Tramping BIRMA (MYANMAR) – w kraju złotego Buddy


6000 zł + 600 USD + przelot, CZAS: 25 DNI


23-11-2024 - 17-12-2024 - zapisy trwają, dołącz do nas!

TRAMPING BIRMA (MYANMAR) – w kraju złotego Buddy

Tramping Birma to kameralna wyprawa, podczas której nie ma czasu na nudę. Podczas podróży poznamy nie tylko sztandarowe atrakcje kraju czy miejsca spoza utartych szlaków, ale także  życie codzienne zwykłych mieszkańców Birmy.

Ciągle mało znana, przez długie dziesięciolecia odizolowana Birma (Myanmar) pomału staję się turystyczną mekką. Nadal jednak spora cześć tego wielkiego kraju pozostaje zamknięta dla odwiedzających.

Zapraszamy na tramping Birma, podróż w małej grupie. Podczas  naszej wyprawy zobaczymy  najsłynniejsze  i najpiękniejsze zabytki Myanmaru: Bagan z tysiącami świątyń, Mandalay ze swoimi zabytkowymi stolicami i  złotym Buddą, Złotą Skałę – Kyaiktiyo. Będziemy wędrować pośród birmańskich gór i gościć u lokalnych mieszkańców. Tramping Birma obejmuje też szereg innych atrakcji, jak choćby słynne jezioro Inle z wioskami na wodzie. Zobaczymy ponadto miejsca bardziej ustronne i nieturystyczne, np. położony na południu Hpa – An. A na koniec czeka nas odpoczynek na turkusowych plażach Myanmaru.

1-2 DZIEŃ: Polska – Birma 
Wylot z Warszawy do Yangonu z przesiadkami. Wieczorem drugiego dnia przylot do Yangonu. Spacer po mieście. Noclegw Yangon.

3 DZIEŃ: Yangon
Zwiedzanie pełnego zabytków miasta: stara brytyjska zabudowa, gmach sądu, budynki portowe, kolorowy bazar, świątynie tamilskie, wielka stupa Sule Peya. Na zachód słońca udamy się do najświętszej w Birmie pagody (świątyni) Shwedagon Peya, wysokiej na 98 metrów, zdobionej złotem i tysiącem diamentów (tu znajdują się włosy Buddy). Po zmroku powrót do hotelu. Nocleg w Yangon.

4 DZIEŃ: Bago, Hpa An
Przejazd do Hpa – An w stanie Kayin. Po drodze zwiedzamy Bago, jedną z dawnych stolic (ok. 10 USD): świątynia Kyaikpun z czterema wielkimi posągami Buddy, Złota Pagoda Szwemawdaw, wyższa od świątyni Shwedagon w Yangoon oraz Shwethalyaung, gdzie znajduje się olbrzymi leżący Budda (55 m długości). Stan Kayin zamieszkuje ludność Karen. Jest to jedna z mniejszości najbardziej dyskryminowanych przez Juntę. Spacer po spokojnej stolicy stanu, malowniczo położonej wśród wapiennych skał. Nocleg w Hpa-An.

5 DZIEŃ: Hpa An
Dla chętnych trekking na Świętą górę Zwegabin (ok. 1200 m n.p.m., podejście 2-2,5 godz.). Zwiedzanie okolicy rowerem lub rikszami (5-10 USD): olbrzymia jaskinia Saddar Cave – pełna nietoperzy (ok. 3 USD). Odwiedzimy Park Lumbini, gdzie znajduje się kilka tysięcy posągów Buddy oraz Kyauk Kalap – kolorową świątynię skalną, położoną na środku jeziora. Odpoczynek. Na zachód słońca udamy się nad olbrzymią rzekę Thanlwin. Nocleg.

6 DZIEŃ: Mewlamyine
Dalsze zwiedzanie okolic. Popołudniowy przejazd do Mewlamyine – stolicy stanu Mon. Dla chętnych 4-godz. rejs kutrem/statkiem do Mewlamyine (6-10 USD). Zakwaterowanie. Spacer po mieście. Nocleg w Mewlamyine.

7 DZIEŃ: Kyaiktiyo
Wejście na wzgórze świątynne w Mewlamyine. Odwiedziny jednej ze świątyń w okolicy miasta. Zakupy na porannym bazarze. Przejazd do Kyaiktiyo w stanie Mon. Nocleg w miejscowości pielgrzymkowej.

8 DZIEŃ: Kyaiktiyo
Wczesnym rankiem wyjazd ciężarówką do najważniejszego centrum pielgrzymkowego w Birmie – Złotej Skały. Kyaiktiyo to sanktuarium na szczycie wzgórza, w jego centrum znajduje się olbrzymi głaz, który w cudowny sposób utrzymuje się na skale, ponoć za sprawą włosa Buddy. Godzinne podejście do sanktuarium na wzgórzu wraz z birmańskimi pielgrzymami. Po obiedzie wyjazd na północ do Taungoo – kolejnej dawnej stolicy Birmy. Nocleg w Taungoo.

9 DZIEŃ: Kalaw
Dalszy przejazd do Kalaw – spokojnej górskiej miejscowości o łagodnym klimacie. W okolicach mieszka wiele różnych plemion. Spacer po mieście, zakupy herbaty, odpoczynek. Nocleg w Kalaw.

10-11 DZIEŃ: trekking
Trekking (ok. 15 USD, w tym wyżywienie) górskimi drogami przez malownicze okolice. Po drodze odwiedzamy wioski zamieszkałe przez plemiona Pa-O i Palaung, zajmujące się głównie uprawą herbaty. Nocleg w jednej z wiosek w lokalnym domu. Drugiego dnia przejazd na nocleg do Nyaungshwe nad jeziorem Inle.

12 DZIEŃ: Inle
Całodzienny rejs łodzią po Jeziorze Inle. Jezioro słynie z domów położonych na wodzie, pływających ogrodów, a przede wszystkim rybaków, którzy używają do wiosłowania jednej nogi. Odwiedzimy wioski na wodzie, buddyjskie klasztory, lokalne sklepy i markety. Na kolację smażona ryba. Nocleg w Nyaungshwe.

13 DZIEŃ: Mandalay
Całodzienny przejazd do miasta Mandalay, XIX-wiecznej stolicy Birmy. W okolicach miasta znajduje się kilka dawnych stolic królewskich, pełnych świątyń i pałaców. Nocleg w Mandalay.

14 DZIEŃ: Mandalay
Zwiedzanie Mandalay i okolic (ok. 10 USD – combo ticket). Odwiedzimy świątynię Mahamuni Peya, gdzie znajduje się najważniejszy w Birmie posąg Buddy, cały pokryty złotem. Sagaing – spacer po wzgórzach pełnych świątyń. W Awa (ok. 3 USD – konne taxi) zobaczymy Bagaya Kyaung – drewniany klasztor, którego podpory stanowi 267 olbrzymich pni z drzewa tekowego, królewski klasztor – Maha Aumgnye oraz wieżę, która pozostała z dawnego pałacu. Na zachód słońca pojedziemy do Amarapury, gdzie znajduje się najdłuższy na świecie most tekowy (1,3 km). Nocleg w Mandalay.

15 DZIEŃ: Mingun
Wycieczka łodzią, rzeką Irawadi, do Mingun (ok. 5 USD). Zwiedzanie: Stupa Mingun, która miała być najwyższą na świecie stupą i mierzyć 150 metrów, jednak król nie ukończył nigdy swojego dzieła. Sama podstawa stupy, która ma 50 merów wysokości jest imponująca. Powrót do Mandalay. Po obiedzie odwiedzimy świątynię Kuthodaw – najwiekszą bibliotekę kamienną na świecie. Na 729 marmurowych tablicach zapisano Tipitakę – podstawę kanonu buddyjskiego. W kolejnej świątyni Sadamuni Peya zobaczymy spisany na ponad tysiącu tablic komentarz do Tipitaki. Wejście na zachód słońca na Wzgórze Mandalay.

16 DZIEŃ: Bagan, Popa
Przejazd do Bagan. Po drodze odwiedzimy malowniczą Górę Popa. Góra jest najświętszym miejscem kultu duchów Nat, które są nieodłącznym elementem buddyzmu birmańskiego.

17-18 DZIEŃ: Bagan
Bagan to największa atrakcja Birmy (UNESCO). Na położnym nad rzeką Irawadi płaskowyżu znajduje się ponad 2 tysiące świątyń oraz ruiny tysiąca z nich. Szczyt świetności Królestwa Bagan przypadał na XI-XII wiek. Każdy z władców budował swoje oryginalne świątynie i pałace, aby wyrazić swoją potęgę i wielkość. Zwiedzamy majestatyczne, najlepiej zachowane świątynie: Dhammayangyi Pahto, Ananda Pahto, Sulemani Peya, Schwezigon Peya, Thatbynnyu Patho, Manuha Peya i wiele innych. Czekają nas wschody i zachody słońca wśród świątyń. Bagan to dobre miejsce na zakup pamiątek: wyroby z laki, drewniane lalki, obrazy malowane piaskiem.

19-20 DZIEŃ: Pyay
Przejazd na południe Birmy, do Ngwe Saung nad Zatoką Bengalską. Po drodze zatrzymamy się na noc w miejscowości Pyay. W Pyay zobaczymy kolejną świętą stupę i olbrzymi posąg buddy.

21-22 DZIEŃ: Ngwe Saung
Wypoczynek na birmańskich plażach. Fakultatywne wycieczki po okolicy. Do jedzenia pyszne owoce morza.

23 DZIEŃ: Yangon
Powrót do Yangon autobusem rejsowym. Ostatnie zakupy. Pożegnanie z Birmą. Nocleg w Yangon.

24-25 DZIEŃ: Birma-Polska
Przelot do Warszawy z przesiadkami.

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji praktycznych dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

grupy

GRUPA

Grupa od 6 do 11 osób.

dokumenty

Do udziału w wyprawie niezbędny jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wyprawy.

W celu wyrobienia e-wizy birmańskiej należy wypełnić internetowy wniosek wizowy na stronie https://evisa.moip.gov.mm. Biuro przekazuje instrukcję wypełniania wniosku i udziela wszelkiej pomocy w procesie aplikowania o e-wizę. Koszt e-wizy to 50 USD. Dalsze formalności wizowe są załatwiane na lotnisku w Yangon, gdzie otrzymujemy wizy.

bagaz

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem (warunki transportu bagażu zwłaszcza w górach mogą być różne), waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy).

Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 5 kg.

jak-sie-ubrac

JAK SIĘ UBRAĆ?

Temperatury w trakcie wyprawy będą wysokie. Będzie ciepło i bardzo ciepło przez cały wyjazd.

– obuwie: wygodne, lekkie buty sportowe, rozchodzone sandały, klapki pod prysznic
– polar lub lekka kurtka sportowa
– apaszka lub cienki szalik (może przydać się w transporcie, może działać ostra klimatyzacja)
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– długie, cienkie spodnie i przewiewna bluzka z długim rękawem, najlepiej z bawełny (niezbędne do zwiedzania świątyń)

Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży lub w praniu (w większości hoteli można tanio oddać rzeczy do prania).

co-bezwzglednie-nalezy-zabrac

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– aparat fotograficzny, mogą przydać się dodatkowe baterie do aparatu ze względu na częste awarie prądu
– lekki śpiwór lub najlepiej prześcieradło
– kubek najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania w hotelu kawy lub herbaty
– ręcznik plażowy
– papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z wysokim faktorem (dużo czasu spędzamy na słońcu)
– latarkę (może być czołówka)
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach
– drobne upominki dla dzieci, np. długopisy, maskotki (lepiej nie zabierać słodyczy, w miejscach gdzie jest dużo turystów dzieci  często chorują na próchnicę)

pieniadze

PIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać około 350 dolarów amerykańskich, przeznaczonych na jedzenie, bilety wstępów oraz zajęcia fakultatywne (szczegóły w programie wyprawy). Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.

Osoby spożywające alkohol powinny mięć świadomość, że może to podnieść ogólne koszty pobytu.

Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży. Koniecznie trzeba się targować.

Dolary muszą być w idealnym stanie (bez zagnieceń) i nowe (duże głowy prezydentów na banknotach). Nie opłaca się zabierać niskich nominałów (1-10 USD), gdyż przy wymianie mają one niższą wartość.

Bankomaty są dostępne rzadko, tylko w dużych miastach i nie zawsze działają.

zdrowie

ZDROWIE

Ryzyko zarażenia malarią niewielkie.

Szczepienia nie są obowiązkowe lecz zalecane (żółtaczka A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny)

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania (unikać Doksycykliny, która nie działa na wiele tutejszych chorób)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
– witaminy, wapno na wzmocnienie
– leki na przeziębienia, które zdarzają się tu dość często, zazwyczaj są głównym chorobowym utrudnieniem (aspiryna, fervex, gripex itp.)
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu
– środek przeciwko komarom, np. OFF, Mugga

jedzenie

JEDZENIE

Kuchnia birmańska to prawdziwa przygoda kulinarna, ekscytująca mieszanka nieznanych wcześniej smaków.  Dostępne są posiłki wegetariańskie i mięsne, przyrządzane na wiele sposobów. W restauracjach, ale również na ulicznych straganach można dostać zupy, owoce,  ryż i makarony z dodatkami.

Typowe birmański  posiłek to tzw. curry: składa się z ryżu, warzyw, przeróżnych sosów curry, dużej ilości egzotycznych przypraw. Nad morzem popularne są ryby i owoce morza: krewetki, kalmary i wiele innych. Często jednak jedzenie może być bardzo ostro przyprawione. Trzeba uważać.

W związku z inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem, biorąc pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych. Najlepiej, przynajmniej na początku, ograniczyć się posiłków gotowanych lub smażonych, a unikać np. surowych warzyw.

Dla osób ortodoksyjnie podchodzących do spraw żywienia tzn. sztywno przywiązanych do kuchni europejskiej mogą wystąpić pewne utrudnienia:
– herbatę pije się głównie zieloną
– nie ma pieczywa
– jedzenie bywa czasami ostro przyprawione

Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie). Większość jedzenia można kupić na miejscu.

transport

TRANSPORT

Środki transportu:
– autobusy zazwyczaj z klimatyzacją
– taksówki, minibusy wynajmowane na trasie
– motoriksze lub riksze rowerowe

noclegi

NOCLEGI

Zazwyczaj nocujemy w hotelach w pokojach dwuosobowych z łazienkami, wiatrakiem lub  klimatyzacją. Standardy noclegów w hotelach zależą też od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej.

Zdarza się, że pilot szuka hoteli na miejscu. W skrajnych sytuacjach  może zdarzyć się, że grupa jest rozlokowana w dwóch hotelach.

telefon-i-internet

INTERNET, TELEFON

W dużych miastach są dostępne kafejki internetowe, jednak ze starym sprzętem komputerowym i często wolnym łączem. W hotelach sporadycznie może być dostępne wi-fi.

Rozmowy do Polski to koszty 5-10 zł za minutę z telefonu polskiego. Można znaleźć telefon i zadzwonić za granicę, ale nie zawsze jest to proste.

elektrycznosc

ELEKTRYCZNOŚĆ

Gniazdka elektryczne są czasami podobne do tych w Polsce, ale często zdarza, że ze względu na nieco inną budowę wtyczki z nich wypadają.

Zdarzają się czasem awarie prądu. W takich sytuacjach warto mieć ze sobą latarkę i zapasowe baterie.

napiwki

NAPIWKI

W restauracjach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku.

W transporcie: dla kierowców samochodów wynajętych dla grupy, przy dłuższych przejazdach.

Zwiedzanie: drobne napiwki dla miejscowych przewodników.

 

MJANMA – dawniej BIRMA, MYANMAR

(Republika Związku Mjanmy)
Stolica: Nay Pyi Daw
Waluta: kyat (MMK), 1 MMK = 100 pia;
Język urzędowy: birmański
Inne języki: angielski

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywateli polskich obowiązują wizy:
pobytowa turystyczna – do 28 dni, nie przewiduje się możliwości jej przedłużenia;
pobytowa służbowa/biznesowa – do 70 dni (istnieje możliwość jej przedłużenia);
tranzytowa – do 24 godzin.

Wizę można uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatyczno-konsularnych Mjanmy, którego brak jest w Polsce. Najbliższa placówka tego kraju znajduje się w Niemczech (Ambasada w Berlinie). Od dnia 1 lutego 2013 r. istnieje możliwość ubiegania się przez obywateli polskich o wizę biznesową i tranzytową na międzynarodowych lotniskach w Mjanmie (Yangon Airport, Mandalay Airport). Niemniej jednak, z uwagi na bardzo trudne do spełnienia wymogi wizowe, sugeruje się aplikowanie o wizę przed wyjazdem do Mjanmy.
Wymogi wizowe – wiza wydawana na granicy:

1. Formularz aplikacyjny;

2. Paszport z ważnością minimum 6 miesięcy, licząc od daty wjazdu do kraju;

3. Dwie aktualne fotografie (wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy) o rozmiarze 4 x 6 cm;

RZEPISY CELNE
Zagraniczne środki płatnicze powyżej 2.000 USD, biżuteria, sprzęt elektroniczny i fotograficzny muszą być ujęte w deklaracji celnej. Jedynym ograniczeniem dotyczącym środków finansowych jest zakaz przywozu i wywozu waluty miejscowej. Można ją wymienić tylko na bony płatnicze (towarowe). Przy wyjeździe jedynie bony wykupione na kwotę wyższą niż 300 USD mogą być ponownie zamienione na walutę wymienialną. Wywóz wizerunków Buddy wymaga uprzedniej zgody władz Mjanmy (nie dotyczy wyrobów rzemieślniczych). Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT.

PRZEPISY PRAWNE
Handel narkotykami i ich przemyt są bardzo surowo karane, włącznie z karą śmierci.

MELDUNEK
Istnieje obowiązek meldunkowy, realizowany przez wypełnienie szczegółowej karty rejestracyjnej podczas kwaterowania w hotelu.

UBEZPIECZENIE
Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są honorowane. Wszelkie płatności należy zatem regulować gotówką.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie są wymagane szczepienia profilaktyczne (za wyjątkiem sytuacji, w której turysta mniej niż 6 dni wcześniej przebywał na obszarze dotkniętym epidemią żółtej febry). Wskazane są jednak szczepienia według wskazań lekarza, w związku z zagrożeniem ptasią grypą. Opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Wizyta u lekarza w szpitalu państwowym jest praktycznie bezpłatna (nie dotyczy lekarstw). Doba w szpitalu kosztuje około 40 USD, wizyta u prywatnego lekarza około 20 USD. Poziom świadczeń medycznych nie odpowiada europejskim standardom.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Dostęp do wielu regionów kraju jest ograniczony z powodu niestabilnej sytuacji etnicznej. Ograniczenia mogą dot. całkowitego zakazu wjazdu lub ograniczać się do środka transportu (np. wyłącznie drogą lotniczą). Większość miejsc turystycznie atrakcyjnych można zwiedzać jedynie w zorganizowanych grupach z miejscowym przewodnikiem i po wcześniejszym uzyskaniu zgody właściwego Ministerstwa (Tourism Regulation Departament). Aktualne informacje nt ograniczeń w podróżowaniu, które często się zmieniają, znaleźć można na stronie internetowej Ministerstwa Hotelarstwa i Turystyki Mjanmy (www.myanmartourism.org). Turyści, którzy zboczą z wytyczonych szlaków turystycznych narażeni są na zatrzymywanie przez liczne patrole policyjne.
Dostęp do regionów przygranicznych jest bardzo ograniczony. Niewielka liczba lądowych przejść granicznych otwarta została dla ruchu turystycznego, co jednak w każdej chwili może uleć zmianie. Należy pamiętać, iż Mjanmę należy opuścić tym samym przejściem granicznym, przez które nastąpił wjazd do kraju. Bardzo częstą praktyką jest zatrzymywanie paszportów na granicy na czas pobytu w kraju. Przejścia otwarte dla ruchu granicznego:

Tajlandia- Tachilek (Mae Sai) i Kawthaung (Ranong)

Chiny – Mu Se (Ruili)

Indie – Moreh (Tamu)

Zaleca się rezygnację z podróży w następujące rejony:

Rakhine
– zalecenie dotyczy całego regionu z uwagi na trwające zamieszki o podłożu etnicznym i religijnym, które w każdej chwili mogą się zaognić. W części centralnej i północnej stale obowiązuje godzina policyjna (05.00-22.00), której zakres czasowy może w każdej chwili ulec zmianie. Osobom przebywającym w regionie zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, monitorowanie bieżącej sytuacji oraz natychmiastowe opuszczenie miejsc wystąpienia starć.

Kachin
– zalecenie nie dotyczy rejonów Myitkyina, Bamaw i Putao. Dostęp do wskazanych miejsc podlega jednak ograniczeniom, które stale ulegają zmianie. Nierzadko ogłaszana jest godzina policyjna obejmująca określone rejony. Aktualne informacje znaleźć można na stronie internetowej Ministerstwa Hotelarstwa i Turystyki Mjanmy (www.myanmartourism.org). Pozostałe rejony nie są dostępne dla ruchu turystycznego z uwagi na trwający konflikt zbrojny o podłożu etnicznym. Osobom przebywającym w regionie zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, monitorowanie bieżącej sytuacji oraz natychmiastowe opuszczenie miejsc wystąpienia starć.

BEZPIECZEŃSTWO W KRAJU
Co do zasady Mjanma jest krajem bezpiecznym dla turystów. Nie ma szczególnych zagrożeń przestępczością. Na niektórych obszarach zdarzają się napięcia oraz konflikty na tle etnicznym o różnym natężeniu (także zbrojne).

OBYCZAJE
Niezastosowanie się do obowiązujących norm (reguły zachowania w świątyniach oraz miejscach kultu religijnego) może spowodować konflikt z miejscową ludnością. Odwiedzając świątynie czy inne miejsca kultu religijnego, trzeba być stosownie ubranym (odkryte ramiona, szorty czy klapki są niedozwolone). Bardzo niebezpieczne jest podejmowanie dyskusji na tematy społeczno-polityczne, a także zaczepianie miejscowych kobiet przez mężczyzn.

PRZYDATNE INFORMACJE
Telefony komórkowe, korzystające z ogólnie dostępnych operatorów sieci, na terenie Mjanmy nie działają. Korzystanie z telefonów hotelowych, podobnie jak z dostępu do Internetu, o ile jest taka możliwość, jest kosztowne.
Ograniczony jest dostęp do banków, bankomatów (głównie Rangun, przy większych bankach lub hotelach), jak również usług Western Union. Należy mieć przy sobie zapas środków pieniężnych w dolarach amerykańskich (banknoty stosunkowo nowe i bez żadnych zapisów odręcznych, które czasami dokonywane są w bankach).
Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie e-konsulat.

23-11-2024 - 17-12-2024

6000 zł + 600 USD + przelot

Czas: 25 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: ubezpieczenie KL 40.000 EUR i NNW 15.000 PLN, noclegi, transport: pociągi, autobusy, taksówki na trasie wycieczki (poza fakultatywnymi), koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: przelotu z Warszawy (lub innego miasta europejskiego) do Yangon (ok. 3500-4000 PLN), kosztów wyżywienia (ok. 10 USD dziennie), wizy birmańskiej (50 USD), zajęć fakultatywnych (ceny podane w programie wyprawy), biletów wstępu, napiwków

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: