PORTUGALIA – perła Europy


3700 zł + przelot, CZAS: 11 DNI


26-02-2021 - 08-03-2021 - ZAPISY TRWAJĄ, DOŁĄCZ DO NAS!

Autorska wycieczka do Portugalii to intensywny wyjazd w kameralnym gronie. 11 dni na trasie pełnej zabytków i niesamowitych widoków. Weź aparat, dobry nastrój i dołącz do nas. Zapraszamy!

 

Gdyby mieć tylko jedno słowo, aby ją opisać – piękna okazałoby się zbyt banalne, choć tak właśnie jest. Portugalia jest piękna. Ba! Jest jednym z klejnotów Europy. Niewielkim krajem o wielkim dziedzictwie i wcale nie chodzi tylko o wyśmienite porto :)

Walory Portugalii doceniane są przez podróżników z całego świata. Co ich przyzywa, a i nas woła? Magia spokojnego kolorowego życia oraz oryginalna architektura, która może konkurować z włoską. Ciepły klimat południa Europy, dopełniany malowniczymi wybrzeżami i plażami, na których można się relaksować do woli. I jedzenie, i wspomniane porto – to wytrawne i półsłodkie o barwie od słomkowej do ciemnobrunatnej.

Można wodzić palcem po mapie i zachwycać się zdjęciami, ale po co skoro można tam polecieć? Dlatego zapraszamy Cię na naszą autorską wycieczkę do Portugalii w zgranym gronie. Odwiedzisz imponujące katedry i klasztory, pełne splendoru pałace, średniowieczne miasta i miasteczka, poczujesz też klimat spokojnej wsi.

Na trasie nie zabraknie też spotkań z dziką przyrodą. Odwiedzisz z nami najwyższe góry kraju Serra da Estrela z ich kulminacją Torre, zobaczysz klify wybrzeża i najdalej oddalone na południe i zachód punkty Europy. A na koniec wypoczniesz na najpiękniejszych białych plażach ukrytych pośród skał.

Stawiamy na jakościowe głębokie poznanie i w pełni wykorzystujemy każdą chwilę na trasie – Portugalia jest tego warta. Wycieczkę do Portugalii prowadzi Tomek Tułak.

 

Nasze wyprawy słyną z przyjacielskiej atmosfery i unikatowych doświadczeń. Realizujemy wyłącznie autorskie programy. Uprawiamy odpowiedzialną turystykę i dbamy o Twoje bezpieczeństwo. Dowiedz się, jak podróżujemy w czasach koronawirusa: covid a podróże TU>>

*Jest to wyjazd klubowy, czyli wyprawa do miejsca, gdzie udajemy się z grupą po raz pierwszy. Może się zdarzyć, że również pilot odwiedza docelowe miejsca imprezy po raz pierwszy. Wtedy organizuje wyjazd za pomocą środków dostępnych w kraju, takich jak: telefony, internet oraz wiedza z dostępnych źródeł. Wyjazdy „klubowe” zawsze wiążą się z większą spontanicznością i przygodą oraz niekiedy z koniecznością zmian w programie wyprawy.

 

1 DZIEŃ: przelot do Portugalii 

Wylot z Krakowa lub innego polskiego miasta do Porto. Po zakwaterowaniu na miejscu spacer po starym mieście pośród pamiętających średniowiecze kamienic. Odwiedzimy piwnice z winem porto w dzielnicy Vila Nova De Gaia. Impreza powitalna z udziałem wina porto. Nocleg w Porto.

2 DZIEŃ: Porto, dolina Rzeki Duero

Eksplorujemy Porto. To miasto o niezwykle bogatej historii, zwane bywa „najbardziej portugalskim miastem”. Od czasów rzymskich Porto bogaciło się głównie na handlu. W XVIII wieku zaczęło zbijać majątek na wspaniałym winie pochodzącym z okolicznych winnic.
Zwiedzanie Ribeiry – starego miasto nad rzeką Douro. Zobaczymy m.in.:
– Katedrę Sé (UNESCO) dominującą nad Ribeirą eklektyczną katedrę, z wysokimi murami obronnymi, która łączy kilka stylów architektonicznych, jest to zarazem świątynia i forteca
– Igreja Sao Fracisco – Kościół św. Franciszka, jeden z piękniejszych przykładów baroku, wewnątrz świątynia lśni złotem, z którego zrobiono liczne ozdoby i rzeźby, zobaczymy m.in. złociste Arvore de Jesse (drzewo Jozuego) przedstawiające genealogię Chrystusa
– Mercado de Bolhao – najstarszy wciąż działający targ w Portugalii
– punkt widokowy Torre dos Clerigos, po wejściu po 240 stopniach na szczyt wieży ujrzymy wspaniałe widoki na okolicę, 75 metrowa wieża przylega do kościoła (Igreja do Clerigos) o owalnym kształcie, pierwszego tego typu w Portugalii
– Ponte Dorn Luis – most zaprojektowany przez asystenta Gustawa Eiffel’a, z którego rozciąga się piękny widok na miasto.
Po południu pojedziemy do malowniczej Doliny Rzeki Duero, gdzie odwiedzimy jedną z winnic. Spróbujemy tam dobrego, portugalskiego wina. Nocleg w Porto.

3 DZIEŃ: Guimarães, Citania de Briteiros, Braga, Barcelos, Viana de Costelo

Dziś odwiedzimy Guimarães (UNESCO) – pierwszą stolicę kraju, uchodząca za miejsce „narodzin” Portugalii. Tutaj urodził się Alfonso Henriques – pierwszy król chrześcijańskiego królestwa. Guimarães ma wspaniałą średniowieczną starówkę, pełną zabytkowych, pokrytych rzeźbami kamienic i rezydencji szlacheckich. Podczas spaceru zobaczymy też Kościół Matki Boskiej Oliwnej z zachwycającą kolekcją azulejos oraz wspaniałym srebrnym ołtarzem. Po przejściu przez starówkę dojdziemy do zamku z siedmioma wieżami i ogromną basztą.
Dalszy przejazd do Citania de Briteiros – starej, celtyckiej osady. Znajdują się tu największe celtyckie ruiny w Portugalii. 25 hektarów terenu poprzecinanych jest siecią brukowanych uliczek. Znajdują się tu ruiny 150 budowli powstałych zazwyczaj na planie koła oraz pozostałości murów obronnych.
Następnie odwiedzimy pełne kościołów, pałaców i okazałych domów miasteczko Braga. Zobaczymy najstarszą portugalską Katedrę Sé, która była wiele razy przebudowywana i łączy w sobie wiele stylów architektonicznych. Odwiedzimy mieszczące się na wzgórzu sanktuarium, do którego prowadzą 1000 stopniowe barokowe schody, przyozdobione fontannami i figurami. Schody symbolizują duchową ścieżkę do nieba.
Dalszy przejazd do miasta Barcelos, którego dzieje sięgają starożytności. Podczas spaceru uliczkami miasta zobaczymy ceramicznego koguta (Galo de Barcelos). Galo de Barcelos to nie tylko jeden z najważniejszych symboli miasta, ale również całej Portugalii.
Następnie odwiedzimy Viana do Costelo, kolejne urokliwe miasteczko. Wejdziemy na wzgórze świątynne z Sanktuarium Św. Luizy, skąd rozciągają się piękne widoki na okolice i morze. Tego dnia czeka nas jeszcze wspaniały zachód słońca i degustacja wina na okolicznej plaży. Powrót na nocleg do Porto.

4 DZIEŃ: Aveiro, Torre – Serra da Estrela, Coimbra

Poranny spacer po sennym Aveiro. To małe dziś miasteczko zwane „Portugalską Wenecją” było kiedyś jednym z największych portów kraju. Symbolem Aveiro są łodzie rybackie zwane moliceiros, których zakrzywione dzioby ozdobione są kolorowymi malowidłami, przedstawiającymi rozmaite sceny i legendy. W Aveiro nie brakuje też pięknych kamienic wyłożonych płytkami ceramicznymi azulejos oraz kolorowych domów.
Jedziemy do Parku Narodowego Serra da Estrela. Zdobycie Torre (Wieży, 1993 m n.p.m.) – najwyższego szczytu Portugalii – nie sprawi nam trudności, gdyż wjedziemy tam samochodem. Postaramy się to zrekompensować, udając się na dłuższy spacer jednym z malowniczych szlaków w parku, który tworzy pasmo górskie długie na 60 kilometrów.
Przejazd do Coimbra. Miasto o wspaniałej historii, pełne zabytków z różnych epok, jest dla Portugalczyków niczym Kraków dla Polaków. Miasto rozsławił jeden z pierwszych uniwersytetów, który został tu przeniesiony z Lizbony w 1308 roku. Spacerujemy po wzgórzu Alcacova, gdzie znajdują się najciekawsze zabytki. Podczas spaceru po uniwersytecie zobaczymy słynną bibliotekę Joanine, misternie zdobioną złotem, gdzie na półkach z drewna egzotycznych drzew znajduje się 300 tysięczny zabytkowy księgozbiór. Oprócz uniwersytetu zobaczymy też dwie katedry. Nocleg w Coimbrze.

5 DZIEŃ: Tomar, Fatima, Batalha, Alcobaca, Obidos

Jedziemy do Tomar, gdzie znajduje się monumentalny klasztor-forteca, który odegrał ważną rolę w historii Portugalii. Budowę klasztoru rozpoczął w 1162 roku wielki mistrz Templariuszy. Miejscowość leżała wtedy na granicy mauretańskiej. W zamian za pomoc w wygnaniu Maurów, Templariusze dostali liczne posiadłości, a klasztor stał się ich główną siedzibą. Zobaczymy m.in. XII-wieczną Charolę, oratorium zwane też rotundą, wzorowane na Świątyni Grobu Pańskiego. Podczas mszy zakonnicy nie schodzili z koni. Pośród labiryntu zobaczymy taras Św. Barbary, ze słynnym rzeźbionym oknem, pełnym subtelnych szczegółów, najwspanialszy przykład gotyku manuelińskiego.
Przejazd do Fatimy – „stolicy objawień”. Pierwsze objawienie miało tu miejsce w 1917 roku. Troje miejscowych dzieci widziało unoszącą się nad dębem jaśniejącą Matkę Boską. Objawienia powtarzały się co miesiąc, łącznie 6 razy. Tylko mała Lucia słyszała głos Maryi i to ona usłyszała potem trzy przepowiednie. Miejsce stało się słynne z wielu objawień i uzdrowień. W 1928 roku rozpoczęła się budowa olbrzymiego sanktuarium. Dzisiaj to jedno z najsłynniejszych miejsc pielgrzymkowych chrześcijańskiego świata.
W Batalha odwiedzimy Klasztor Najświętszej Marii Panny, tj. największy projekt monarchii portugalskiej z XIV i XV wieku, a zarazem arcydzieło narodowego stylu – gotyku manuelińskiego. Ogromy konwent był budowany blisko 150 lat. Już sam bogato zdobiony portal z figurami apostołów robi imponujące wrażenie. Wnętrze z wysoko sklepionymi łukami sufitu zachowuje gotycką prostotę i jest rozświetlone światłem wpadającymi przez witraże.
Dalszy przejazd do Alcobaca. Tym razem zajrzymy do opactwa Cystersów (UNESCO). Klasztor założył w 1153 roku pierwszy król Portugalii – Alfons I Zdobywca. Był to pierwszy klasztor cysterski w kraju. Wspaniały kościół i klasztor były pierwszymi budowlami gotyckimi w Portugalii. Klasztor w Alcobaca, wraz z klasztorem Santa Cruz w Coimbrze, był jednym z najważniejszych średniowiecznych klasztorów Portugalii. W tym największym gotyckim klasztorze Portugalii żyło kiedyś około 1000 mnichów.
W Obidos, 500 lat temu, ogromy warowny zamek leżał nad brzegiem Atlantyku. Dziś linia brzegowa oddalona jest o kilka kilometrów. Otoczone murami miasteczko poprzecinane jest wąskimi, brukowanymi uliczkami. Tutejszy krajobraz tworzą bielone, porośnięte bluszczem domy, z dachami pokrytymi czerwoną dachówką. Najstarsza część miasteczka wpisana jest na listę UNESCO. Czeka nas spacer po urokliwym, średniowiecznym Obidos. Na nocleg dojedziemy do Lizbony.

6 DZIEŃ: Lizbona

Na spacery po legendarnym mieście poświęcimy cały dzień. Czeka nas spacer po labiryncie krętych uliczek Alfamy – dzielnicy artystów. Nastrojowa i malownicza dzielnica, pełna barów, sklepików z antykami i obrazami, zabytkowych budowli, a przede wszystkim pełna życia, pozostawia niezatarte wspomnienie. Łatwo się tu zgubić, a nawet trzeba, bo każdy spacer to odkrywanie czegoś nowego. Przejedziemy się również słynnym żółtym tramwajem electrico nr 28 i wejdziemy na wzgórze z zamkiem Św. Jerzego. Zobaczymy też:
– Katedrę Se, przypominającą obronną twierdzę, o niesamowitym wnętrzu
– Klasztor Hieronimitów (UNESCO), o jego zbudowaniu zadecydował dochód z handlu przyprawami, związany z wielkimi odkryciami geograficznymi Portugalczyków (odkrycie przez Vasco da Gamę morskiej drogi do Indii), klasztor budowano przez 70 lat, a jego olbrzymie wnętrza, zwieńczone sklepieniami przypominającymi gęstą sieć pajęczyn, kryją wiele skarbów, znajdziemy tu m.in. nagrobek Vasco da Gamy oraz wielu królów i książąt
– Wieżę Belem (UNESCO), bogato zdobiona wieża kojarzy się z latarnią morską, a kiedyś pełniła rolę obronnej fortecy, w jej podnóża znajdował się port, skąd wyruszały statki odkrywców, to właśnie ona była ich ostatnim widokiem po opuszczeniu kraju, a zarazem pierwszym przed powrotem, pełna zdobień wieża należy do najciekawszych dzieł portugalskich budowniczych i artystów
Czeka nas również spacer po dzielnicy Baixa – dolnym mieście. Panorama wzniesień wokół dzielnicy budzi skojarzenia z Rzymem. Udamy się na plac handlowy, otoczony wspaniałą architekturą. Przespacerujemy się po najbardziej zatłoczonym deptaku Rua Augusta. Chętni wjadą żelazną windą Santa Justa, zaprojektowaną przez Gustawa Eiffla, na taras restauracji skąd rozciągają się wspaniałe widoki na miasto.
Zwiedzając dzielnicę Belem, pójdziemy spróbować słynnych pasteis de Belem (pastel de nata), najlepszych w Portugalii, w cukierni o tej samej nazwie. Zobaczymy również najdłuższy w południowej Europie most Vasco da Gama, okrzyknięty cudem architektury i inżynierii. Nocleg w Lizbonie.

7 DZIEŃ: Mafra, Sintra

Przejazd do Mafra, gdzie znajduje się barokowy zespół składający się z klasztoru, bazyliki i pałacu. Cały kompleks ma 40 tysięcy metrów kwadratowych, 5200 drzwi i 2500 okien. Przez 13 lat przy jego budowie pracowało 50 tysięcy robotników. Wnętrze bazyliki zdobią marmury i barokowe rzeźby. Największy podziw budzi biblioteka, wyłożona marmurową mozaiką. Mieści się tu 40 tysięcy woluminów, w tym najcenniejszy pierwodruk narodowego eposu Portugalii ,,Luzjady’’ z 1572 roku.
Ukryta wśród zalesionych wzgórz i wąwozów Sintra (UNESCO), z pałacami i willami nad którymi cały czas snuja się mgły, tworzy bajeczną scenerię. Przez prawie 1000 lat Sintra była ulubionym miejscem odpoczynku portugalskich władców. Najsłynniejsza budowla – Pałac Narodowy, wybudowany został przez Maurów i kilka razy był przebudowany, aż stał się jedną z najbardziej oryginalnych inicjatyw architektury świeckiej epoki manuelińskiej. Okazałą Królewską siedzibę zwieńczoną dwoma wieżami, wypełniają bogate wnętrza o niezwykłych zdobieniach (wstęp ok. 14 EUR). Kolejnym pałacem i zarazem największym w Sintrze, jest Pałac Skalny, który przypomina swoimi wieżami, basztami i bramami zamki bawarskie. Odwiedzimy też Quinta de Regaleria – pałac z przełomu XIX i XX wieku, który jest dziełem masonów. W parku wznieśli oni neogotycką kaplicę, fontanny i rzeźby. Jedną z zagadkowych budowli, jest studnia z labiryntem schodów, służąca do celebrowania tajemniczych rytuałów. Powrót na nocleg do Lizbony.

8 DZIEŃ: Cabo da Roca, Boca do Inferno, Cascais, Estoril

Dziś udajemy się na wybrzeże Estoril. Nie brakuje tu miejsc do spacerów, pięknych plaż, jaskiń i baśniowych klifów, o które gwałtownie uderzają spienione fale. Na Cabo da Roca czeka nas spacer do wielkiego urwiska – klifu o wysokości 140 metrów, który jest najbardziej wysuniętym na zachód miejscem europejskiego kontynentu. Klif wieńczy latarnia morska, oprócz której jest tu tylko dzika przyroda pełna majestatu i dzikości. Zobaczymy też Boca do Inferno – olbrzymi skalny łuk, wiecznie smagany morską wodą. Będziemy go obserwować ze skalnej platformy.
Zajrzymy również do kurortów nadmorskich: Cascais i Estoril. W zamku w Cascais z XVII wieku, król Ludwik I kazał urządzić letni pałac. Kolejni monarchowie przybywali tu często i chętnie.
Dalszy przejazd na południe Portugalii. Po drodze zatrzymamy się w Parku Narodowym Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina oraz na plażach na wybrzeżu Costa Vincentina. Nocleg na południowym wybrzeżu.

9 DZIEŃ: przylądek Św. Wojciecha, najsłynniejsze plaże, Salema, Lagos

Dzisiejszy dzień spędzimy na łonie przyrody odwiedzając najpiękniejsze miejsca południowego wybrzeża. Odwiedzimy przylądek Św. Wojciecha – najbardziej na południowy zachód wysuniętą część Europy. Stoi to latarnia morska. W średniowieczu miejsce to uznawano za koniec znanego Europejczykom świata. Czeka nas spacer po grani wspaniałych klifów, które są rajem dla wielu morskich ptaków. Odwiedzimy plaże położone u podnóża klifów m.in. Zavial i Beliche lub Mareta. Będzie czas na kąpiele i relaks.
Dzisiaj i dnia następnego odwiedzimy najwspanialsze plaże południa kraju:
– Praia d’Ana – chyba najpiękniejszą plażę na południu Portugalii
– plażę Trzech Braci z łukami skalnymi
– plażę Dos Carneiros (plażę Owiec)
Odwiedzimy też urocze, nadmorskie miasteczka Salema i Lagos, z malowniczą, oryginalną zabudową. Nocleg na południowym wybrzeżu.

10 DZIEŃ: region Algarve – Faro, Tavira, Cacela Velha, plaże

Dziś odwiedzimy Faro – stolicę regionu Algarve – miasto o bogatej i długiej historii. Spacer po zabytkowym mieście. Zobaczymy m.in. Katedrę Se de Faro (XIII-wieczną świątynię) oraz Kaplicę Kości (Capela dos Ossos), której ściany i sufit są wyłożone ludzkimi kośćmi i czaszkami, pochodzącymi z pobliskiego cmentarza.
Dalej przejedziemy do Tavira – spokojnego nawet w sezonie miasta. Znajdziemy tu wiele kamieniczek ozdobionych azulejos, kościoły o fundamentach meczetów i efektowne ruiny zamku. Tavira to również miasto długich i szerokich plaż.
Na koniec zwiedzimy malowniczą i spokojną wioskę Cacela Velha, położoną na wysokim klifie, z bielonymi domami i brukowanymi uliczkami. Widać stąd znakomicie Park Narodowy Ria Formosa.
Popołudniowy wypoczynek i spacery po pięknych plażach. Nocleg na południowym wybrzeżu.

11 DZIEŃ: powrót

Przejazd do Lizbony lub Porto. Przelot do Krakowa.

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji praktycznych dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

GRUPA
Grupa do 7 osób.

Do udziału w wyprawie niezbędny jest ważny dowód osobisty (można również posługiwać się paszportem).

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów. Bagaż jedzie z nami całą drogę i część jego zawartości może stale być w busiku, bez potrzeby przenoszenia wszystkiego codziennie. Komfortowy busik daje nam też możliwość przywiezienia ewentulanych zakupów z podróży. Zawsze się coś znajdzie, np. lokalne wino, sery itp.
Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, Plecak będzie używany podczas zwiedzania i spacerów.

JAK SIĘ UBRAĆ?

Temperatury podczas wyjazdu będą raczej wiosenne. Najzimniej może być wysoko w górach. Temperatura w nocy może spadać do kilku stopni. Niezbędne ubrania:
– obuwie: wygodne buty do chodzenia, klapki pod prysznic
– polar
– kurtka nieprzewiewana, najlepiej również przeciwdeszczowa
– apaszka lub cienki szalik
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– strój kąpielowy
– płaszcz przeciwdeszczowy (jeśli nie mamy kurtki) lub parasol
Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży.

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– OBOWIĄZKOWO: maseczki ochronne i płyn do dezynfekcji
– aparat fotograficzny
– lekki śpiwór
– kubek najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania kawy lub herbaty
– cienki ręcznik szybkoschnący
– papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z filtrem
– latarkę (może być czołówka)
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach

PIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać min. 300 EUR przeznaczonych na jedzenie i bilety wstępów oraz dodatkowe pieniądze na udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Najlepiej zabrać gotówkę i karty płatnicze.

Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.

Osoby spożywające alkohol, powinny mięć świadomość, że może to podnieść ogólne koszty wyjazdu. Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży.

Bankomaty są dostępne bez problemu głównie w dużych miastach.

ZDROWIE

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
– witaminy, wapno na wzmocnienie
– leki na przeziębienia: aspiryna, fervex, gripex itp.
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu

JEDZENIE

Dla turystów to przygoda kulinarna. Mamy do dyspozycji całe bogactwo kuchni lokalnej, która jest bardzo zróżnicowana. Kuchnia portugalska jest bogata w potrawy mięsne, jest też sporo ryb i owoców morza. Wegetarianie mogą być w trochę gorszej sytuacji. Warto spróbować pysznych serów i oczywiście portugalskiego wina. Sklepy spożywcze są podobne jak w Polsce.
Śniadnia zazwyczaj robimy sami albo kupujemy w lokalnym hotelu/hostelu. Po drodze zatrzymujemy się w loklanych barach i restaturacjach. Często jednak w ciagu dnia preferujemy „coś szybkiego do zjedzenia” aby nie tracić cennego czasu. Wieczorem mamy do dyzpozycji więcej czasu, żeby wygodnie rozsiąść się w restauracji. Może zdarzyć się też, że urządzimy ognisko albo grila i współnie będziemy przyrządzać posiłek.
Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie). Większość jedzenia można kupić na miejscu.

TRANSPORT

Na całej trasie podróżujemy wynajętym dla grupy minibusem. W Lizbonie i Porto korzystamy z transportu miejskiego.

NOCLEGI

Zazwyczaj nocujemy w hotelach (hostelach), apartamentach i domkach kempingowych w pokojach 2,3-osobowych z łazienkami lub bez. Standardy noclegów zależą od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej. Ale ogólnie jest ciepło, czysto i schludnie. W hostelach i apartamentach często mamy do dyspozycji kuchnię.
Może zdarzyć się, że pilot szuka noclegów na miejscu. W skrajnych sytuacjach grupa może zostać rozlokowana w dwóch hostelach.

INTERNET, TELEFON

W hostelach często jest dostępne wi-fi lub komputer z Internetem. Zasięg telefoniczny praktycznie jest w całym kraju, poza miejscami odległymi od cywilizacji.

ELEKTRYCZNOŚĆ
Gniazdka elektryczne są takie jak w Polsce.

NAPIWKI

W restauracjach i barach drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku. Zwiedzanie: drobne napiwki dla miejscowych przewodników.

Mapy brak... chwilowo

26-02-2021 - 08-03-2021

3700 zł + przelot

Czas: 11 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: prywatny transport na całej trasie (z wyjątkiem komunikacji miejskiej w Lizbonie i Porto), noclegi, ubezpieczenie KL 40.000 EUR i NNW 20.000 PLN, koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: przelotu do Portugalii (wylot z Krakowa ok. 700-800 zł z bagażem), kosztów wyżywienia (ok. 20-25 EUR dziennie), biletów komunikacji miejskiej w Lizbonie i Porto, biletów wstępu, napiwków

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: