Świętokrzyski Sabat Podróżników


790 zł, CZAS: 3 DNI


11-12-2020 - 13-12-2020 - 7 wolnych miejsc

Sabat Podróżników w Krainie Czarownic, czyli w Górach Świętokrzyskich – kameralny zjazd ze zwiedzaniem, imprezami (warsztaty gotowania, spotkania z podróżnikami) oraz błogim relaksem.

Zapraszamy Cię na fantastyczną imprezę podróżniczą w Górach Świętokrzyskich. W ramach 3-dniowego pobytu oferujemy poznawanie niezwykłego regionu wraz z jego miłośnikami i mieszkańcami – Jackiem Słowakiem i Tomkiem Tułakiem.

Świętokrzyski Sabat Podróżników to nasz autorski koncept. Łączy zwiedzanie z imprezami tematycznymi – ze spotkaniami z podróżnikami oraz warsztatami wspólnego gotowania pod okiem zawodowego kucharza. Zobacz, co przygotowaliśmy i dołącz do nas!

W KRAINIE CZAROWNIC – POZNAJEMY GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE 

Każdy dzień zjazdu zaczynamy od eksplorowania Gór Świętokrzyskich, zwanych kiedyś „krainą czarownic”. To sabat, więc na pewno zabierzemy Cię na Łysą Górę i do najpiękniejszej polskiej jaskini krasowej – Jaskini Raj. Wejdziemy też na Łysicę i pokłonimy się wiekowemu Dębowi Bartkowi. Zwiedzisz też z nami wielkie piece hutnicze w Samsonowie i Bobrzy, a nawet  dworek Sienkiewicza. Powędrujemy razem przez kielecki wąwóz na Baraniej Górze i poznamy tajemnice ruin zamczyska w Chęcinach (XIII w.).

BLIŻEJ ŚWIATA – SPOTKANIA Z PODRÓŻNIKAMI

To sabat podróżników, – więc będzie ciekawie i z nutą magii ;) Każdego dnia po zwiedzaniu puszczamy wodze fantazji i przenosimy się do dalekich zakątków. Spotkasz trzech potężnych czarodziei – obieżyświatów, którzy zabiorą Cię na kilka kontynentów. Z Tomkiem Tułakiem – założycielem Om Tramping Klubu wyruszysz do Birmy, Tajlandii, Laosu, wdepniesz do Kambodży i Wietnamu. Jacek Słowak opowie o swoich ekstremalnych afrykańskich ekspedycjach – to jedyny polski podróżnik, którzy objechał całą Afrykę! A do Indii zabierze Cię Robert Sulkiewicz – Tatar z pochodzenia, scenarzysta, wieloletni właściciel nieistniejącej już, kultowej “Knajpy U Fryzjera” w Kazimierzu Dolnym, którego spotkacie też na pokazach i w Johanseburgu i Mumbaju.

SMAKI INDII – WARSZTATY GOTOWANIA Z MISTRZEM 

Podczas sabatu podróżników nauczymy Cię czarować, a ściślej mówiąc wyczarowywać indyjskie specjały. I zadba o to mistrz gotowania – Robert Sulkiewicz. W nowoczesnej kuchni odsłoni arkana smaków Indii, które potem bez problemu odtworzysz w swoim domu. Robert wszystko objaśni, dorzuci garść opowieści i szczyptę humoru. Gotujemy wszyscy razem, a potem wspólnie ucztujemy. Na stole pojawią się same pyszności: dal दाल (gęsta zupa z soczewicy z aromatycznymi dodatkami), palak paneer (indyjski ser z krowiego mleka w sosie szpinakowym; ser będzie przygotowany samodzielnie), placki naan oraz rajitę (orzeźwiający jogurtowy dip). To będzie wspaniały wieczór!

RELAKS W NATURZE – CHATA PODRÓŻNIKA

W dzień prowadzimy Cię przez Góry Świętokrzyskie, ale popołudnia i wieczory należeć już będą do dalekich zakątków i… błogiego relaksu pośród natury. Nie licz na ponure zamczysko – otwórz się na komfort w pięknej aranżacji. W klonowskich lasach znajduje się nasza stała baza podczas wypraw, Chata Podróżnika należąca do naszego przyjaciela Jacka Słowaka. Ogromny dom z cudownym tarasowym ogrodem i stawem, skrywa też saunę i jacuzzi, z których możesz korzystać do woli. Z górnych partii domu rozciągają się widoki na Łysogóry i Pasmo Klonowskie. Gospodarz to człowiek ciepły i serdeczny. Oferuje też smakowite kolacje i śniadania. Wszystko oczywiście w swobodnej podróżniczej atmosferze.

1 DZIEŃ: Zwiedzanie (Łysa Góra i Nowa Słupia) + opowieści o Afryce i Indochinach

ŁYSA GÓRA – gołoborze, klasztor, pozostałości po pogańskim miejscu kultu

Spod figury pielgrzyma ruszamy kamienistym podejściem na Łysą Górę (Święty Krzyż, 594 m n.p.m.; ok. 30 minut). Na szczycie znajdują się skalne rumowisko – gołoborze, pozostałości wału – kultowego przedchrześcijańskiego miejsca kultu Słowian, Klasztor Misjonarzy Oblatów oraz muzeum parku narodowego.
Wał kultowy otaczający partię szczytową wzniesienia składa się z dwóch części w kształcie podkowy. Ich łączna długość to ok. 1,5 km, a wysokość dochodzi do 2 metrów. Usypany został prawdopodobnie w IX–X w. Podobne budowle występują na Ślęży, Raduni i Górze Kościuszki. Według miejscowych legend na górze odbywały się sabaty czarownic.
Opactwo benedyktyńskie na szczycie założył, jak głoszą podania, Bolesław Chrobry. Przechowywane są tu relikwie Drzewa Krzyża Świętego, na którym umarł Jezus Chrystus. Od początku powstania do opactwa – jednego z najważniejszych polskich sanktuariów – przybywali pielgrzymi. W okresie panowania Jagiellonów było to najważniejsze sanktuarium religijne w Królestwie Polskim. Podczas zwiedzania usłyszymy o jego ciekawej i bogatej historii.

NOWA SŁUPIA

W Nowej Słupi odwiedzimy Muzeum Starożytnego Hutnictwa wybudowane w miejscu, w którym odkryto pozostałości dymarek – dawnych pieców hutniczych powstających I do III w. W muzeum, poza odkrytymi dymarkami, prezentowane są także wyroby żelazne wykonane z pochodzącego z nich surowca. Wyjaśniona jest również technologia wytopów.

POKAZY SLAJDÓW – Afryka, Indochiny

Po powrocie do domu przemierzysz z nami dwa kontynenty. Najpierw afrykański z Jackiem Słowakiem, który pokaże wspaniałe zdjęcia i opowie m.in. o swoim podróżniczym wyczynie, jakim było okrążenie „czarnego lądu”. A potem przeniesiemy się do Azji. Tomek Tułak powiedzie Cię przez kolorowe Indochiny.

2 DZIEŃ: Zwiedzanie (Bobrza, Dąb Bartek, Samsonów, Oblęgorek) + warsztaty kuchni indyjskiej z Robertem Sulkiewiczem 

BOBRZA

W miejscowości Bobrza zobaczymy pozostałości Zakładu Wielkopiecowego z pierwszej połowy XIX wieku. Budowę największej wówczas polskiej huty z pięcioma wielkimi piecami przerwał upadek powstania listopadowego. Całość otoczona jest okazałym murem oporowym o długości ok. 400 m, wysokości do 15 m i na kilka metrów szerokim.

DĄB BARTEK

Po drodze czeka nas wizyta pod słynnym Dębem Bartkiem – jednym z najstarszych drzew w Polsce, które robi wrażenie swoim olbrzymim pniem i konarami.

SAMSONÓW

Zatrzymamy się na krótki spacer w Samsonowie. Znajdują się tu zabudowania starej huty m. in. wielkiego pieca z wieżą i odlewni.

OBLĘGOREK

Ostatni przystanek to Oblęgorek, gdzie odwiedzimy dworek Henryka Sienkiewicza (wstęp 10 zł). Na parterze dworku odtworzono pomieszczenia z czasów pisarza, a na piętrze wyeksponowana została poświęcona mu wystawa. Na koniec przejdziemy się na szczyt Baraniej Góry malowniczymi wąwozami, przypominającymi te spod Kazimierza Dolnego.

WARSZTATY KULINARNE

Wieczór w klimatach Indii. Pyszne warsztaty poprowadzi Robert Sulkiewicz (własc. Robert Hózman Mirza Sulkiewicz). Najpierw gotujemy z mistrzem, a potem Robert opowie o swojej ostatniej podróży do Indii południowych i przygotuje z Tomkiem deser – Gajar Ka Halwa. Wspaniała uczta i opowieści okraszone pięknymi zdjęciami.

3 DZIEŃ: Zwiedzanie (Jaskinia Raj, zamek w Chęcinach) + pokazy slajdów wg Waszego wyboru 

JASKINIA RAJ

Słynna krasowa Jaskinia Raj zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Występują tu skupiska stalaktytów o unikatowym na światową skalę zagęszczeniu. Razem z przewodnikiem przemierzymy 180-metrową trasę wiodącą przez Salę Kolumnową, Stalaktytową i Wysoką.
Obok jaskini znajduje się Pierwsze Centrum Neandertalczyka, który zamieszkiwał te ziemie ok. 50000 lat temu. Odwiedzimy ciekawą wystawę i dowiemy się wiele o naszych „krewniakach”. Zobaczymy kamienne narzędzia, których używał, rekonstrukcje czaszek i kości oraz naturalnych rozmiarów replikę mamuta.

CHĘCINY

Jedziemy do Chęcin – niegdyś miasta królewskiego. Zwiedzanie malowniczych Chęcin to prawdziwa podróż przez kilkaset lat historii. Najważniejszym zabytkiem są ruiny zamku królewskiego z przełomu XIII i XIV wieku. Zamek pozostaje ruiną od XVIII wieku. Z wież kamiennego zamku rozciągają się widoki na południowe Góry Świętokrzyskie m. in. Górę Zelejową, Zgórskie Góry czy Pasmo Posłowickie. W Chęcinach zobaczymy również barokowy zespół klasztorny klarysek, zabytkową kamienicę „Niemczówka” oraz pozostałości cmentarza żydowskiego.

POKAZY SLAJDÓW:

Po obiedzie niespodzianka. Uczestnicy wybiorą zakątki świata, o których opowiedzą Jacek i Tomek. Tematów nie brakuje. Do wyboru: Azja Centralna, Himalaje, Ameryka Południowa, USA i Alaska, Syberia i wiele innych.

Mapy brak... chwilowo

11-12-2020 - 13-12-2020

790 zł

Czas: 3 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: transport na miejscu (zwiedzanie) prywatnym busem z kierowcą, noclegi, ubezpieczenie NNW, opiekę pilota, dwa śniadania, warsztaty kulinarne, indyjska obiadokolacja
Cena nie zawiera: dojazdu na miejsce do Klonowa (woj. świętokrzyskie), obiadów, kolacji pierwszego dnia (można zamówić u gospodarza), biletów wstępu

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: