SUDAN


1690 Euro + 3000 zł + przelot, CZAS: 14 DNI


26-10-2024 - 08-11-2024

1 DZIEŃ: przelot

Wylot z Warszawy do Sudanu , z przesiadką w jednym z portów europejskich. Przylot do stolicy Sudanu – Chartumu i transfer do hotelu. Nocleg w Chartum.

2 DZIEŃ: Chartum, Omdurman

Zwiedzanie Chartumu i Omdurmanu. Wizyta w Muzeum Narodowym,‎ Muzeum Etnograficznym I Domu Khalifa (muzeum). Zobaczymy Mehdi Tomp i stary‎ ‎Suq (rynek) Omdurmanu, a także miejsce zbiegu dwóch dopływów Nilu: Nilu Niebieskiego i Nilu Białego. Wieczorem powrót do hotelu‎. Nocleg w Chartum.

3 DZIEŃ: Naqa, Mussawarat, Meroe

Przejazd (ok. 160 km) do starożytnego, kultowego centrum Naqa, z meroityczną świątynią Amona, rzymską kaplicą i świątynią lwów, a następnie dalej do Musawarat ‎as-Sufra, rozległego obszaru świątyni z rzadkimi przedstawieniami słoni. ‎Dalszy przejazd do małego miasteczka Shendi i do ‎Meroe. Nocleg w wiosce turystycznej.

4 DZIEŃ: Meroe

Dziś zwiedzamy Meroe – Królewskie Miasto – największy cmentarz piramid w dolinie Nilu, gdzie z pustynnych piasków wznoszą się dziesiątki czarnych piramid. Na nocleg wracamy do wioski turystycznej.

5 DZIEŃ: Meroe, Damer, Pustynia Bayouda, Deir Ghazali, Karima

O świcie czeka nas ostatni spacer pośrod piramid. Po śniadaniu jedziemy do El Damer. Czeka nas przeprawa przez Nil do Umm Tuyur na zachodnim brzegu rzeki. Przez ‎następne 400 km trasa poprowadzi nas przez pustynię Bayouda. Odwiedzimy starożytny klasztor Deir Ghazali. Następnie dotrzemy do Nuri. Odwiedzimy cmentarz ‎zawierający piramidy z 26 dynastii faraonów, w tym faraona ‎Taharqa. Następnie dalszy przejazd do Karimy, na nocleg w tradycyjnym nubijskim domu.‎

6 DZIEŃ: Karima, Jebel Barkal

Przekraczamy Nil, by odwiedzić nekropolię el-Kurru. Podziemny grób króla Tanwetamani jest ozdobiony klasycznym stylem faraonów. Przejazd do Jebel Barkal, a następnie wizyta w wielkiej świątyni Amona z Napata z XII wieku p.n.e. Świątynia była najważniejszym ośrodkiem religijnym w rejonie Kusz. Nocleg w Karimie w tradycyjnym nubijskim domu.

7 DZIEŃ: skamieniały las, Karima

Dziś wybierzemy się na wycieczkę do Skamieniałego Lasu. Powrót na nocleg do Karimy w tradycyjnym nubijskim domu.

‎8 DZIEŃ: Kerma

Przejazd przez pustynię do Kermy (ok. 300 km). Nocleg w tradycyjnym ‎nubijskim domu.

9 DZIEŃ: Kerma, Messaida, Soleb

Kerma to stolica Górnej Nubii. W III i II tysiącleciu p.n.e. była nazywana “Diffufa”. Zobaczymy pochodące z tamtych czasów duże konstrukcje z cegły mułowej, niewiele młodsze od piramid w Gizie, które prawdopodobnie były grobowcami. Następnie przejazd do Messaidy, gdzie odwiedzimy starą chrześcijańską kaplicę. Dalej jedziemy na północ przez kolorowe nubijskie wioski do Delgo. Przekraczamy Nil, aż wreszcie docieramy do Soleb. Nocleg w tradycyjnym nubijskim domu.

10 DZIEŃ: Soleb, Sdeinga, Sai, Soleb

Dziś odwiedzimy świątynię Soleb, nubijską kopię świątyń egipskiego Nowego ‎Królestwa, z filarami przypominającymi świątynię w Luksorze. Następnie pojedziemy do Sdeinga, gdzie czeka nas wizyta w świątyni poświęconej królowej Teje, matce Echnatona. Dalej popłyniemy statkiem na wyspę Sai, z ruinami osady z czasów staronubijskich, czasów faraonów i chrześcijaństwa. Wracamy do Solebu i jedziemy dalej przez pustynię, wzdłuż starego Darb el-Arbain “Drogi Czterdziestu” (karawana wielbłądów może pokonać tę drogę w 40 dni). Nocleg w tradycyjnym nubijskim domu.

11 DZIEŃ: Soleb, Sesebi, Sebu, Tumbus

Jedziemy do Sesebi – wojskowej placówki faraona Echnatona. Czeka nas przeprawa przez Nil w pobliżu Delgo i dalszy przejazd do III katarakty, gdzie zatrzymamy się na zdjęcia. Po ok. 50 km dotrzemy do Tumbus, mijając prehistoryczne inskrypcje skalne w pobliżu Sebu. Zobaczymy inskrypcje hieroglificzne i leżący posąg króla Taharki w granitowych kamieniołomach. Nocleg w Tumbus.

12 DZIEŃ: Tumbos, Stara Dongola, Dongola

Jedziemy z Tumbus do Starej Dongoli, niegdyś chrześcijańskiej stolicy nubijskiego królestwa Makuria, a później głównego miasta islamskiego. Następnie przejazd do spektakularnie pięknej pustynnej doliny Wadi Milk. Można tu spotkać Beduinów Bisharin, pojących wielbłądy w tutejszych studniach. Dalszy przejazd do miasta Dongola na nocleg.

13 DZIEŃ: Dongola, Chartum

Całodzienny powrót do Chartumu. Nocleg Chartum  lub wieczorny  transfer na lotnisko.

14 DZIEŃ: powrót

Przelot z Chartumu do Polski.

Mapy brak... chwilowo

26-10-2024 - 08-11-2024

1690 Euro + 3000 zł + przelot

Czas: 14 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: Wyżywienie: poza Chartum pełne wyżywienie - 3 posiłki dziennie, W Chartumie śniadanie Zakwaterowanie: Chartum - Hotel Plaza, poza Chartumem 8 noclegów w komfortowych tradycyjnych domach nubijskich, 2 noclegi w turystycznej wiosce - 3* hotelu koło piramid Meroe Transport: klimatyzowane Toyota Land Cruiser z 3 pasażerami * polskojęzyczny pilot * anglojęzyczny przewodnik i opiekun wycieczki * List z zaproszeniem do celów wizowych oraz rejestracja paszportu (55 Euro) * Opłaty za wstęp do stanowisk archeologicznych. (łącznie 13 stanowisk, każde z nich to około 15- 20 USD ) * ubezpieczenie KL 100.000 EUR i NNW 15.000 zł, * koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny * Woda mineralna
Cena nie zawiera: przelotu z Berlina lub Warszawy do Chartumu (4000-5000 zł), wizy sudańskiej (płatna na lotnisku, ok. 100 USD) , Jeden Lanch i jedna kolacja w Chartumie. - napiwki dla załogi wycieczki

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: