Spływ kajakowy LIWCEM


420 zł, CZAS: 2 DNI


22-08-2020 - 23-08-2020 - POTWIERDZONA: 4 WOLNE MIEJSCA

Spływ kajakowy Liwcem +
zwiedzanie zamku w Liwie i Muzeum Architektury Drewnianej

 

Zapraszamy na wyprawę weekendową z Ewą Kucińską po powiecie węgrowskim, który stanowi część „Zielonych Płuc Polski”, a ponad połowę jego powierzchni zajmują obszary chronione. Odkryjemy tutaj piękną dolinę meandrującej rzeki Liwiec, nietkniętą zbytnio przez cywilizację, bogatą w ciekawe gatunki zwierząt i roślin.

Wyprawa ma charakter rekreacyjno-turystyczny. W ciągu dwóch dni czekają nas dwa spływy kajakowe rzeką Liwiec, wijącą się wśród pól i łąk. Rzeka nie jest zbyt szeroka, nurt jest spokojny, bez mielizn czy zwalonych drzew, więc nie wymaga szczególnych umiejętności wiosłowania. Będzie czas na piknikowanie i leniwe wiosłowanie.

W okolicach rzeki znajdują się wyjątkowe atrakcje turystyczne: malowniczo położony nad rzeką Liwiec zamek (wstęp 10 zł) oraz Muzeum Architektury Drewnianej ze wspaniałym dworem i skansenem (wstęp 10 zł). Na nocleg i odpoczynek przy ognisku zatrzymamy się w gospodarstwie agroturystycznym z fajnym klimatem, słynącym z pysznych kozich serów.

 

1 DZIEŃ: Liw, Kisielany, Zaliwie

Wyjazd z Warszawy o godz. 8 rano. Przyjeżdżamy do miejscowości Liw, położonej ok. 70 km od Warszawy. Tutaj na początku naszej wyprawy zwiedzimy zamek wraz ze zbrojownią i podziemiami.

ZAMEK W LIWIE

Zamek w Liwie jest malowniczo położony nad rzeką Liwiec. Jego bliższe i dalsze otoczenie tworzą piękne nadrzeczne krajobrazy. Dawniej otaczały go nieprzebyte bagna, dlatego do zamku prowadził długi, drewniany most z przybudówkami, którego rekonstrukcję będziemy mogli zobaczyć. Zamek powstał w początkach XV w., na zlecenie księcia mazowieckiego Jana I Starszego, jako gotycka warownia strzegąca ówczesnej granicy księstwa mazowieckiego i Litwy.

Z ciekawostek: w latach 1547-1556 Liw pozostawał w zarządzie królowej Bony Sforzy, która przeprowadziła kolejną rozbudowę warowni. Za jej czasów w arsenale zamkowym znajdowało się kilka dział i 28 hakownic (najstarszy typ ręcznej broni palnej).

MUZEUM ZBROJOWNIA

Zespół zamkowy obecnie składa się z wieży i murów pozostałych z obronnego zamku gotyckiego, który został zniszczony podczas „potopu” szwedzkiego i wojny północnej oraz barokowego dworu starostwa liwskiego.

W muzeum można podziwiać militaria z całego świata, od zabytków z epoki rzymskiej po broń XX wieku. Kolekcję tworzą broń palna i biała – w tym duży zbiór bagnetów z 20 krajów. Obok wystawy broni zobaczymy tu również kolekcję malarstwa i grafiki, w tym dzieła m. in. Wojciecha i Jerzego Kossaków, portrety sarmackie, sceny batalistyczne i wizerunki sławnych wodzów.

Obecnie na zamku odbywają się imprezy cykliczne takie jak turnieje rycerskie, czy turnieje kulinarne. W czasie kiedy odwiedzimy zamek (22 sierpnia) będzie odbywał się XVIII Turniej Rycerski.

SPŁYW KAJAKOWY

Po zwiedzaniu zamku i krótkiej przerwie na kawę, przejazd na miejsce spływu do miejscowości Kisielany. Będziemy płynąć ok. 16 km. Przez pierwsze 7 km trasa spływu będzie przebiegała przez rozległe łąki, a potem wpłyniemy do lasu w okolicach Zaliwia. W czasie spływu zatrzymamy się na piknik i odpoczynek na okolicznych polanach. Czas spływu szacujemy na ok. 5 godzin. Spływ zakończymy w agroturystyce położonej tuż nad rzeką, gdzie zatrzymamy się na nocleg. Miejsce to słynie ze wspaniałej kuchni. Dla chętnych obiadokolacja.

Wieczorem zasiądziemy przy integracyjnym ognisku nad rzeką.

 

2 DZIEŃ: Wyszków, Sowia Góra, Skansen w Nowej Suchej

SPŁYW KAJAKOWY

Dzień zaczynamy od spływu. Dzisiaj trasa poprowadzi nas przez 9 km do Wyszkowa (niedaleko Węgrowa), a następnie do Sowiej Góry. Tutaj rzeka znacznie się rozszerza, a na brzegach znajdują się idealne na piknikowanie piaszczyste plaże. Długość całej trasy to ok. 16 km. Po spływie w godzinach południowych wrócimy do agroturystyki na pyszny obiad. Po posiłku pojedziemy do skansenu w Nowej Suchej.

MUZEUM ARCHITEKTURY DREWNIANEJ – SKANSEN W NOWEJ SUCHEJ*

Kolejne piękne miejsce, które zobaczymy to zatopiony wśród zieleni obszerny modrzewiowy dwór wraz ze skansenem zabytkowych, drewnianych budowli. Charakterystyczne dla regionu siedleckiego budynki zostały ocalone przed zniszczeniem przez prof. Kwiatkowskiego – historyka sztuki i byłego dyrektora Łazienek Królewskich w Warszawie. Wielokrotnie w zabytkowych budynkach kręcone były filmy z epoki.

Dwór w stylu barkowym został wzniesiony w 1743 roku. Wnętrza dworu wypełnione są meblami z różnych epok i stylów, głównie dziewiętnastowiecznych. Na ścianach zawieszono obrazy, w większości portrety szlacheckie i pejzaże. Podziwiać można również rzeźby i przedmioty sztuki użytkowej. Dwór uświetnił niegdyś swą wizytą sam król Stanisław August Poniatowski, a w 1814 roku urodził się tu August Cieszkowski – wybitny filozof i ekonomista. Dwór otacza ogród o starym drzewostanie. Wśród zieleni można natknąć się na wolno chodzące konie, które przyjechały tu z Łazienek Królewskich w Warszawie.

Po zwiedzaniu dworu i spacerach po ogrodzie, udamy się w drogę powrotną do Warszawy.

*Jeżeli dwór będzie niedostępny dla zwiedzających z powodu kręcenia w nim filmu, zwiedzimy starą gorzelnię.

GRUPA
Grupa od 3 do 10 osób.

DOKUMENTY
Do udziału w wyprawie niezbędny jest ważny dowód osobisty.

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Najlepiej spakować się w mały plecak lub walizkę. Nie potrzebujemy wielu rzeczy. Bagaż podręczny, który zabieramy ze sobą na kajak: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności ok. 15 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy i worki plastikowe (na śmieci albo inne szczelnie zamykane, żeby włożyć cały plecak – zabezpieczenie w przypadku deszczu lub wywrotki).

JAK SIĘ UBRAĆ?

– obuwie: wygodne buty sportowe, rozchodzone sandały, klapki
– polar
– lekka kurtka, najlepiej również przeciwdeszczowa
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– strój kąpielowy (może uda nam się wykąpać w rzece)
– peleryna przeciwdeszczowa (jeśli nie mamy kurtki przeciwdeszczowej)
­­– okulary słoneczne

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– aparat fotograficzny
– cienki ręcznik szybkoschnący
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z filtrem
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach
– przekąski i woda do kajaka

PIENIĄDZE

Zabieramy pieniądze na wyżywienie (śniadanie – 20 zł, obiad 30-40 zł) oraz na zakup biletów wstępu (wstępy w sumie ok. 30 zł). Najlepiej zabrać trochę gotówki i kartę płatniczą.

ZDROWIE

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Zalecamy zabrać następujące leki:
– przeciwbólowe
– przeciwalergiczne (jeśli ktoś potrzebuje)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan
– na chorobę lokomocyjną (jeśli ktoś potrzebuje)
– na przeziębienie: aspiryna, fervex, gripex itp.
– leki przyjmowane na stałe

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu

JEDZENIE

Na pierwszy dzień podróży zabieramy kanapki lub inne przysmaki. Pod wieczór będzie możliwość wykupienia obiadokolacji, a wieczorem ognisko. Szczegóły odnośnie wyżywienia będą podane tydzień przed wyjazdem. Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie), warzywa lub kiełbasę na ognisko.

TRANSPORT

Przejazdy samochodami osobowymi (w jednym samochodzie 3 uczestników + kierowca), a w przypadku większej grupy jedziemy busem.

NOCLEGI

Nocleg w agroturystyce w pokojach 2-osobowych. Będzie możliwość kąpieli w rzece, rozpalenia ogniska, czy zakupu kozich serów. Jest to miejsce z fajnym klimatem, gdzie wieczorem będziemy mogli wspólnie usiąść i spędzić miło czas.

Mapy brak... chwilowo

zdjęcia Ewa Kucińska

22-08-2020 - 23-08-2020

420 zł

Czas: 2 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: transport, nocleg, opiekę pilota, koszt wynajęcia kajaków (kajaki 2-osobowe), ubezpieczenie NNW
Cena nie zawiera: wyżywienia, biletów wstępu

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: