Ponidzie i staropolskie miasta


630 zł, CZAS: 33 DNI


16-06-2023 - 18-07-2023 - ZAPISY TRWAJĄ, DOŁĄCZ DO NAS!

Ponidzie i staropolskie miasta – weekendowa wycieczka w małej grupie do miejsc poza szlakiem. Aktywne zwiedzanie, dawne tradycje, relaks pośród natury. Mikro-wyprawa realizowana w ramach naszej autorskiej akcji „Poznaj Polskę”.

Rozległa Dolina Nidy i jej okolice to obszar pełen zieleni i spokoju, zajmujący jednocześnie ważne miejsce w historii naszego kraju. Pośród pagórkowatych terenów Ponidzia, pełnego pofałdowanych wielobarwnych pól uprawnych, spoczywają wsie i małe miasteczka o niezwykle bogatej historii. Nie brakuje tu pięknych krajobrazów, rezerwatów przyrody i zielonych przestrzeni.

Podczas dwóch intensywnych dni naszej wyprawy: Ponidzie i staropolskie miasta zwiedzimy i wiele miejsc ważnych pod względem historycznym. Zaczniemy od największego grodziska z czasów przedchrześcijańskich – Stradowa. Następnie odwiedzimy Wiślicę – jedno z najstarszych polskich miast. Zobaczymy dawne ośrodki reformacji – Pińczów, Szydłów i Raków. Nie zabraknie też urokliwej przyrody. Czeka nas wizyta w rezerwacie Skorocice oraz wiele pięknych nanidziańskich i świętokrzyskich krajobrazów.

Nasze wyprawy słyną z przyjacielskiej atmosfery i unikatowych doświadczeń. Realizujemy wyłącznie autorskie programy. Uprawiamy odpowiedzialną turystykę i dbamy o Twoje bezpieczeństwo. Dowiedz się, jak podróżujemy w czasach koronawirusa: covid a podróże TU>>

 

1 DZIEŃ Stradów, Skorocice, Wełcz, Busko-Zdrój, Pińczów, Młodzawy Małe

Wcześnie rano wyjazd z Warszawy. Około 10.00 przekraczamy rzekę Nidę i dojeżdżamy do Stradowa. Jedziemy przez Nadnidziański Park Krajobrazowy. Osią parku jest rzeka Nida, gdzie występują sterasowane zbocza, meandry oraz starorzecza. Miejscami rzeka rozdziela się na wiele koryt. Wśród rozlewisk Nidy spotykane są bagna i tereny podmokłe. Oprócz bogatej przyrody rejon słynie z bogatej historii. W przeszłości swoje państwo mieli tu Wiślanie, a znacznie później tereny te stały się sercem polskiej reformacji. Niegdyś istniało tu wiele zborów Braci Polskich i kalwińskich. Na terenie parku będziemy przebywać prawie cały pierwszy dzień.

STRADÓW – NAJWIĘKSZE POLSKIE GRODZISKO

Naszą przygodę rozpoczniemy od pozostałości największego grodziska w Polsce. Powstanie grodu istniejącego od VIII do X wieku było związane z państwem Wiślan. Grodzisko miało kształt podkowy, a jego wały otoczone fosą osiągały wysokość do 18 m. Razem z podgrodziami obejmowało obszar około 25 hektarów. Wejdziemy na szczyt wzniesienia, skąd rozciągają się piękne widoki na okoliczne pola i wąwozy.

SKOROCICE

Rezerwat stepowy Skorocice obejmuje wąwóz gipsowy, w którego stromych ścianach znajduje się 26 jaskiń i inne bardzo interesujące formy krasowe w postaci naturalnych korytarzy, mostów skalnych, lejów i zapadlisk; ponadto odnaleźć tu można naturalne stanowiska roślinności stepowej. Spacer po rezerwacie.

WEŁCZ – sosna krocząca

Podczas krótkiej wizyty w Wełczu zobaczymy pomnik przyrody tzw. sosnę kroczącą, której pień zaczyna się trzy metry nad ziemią i umiejscowiony jest na olbrzymim korzeniu przypominającym pająka.

BUSKO-ZDRÓJ

Odpoczynek i obiad w parku zdrojowym. Chętni napiją się lokalnych „słonawych” wód mineralnych w pałacu zdrojowym. Busko-Zdrój to znane od wieków uzdrowisko. Rocznie wykonywanych jest tam około półtora miliona zabiegów, z czego 800 tysięcy to kąpiele siarczkowe. W leczeniu korzysta się z wód siarczkowych, jodkowo-bromkowych oraz borowiny.

PIŃCZÓW

Przejazd do Pińczowa. Od XVI wieku Pińczów był ważnym ośrodkiem reformacji w Polsce. Istniały tam zbory kalwińskie. To w Pińczowie po raz pierwszy z oryginalnych języków na język polski została przetłumaczona biblia. Działało tu gimnazjum znane na całą Europę. Miasto nazywano „Sarmackimi Atenami”. Przez kilkaset lat był to też jeden z najważniejszych żydowskich ośrodków na południu Polski. Funkcjonowała tam bożnica, szkoły żydowskie, drukarnia i biblioteki.
Zwiedzimy zabytki tego bogatego w historię miasta. Na początek wejdziemy na okoliczne wzgórze i spod zabytkowej kaplicy św. Anny obejrzymy panoramę miast. Potem czeka nas spacer po mieście.

OGRÓD NA ROZSTAJACH

Prywatny ogród gdzie na powierzchni 1 ha zgromadzono ponad 2 tysiące gatunków roślin oraz kilka gatunków ptaków. Kolekcja skupia się na roślinach rodzimych, dostosowanych do naszego klimatu. Przeważają rośliny wielosezonowe. Oprócz typowo ogrodowych, jest wiele roślin zielnych, polnych, które coraz częściej niestety znikają z naszego krajobrazu. Ogród położony jest na północnych zboczach lessowych pagórków, typowych dla nadnidziańskiego krajobrazu. Tarasowy układ i znaczne różnice wysokości (do 18 metrów) tworzą unikalny klimat i urozmaicają krajobraz, dając możliwość podziwiania założenia z różnych perspektyw. Tłem dla ogrodu są zachowane ponad stuletnie drzewa, nadając całości naturalistycznego, parkowego charakteru. Uzupełnieniem kompozycji są liczne oczka wodne, szemrzące strumyki i wodospady. Unikalnego charakteru dodają rzeźby wtopione w krajobraz. Żeliwne, kamienne a w większości drewniane, spełniają nie tylko funkcję estetyczną ale i użytkową, pełniąc rolę mebli ogrodowych.

MŁODZAWY MAŁE – zachód słońca przy świętych figurach

Na koniec długiego dnia pojedziemy do Młodzaw Małych, gdzie pożegnamy zachodzące słońce przy grupie późnobarokowych figur przydrożnych z 1735 r. Odwiedzimy również Kościół św. Ducha i Matki Boskiej Bolesnej – dawne centrum pielgrzymkowe.

Nocleg w okolicy.

 

2 DZIEŃ: Wiślica, Szydłów, Raków, Zamek Krzyżtopór

WIŚLICA

Kolejne małe miasto o niezwykłej i długiej historii to Wiślica. Przez setki lat był to jeden z ważnych ośrodków miejskich w Polsce. Jednak jego historia sięga dalej. Według legendy nazwa osady pochodzi od imienia jej założyciela – księcia Wiślan Wiślimira, który wraz ze swoim otoczeniem miał przyjąć chrzest w 880 roku.
Odwiedzimy bazylikę oraz jej podziemia, w których znajdują się pozostałości dwóch wcześniejszych kościołów romańskich, datowanych na XII i XIII wiek, a także unikatowa płyta ornantów, datowana na 1175 r. i stanowiąca wspaniały przykład sztuki romańskiej. Odwiedzimy również Dom Długosza, gdzie odkryto fragmenty polichromii z XV wieku (wstęp do muzeum archeologicznego – 10 zł).

SZYDŁÓW

Szydłów, nazywany niekiedy polskim Carcassonne, to pięknie położona, niewielka miejscowość niemal w całości otoczona murem obronnym, będącym pozostałością po zamku wzniesionym w XIV wieku na polecenie Kazimierza Wielkiego. Szydłów był jednym z miast królewskich, a jego najlepszy okres przypada na XV wiek, kiedy to nazywany był Wielkim Szydłowem. Zobaczymy Bramę Krakowską, mury obronne, plac zamkowy, synagogę i okoliczne jaskinie (bilet łączony, zwiedzanie kilku obiektów – 20 zł).

RAKÓW

Raków w XVI i XVII wieku był głównym ośrodkiem ruchu Braci Polskich. W czasie ich obecności miasto prężnie się rozwijało. Istniała tu m.in. akademia o międzynarodowej sławie. Jednak ruch kontrreformacyjny zmusił Braci Polskich do opuszczenia Polski. Krótki spacer po miejscowości.

RUINY ZAMKU KRZYŻTOPÓR W UJEŹDZIE

Zamek był największą budowlą pałacową w Europie przed powstaniem Wersalu (wstęp 12 zł). Zbudowany w latach 1627–1644 przez wojewodę Krzysztofa Ossolińskiego, nigdy nie został w pełni ukończony. W skład olbrzymiej budowli wchodziły obszerne fortyfikacje: bastion, fosa, ślady umocnień i mostów.
Zamek „okien miał tyle, ile dni w roku, pokoi tyle, ile tygodni; sal wielkich tyle, ile miesięcy, a cztery narożne jego baszty odpowiadały liczbie kwartałów”. Sala jadalna w jednej z wież miała ponoć szklany strop, przez który widać było akwarium z egzotycznymi rybkami. Spacer po rozległych wnętrzach i u podnóża ruin zamku.

3 DZIEŃ Spływ Nidą, Jędrzejów

SPŁYW NIDĄ

Dziś chętni wybiorą się na spokojny spływ kajakami rzeką Nidą. W zależności od chęci, zapotrzebowania możemy płynąc kajakami od 2 do 4 godzin.

JĘDRZEJÓW – KLASZTOR CYSTERSÓW

W drodze powrotnej do Warszawy czeka nas zwiedzanie przepięknego klasztoru cystersów w Jędrzejowie. Klasztor został ufundowany w 1140 roku i jest jednym z najważniejszych miejsc związanych z Cystersami. Imponują jego pięknie zdobione i olbrzymie wnętrza. Znajduje się tu kilka wspaniale wyrzeźbionych ołtarzy i olbrzymie organy.

JĘDRZEJÓW – MUZEUM PRZYPKOWSKICH

Muzeum specjalizujące się głównie w prezentacji zegarów słonecznych i przyrządów astronomicznych.
Powstało w oparciu o prywatną kolekcję lekarza z Jędrzejowa Feliksa Przypkowskiego, który od 1895 roku gromadził zabytkowe zegary słoneczne.

Późnym wieczorem powrót do Warszawy.

 

GRUPA
Grupa od 3 do 10 osób.

DOKUMENTY
Do udziału w wyprawie niezbędny jest ważny dowód osobisty.

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny, który zostawiamy w samochodzie: najlepiej spakować się w mały plecak lub walizkę. Nie potrzebujemy wielu rzeczy :)
Bagaż podręczny, który zabieramy ze sobą: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności ok. 25 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy.

JAK SIĘ UBRAĆ?

– obuwie: wygodne buty sportowe, rozchodzone sandały
– polar
– lekka kurtka, najlepiej również przeciwdeszczowa
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– strój kąpielowy (może uda nam się wykąpać w jednym z okolicznych zalewów)
– peleryna przeciwdeszczowa (jeśli nie mamy kurtki przeciwdeszczowej)

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– OBOWIĄZKOWO: maseczki ochronne i płyn do dezynfekcji
– aparat fotograficzny
– cienki ręcznik szybkoschnący
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z filtrem
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach

PIENIĄDZE

Zabieramy pieniądze na wyżywienie (ok. 50 zł dziennie) oraz na zakup biletów wstępu (ceny podane w programie). Najlepiej zabrać trochę gotówki i kartę płatniczą.

ZDROWIE

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Zalecamy zabrać następujące leki:
– przeciwbólowe
– przeciwalergiczne (jeśli ktoś potrzebuje)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan
– na chorobę lokomocyjną (jeśli ktoś potrzebuje)
– na przeziębienie: aspiryna, fervex, gripex itp.
– leki przyjmowane na stałe

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu

JEDZENIE

Na pierwszy dzień podróży zabieramy kanapki lub inne przysmaki. Szczegóły odnośnie wyżywienia będą podane tydzień przed wyjazdem. Zależy to od miejsca naszego noclegu. W niektórych agroturystykach jest możliwość zamówienia jedzenia u gospodarzy (np. kolacji lub śniadania), w innych miejscach mamy do dyzpozycji kuchnię. Będziemy też korzystać z dobrodziejstw lokalnych restauracji, żeby posmakować pysznej regionalnej kuchni. Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie).

TRANSPORT

Na całej trasie podróżujemy samochodami osobowymi (w samochodzie 3 osoby + kierowca) lub minibusem (7 osób + kierowca) – w zależności od liczby uczestników.

NOCLEGI

Nocleg w pensjonacie/agroturystyce w pokojach 2,3-osobowych. Szukamy miejsca z “fajnym klimatem”, gdzie wieczorem będziemy mogli wspólnie usiąść, rozpalić ognisko i spędzić miło czas.

 

Mapy brak... chwilowo

16-06-2023 - 18-07-2023

630 zł

Czas: 33 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: transport, nocleg, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW
Cena nie zawiera: wyżywienia, biletów wstępu

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: