli tu zanim Alaska przeszła w ręce USA. Zatrzymamy się w okolicach Homer – osady rybackiej położonej w otoczeniu fiordów, słynącej z pięknych widoków i połowów halibuta. Spacer po półwyspie, zwiedzanie miasteczka, odwiedziny w Islands Oceans Visitor Center, gdzie dowiemy się wiele na temat przyrody tutejszej okolicy. Na kolację halibut. Nocleg na polu namiotowym.

4 DZIEŃ: Harding Icefield, lodowiec Exit
Przejazd do lodowca Exit w Parku Narodowym Kenai. Trzygodzinna wspinaczka wzdłuż lodowca do Harding Icefield – największego pola lodowego w Stanach Zjednoczonych. Spacer w okolicach lodowców. Z punktu widokowego na końcu naszej trasy rozciąga się widok na majestatyczne pole lodowe, którego nie zapomnimy do końca życia. Nocleg na polu namiotowym.

5 DZIEŃ: Seward, rejs
Całodniowy rejs promem wzdłuż fiordów i jednych z największych na świecie lodowców: Alaik i Holgate (ok. 160 USD). Obserwowanie humbaków, słoni morskich i arktycznych odmian ptaków. Fakultatywnie wspinaczka na okoliczne szczyty. Zwiedzanie okolicy. Nocleg na polu namiotowym w Seward.

6 DZIEŃ: lodowiec Matanuska
Podróż Glenn Higway na wschód. Jedziemy wzdłuż Parku Narodowego Chugach. Krajobrazy nieustannie się zmieniają. Mijamy wspaniałe doliny górskie i lodowce. Dzisiaj zobaczymy olbrzymi lodowiec Matanuska. Nocleg w hostelu w okolicach lodowca lub w pobliżu miejscowości Glennale.

7-8 DZIEŃ: Wrangell – St. Elias
Przejazd do Parku Narodowego Wrangell – St.Elias. Jest to jeden z największych parków narodowych w Stanach Zjednoczonych oraz trzeci co do wielkości na świecie. Na terenie parku znajduje się góra Świętego Eliasza (5489 m n.p.m.), druga co do wysokości w Stanach Zjednoczonych (po McKinleyu). Park został utworzony w miejscu, gdzie łączą się cztery wielkie łańcuchy górskie: Alaska, góry Wrangla, góry Świętego Eliasza oraz góry Chugach. Wśród potężnych szczytów na szczególną uwagę zasługuje czynny wulkan – góra Wrangla (4317 m n.p.m.). Powędrujemy najpiękniejszymi szlakami parku. Czeka nas m. in. trekking do czoła lodowca Root (ok. 4 godz.). Zobaczymy też zabytkową kopanię miedzi. Noclegi na polu namiotowym. Drugiego dnia po południu przejazd do Valdes.

9 DZIEŃ: Valdes
Valdes to malownicza osada rybacka słynąca z połowów łososia. Wędrówka po okolicy. Podczas objazdu zatoki będzie duża szansa zobaczenia baribali, orłów bielików i orłów amerykańskich. Trekkingi po okolicy do wyboru; np. Keystone Canyon. Nocleg na polu namiotowym

10 DZIEŃ Do Kanady
Wyjazd w stronę Kanady. podczas drogi otacza nas malownicza  sceneria pełna gór i jezior. Po prawej stronie rozciągają się tereny olbrzymiego Parku Narodwego Wrangell-St. Elias, który po stronie kanadyjskiej nosi nazwę Klaune. Jest jeden z największych i najdzikszych obszarów chronionych na ziemi.
Na terenie parku leży Mount Logan, najwyższy szczyt Kanady (5959 m n.p.m.). Góry i lodowce pokrywają 82% powierzchni parku. W 1979 roku park ten został wraz z parkami narodowymi Wrangla-Świętego Eliasza wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ze względu na zachowany unikatowy ekosystem, niewiele zmieniony od czasów ostatniej epoki lodowcowej.
Przekraczamy granicę Kanady. Nocleg po drodze w namiotach.

11 DZIEŃ Whitehorse
Jedziemy dalej w stronę Whitehorse. Po zakwaterowaniu w hostelu udajemy się na eksplorację stolicy Yukonu. Nad rzeką Yukon zobaczymy stary parowiec z czasów gorączki złota. Możliwy fakultatywny rejs po Yukonie. Nocleg w Whitehorse.

12 DZIEŃ Dowson City i Rzeka Yukon
Przez dziką tundrę i tajgę (przejazd ok. 6 godzin) jedziemy do miasteczka Dowson City. To miasteczko pełne muzealnych starych budynków pamięta czasy gorączki złota. Wtedy było to duże miasto W okolicach miasteczka zobaczymy wielkie drewniany statek – fabrykę zwana Dredge. Ta olbrzymia konstrukcja służyła do wydobywania złoto ze zbiorników wodnych. Czeka nas popołudniowy spacer po miasteczku. Wieczorem chętni pójdą na przedstawienie ,,can can” do lokalnego baru. Nocleg na polu namiotowym nad rzeką Yukon

13 DZIEŃ Park Tombestone
Rano udamy się legendarną autostradą Dempster do pięknego i dzikiego Parku Terytorialnego  Tombestone. Większość dnia spędzimy spacerując i eksplorując malownicze tereny Gór Tombestone. Na wieczór wracamy do Dowson City. Nocleg na polu namiotowym, nad rzeką.

14 DZIEŃ Whitehorse
Powrót do Whitehorse z licznymi postojami. Odpoczynek.

15 DZIEŃ Alaska
Czas nas długi, całodzienny przejazd do Fairbanks na Alasce

16 DZIEŃ: Fairbanks, Chena Hot Springs
Rano będziemy zwiedzać Fairbanks: spacer po centrum, Pioneer Park z przeniesioną tutaj starą zabudową, muzeum lodu. Chętni popłyną parostatkiem po rzece Chena. Po południu odwiedzimy gorące źródeł Chena Hot Springs. Nocleg w hostelu.

17 DZIEŃ: Park Narodowy Denali
Całodniowa wycieczka do Parku Narodowego Denali wycieczkowym autobusem (ok. 150 -180 USD). Podczas wycieczki, z licznymi postojami przeznaczonymi na spacery, będziemy podziwiać krajobrazy „nie z tego świata”, m. in. najwyższy szczyt Ameryk – Denali (kiedyś McKinley). Zobaczymy też dużo dzikich zwierząt. Są duże szanse na zobaczenie łosi, niedźwiedzi, owiec górskich i wilków. Nocleg w okolicy na polu namiotowym.

18 DZIEŃ: Talkeetna
Przejazd do Talkeetna – miasteczka, które posłużyło jako inspiracja do nakręcenia serialu „Przystanek Alaska”. Zwiedzanie miasteczka i odpoczynek w jego przyjaznej i spokojnej atmosferze. Impreza pożegnalna.

19 DZIEŃ: Anchorage
Powrót do Anchorage. Po drodze zatrzymamy się w miejscowości Eklutna, w skansenie Indian Atabasków. Ostatnie zakupy. Odpoczynek. Nocleg w hostelu w Anchorage.

20-21 DZIEŃ
Tu kończy się nasza podróż przez Alaskę. Powrót Polski z przesiadkami.

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji praktycznych dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

grupyGRUPA
Grupa od 6 do 9 osób.

dokumentyDo udziału w wyprawie niezbędny jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wyprawy.

Od 11.11.2019 obywatele Polski nie potrzebują wizy, wystarczy zarejestrować się w systemie ESTA – Electronic System for Travel Authorization. Oficjalna strona: https://esta.cbp.dhs.gov/ Koszt to 14 USD (płatne kartą kredytową lub debetową). Czas oczekiwania na autoryzację – 72 godz. ESTA jest ważna przez 2 lata lub do wygaśnięcia paszportu (jeśli wygasa szybciej niż za 2 lata).

Problemy z uzyskaniem autoryzacji w systemie ESTA mogą mieć osoby, które uprzednio otrzymały odmowę wizy lub w przeszłości odbywały karę więzienia, złamały prawo imigracyjne USA, przebywały przez dłuższy czas w Iranie miały problemy mogące wpłynąć na prawo do otrzymania wizy, takie jak wyrok sądowy lub złamanie prawa imigracyjnego USA. W takiej sytuacji należy ubiegać się o wizę amerykańską w sposób tradycyjny – w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Warszawie lub Konsulacie Generalnym w Krakowie. Jeśli posiadacie w swoim paszporcie ważną wizę, nie potrzebujecie rejestrować się w ESTA.

W przypadku odmowy autoryzacji w systemie ESTA, a także odmowy wydania tradycyjnej wizy amerykańskiej Biuro zwraca zaliczkę wpłaconą na poczet wyprawy.

jak-sie-spakowacJAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to około 15 kg (waga bagażu zazwyczaj wzrasta w trakcie wycieczki – zakupy).

Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga nie powinna przekraczać 6 kg.

jak-sie-ubracJAK SIĘ UBRAĆ?

Podczas wyprawy będzie raczej ciepło (temperatury letnie i wiosenne). Chłodniejsze dni, a zwłaszcza noce mogą zdarzyć się na wysokościach i w okolicy lodowców np. Harding Icefield:
– wygodne buty trekkingowe (ewentualnie sportowe)
– solidne i wygodne sandały, klapki pod prysznic
– polar, lekka kurtka sportowa
– kurtka przeciwdeszczowa
– bielizna termiczna
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– lekkie koszulki sportowe
– strój kąpielowy
– spodnie długie, spodenki krótkie (mogą być długie spodnie z odpinanymi nogawkami)
– mogą się przydać czapka, szalik i rękawiczki

co-bezwzglednie-nalezy-zabracCO NALEŻY ZABRAĆ?

– aparat fotograficzny, mogą przydać się dodatkowe baterie do aparatu
– namiot
– matę samopompującą, materac lub karimatę
– ciepły śpiwór i poduszkę
– kubek, talerz, sztućce (do przygotowywania posiłków na polach namiotowych)
– ręcznik z mikrofibry (lekki, szybkoschnący, zajmuje mało miejsca)
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z wysokim filtrem (dużo czasu spędzamy na słońcu)
– latarkę (może być czołówka)
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach
– preparat przeciwko komarom

pieniadzePIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać: około 300 USD na wyżywienie oraz 250-300 USD na wstępy, fakultety i inne wydatki. Warto też mieć jakąś rezerwę na nieprzewidziane wypadki. Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu i mogą ulec zmianie.

Można zabrać karty kredytowe lub debetowe. Konieczna jest bardzo dobra saszetka lub innych rodzaj bezpiecznego schowka na dokumenty i pieniądze, tak żeby trzymać je cały czas przy sobie (najlepiej jak najmniej widoczne).

szczepienia-i-terminyZDROWIE

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Szczepienia nie są obowiązkowe (zalecane żółtaczka A i B, tężec).

Jakie leki mogą się przydać:
– leki przeciwko biegunce (Nifuroksazyd, Stoperan, węgiel) i na kłopoty z żołądkiem (np. krople żołądkowe)
– leki na przeziębienie (aspiryna, paracetamol), na gardło (np. tabletki do ssania), leki przeciwbólowe
– leki przyjmowane na stałe
– witaminy (np. Plusz)
– plastry na odciski, woda utleniona (polecam w żelu)
– uniwersalny antybiotyk (nigdy nie wiadomo kiedy się przyda)
– leki dla chorujących na choroby lokomocyjne (np. Aviomarin)

Biuro zapewnia w cenie wyprawy podstawowe ubezpieczenie KL w wysokości 45.000 euro oraz NNW w wysokości 20.000 zł. Z uwagi na wysokie koszty opieki medycznej w USA zalecamy rozważenie wykupienia dodatkowego ubezpieczenia we własnym zakresie.

jedzenieJEDZENIE

Często będziemy przygotowywać posiłki samodzielnie, w hostelach i na polach namiotowych. Zakupy będziemy robić po drodze w lokalnych marketach. Można zabrać (w małych ilościach) herbatę, kawę, „gorące kubki”, konserwy, hermetycznie pakowane jedzenie.

Na miejscu można kupić wspólnie w supermarkecie grilla na kempingi. Zapewniamy palniki z gazem do gotowania oraz garnki.

W miastach jemy wspólnie w restauracjach lub barach.

transportTRANSPORT

Na całej trasie podróżujemy wynajętym busem. Pilot jest zarazem kierowcą. Trzeba liczyć się z tym, że niektóre przejazdy mogą być długie. Mamy do pokonania spore odległości.

noclegiNOCLEGI

Czeka nas 10 noclegów pod namiotami na polach namiotowych. Musimy być przygotowani na różne warunki. Zdarzają się pola namiotowe bez pryszniców, a nawet bez wody. Wówczas pilot w miarę możliwości szuka miejsca, gdzie można za niewielką opłatą skorzystać z prysznica.

Mogą zdarzyć się zmienne warunki pogodowe: w interiorze jest bardziej sucho. Natomiast na fiordach częste są deszcze.

Proponujemy zabrać ze sobą namioty 2-3 osobowe i ustalić przed wyjazdem kto z kim śpi w namiocie. Najlepiej zabrać dobry, sprawdzony sprzęt, który nas nie zawiedzie (chodzi głównie o deszcz). Ważne są dobre śpiwory i maty lub materace. Temperatury podczas noclegów będą wiosenno-letnie (nie trzeba szykować się na mróz).

W miastach śpimy w hostelach w pokojach 2,3,4-osobowych z łazienkami w pokojach lub na korytarzu.
W sytuacji gdy, zdarzy się uciążliwa pogoda (np. deszcz), grupa razem z pilotem może poszukać noclegu ,,pod dachem’’. Będzie się to jednak wiązało z dodatkową opłatą za nocleg, pomniejszoną o cenę kempingu.

telefon-i-internetINTERNET, TELEFON

Internet jest dostępny zazwyczaj w miastach, po drodze w restauracja (Wi-Fi). W niektórych miejscach może nie być w ogóle zasięgu.

elektrycznoscELEKTRYCZNOŚĆ

Gniazdka elektryczne w USA zwykle dostarczają napięcie pomiędzy 110-120V o częstotliwości 60Hz. Wtyczki mają też inne końcówki typu A i B. Potrzebna będzie przejściówka – adapter.

napiwkiNAPIWKI

W restauracjach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku.

USA (Stany Zjednoczone Ameryki)
Stolica: Waszyngton
Waluta: dolar amerykański (USD)
Języki urzędowe: angielski

PRZEPISY WJAZDOWE

Polska formalnie jest włączona do Programu Ruchu Bezwizowego. Osoby udające się do USA w celach turystycznych na okres nie dłuższy niż 90 dni, nie muszą posiadać wizy amerykańskiej, ale muszą zarejestrować się w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization – ESTA). Osoby, które posiadają ważną wizę amerykańską nie muszą rejestrować się w systemie ESTA.

Wniosek ESTA musi być złożony najpóźniej 72 godziny przed wylotem do USA (potrzebny jest czas na zweryfikowanie naszych danych i akceptację lub odrzucenie wniosku). Zaleca się, aby rejestracji w ESTA dokonać niezwłocznie po podjęciu decyzji o wyjeździe i nie czekać do ostatniej chwili. Ważność rejestracji w ESTA to 2 lata od momentu jej zatwierdzenia. Każdorazowo przed wyjazdem zaleca się sprawdzenie statusu swojej aplikacji ESTA. Opłata za złożenie i rozpatrzenie wniosku ESTA wynosi 14 USD (płatność wyłącznie kartą kredytową lub za pośrednictwem PayPal). Dane podane w aplikacji ESTA muszą być takie same jak w aktualnym paszporcie, tak więc w przypadku jego wymiany już po złożeniu i akceptacji wniosku w ESTA, konieczne jest ponowne jego wypełnienie. Osoby, których wniosek ESTA został odrzucony nie mają możliwości złożenia wniosku ponownie. Jedynym rozwiązaniem pozostaje wówczas wnioskowanie o wizę we właściwym amerykańskim konsulacie. Odrzucenie wniosku ESTA może nastąpić w stosunku do osób, które wcześniej nie otrzymały wizy lub przebywały w USA nielegalnie. Takie osoby powinny wnioskować o wizę. Nie ma zamkniętego katalogu przyczyn odmowy akceptacji ESTA. Linie lotnicze weryfikują dane paszportowe z danymi zapisanymi w ESTA, więc w przypadku ich niezgodności lub w ogóle braku rejestracji, podróżny nie zostanie wpuszczony na pokład samolotu.

Osoby podróżujące z wizą przyznaną przez konsula USA, mają prawo pozostać na terenie USA do 6 miesięcy, jednak to urzędnik emigracyjny zdecyduje ostatecznie jaka będzie długość naszego pobytu w USA.

Na przejściach granicznych został wprowadzony automatyczny odczyt dokumentów (paszportów i wiz), podróżni są fotografowani, pobiera się odciski palców (skanowanie) – dane te są sprawdzane w kartotece służb imigracyjnych. Osoby zatrzymane podczas nielegalnego przekraczania granicy, przebywające nielegalnie na terenie USA lub które weszły w konflikt z prawem podczas pobytu w USA, podlegają procedurze deportacyjnej.

Obywatele polscy podróżujący do Stanów Zjednoczonych są zobowiązani do posiadania paszportu ważnego na czas ich podróży, a najlepiej ważnego 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia terytorium USA. Nie ma formalnego obowiązku okazania biletu powrotnego, może on jednak być przydatny w razie wątpliwości urzędnika kontroli granicznej.

BEZPIECZEŃSTWO

W związku z zagrożeniem zamachami terrorystycznymi, wprowadzono narodowy system powiadamiania o zagrożeniach terrorystycznych, w ramach którego publikowany jest okresowo biuletyn informujący o istniejących ogólnych i potencjalnych zagrożeniach o charakterze terrorystycznym. W wielu miejscach publicznych, które potencjalnie mogą być celami ataków terrorystycznych, obowiązują zaostrzone środki bezpieczeństwa (kontrola bagażu, kontrola osobista mieszkańców i turystów, większa liczba funkcjonariuszy odpowiedzialnych za bezpieczeństwo). Dotyczy to głównie lotnisk (krajowych i międzynarodowych) oraz innych miejsc publicznych, takich jak urzędy, stadiony, hale wystawowe, wejścia do wysokich budynków. Zaostrzone przepisy bezpieczeństwa na lotniskach powodują konieczność przybycia na lotnisko od 2 do 3 godzin przed odlotem samolotu.

W USA istnieje duże zagrożenie przestępczością kryminalną. Dotyczy to zwłaszcza biednych dzielnic, ale także centrów miast wyludniających się zwykle wieczorem.

Od czerwca do listopada potencjalnym zagrożeniem są huragany. Niektóre regiony USA leżą w strefie aktywnej sejsmicznie.

ZDROWIE i UBEZPIECZENIE

Od osób przyjeżdżających do USA z Polski nie są wymagane szczepienia. Opieka medyczna jest wszędzie dostępna i na wysokim poziomie, lecz jej koszty są bardzo wysokie. Wizyta u lekarza ogólnego kosztuje ok. 100 USD, doba w szpitalu – od 500 do kilku tysięcy USD, nie licząc badań i zabiegów. Konieczne jest posiadanie ubezpieczenia turystycznego, pokrywającego koszty leczenia i hospitalizacji oraz transportu medycznego, w związku z nagłym zachorowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU

Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po Stanach Zjednoczonych. Należy jednak pamiętać, że nie wolno bez zezwolenia wkraczać na tereny prywatne, zazwyczaj oznakowane komunikatem „Private Property – No Tresspasing”.
Stany Zjednoczone mają bardzo dobrze rozwinięty system autostrad z rozbudowaną infrastrukturą, można również podróżować koleją oraz autobusem (jest to najtańsza forma transportu).

Zdecydowanie najbardziej popularne jest podróżowanie po USA z wykorzystaniem transportu lotniczego. Jeżeli bilety są kupowane z odpowiednim wyprzedzeniem, można je kupić za dobrą cenę. TRzeba jednak pamiętać, że w USA nie ma rozwiniętej sieci tanich przewoźników lotniczych (jak np. w Europie).

CŁO

Podróżni przyjeżdżający do Stanów Zjednoczonych są obowiązani wypełnić deklarację celną. Przepisy amerykańskie zezwalają na przewożenie przez granicę do 10 tys. USD (lub równowartości tej sumy) bez obowiązku ich zgłoszenia. Jeżeli wwozimy wyższą kwotę, należy to zgłosić w deklaracji celnej oraz urzędnikowi celnemu (dotyczy to nie tylko gotówki, ale również innych środków płatniczych). Brak odpowiedniej deklaracji grozi poważnymi konsekwencjami. Zakazane jest wwożenie na terytorium USA żywności, roślin oraz nasion. Bezwzględnie zabronione jest posiadanie najmniejszej choćby ilości narkotyków.

PRZYDATNE INFORMACJE

– w USA zamieszkuje ponad 9.5 mln osób polskiego pochodzenia (najwięcej w Chicago, Nowym Jorku, a także stanie Wisconsin, Michigan, Connecticut i New Jersey, można tam znaleźć sklepy z polskimi produktami, kościoły w których odprawiane są msze w języku polskim, a także punkty usługowe, w których można porozumieć się po polsku
– powszechnym środkiem płatniczym w USA są karty kredytowe, bardzo trudno jest wynająć samochód nie posiadając karty kredytowej, najbardziej popularne i szeroko akceptowane są karty: VISA, MasterCard, American Express i Discover, gotówkę z karty można pobrać w szeroko dostępnej sieci bankomatów, choć należy pamiętać o każdorazowych, wysokich opłatach za takie transakcje
– napięcie w gniazdkach elektrycznych wynosi 120 V, polskie wtyczki nie pasują do gniazdek amerykańskich, trzeba zabrać ze sobą przejściówkę do kontaktu, najlepiej kupić ją w Polsce, bo w USA możę to być trudne, obowiązują tutaj również inne jednostki miar (mile, stopy, jardy, cale, funty i galony)
– w wielu stanach w miejscach publicznych nie można pić alkoholu ani nawet mieć przy sobie nieopakowanych butelek czy puszek, nie można także przewozić otwartych pojemników z alkoholem w samochodzie, spożywanie i zakup alkoholu dozwolone są w większości stanów dla osób powyżej 21 roku życia, sprzedawca może poprosić o okazanie dowodu tożsamości przy zakupie alkoholu
– w miejscach publicznych palenie jest zabronione i zakaz ten jest ściśle przestrzegany
– zwyczajowo napiwki w restauracjach są o wiele wyższe niż w Europie, do rachunku dolicza się 18-20 % jego wysokości, w przypadku grup 6-osobowych lub większych napiwek doliczany jest automatycznie

Mapy brak... chwilowo

03-08-2025 - 23-08-2025

8000 zł + 1000 USD + przelot

Czas: 21 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: transport - wynajęty bus na całej trasie wyprawy, noclegi w hostelach i na polach namiotowych, opiekę pilota - kierowcy, opłaty drogowe, mostowe, parkingi, paliwo, wstępy do Parków Narodowych, sprzęt do gotowania na kempingach, ubezpieczenie KL 45.000 EUR i NNW 20.000 PLN, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: przelotu na trasie Warszawa - Anchorage - Warszawa (ok. 4000-5000 zł), wyżywienia (ok. 25 USD dziennie), ESTA - Electronic System for Travel Authorization (14 USD) lub wizy amerykańskiej (ok. 160 USD), wstępów i zajęć fakultatywnych, np. wycieczki autobusowej po Parku Denali, rejsu promem w Parku Kenai (ceny podane w programie)

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: