Pomorze wschodnie i Żuławy


830 zł, CZAS: 4 DNI


08-06-2023 - 11-06-2023 - ZAPISY TRWAJĄ, DOŁĄCZ DO NAS!

Pomorze wschodnie i Żuławy to kolejna mikrowyprawa w ramach Akcji Poznaj Polskę. 4-dniowa  wycieczka w grupie od 3 do 10 osób pod okiem doświadczonego pilota odsłoni przez Tobą najpiękniejsze zakątki regionu + obowiązkowa kąpiel w morzu.

 

Zapraszamy Cię w krótką podróż szlakiem starych miast, zabytkowych świątyń i zamczysk, choć nie zabraknie też spotkań z polską przyrodą. Naszą trasę zaplanowaliśmy tak, aby w ciągu 3 dni zobaczyć wszystko to, co najpiękniejsze w regionie. Nastaw się więc na intensywną i pełną wrażeń eksplorację terenu :).

Podczas wyprawy zobaczysz z nami m.in. wpisany na listę UNESCO zamek w Malborku i zamek w Gniewie. Pospacerujesz po wsi Kadyny i uliczkami średniowiecznego Chełmna. W Grudziądzu
zobaczysz unikalny w skali Polski ciąg starych spichlerzy o długości 300 metrów, a w Stogach
największy i najlepiej zachowany cmentarz mennonicki.

Region obfituje jednak nie tylko w zabytki kultury materialnej. Przyroda jest tu równie malownicza. Dość wspomnieć Wielbłądzi Grzbiet – najwyższy szczyt Mierzei Wiślanej i najwyższą stałą wydmę w Europie (49,5 m n.p.m.) i rezerwat Mewia Łacha. Oba te miejsca są na naszej trasie.

Mikrowyprawa Pomorze wschodnie i Żuławy to wyjazd w ramach naszej Akcji Poznaj Polskę. Jeździmy tylko w małych przyjacielskich gronach, mamy swój komfortowy transport, a nasze wycieczki pilotują prawdziwi pasjonaci.

* mikrowyprawa Pomorze wschodnie i Żuławy to wyjazd klubowy, czyli wyprawa do miejsca, gdzie udajemy się z grupą po raz pierwszy, chociaż większość z odwiedzanych miejsc znamy bardzo dobrze. Może się jednak zdarzyć, że również pilot odwiedza niektóre miejsca imprezy pierwszy raz. Wyjazdy „klubowe” zawsze wiążą się z większą spontanicznością i przygodą, a niekiedy z koniecznością zmian w programie.

 

1 DZIEŃ: Chełmno, Świecie, Radzyń Chełmiński, Grudziądz, Kwidzyń
Spotkanie w centrum Warszawy o 6:45 rano. Przejazd w kierunku Chełmna.

CHEŁMNO – ŚREDNIOWIECZNE MIASTO SKANSEN

Miasto zostało założone w tym samym czasie co Toruń i było na początku stolicą Państwa Zakonu Krzyżackiego. 2,5-kilometrowy pierścień murów otacza gęsto zabudowane średniowieczne miasto, nad którym górują potężne bryły gotyckich kościołów i smukła wieża renesansowego ratusza.

Chełmno jako jedno z nielicznych miast w Polsce (a być może jedyne!), zachowało swój średniowieczny układ i nie zostało „skażone” współczesną architekturą. Do dziś zachowały się mury obronne z XIII I XIV wieku, dwie z siedmiu bram i 23 baszty. Jest tu aż siedem zabytkowych kościołów. Chełmno to także polska stolica zakochanych – w chełmińskiej farze znajdują się relikwie Św. Walentego słynące z cudów.

Zwiedzanie Chełmna zaczniemy od muzeum ratuszowego, w którym znajduję się wystawa opowiadająca o historii miasta. Jest też sala poświęcona wybitnemu chirurgowi – Ludwikowi Rydygierowi. Odwiedzimy kościół farny z XIII wieku – jedną z najstarszych i największych świątyń Pomorza, gdzie zobaczymy fragmenty polichromii, czy mezouzynę – świecznik w kształcie głowy jelenia. Wejdziemy na wieżę farny, z której rozciąga się piękna panorama miasta. Przespacerujemy się też wzdłuż murów obronnych.

ŚWIECIE

Po zwiedzaniu Chełma przejedziemy na drugą stronę Wisły, gdzie czeka nas krótka wizyta w Świeciu. Zobaczymy tu ruiny zamku krzyżackiego, zatrzymamy się również przy kościele Matki Bożej Częstochowskiej i Św. Stanisława z XV wieku.

RADZYŃ CHEŁMIŃSKI

Imponujące ruiny zamku krzyżackiego w Radzyniu Chełmińskim znamy m.in. z filmu „Pan Samochodzik i Templariusze”. Wejdziemy na jedną z wież zamku, zobaczymy też rozległe piwnice.

GRUDZIĄDZ

Spacer wzdłuż Wisły u podnóża słynnych spichlerzy, które stały się źródłem dobrobytu miasta. Spichlerze przylegające do siebie mają do dziewięciu kondygnacji i tworzą ciąg o długości 300 metrów. To jedyny tego rodzaju zabytek w Polsce. Przespacerujemy się po rynku miasta, które przez setki lat było jednym z największych miast obronnych Pomorza. Był tu zamek oraz liczne fortyfikacje z murami. Po drodze do Kwidzynia, zatrzymamy się przy ruinach zamku Rogóźno z XIII wieku.

KWIDZYŃ

Odwiedzimy imponującą swoimi rozmiarami katedrę kwidzyńską. Tutaj zamurowana w małej salce spędziła swoje ostatnie lata Święta Dorota z Mątowów Wielkich. Za jej pośrednictwem dokonywały się liczne uzdrowienia, a jej grób stał się miejscem licznych pielgrzymek. Zobaczymy też kaplicę pochowanego tu Fryderyka von Groebena, gdzie znajduje się jego rzeźba wraz z rzeźbami jego trzech żon. Katedra jest połączona razem z zamkiem.
Nocleg w okolicy.

 

2 DZIEŃ: Korzeniowo, Gniew, Pelplin, Krzywe Koło, Stogi, Malbork

KORZENIOWO

W porcie rzecznym nad Wisłą nieopodal Kwidzynia, znajduje się mały, drewniany budynek, przypominający podlaskie cerkiewki, kryjący w swoim wnętrzu wodowskaz. Już z daleka załogi statków mogły odczytać wartości poziomu wód, na podstawie tarczy znajdującej się niegdyś na zachodniej wieżyczce. Dziś budynek pełni funkcję katolickiej kaplicy.

GNIEW – ZAMEK KRZYŻACKI

Potężne zamczysko z końca XIII wieku, było siedzibą konwentu i komtura do 1464 roku. Przez następne 300 lat zamek należał do Polski. Urząd starosty sprawował tu m.in. Jan Sobieski. Dziś odbudowany zamek pełni funkcję hotelu, ale można go też zwiedzać razem z przewodnikiem.

PELPLIN

Zbudowany przez Cystersów kościół w Pelplinie, jest jednym z największych w Polsce. We wnętrzu długiej na 84 metry budowli, znajdują się wspaniałe sieciowe i gwiaździste sklepienia. Wielopiętrowy, monumentalny ołtarz jest zaliczany do największych na świecie. Uwagę skupiają też bogato zdobione ołtarze boczne. W muzeum diecezjalnym obok kościoła, możemy oglądać jedyny w Polsce egzemplarz słynnej biblii Gutenberga.

KRZYWE KOŁO

W kościele w Krzywym Kole zachowało się kompletne wyposażenie z dawnych czasów, które odzwierciedlało podziały społeczne parafian. Specjalne miejsca pod obrazami apostołów należały do tak zwanych gburów – bogatych gospodarzy. Każde było oznaczone gmerkiem – znakiem rodowym. Wieża kościoła wykonana jest z cienkich płytek kamiennych, a nad krużgankiem widnieje kartusz z herbem Gdańska.

STOGI – MENNONICKA NEKROPOLIA

W Stogach znajduje się największy i najlepiej zachowany cmentarz mennonicki. Jest tu aż 90 nagrobków o wyglądzie steli, zakończonej od góry trójkątnym tympanonem, o bardzo bogatej i intrygującej symbolice grobowej.

MALBORK (UNESCO)

Jest to najpełniejszy i najbardziej rozbudowany przykład gotyckiego kompleksu zamkowego w stylu zakonu krzyżackiego. Zamek został wzniesiony przez Zakon Krzyżacki w XIII wieku. W 1309 roku stał się siedzibą wielkiego mistrza zakonu, wtedy też został znacznie rozbudowany. Ostatni mistrz krzyżacki opuścił mury Malborka w 1457 roku. Przez następne 300 lat zamek był rezydencją królów i starostów polskich. Olbrzymi kompleks składa się z trzech zamków. Zwiedzanie z przewodnikiem może nam zająć nawet około 3 godzin (wstęp ok. 40 zł).
Przejazd nad morze i wieczorna kąpiel. Zakwaterowanie niedaleko morza w okolicach Krynicy Morskiej.

3 DZIEŃ: Mierzeja Wiślana, Ujście Wisły

WIELBŁĄDZI GRZBIET

Kolejny dzień zaczniemy spacerem na Wielbłądzi Grzbiet – najwyższy szczyt Mierzei Wiślanej i najwyższą stałą wydmę w Europie o wysokości 49,5 m n.p.m. To jedyny naturalny punkt na Mierzei, z którego widać równocześnie Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany.

UJŚCIE WISŁY

Czeka nas kolejny piękny spacer do samego Ujścia Wisły – rezerwatu Mewia Łacha. Będziemy szli malowniczym, prawym brzegiem Wisły. Rezerwat chroni miejsca lęgowe różnych gatunków ptaków. Jeśli nam się powiedzie, zobaczymy setki łabędzi, kaczek, rybitw, biegusy, sieweczki i inne. Jest również szansa na zobaczenie fok.

4 DZIEŃ:  Żuławki, Żelichowo, Frombork, Braniewo

ŻUŁAWKI, ŻELICHOWO – DOMY PODCIENIOWE I KOŚCIOŁY MENNONITÓW

Holenderscy mennonici już w XVI wieku uciekali ze swojej ojczyzny, przed prześladowaniami na tle religijnym, do tolerancyjnej Polski. Budowane przez nich drewniane domy, miały charakterystyczne podcienie wsparte na kilku masywnych słupach. We wsi Żuławki zachowało się aż 5 domów podcieniowych. Dwa z nich mają pięknie zachowane wnętrza, pełne obrazów, holenderskich fajansów i zabytkowych mebli. We wsi Drewnica zobaczymy jeden z dwóch ostatnich żuławskich wiatraków. Na obiad przejedziemy do restauracji „Mały Holender”, znajdującej się w oryginalnym podcieniowym domu i posmakujemy „olenderskich” potraw. Po obiedzie zobaczymy również zabytkowy kościół.
W drodze do Fromborka przejedziemy przez wieś Kadyny, gdzie kiedyś produkowano bogato zdobiony fajans zwany Majoliką. Zobaczymy też dąb Bażyńskiego – jeden z najstarszych dębów szypułkowych w Polsce. Dąb ma ponad 700 lat i ponad 10 metrów obwodu.

FROMBORK

Frombork to miasto Kopernika, ze wspaniałą gotycką katedrą. Podczas zwiedzania zobaczymy:
– Bazylikę Archikatedralną Wniebowzięcia NMP i Św. Andrzeja
– wieżę Radziejowskiego (dawną dzwonnicę), w której znajduje się wahadło Foucaulta, mury oktagonalnej wieży są najgrubszymi w Polsce, mają aż 7 metrów grubości, wieże wieńczy czworoboczna, dwupoziomowa dzwonnica z galeryjką widokową (usytuowaną na wysokości 70 m n.p.m.) i barokowym hełmem, rozciągają się stąd wspaniałe widoki na Zalew Wiślany i okolice
– Muzeum Mikołaja Kopernika (dawny pałac biskupi)
– zespół XV-wiecznego szpitala z kaplicą Św. Anny – obecnie Muzeum Historii Medycyny
Na koniec czeka nas spacer po porcie.

BRANIEWO

Braniewo powstało około 1240 roku i jest najstarszym miastem warmińskim. Było też pierwszą siedzibą biskupów warmińskich i kapituły warmińskiej. Podczas krótkiego spaceru zobaczymy m.in. gotycką bazylikę Św. Katarzyny Aleksandryjskiej z XIV wieku, powstałą w miejscu wcześniejszego, drewnianego kościoła.

Późnym wieczorem powrót do Warszawy.

 

GRUPA
Grupa od 3 do 10 osób.

DOKUMENTY
Na wyprawę zabieramy ważny dowód osobisty.

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny, który zostawiamy w samochodzie: najlepiej spakować się w średni plecak lub walizkę. Nie potrzebujemy wielu rzeczy :)
Bagaż podręczny, który zabieramy ze sobą: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności ok. 25 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy.

JAK SIĘ UBRAĆ?

– wygodne buty sportowe
– klapki pod prysznic
– ciepły polar
– lekka kurtka, najlepiej również przeciwdeszczowa
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem, jeśli będzie taka potrzeba
– peleryna przeciwdeszczowa (jeśli nie mamy kurtki przeciwdeszczowej) lub parasol

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– OBOWIĄZKOWO: maseczki ochronne i płyn do dezynfekcji
– aparat fotograficzny
– cienki ręcznik szybkoschnący
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach

PIENIĄDZE

Zabieramy pieniądze na wyżywienie (ok. 50 zł dziennie) oraz na zakup biletów wstępu (ok. 20-30 zł dziennie). Najlepiej zabrać trochę gotówki i kartę płatniczą.

ZDROWIE

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Zalecamy zabrać następujące leki:
– przeciwbólowe
– przeciwalergiczne (jeśli ktoś potrzebuje)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan
– na chorobę lokomocyjną (jeśli ktoś potrzebuje)
– na przeziębienie: aspiryna, fervex, gripex itp.
– leki przyjmowane na stałe

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu

JEDZENIE

Na pierwszy dzień podróży zabieramy kanapki lub inne przysmaki. Szczegóły odnośnie wyżywienia będą podane tydzień przed wyjazdem. Zależy to od miejsca naszego noclegu. W niektórych agroturystykach jest możliwość zamówienia jedzenia u gospodarzy (np. kolacji lub śniadania), w innych miejscach mamy do dyzpozycji kuchnię. Będziemy też korzystać z dobrodziejstw lokalnych restauracji, żeby posmakować pysznej regionalnej kuchni. Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie).

TRANSPORT

Na całej trasie podróżujemy samochodami osobowymi (w samochodzie 3 osoby + kierowca) lub minibusem (7 osób + kierowca) – w zależności od liczby uczestników.

NOCLEGI

Noclegi w pensjonacie/agroturystyce w pokojach 2,3-osobowych. Szukamy miejsc z “fajnym klimatem”, gdzie wieczorem będziemy mogli wspólnie usiąść, rozpalić ognisko i spędzić miło czas.

 

Mapy brak... chwilowo

08-06-2023 - 11-06-2023

830 zł

Czas: 4 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: transport, noclegi, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW
Cena nie zawiera: wyżywienia, biletów wstępu

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: