Roztocze i Polesie – na pograniczu kultur


750 zł, CZAS: 4 DNI


05-08-2021 - 08-08-2021

Roztocze i Polesie – na pograniczu kultur: 4-dniowa wycieczka w małej grupie do miejsc poza szlakiem. Aktywne zwiedzanie, dawne tradycje, relaks pośród natury.

Niby znana, a jednak leżąca poza głównymi szlakami. Wschodnia ściana Polski, w tym Lubelszczyzna ze swoimi pięknymi krainami: Roztoczem i Polesiem, pozostaje w niewielkim stopniu rozpoznana turystycznie, co czyni z niej wyjątkowo interesujący region. Tym bardziej dla kogoś, kto chce eksplorować, choć niekoniecznie w towarzystwie setek innych ludzi ;-)

I właśnie w taką podróż Cię zapraszamy. Ta wycieczka jest dla Ciebie, jeśli tylko doceniasz walory nieskażonej przyrody oraz lubisz z nią obcować. W końcu Roztocze i Polesie są nisko uprzemysłowione i zurbanizowane, więc tutejszy ekosystem nadal zachowuje balans. Zobaczą to nie tylko Twoje oczy podczas wędrówek leśnymi ścieżkami, ale i płuca odczują to rześkie i czyste powietrze.

Roztocze i Polesie to również ostoja dawnych tradycji i przenikających się na przestrzeni dziejów różnych kultur i religii. Echa minionych wieków widoczne są choćby w architekturze. Tej drewnianej (przepiękne drewniane cerkwie, zdobione domy wiejskie, kapliczki przydrożne), murowanej, czego dowodem unikatowa w skali Europy renesansowa szata Zamościa, albo i jeszcze starszej (kurhany, grodziska, ruiny zamku Ostrogotów).

No i kuchnia. Bo nasza wycieczka to również mała podróż przez smaki. Na tradycyjnych roztoczańskich stołach królują świeże ryby rzeczne, pyszne wypieki i gryka w różnych odsłonach. Z kaszą gryczaną są pierogi, gryczeniaki (kotlety) i gołąbki. Lubelszczyzna to ponadto region miodem płynący. W ekologicznych pasiekach wytwarzane są miody gryczane, fasolowe, wielokwiatowe oraz pyszne nalewki i miody pitne.

 

1 DZIEŃ: Zamość, Roztoczański Park Narodowy, Zwierzyniec

Wcześnie rano spotkanie w Warszawie i wyjazd do Zamościa.

ZAMOŚĆ

Renesansowy Zamość, miasto-twierdza (UNESCO) zwany jest miastem idealnym. Swój obecny kształt zawdzięcza włoskiemu architektowi Bernardo Morando. Podobne do Zamościa miasta powstawały w XVI wieku we Włoszech, na Malcie czy w Holandii. Zamość był siedzibą wielkiego kanclerza koronnego Jana Zamoyskiego, który założył tak zwaną ordynację, państwo w państwie, cieszące się dużą niezależnością i mające swojego władcę – ordynata. Do ordynacji należało kilka miast oraz kilkaset wsi.
Zwiedzanie Zamościa rozpoczniemy od renesansowego Rynku Wielkiego z zabytkowym ratuszem, Pałacem Zamoyskich i gmachem Akademii Zamojskiej. Odwiedzimy monumentalną Katedrę Zmartwychwstania Pańskiego, z której wieży spojrzymy na miasto. Następnie zobaczymy fortyfikacje miasta, które w przeszłości chroniły je przed najeźdźcami.

ROZTOCZAŃSKI PARK NARODOWY i ZWIERZYNIEC

Park Narodowy obejmuje niewielką część pagórkowatego Roztocza. Większość powierzchni parku stanowią lasy jodłowe oraz buczyna karpacka. Największe jodły dorastają nawet do 50 metrów wysokości i mają do czterech metrów obwodu. Podczas spacerów zobaczymy rezerwat leśny Bukowa Góra. Przez buczynę powędrujemy na punkt widokowy, skąd rozciągają się fantastyczne widoki na pofałdowane roztoczańskie pola.
W samym Zwierzyńcu zobaczymy zabytkowy (XVII w.) Kościół św. Jana Nepomucena położony na wysepce oraz hodowlę tarpana – konika polskiego, który jest symbolem Roztoczańskiego Parku Narodowego.

2 DZIEŃ: Czartowe Pole, Szumy nad Tanwią, Tomaszów Lubelski, Bełżec, Siedliska, cerkwie Roztocza

REZERWATY: CZARTOWE POLE ORAZ SZUMY NAD TANWIĄ

Czeka nas spacer przez bujny las wzdłuż rzek Sopot oraz Tanew, na których występują liczne małe wodospady zwane szumami. Niektórzy uważają, że to najpiękniejsze miejsce na Roztoczu.

TOMASZÓW LUBELSKI

Podczas spaceru po Tomaszowie Lubelskim zobaczymy Cerkiew Prawosławną pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy oraz drewniany kościół parafialny.

BEŁŻEC

W czasie II wojny światowej znajdował się tu jeden z największych na terenie ziem polskich – obok Auschwitz i Treblinki – obóz koncentracyjny. Dzisiaj to miejsce pamięci po tych strasznych czasach. Zobaczymy olbrzymi pomnik pamięci oraz muzeum, odwiedzimy również drewnianą Cerkiew św. Bazylego.

SIEDLISKA – SKAMIENIAŁE DRZEWA

Skamieniałe drzewa z Siedlisk to osobliwość na skalę europejską. Odwiedzimy muzeum obejmujące kolekcję kilkuset skamieniałych drzew krzemionkowych.

CERKWIE ROZTOCZA

Radruż – uważany za najpiękniejszy zespół cerkiewny na Roztoczu (XVI w.) Drewniana cerkiew Św. Paraskewy jest uważana za najstarszą cerkiew sięgającą swą historią średniowiecza. W 2013 r. cerkiew została wpisana na listę UNESCO.
Hrebenne – drewniana cerkiew św. Mikołaja (XVII w.)
Kniazie – ruiny cerkwi Św. Paraskewy

W zależności od czasu i chęci może uda nam się zobaczyć kilka innych ciekawych cerkwii np. we wsi Kornie, Nowe Bruśno, Gorajec albo Wola Wielka.

Nocleg w okolicy.

3 DZIEŃ: Korczmin, Chłopiatyń, Budynin, Kryłów, Masłomęcz, Gródek, Czermno

KORCZMIN, CHŁOPIATYŃ, BUDYNIN

Udajemy się do Korczmina, gdzie znajduje się najstarsza na Lubelszczyźnie cerkiew greckokatolicka z 1658 roku o unikatowej, niespotykanej formie. Następnie zobaczymy Cerkiew Zesłania Ducha Świętego w Chłopiatynie oraz cerkiew w Budyninie.

KRYŁÓW

W Kryłowie odwiedzimy ruiny zamku Ostrorogów z XVI wieku, leżące na nadbużańskiej wyspie. Zamek był niegdyś obiektem sporów pomiędzy Polską i Rosją. Ostatecznie znalazł się jednak na ziemiach polskich. Odwiedzimy również podziemia kryłowskiej fortyfikacji. W Kryłowie znajduje się również sanktuarium, które w przeszłości było znane na całym Wołyniu. Zobaczymy też Kaplicę św. Mikołaja na Wilczym Uroczysku, z pomocą której dokonano wielu uzdrowień. Obok figury Mikołaja znajduje się figura wilka, która – razem ze świętą wodą ze źródełka – miała uzdrawiającą moc. Najpierw chorzy dotykali postaci wilka, a potem kąpali się w świętej wodzie.

GRÓDEK

Ruiny grodu legendarnego Wołynia, najważniejszego z grodów Czerwieńskich – oprócz Czerwienia. Zniszczone 800 lat temu przez Mongołów wały wyglądają nadal imponująco i wznoszą się nad rzeką Huczwą na wysokości 20 metrów. Miejsce to jest jednym z najlepiej zachowanych wczesnośredniowiecznych grodzisk na terenie Polski. Warownia była zbudowana z drewna, kamienia oraz gliny. To tu drużyna Bolesława Chrobrego miała zetrzeć się z Rusinami, którymi dowodził książe Jarosław. Starcie skończyło się klęską i ucieczką Rusinów.

CZERMNO – CZERWIEŃ

Zapomniana stolica Grodów Czerwieńskich powstała około V/VI wieku. Była miastem Wołynian – jednym z największych ośrodków miejskich w tamtym czasie. Składała się z kilku osiedli połączonych drewnianymi mostami. Centrum stanowił okazały gród, którego mury do dziś wznoszą się nad łąkami. Całość otaczał mur, którego pozostałości mają długość trzech kilometrów. Czerwień do XI wieku był centrum życia stawianym na równi z Krakowem i Poznaniem. Niestety wyniszczające wojny polsko-ruskie, a ostatecznie najazdy tatarskie, położyły kres jego istnieniu.

Nocleg w okolicy.

DZIEŃ 4: Chełm, Stołpie, torfowiska, Sobibór, Włodawa, Kostomłoty, Jabłeczna, Kodeń, Lebiedziew, Ortel Królewski Drugi

CHEŁM

Zwiedzanie wzgórza zamkowego – kredowego wzniesienia w centrum miasta: odwiedzimy Bazylikę Najświętszej Marii Panny, która jest miejscem kultu jednego z najświętszych w Polsce obrazów Matki Boskiej. Wejdziemy na zabytkową dzwonnicę – punkt widokowy. Powędrujemy kredowymi podziemiami, które znajdują się pod całym miastem. Jeszcze do XIX wieku wydobywano pod miastem kredę doskonałej jakości.

STOŁPIE

Po drodze zobaczymy romańską wieżę z XII wieku – najstarszy zabytek romański na wschodzie Polski. Wieża prawdopodobnie była częścią klasztoru.

CHEŁMSKI PARK KRAJOBRAZOWY

Spacer po torfowiskach nasyconych węglanem wapnia, przez Bagno Serebryskie do wieży widokowej, która jest doskonałym miejscem do obserwacji ptaków.

SOBIBÓR

Przejazd wzdłuż granicy nadbużańską krainą przez Sobiborski Park Krajobrazowy, połączony z krótką wizytą w Sobiborze – hitlerowskim obozie zagłady.

WŁODAWA

Krótkie zwiedzanie Włodawy – miasta trzech kultur. Do II wojny światowej miasto było zamieszkane przez Ukraińców, Żydów i Polaków. Odwiedzimy Wielką Synagogę oraz kościół Św. Ludwika.

KOSTOMŁOTY

Drewniana Cerkiew św. Nikity to jedyna neounicka budowla tego rodzaju w Polsce, a zarazem siedziba neounickiej parafii. Wewnątrz cerkwi zobaczymy cenny ikonostas z XVII wieku.

JABŁECZNA

Znajduje się tutaj pięknie położony pośród nadbużańskich łąk monastyr, który działał ponoć od XV wieku i przez wiele lat był jedynym na ziemiach polskich. Podczas odwiedzin klasztoru zobaczymy cenne ikony oraz najsłynniejszą cerkiew Świętego Onufrego – patrona świątyni.

KODEŃ

Po drodze czeka nas krótka wizyta w bazylice mniejszej im. Św. Anny. Na ołtarzu znajduje się słynny z cudów obraz Matki Boskiej z Guadalupe, ukradziony przez budowniczego świątyni – Mikołaja Sapiehę.

LEBIEDZIEW – STUDZIANKA

W tej niegdyś tatarskiej wiosce odwiedzimy położony na wzgórzu cmentarz tatarski. Na terenie cmentarza (zwanego mizarem) znajduje się najstarszy na ziemiach polskich nagrobek tatarski pochodzący z 1704 roku.

Późnym wieczorem powrót do Warszawy.

 

GRUPA
Grupa od 3 do 7 osób.

DOKUMENTY
Do udziału w wyprawie niezbędny jest ważny dowód osobisty.

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny, który zostawiamy w samochodzie: najlepiej spakować się w średni plecak lub walizkę. Nie potrzebujemy wielu rzeczy :)
Bagaż podręczny, który zabieramy ze sobą: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności ok. 25 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy.

JAK SIĘ UBRAĆ?

– wygodne buty sportowe
– rozchodzone sandały (mogą się przydać jeśli będzie ciepło)
– klapki pod prysznic
– polar
– lekka kurtka, najlepiej również przeciwdeszczowa
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– peleryna przeciwdeszczowa (jeśli nie mamy kurtki przeciwdeszczowej)

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– maseczki ochronne
– płyn do dezynfekcji rąk
– aparat fotograficzny
– cienki ręcznik szybkoschnący
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach

PIENIĄDZE

Zabieramy pieniądze na wyżywienie (ok. 50 zł dziennie) oraz na zakup biletów wstępu (ok. 20-30 zł dziennie). Najlepiej zabrać trochę gotówki i kartę płatniczą.

ZDROWIE

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Zalecamy zabrać następujące leki:
– przeciwbólowe
– przeciwalergiczne (jeśli ktoś potrzebuje)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan
– na chorobę lokomocyjną (jeśli ktoś potrzebuje)
– na przeziębienie: aspiryna, fervex, gripex itp.
– leki przyjmowane na stałe

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu

JEDZENIE

Na pierwszy dzień podróży zabieramy kanapki lub inne przysmaki. Szczegóły odnośnie wyżywienia będą podane tydzień przed wyjazdem. Zależy to od miejsca naszego noclegu. W niektórych agroturystykach jest możliwość zamówienia jedzenia u gospodarzy (np. kolacji lub śniadania), w innych miejscach mamy do dyzpozycji kuchnię. Będziemy też korzystać z dobrodziejstw lokalnych restauracji, żeby posmakować pysznej regionalnej kuchni. Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie).

TRANSPORT

Na całej trasie podróżujemy samochodami osobowymi (w samochodzie 3 uczestników + kierowca) lub busem – w zależności od liczby uczestników.

NOCLEGI

Noclegi w pensjonacie/agroturystyce w pokojach 2,3-osobowych. Szukamy miejsc z “fajnym klimatem”, gdzie wieczorem będziemy mogli wspólnie usiąść, rozpalić ognisko i spędzić miło czas.

 

Mapy brak... chwilowo

zdjęcia Tomek Tułak, Jadwiga Skóra i Michał Broda

05-08-2021 - 08-08-2021

750 zł

Czas: 4 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: transport, noclegi, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW
Cena nie zawiera: wyżywienia, biletów wstępu

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: