Tramping LAOS, KAMBODŻA, TAJLANDIA


3000 zł + 700 USD + przelot, CZAS: 23 DNI


20-11-2024 - 12-12-2024 - zapisy trwają, dołącz do nas!

Soczyste mango, pad thai i green curry, czyli zabieramy Was na pyszny tramping do Indochin. Na trasie będą też kolorowe bazary, prastare zabytki, klimatyczne miasteczka, a nawet plażowanie i rafting. Tramping do Laosu, Kambodży, Tajlandii to wspaniała okazja do poznania tych trzech wiecznie zielonych, buddyjskich krajów.

Nasz tramping rozpoczniemy od Bangkoku, gdzie zobaczymy imponujące buddyjskie świątynie i kolorowe bazary. Labiryntami ulic przejdziemy się tuk-tukiem i popłyniemy promem po rzece Chao–Praya. Z Bangkoku wyruszymy do Chiang Mai – jednego z najpiękniejszych miast Tajlandii.

Drugi na trasie jest Laos. Po przekroczeniu granicy czeka na dwudniowa przygoda, czyli przeprawa łodzią pasażerską po Mekongu. Popłyniemy do Luang Prabang (UNESCO) – dawnej stolicy Laosu, słynącej z drewnianych świątyń i starej francuskiej zabudowy. Po zwiedzaniu będziemy się kąpać w turkusowym wodospadzie. Dalej nasz tramping wiedzie przez góry do Vang Vieng – miejscowości u podnóża olbrzymich ostańców skalnych, gdzie czekają nas kolejne atrakcje: rafting, spacery po jaskiniach i polach ryżowych. A na koniec, po zwiedzaniu  małej stolicy – Vientiane – pojedziemy na południe Laosu i na wyspach Mekongu zamieszkamy w laotańskiej wsi.

Nasz tramping obejmuje też wędrówkę przez dziką Kambodżę. Zatrzymamy się w Phnom Penh, skąd ruszymy na południe kraju na kambodżańskie plaże, które stanowią doskonałą alternatywę do plaż w Tajlandii. Co tam nas czeka? Masaże, nurkowanie, wodne wycieczki i pyszne owoce morza… I wreszcie po licznych przygodach dotrzemy do Siem Reap i legendarnego kompleksu Angkor. Po dawnym królestwie, które obejmowało całą południowo-wschodnią Azję, pozostały olbrzymie kompleksy świątynne, które przez kilkaset lat były porośnięte dżunglą i zapomniane, a które teraz będziemy mogli podziwiać w pełnej krasie.

1 DZIEŃ: przelot
Wylot z Warszawy do Bangkoku przez jeden z europejskich portów lotniczych.

2 DZIEŃ: Bangkok (Tajlandia)
Przylot do Bangkoku. Zakwaterowanie w turystycznej, gwarnej i kolorowej okolicy Khao San Road. Spacer po okolicy. Odpoczynek. Na kolacje pyszne tajskie jedzenie: pad thai lub curry. Nocleg.

3 DZIEŃ: Bangkok
Poranne zwiedzanie Bangkoku: kompleks świątynny Wat Phra Kaew, gdzie znajduje się Szmaragdowy Budda, najważniejszy budda w Tajlandii, ubrany w strój przyozdobiony tysiącami diamentów, stupa z prochami Buddy, biblioteka oraz Pałac Królewski, kolorowa Wat Po – świątynia leżącego Buddy (Budda ma 43 metry długości i 15 wysokości). Popłyniemy łodzią do Wat Arun – Świątyni Świtu, najstarszej w Bangkoku. Wieczorem wyjazd nocnym autobusem na północ Tajlandii do dawnej tajskiej stolicy – spokojnego Chiang Mai. Miasto przez kilka wieków było bardzo ważnym ośrodkiem kulturalno – religijnym.

4 DZIEŃ: Chiang Mai
Zwiedzanie Chiang Mai i okolic. Zobaczymy najważniejsze świątynie takie jak: Wat Chedi Luang (niegdyś stała tu olbrzymia stupa – 84 m, pozostałości nadal robią wielkie wrażenie), Wat Phra Singh, Wat Jed Yod. Wycieczka do królewskiego sanktuarium Wat Phra That Doi Sutep, położonego pośród lasów na wysokości 1000 m n.p.m., 14 km od miasta, na szczyt prowadzi 290 stopni (ok. 5-10 USD).

5 DZIEŃ: Chiang Khong
Poranny odpoczynek. Dla chętnych na safari na słoniach lub inne lokalne atrakcje. Przejazd do Chiang Khong na granicy z Laosem (6 godz.). Po drodze zobaczymy przepiękną, wybudowaną współcześnie, białą świątynię buddyjską – Wat Rong Khun. Spacer po miasteczku. Nocleg.

6-7 DZIEŃ: Mekong (Laos)
Przekraczamy Mekong. Wyrabiamy wizy do Laosu i kwaterujemy się na łódź pasażerską. Zaczyna się nasza dwudniowa wycieczka Mekongiem. Na nocleg zatrzymujemy się w wiosce Pakbeng, położonej na stromym zboczu nad Mekongiem. Pierwsze spotkanie z kuchnią laotańską.  Wieczorem drugiego dnia dopływamy do Luang Prabang (UNESCO) – dawnej stolicy Laosu, położonej w zielonej, górzystej okolicy. Na kolację pyszna ryba na lokalnym markecie. Nocleg w Luang Prabang.

8 DZIEŃ: Luang Prabang
Zwiedzanie Luang Prabang i starej stolicy królestwa, spacer spokojnymi uliczkami z kolonialną zabudową oraz wzdłuż Mekongu. Zwiedzamy: przepięknie zdobiony kompleks królewskich świątyń Wat Xieng Thong, muzeum królewskie. Dla chętnych wejście na wzgórze świątynne Phu Si. Nocleg w Luang Prabang.

9 DZIEŃ: Luang Prabang, Vang Vieng
O świcie udamy się na główną ulicę miasta aby spotkać mnichów zbierających jałmużnę. W drodze powrotnej zjemy śniadanie na kolorowym markecie. Przejazd do miasteczka Vang Vieng, położonego wśród olbrzymich ostańców skalnych, nad brzegiem rzeki Xong. Obecnie miasteczko słynie również z licznych knajpek, zabaw i dobrego jedzenia. Wieczorna impreza. Nocleg w Vang Vieng.

10 DZIEŃ: Vang Vieng
Zwiedzanie pięknej okolicy, do wyboru:
– spływ rzęką Xong kajakiem lub na dętce, połączony ze spacerem i pływaniem po podziemnej jaskini (ok. 12 USD),
– zwiedzane okolicy rikszami (ok. 5-10 USD), rowerami (ok. 2 USD) lub motorem,
– trekking po jaskiniach i okolicy (ok. 5-10 USD).

11 DZIEŃ: Vientian
Przejazd do Vientian – stolicy Laosu. Zwiedzanie miasta: Wielka Stupa, Patuxai, Wat Si Saket. Nocny przejazd do Paxe na południu Laosu.

12 DZIEŃ: wyspy Mekongu
Przyjazd na egzotyczne wyspy na Mekongu. Odpoczywamy w laotańskiej wiosce na jednej z wysp archipelagu. Spacer po polach ryżowych, wodospad. Nocleg.

13-14 DZIEŃ: wyspy Mekongu, Sung Treng (Kambodża)
Odpoczynek na wyspie. Zwiedzanie okolic. Drugiego dnia popołudniowy przejazd do Kambodży. Przekraczamy granicę. Na nocleg jedziemy do małej miejscowości Sung Treng.

15 DZIEŃ: Phnom Penh
Całodniowy przejazd do Phnom Penh przez porośniętą dżunglą Kambodżę. Zakwaterowanie. Spacer wzdłuż Mekongu. Na kolację amok – kambodżańskie curry. Nocleg w Phnom Penh.

16 DZIEŃ: Phnom Penh
Zwiedzanie rikszami Phnom Penh (ok. 10 USD): kompleks Pałac Królewski i Srebrna Pagoda (podłoga świątyni wyłożona jest pięcioma tysiącami srebrnych płytek – 1 kg każda, wewnątrz znajduje się posąg Buddy inkrustowany 9600 diamentami), Wat Phnom – pagoda na szczycie wzgórza, Tuol Sleng – muzeum ludobójstwa (w czasie panowania Czerwonych Khmerów zginęło tu około 17 tysięcy ludzi). Wyjazd na Pola Śmierci – miejsce egzekucji więźniów z Tuol Sleng. Zakupy na pełnym pamiątek „rosyjskim” bazarze. Przejazd do Sihanoukville na kambodżańskie plaże. Wieczorny przyjazd. Nocleg.

17-18 DZIEŃ: Sihanoukville
Wypoczynek, plażowanie, imprezy itp. Drugiego dnia po południu przejazd do Phnom Penh. Nocleg w Phnom Penh.

19 DZIEŃ: do Angkor
Całodzienny przejazd do Siem Reap – miasta wypadowego do zwiedzania kompleksu Angkor. Wieczorne wyjście na market, zakupy przypraw, pamiątek. Nocleg w Siem Reap.

20 DZIEŃ: Angkor Wat
Całodzienne zwiedzenie najsłynniejszego kompleksu świątyń Khmerów: największa ze wszystkich, słynna Angkor Wat, kompleks Angkor Thom zbudowany przez króla Jayovarmana VII, jednego z największych budowniczych świątyń, przypominający górę Bayon ze 192 twarzami Buddy, Baphuon z leżącym ogromnym Buddą, porośnięty ogromnymi drzewami Wat Phrom oraz wiele innych ukrytych w dżungli świątyń. Nocleg w Siem Reap.

21 DZIEŃ: Siem Reap
Odwiedzimy jedną z położonych na wodzie wiosek w okolicach olbrzymiego jeziora Tonle Sap, a następnie ukrytą w dżungli ogromną świątynię Bang Malea, wybudowaną przez budowniczego Angkor Wat – Suryawarmana II (całodniowa wycieczka ok. 35 USD). Nocleg w Siem Reap.

22 DZIEŃ: Bangkok (Tajlandia)
Przejazd busem przez Kambodżę, przekroczenie granicy tajskiej, po południu przyjazd do Bangkoku.

23  DZIEŃ: powrót
Wylot do Polski. Wieczorem przylot do Warszawy.

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

grupy

GRUPA

Grupa od 6 do 13 osób.

dokumenty

W celu wyrobienia wizy kambodżańskiej i laotańskiej należy zabrać ze sobą paszport z przynajmniej 3 wolnymi stronami, ważny min. 6 miesięcy od daty wjazdu do kraju i 2 aktualne zdjęcie paszportowe. Wizy dostajemy na granicy.

bagaz

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem (warunki transportu bagażu zwłaszcza w górach mogą być różne), waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy).

Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 5 kg.

jak-sie-ubrac

JAK SIĘ UBRAĆ?

Temperatury w trakcie wyprawy będą raczej wysokie i nie powinno padać (pora sucha trwa od listopada do kwietnia). Średnie temperatury w tym okresie wahają się od max. 32 st. C do min. 21 st. C.

– obuwie: wygodne, lekkie buty sportowe, rozchodzone sandały, klapki pod prysznic
– polar, lekka kurtka sportowa
– apaszka lub cienki szalik (może przydać się w transporcie, czasem ostro działa klimatyzacja)
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– długie, cienkie spodnie i przewiewna bluzka z długim rękawem, najlepiej z bawełny (niezbędne do zwiedzania świątyń)

Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży lub w praniu (w większości hoteli można tanio oddać rzeczy do prania).

co-bezwzglednie-nalezy-zabrac

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– aparat fotograficzny, mogą przydać się dodatkowe baterie do aparatu ze względu na częste awarie prądu
– lekki śpiwór lub  najlepiej prześcieradło
– kubek najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania w hotelu kawy lub herbaty
– ręcznik plażowy
– papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z wysokim faktorem (dużo czasu spędzamy na słońcu)
– latarkę (może być czołówka)
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach
– drobne upominki dla dzieci, np. długopisy, maskotki (lepiej nie zabierać słodyczy, w miejscach gdzie jest dużo turystów dzieci często chorują na próchnicę)

pieniadze

PIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać około 300-400 dolarów amerykańskich, przeznaczonych na jedzenie i bilety wstępów oraz dodatkowe pieniądze na udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.

Osoby spożywające alkohol powinny mieć świadomość, że może to podnieść ogólne koszty pobytu.

Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży. Koniecznie trzeba się targować (rzeczywista wartość towarów jest często dużo niższa niż pierwsza cena podawana przez sprzedawcę).

Dolary muszą być w bardzo dobrym stanie, nowe (duże głowy prezydentów na banknotach). Nie opłaca się zabierać niskich nominałów (1-10 $), gdyż przy wymianie mają one niższą wartość.

Bankomaty są dostępne rzadko, tylko w dużych miastach i nie zawsze działają.

zdrowie

ZDROWIE

Ryzyko zarażenia malarią niewielkie.

Szczepienie nie są obowiązkowe lecz zalecane (żółtaczka A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny)

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania (unikać Doksycykliny, która nie działa na wiele tutejszych chorób)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
– witaminy, wapno na wzmocnienie
– leki na przeziębienia, które zdarzają się tu dość często, zazwyczaj są głównym chorobowym utrudnieniem (aspiryna, fervex, gripex itp.)
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu
– środek przeciwko komarom, np. OFF, Mugga

jedzenie

JEDZENIE

Kuchnia indochińska jest pełna niespodzianek. Dla turystów to prawdziwa przygoda kulinarna, ekscytująca mieszanka nieznanych wcześniej smaków.

Dostępne są posiłki wegetariańskie i mięsne. Szczególnie popularne są owoce morza (krewetki, kalmary, kraby itp.) oraz ryby. Są one przyrządzane na wiele sposobów. W restauracjach, ale również na ulicznych straganach można dostać smaczne zupy, owoce, mięsne przekąski, ryż i makarony.

Typowe posiłki składają się z ryżu, warzyw, przeróżnych sosów curry, dużej ilości egzotycznych przypraw.  Bardzo smaczne są różnego rodzaju makarony ryżowe, sojowe i inne z dodatkami (pad thai). W Indochinach je się praktycznie wszystko. Każdy kraj oferuje coś niepowtarzalnego i wyjątkowego. Często jednak jedzenie może być bardzo ostro przyprawione. Trzeba uważać!

W związku z inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem, biorąc pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych. Najlepiej, przynajmniej na początku, ograniczyć się posiłków gotowanych lub smażonych, a unikać np. surowych warzyw.

Dla osób ortodoksyjnie podchodzących do spraw żywienia tzn. sztywno przywiązanych do kuchni europejskiej mogą wystąpić pewne utrudnienia:
– herbatę pije się głównie zieloną
– pieczywo jest dostępne jedynie w wersji bagietek (Laos, Kambodża)
– jedzenie bywa czasami ostro przyprawione

Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie). Większość jedzenia można kupić na miejscu. Lepiej zabrać mniej niż więcej.

transport

TRANSPORT

Środki transportu:
– autobusy, zazwyczaj z klimatyzacją
– minibusy, taksówki
– motoriksze lub riksze rowerowe
– wielka, drewniana łódź, którą płyniemy Mekongiem

noclegi

NOCLEGI

Zazwyczaj nocujemy w pokojach dwuosobowych z łazienkami, wyposażonych w klimatyzację lub wiatrak. Standardy noclegów w hotelach zależą też od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej.

Zdarza się, że pilot szuka hoteli na miejscu. W skrajnych sytuacjach może zdarzyć się, że grupa jest rozlokowana w dwóch hotelach.

telefon-i-internet

INTERNET, TELEFON

W dużych miastach są dostępne kafejki internetowe. W hotelach może być dostępne wi-fi.

Rozmowy do Polski to koszty 5-10 zł za minutę z telefonu polskiego. Można też kupić kartę sim. Minuta połączenia do Polski to koszt 2-3 zł.

elektrycznosc

ELEKTRYCZNOŚĆ

Gniazdka elektryczne są czasami podobne jak w Polsce, ale często zdarza, że ze względu na nieco inną budowę wtyczki z nich wypadają.

Zdarzają się czasem awarie prądu. W takich sytuacjach warto mieć ze sobą latarkę i zapasowe baterie.

napiwki

NAPIWKI

W restauracjach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku.

W transporcie: dla kierowców samochodów wynajętych dla grupy, przy dłuższych przejazdach.

Zwiedzanie: drobne napiwki dla miejscowych przewodników.

 

TAJLANDIA (Królestwo Tajlandii)
Stolica: Bangkok
Waluta: baht (THB), 1 THB = 100 satangów;
Język urzędowy: tajski
Inne języki: angielski (głównie w dużych miastach i ośrodkach turystycznych)

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Od dnia 11 sierpnia 2011 roku obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku wizowego przy wjeździe do Tajlandii na pobyt turystyczny nie dłuższy niż okres 30 dni – dotyczy to jednak wyłącznie wjazdów lotniczym przejściem granicznym. W przypadku przekraczania lądowej granicy z Tajlandią (Kambodża, Laos, Malezja), zwolnienie wizowe wynosi jedynie 15 dni.
Przy wjeździe wymagany i bezwzględnie przestrzegany jest wymóg co najmniej 6-miesięcznego okresu ważności paszportu (liczony od daty wjazdu na terytorium Tajlandii). Niespełnienie tego warunku jest jednoznaczne z odmową wjazdu, a tym samym pasażer  zawracany jest do portu macierzystego. Opłata lotniskowa wynosi 700 THB na trasach międzynarodowych oraz od 50 do 200 THB na krajowych  i wliczana jest w cenę biletu. W przypadku lotów transferowych opłata nie jest doliczana do kosztów zakupu biletu, decydując się zatem na opuszczenie lotniska nawet na kilka godzin, niezbędnym jest uiszczenie opłaty przy przekraczaniu granicy.
W Tajlandii obowiązują surowe sankcje za wykonywanie pracy bez urzędowego zezwolenia, nawet wobec zagranicznych przewodników turystycznych. Złamanie tego przepisu grozi karą więzienia lub deportacją.
Osoby o niedbałym i nieestetycznym wyglądzie mogą nie uzyskać zgody na wjazd.

PRZEPISY CELNE
Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu pieniędzy. Restrykcje celne odbiegające od powszechnie obowiązujących standardów dotyczą zakazu wywozu statuetek i wizerunków Buddy. Wywóz tych przedmiotów wymaga uzyskania uprzedniej zgody Ministerstwa Sztuki. Zakaz nie dotyczy jednak wyrobów rzemieślniczych o małej wartości artystycznej sprzedawanych na ulicznych straganach i bazarach
Zakup niektórych towarów zakupionych w czasie pobytu w Tajlandii podlega procedurze zwrotu podatku VAT przy wylocie z kraju. Warunkiem tego jest wcześniejsze uzyskanie odpowiedniego zaświadczenia w miejscu zakupu towaru.
Nie wolno wwozić narkotyków, broni palnej, jakichkolwiek materiałów pornograficznych oraz niektórych gatunków roślin i zwierząt.

PRZEPISY PRAWNE
Tajlandia należy do krajów o bardzo surowym ustawodawstwie antynarkotykowym. Posiadanie przy sobie jakichkolwiek narkotyków, nawet w najmniejszych ilościach (np. papierosa z marihuany, czy tabletki ecstasy) lub przyrządów wskazujących na zażywanie narkotyków (np. strzykawki) powoduje natychmiastowe zatrzymanie do czasu wyjaśnienia sprawy. Odnosi się to do całego terytorium Tajlandii, w tym także stref tranzytowych portów lotniczych. Przestępstwa narkotykowe zagrożone są karą wieloletniego więzienia, a nawet śmierci.

UBEZPIECZENIE
Nie ma obowiązku posiadania ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych, aczkolwiek zalecane jest wykupienie ubezpieczenia. Uznawane są polisy tych polskich towarzystw ubezpieczeniowych, które zawarły umowy z innymi firmami zachodnimi, posiadającymi swych przedstawicieli w Tajlandii.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Obecnie w Tajlandii nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie są zatem wymagane specjalne szczepienia. Należy jednak w sposób bardziej rygorystyczny przestrzegać zasad higieny, co jest niezbędne w krajach tropikalnych. Woda z sieci wodociągowej jest niezdatna do picia. Ogólnie dostępna jest w sprzedaży butelkowana woda filtrowana lub mineralna. Dostęp do opieki medycznej jest nieograniczony. Usługi te są w Tajlandii na bardzo wysokim poziomie, ale jednocześnie relatywnie drogie w stosunku do krajów europejskich. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi około 800-1.800 THB, a doba w szpitalu (zależnie od standardu) od 2.000 do nawet 20.000 THB. Przed wyjazdem zaleca się wykupienie ubezpieczenie zdrowotnego ważnego na Tajlandię.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Odradza się podróżowania do Preah Vihear (Khao Phra Vihaan), świątyni znajdującej się w pobliżu granicy Kambodży z Tajlandią. Stanowi ona przedmiot wieloletniego sporu o przynależność zabytku, co jest powodem okresowych starć stale stacjonujących tam wojsk obu krajów.
Odradza się podróżowania do Ta Krabey (Ta Muan), kompleksu świątyń usytuowanego 153 km na zachód od świątyni Preah Vihear, gdzie również miały miejsca starcia wojsk Tajlandii i Kambodży.
Nie zaleca się podróżowania do czterech południowych prowincji Tajlandii (granica z Malezją), tj. Yala, Songkhla, Narathiwat i Pattani, z uwagi na wybuchające okresowo konflikty etniczne. Celem występujących z dużą częstotliwością zamachów terrorystycznych są – co do zasady – stacjonujące tam jednostki wojskowe, policyjne i paramilitarne, szkoły, restauracje, meczety oraz imprezy o charakterze masowym. Niemniej jednak zdarzały się również brutalne zamachy skierowane przeciwko indywidualnym turystom z innych krajów (Malezja, Wielka Brytania).

BEZPIECZEŃSTWO W KRAJU
Od wielu lat obserwuje się w Tajlandii stały wzrost przestępczości, który głównie przejawia się w formie kradzieży (środki finansowe, dokumenty zdeponowane w hotelowych sejfach), kradzieży z rozbojem (pobicia, wyrywanie torebek i plecaków przez przestępców na motocyklach i skuterach) oraz ataków niesprowokowanej agresji wobec turystów, szczególnie w porze nocnej.
Nagminne są wyłudzenia i oszustwa w miejscach turystycznych takich jak wyspy Phuket, Samui, Phangan oraz miejscowości Pattaya i Bangkok (zawyżanie cen za usługi turystyczne, żądanie zapłaty zawyżonych odszkodowań za drobne uszkodzenia wypożyczonych skuterów / skuterów wodnych; odmowa zwrotu zdeponowanych w zamian za wypożyczenie sprzętu paszportów, sprzedaż niskiej jakości biżuterii jako cennych okazów z brylantami/szafirami za wielokrotnie wyższe cenny, etc.)
Nie należy zawierać znajomości z przypadkowo poznanymi osobami, ani też korzystać z poczęstunku np. cukierkami, papierosami lub napojami, szczególnie w nocnych lokalach, pubach itp., gdyż zdarza się, iż zawierają one narkotyki.
W stolicy kraju – Bangkoku – regularnie dobywają się protesty o podłożu politycznym, a samą sytuację w kraju cechuje znaczny stopień nieprzewidywalności i zmienności. Nie można w żadnym przypadku jednoznacznie określić ani założyć, że protest będzie miał charakter pokojowy i zakończy się w krótkim czasie.
W razie konieczności turyści mogą kontaktować się z Policją Turystyczną, tel. 1155 (dobra znajomość języka angielskiego).

PRZYDATNE INFORMACJE
Tajowie z ogromnym szacunkiem odnoszą się do rodziny królewskiej. Sytuację konfliktową może spowodować zlekceważenie majestatu króla Tajlandii, jego rodziny i dworu królewskiego (np. publiczne zniszczenie banknotu, na którym znajduje się wizerunek władcy).
W przypadku sytuacji konfliktowych z Tajami należy starać się łagodzić sytuację, gdyż podnoszenie głosu lub krzyk są uważane za oznakę słabości i z reguły nie prowadzą do rozwiązania problemu, a wręcz pogarszają sytuację. Nie na miejscu jest dyskutowanie podniesionym głosem lub kłócenie się, np. o cenę towaru podczas negocjacji.
Głowa to najwyższa i najważniejsza (najświętsza) część ciała. Należy unikać dotykania głowy Taja (nawet małych dzieci). Każdy posąg Buddy jest uważany za święty. Nie należy np. wspinać się na posąg, aby zrobić zdjęcie, ani też w jakikolwiek inny sposób okazywać braku szacunku. Odwiedzając świątynie lub inne miejsca kultu religijnego, należy być stosownie ubranym (odkryte ramiona, szorty, czy klapki są niedozwolone).
W kantorach wymiany walut przyjmowane są jedynie banknoty USD najnowszych edycji. Starsze edycje można wymienić w lokalnych bankach.
Środki transportu publicznego nie odbiegają od międzynarodowych standardów. Korzystając z taksówki, należy prosić o włączenie licznika lub wcześniej ustalić cenę za przejazd.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Tajlandii
Ambasador: Jerzy Bayer
Tajlandia, Bangkok, 100/81-82. 25th floor. Vongvanij Building B, Rama 9 Road, Huaykwang, 10310
Tel.: +66 2645 0367- 9 Tel. dyżurny: +66 819 364 618 Faks: +66 2645 0365
bangkok.amb.sekretariat@msz.gov.pl

 

KAMBODŻA (Królestwo Kambodży)

Stolica: Phnom Penh
Waluta podstawowa: riel (KHR)
Język urzędowy: khmerski
Inne języki: angielski, francuski, chiński

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywateli RP obowiązują wizy pobytowe (brak wiz tranzytowych). Wizy na okres 30 dni pobytu można uzyskać podczas wjazdu lotniczymi/ lądowymi przejściami granicznymi, po wypełnieniu kwestionariusza i załączeniu dwóch fotografii. O wizy można się również ubiegać w  przedstawicielstwach dyplomatyczno – konsularnych Kambodży (w Polsce brak), jak również za pośrednictwem Internetu (e-visa).

Wizę można, za dodatkowa opłatą, przedłużyć w miejscowym Urzędzie imigracyjnym. Przy wjeździe wymagany jest przynajmniej sześciomiesięczny okres ważności paszportu, licząc od daty wjazdu do kraju. Nie ma obowiązku okazywania biletu powrotnego, ani też środków na pokrycie kosztów pobytu. Szczegółowe informacje oraz formularze wizowe można uzyskać na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej Kambodży: www.mfaic.gov.kh.
Przy wylocie obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 25 USD (dzieci do lat 2 – zwolnione z opłaty, od 3 do 12 lat – 13 USD). Przy przelotach wewnętrznych opłata lotniskowa wynosi 6 USD. Podczas wyjazdu drogowymi przejściami granicznymi opłata nie jest pobierana.

PRZEPISY CELNE
Nie ma ograniczeń przy wwozie,  a jedynie przy wywozie dewiz – maksymalnie do 10,000 USD przy jednoczesnym udokumentowaniu źródła ich pochodzenia. Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT od zakupionych towarów.

PRZEPISY PRAWNE
Niedozwolony jest handel narkotykami oraz ich posiadanie, wywóz oryginalnych dzieł sztuki khmerskiej, ssaków, ptaków, płazów, gadów i owadów objętych ochroną oraz wyrobów pochodzących z tych gatunków.

MELDUNEK
Nie ma obowiązku meldunkowego. Hotele i pensjonaty rejestrują gości na podstawie paszportów lub ich fotokopii.

UBEZPIECZENIE
Nie są wymagane (ale zalecane) ubezpieczenia zdrowotne oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Nie wymaga się szczepień profilaktycznych przed przyjazdem. Prawdopodobieństwo zachorowania na malarię występuje, co do zasady, jedynie w  dżungli, na terenach podmokłych i bagiennych. Istnieje natomiast ryzyko zarażenia wirusem HIV, ptasiej grypy, dengą, amebą oraz licznymi chorobami skórnymi. Nie zaleca się picia wody pochodzącej z otwartych zbiorników, źródeł, studni, jak również nie przegotowanej wody z sieci wodociągowej. Ogólnie dostępna w sprzedaży i zalecana do spożycia jest woda butelkowana. Surowe owoce i warzywa należy dokładnie myć i obierać. Zalecane jest częste mycie rąk, w szczególności po zakupach na miejscowym bazarze.
W Kambodży nie ma państwowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Opieka medyczna jest płatna i dostępna głównie w miastach. Koszt wizyty u lekarza wynosi w granicach 15-40 USD. Dobowy pobyt w miejscowym szpitalu wynosi ok. 70 USD, przy czym pacjent obowiązany jest dodatkowo pokryć koszty specjalistycznych badań, lekarstw, środków opatrunkowych. Transport do szpitala zapewniają tylko prywatne kliniki, w których koszt dziennego pobytu wynosi od 80 do 200 USD. Cudzoziemcy z poważnymi dolegliwościami kierowani są najczęściej do szpitali w Bangkoku (Tajlandia) oraz  Ho Chi Minh City (Wietnam).

 

LAOS (Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna)
Stolica: Vientiane
Waluta: kip (LAK);
Języki urzędowe: laotański
Inne języki: francuski, angielski

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy objęci są obowiązkiem wizowym. Wizę miesięczną można uzyskać zarówno w ambasadzie Laosu (brak przedstawicielstwa w Polsce), jak również na niektórych przejściach granicznych (patrz informacje niżej). Wizę można dwukrotnie przedłużyć, każdorazowo o jeden miesiąc, przy czym wymagane jest umotywowanie wniosku. Przedłużenia wizy dokonuje się w Urzędzie Imigracyjnym w Wientianie. Podczas kontroli granicznej należy sprawdzić, czy do paszportu zostały wbite odpowiednie stemple, gdyż w razie stwierdzenia przez policję ich braku podczas kontroli wewnątrz kraju lub przy wyjeździe grożą wysokie kary pieniężne, deportacja, a nawet areszt. Przy załatwianiu formalności można skorzystać odpłatnie z pośrednictwa hotelu, w którym się przebywa. Nielegalne przeterminowanie pobytu zagrożone jest karą grzywny w wysokości 10 USD za każdy dzień (pobierana przy wyjeździe z kraju). Nie jest wymagane posiadanie określonej kwoty środków finansowych na każdy dzień pobytu, ani też posiadania ubezpieczenia.

Podróżujących samolotem na trasach międzynarodowych obowiązuje przy wylocie opłata lotniskowa w wysokości 10 USD. Na trasach krajowych opłata lotniskowa przy wylocie wynosi 10 000 LAK.
Lądowe przejścia graniczne, na których można uzyskać wizę laotańską:
z Tajlandią: graniczny Most Przyjaźni Mittabhap na rzece Mekong, ok. 22 km od stolicy (otwarty w godzinach 6.00-22.00); Houay Xay (stolica prowincji Bokeo na północy Laosu, wjazd promem z Chiang Khong w północnej Tajlandii); Parksane (prowincja Sayanbouli w środkowym Laosie, wjazd z Beungkane); Thakhek (w prowincji Khammouane w środkowym Laosie, wjazd z Nakornphanom promem); Thaheuasavanh (w prowincji Savannakhet w środkowym Laosie, wjazd z miejscowości Mukdahan w tajskiej prowincji Ubon Ratchathani); Vangtau (w prowincji Champassak na południu Laosu, wjazd z Tajlandii z Chong Mek);
z Chinami: Ban Boten (w prowincji Luang Namtha, wjazd z Bohane);
z Wietnamem: Densanvanh (w prowincji Savannakhet, wjazd z Lao Bao na trasie z Hue); Namphao (w prowincji Khammouane, wjazd z Cao Treo na trasie z Vinh); Nam Kane (w prowincji Xiengkhouang, wjazd z Namekane); Namsoue (wjazd z Nameo).

Uwaga: Każdorazowo należy potwierdzać aktualność informacji dotyczącej przejść granicznych w celu upewnienia się, iż ww. przejścia są nadal czynne (niektóre przejścia, poza głównymi, mogą okresowo wstrzymać wydawanie wiz dla cudzoziemców). Ponadto należy mieć na uwadze fakt, że przejścia graniczne są w nocy zamykane (zazwyczaj w godzinach od 22.00 do 7.00). Tylko trzy główne przejścia graniczne stale wydają wizy: lotniska międzynarodowe w Wientianie i Luang Prabang oraz Most Przyjaźni (Friendship Bridge).

PRZEPISY CELNE
Nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Podróżni są obowiązani do deklarowania przy wjeździe oraz wyjeździe kwot pieniężnych większych niż 2000 USD. W Laosie nie ma podatku VAT. Wywóz dzieł sztuki (zwłaszcza starych figurek Buddy) jest zabroniony.

PRZEPISY CELNE
Nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Podróżni są obowiązani do deklarowania przy wjeździe oraz wyjeździe kwot pieniężnych większych niż 2000 USD. W Laosie nie ma podatku VAT. Wywóz dzieł sztuki (zwłaszcza starych figurek Buddy) jest zabroniony.

PRZEPISY PRAWNE
Przepisy odnoszące się do posiadania oraz przewozu narkotyków (heroiny, marihuany, opium, amfetaminy, ekstazy i in.) są w Laosie bardzo surowe (dożywocie, kara śmierci).

MELDUNEK
Nie ma obowiązku meldunkowego. W domach gościnnych i hotelach goście są rejestrowani na podstawie paszportu.

UBEZPIECZENIE
Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane. Przed wyjazdem należy sprawdzić, który z międzynarodowych ubezpieczycieli posiada umowę z lokalnym monopolistą Assurances Generales du Laos (AGL).

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Nie ma obowiązku okazania na granicy świadectw szczepień. Występuje jednak zagrożenie malarią, cholerą, dengą, amebozą, zapaleniem wątroby typu A, japońską odmianą zapalenia mózgu typu B, dyzenterią, gruźlicą, grzybicami i innymi chorobami skórnymi. Należy zapoznać się z aktualnymi komunikatami wydawanymi przez WHO na temat sytuacji zdrowotnej w regionie – warto przy okazji zwracać uwagę m.in. na występowanie ptasiej grypy. Zalecane są szczepienia przeciw grypie, wściekliźnie i zapaleniu wątroby. Należy pić tylko przegotowaną wodę oraz unikać spożywania popularnych potraw z surowych warzyw, suszonych ryb itp. Występuje zagrożenie zatruciami pokarmowymi oraz wirusem HIV.
Poziom opieki zdrowotnej jest bardzo niski. Uzyskanie porady lekarskiej lub szybkiej pomocy medycznej, poza dużymi miastami, jest praktycznie niemożliwe. W stolicy można uzyskać doraźną pomoc lekarską za minimalną opłatą 10-20 USD. Koszt pobytu w szpitalu wynosi od 20 USD za dobę – w zależności od rodzaju schorzenia. Podstawowe leki są dostępne tylko w większych miejscowościach. W poważniejszych przypadkach zalecane jest korzystanie z pomocy lekarskiej w sąsiedniej Tajlandii. Koszty transportu chorego do Tajlandii są wysokie.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Nie ma ograniczeń. Bardzo wygodne są lotnicze połączenia krajowe, jednak ceny przelotów są dość wysokie (na ogół ponad 100 USD). Dużo tańszy jest transport autobusami. Informacje o cenach i rozkładzie lotów oraz międzymiastowych połączeń autobusowych podaje prasa codzienna. Podróżowanie lądem w porze deszczowej może być utrudnione z powodu przerwanych mostów, czy rozmytych dróg. Podstawowym środkiem transportu w większych miejscowościach są riksze motocyklowe (tuk-tuk). Cenę przejazdu należy z góry wynegocjować z kierowcą.

BEZPIECZEŃSTWO
Laos jest co do zasady krajem bezpiecznym i przyjaznym dla turystów, choć rośnie zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże, włamania). Zaleca się korzystanie ze środków transportu przeznaczonych dla turystów. Nie należy podróżować samotnie lub nocą. Dokumenty podróżne winny być dobrze zabezpieczone (zwłaszcza bilet, paszport). Warto wykonać ich fotokopie, co może okazać się przydatne w razie utraty oryginałów.
UWAGA: W Laosie w wielu miejscach zalegają niewybuchy. Należy trzymać się utartych szlaków, zwłaszcza w prowincji Xieng Khouang, gdzie jedną z atrakcji turystycznych jest Dolina Dzbanów.

RELIGIA, OBYCZAJE
Większość ludności Laosu jest wyznania buddyjskiego. Można swobodnie odwiedzać liczne świątynie buddyjskie. Wchodząc na teren świątyni, należy dostosować się do miejscowych zwyczajów, co dotyczy zwłaszcza ubioru (zakryte nogi i ramiona).

PRZYDATNE INFORMACJE:
Połączenia telefoniczne z zagranicą są bardzo drogie, a opłaty często się zmieniają.
Wymiany pieniędzy należy dokonywać w bankach lub kantorach. W obiegu, oprócz miejscowych kipów, są także tajskie bahty oraz dolary amerykańskie. W większych miejscowościach dostępne są bankomaty. Akceptowane są czeki podróżne (przy wymianie pobierana jest opłata w wysokości 2-3%). Karty kredytowe uznawane są jedynie przez większe hotele, niektóre restauracje oraz sklepy z wyrobami rzemiosła artystycznego (opłata 2-5%).
Informacja turystyczna jest łatwo dostępna. W stolicy i na prowincji działa wiele biur podróży i agencji turystycznych. Warto korzystać także z informacji udzielanych przez Lao National Tourism Administration: www.tourismlaos.gov.la.

20-11-2024 - 12-12-2024

3000 zł + 700 USD + przelot

Czas: 23 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: ubezpieczenie KL 40.000 EUR i NNW 15.000 PLN, noclegi, transport: autobusy, łódź na Mekongu, taksówki na trasie wycieczki (poza fakultatywnymi), koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: przelotu na trasie Warszawa-Bangkok-Warszawa (ok. 3500 - 4000 PLN), wizy kambodżańskiej (ok. 30 USD) i wizy laotańskiej (ok. 30 USD), permitu turystycznego w Laosie (20- USD), kosztów wyżywienia (ok. 10 USD dziennie), zajęć fakultatywnych: trekking, rafting i inne (ceny podane w programie wyprawy), biletów wstępu, napiwków

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: