TURCJA wschodnia i centralna


5500 zł + przelot, CZAS: 18 DNI


29-04-2023 - 16-05-2023 - Ruszyły zapisy

TURCJA wschodnia i centralna* – autorski wyjazd w małej i zgranej grupie (max 7 osób + wytrawny pilot + doświadczony kierowca komfortowego minibusa). Stawiamy na intensywne i jakościowe poznanie; będzie też czas na relaks.

 

Wyprawa Turcja wschodnia i centralna to podróż przez wiele epok historycznych. Niewiele jest miejsc na mapie świata, gdzie zachowało się aż tyle pamiątek po dawnych cywilizacjach. Po wielu słuch zaginął, inne jednak wciąż snują swoją historię – zobaczysz je z nami.

Początek znanej nam historii otwierają najstarsze świątynie wzniesione przez człowieka, np. Gobekli Tepe sprzed 12 tys. lat i Catalhoyuk – pierwsze znane nam miasto sprzed 9 tys. lat. W tym rejonie powstawały potężne cywilizacje, w tym królestwo Urartu, państwo hetyckie i perskie. Później nadszedł czas na kulturę hellenistyczną i panowanie rzymskie, a jeszcze później na chrześcijaństwo; prym wiodło Bizancjum, Gruzja i Armenia. I wreszcie czas podbojów arabskich, po których przywędrowali tu Turcy seldżuccy i osmańscy.

Podczas wyprawy do Turcji wschodniej i centralne zobaczysz wiele znakomitych zabytków z wielu tysiącleci. Nie zabraknie też wspaniałej przyrody. Dużo czasu spędzamy wędrując przez bajkową Kapadocję, gdzie fantastyczne kształty skał o różnych kolorach tworzą jedno z najpiękniejszych widowisk przyrody. A pośród tego bogactwa form mieszkali ludzie, którzy wydrążyli w miękkich skałach tufowych całe miasta, klasztory i kościoły.

Na naszej trasie jest również Jezioro Wan – najpiękniejsze w całej Turcji, zobaczymy też morza Czarne i Śródziemne, a także liczne jaskinie, wulkany, góry, wodospady i rezerwaty przyrody. I wszytko to w kameralnym, kilkuosobowym gronie.

Nasze wyprawy słyną z przyjacielskiej atmosfery i unikatowych doświadczeń. Realizujemy wyłącznie autorskie programy. Uprawiamy odpowiedzialną turystykę i dbamy o Twoje bezpieczeństwo. Dowiedz się, jak podróżujemy w czasach koronawirusa: covid a podróże TU>>

 

1 DZIEŃ: przelot

Lot do Antalyi lub Alanyi. Czas wolny i odpoczynek po przylocie. Zapoznanie z kuchnią turecką. Nocleg.

2 DZIEŃ: Catalhoyuk, Konya

Ruszamy do Catalhoyuk – jednego z najważniejszych stanowisk archeologicznych na świecie. Osadę założono między 7400 a 7300 r. p.n.e. Miasto liczyło ok. 5000 mieszkańców i było pierwszym tak dużym, znanym jednorodnym organizmem miejskim, na świecie. Żadna inna neolityczna cywilizacja nie została tak dobrze poznana, a stało się to dzięki licznym materialnym pozostałościom. Znakomicie zachowało się wyposażenie niektórych domostw i malowidła ścienne. Ściany ozdabiano wówczas setkami malowideł przedstawiających m.in. węże, leopardy i byki. Znaleziono też setki glinianych i kamiennych antropomorficznych figurek, najczęściej przedstawiających kobiety o obfitych kształtach. Około tysiąca budynków przylegało do siebie, ściana przy ścianie. Nie było niczego w rodzaju ulic i zaułków. Do domów wchodziło się przez otwór w płaskim dachu i cała komunikacja odbywała się na dachach budynków. Zmarłych natomiast chowano pod glinianą podłogą.
Przejazd do Konyi – miasta o bogatej historii, sięgającej tysięcy lat. W 2 połowie XII wieku, pod rządami Seldżuków, miasto przeżywało okres największej świetności. Ówczesny sułtan zaprosił  Mevlanę – Jelaluddina Rumiego – założyciela Zakonu Tańczących Derwiszów. Ten suficki zakon ma tu siedzibę do dziś. Zobaczymy Muzeum Mevlany-Rumiego zwane „Zielonym Grobowcem”, gdzie mieści się muzeum oraz meczet Selimiye – przykład klasycznej architektury osmańskiej, zbudowany w XVI wieku. Popołudniowy przejazd do Kapadocji w okolice Wąwozu Ihlara. Nocleg.

3 DZIEŃ: Kapadocja – Dolina Ihlara, Selime, Guzelyurt

Wąwóz Ihlara ma kilkanaście kilometrów długości, a wzdłuż jego ścian znajdują się wyryte w skałach niezliczone kościoły, klasztory, kaplice i grobowce z okresu bizantyjskiego. Od IV wieku wzniesiono w dolinie ok. 105 kościołów, z tego 13 można zwiedzać. Odwiedzimy wioskę Selime, gdzie lawa ułożyła się w fantazyjne stożkowe kształty i formy skalne, w środku których często znajdują się domy, kuchnie, magazyny czy kaplice. Największy zabytek tego miejsca stanowi wykuta w skale Katedra – kompleks monastyczny, istniejący od VIII wieku. W tym czasie skalne Selime było jednym z najważniejszych miejsc administracyjno-religijnych w całej Anatolii. Zobaczymy też skalną wioskę Guzelyurt. Nocleg w Goreme lub w okolicy.

4 DZIEŃ: Kapadocja – Dolina Różowa, Dolina Czerwona, Dolina Miłości

Ten dzień poświęcamy na spacery po niezwykłej okolicy. Kapadocja słynie z fantazyjnych formacji skalnych, powstałych w wyniku erozji skał tufowych. Czekają nas długie spacery rozległymi dolinami, pośród różnokolorowych skał o stożkowatych kształtach. Do wyboru mamy liczne ciekawe trasy. Po drodze zobaczymy wiele wykutych w skałach domostw, a także miejsc sakralnych, takich jak kościoły czy klasztory. Nocleg w Goreme lub w okolicy.

5 DZIEŃ: Kapadocja – podziemne miasta, skalne twierdze Goreme, lot balonem

Wcześnie rano, dla chętnych, lot balonem nad Kapadocją (ok. 200 USD) – możliwość podziwiania tych spektakularnych krajobrazów z lotu ptaka.
Potem udamy się na zwiedzanie podziemnych miast: Derinkuyu lub Kaymakli (do wyboru). Kapadocja pełna jest podziemnych miast, w których chrześcijanie ukrywali się przed najazdami Rzymian i Muzułmanów. Największym spośród nich, jest miasto Derinkuyu, które miało aż 8 pięter. Są tu spiżarnie, kuchnie, szkoły, kościoły, a nawet cmentarze. Następnie zobaczymy Uchisar – olbrzymią, wykutą w skałach twierdzę i wejdziemy na jej 60-metrowy szczyt, skąd rozciąga się wspaniała panorama na okolicę.
Dalej czeka nas zwiedzanie wykutych w skale kościołów wczesnochrześcijańskich w dolinach Zelve i Goreme. Kompleks znajdujący się w Parku Narodowym Goreme liczy aż 350 świątyń. W wielu z nich zachowały się doskonale liczne freski. Nocleg w Goreme lub w okolicy.

6 DZIEŃ: Hatussas i Imperium Hetytów, Safranbol

Przejazd do Hatussas – stolicy imperium hetyckiego (UNESCO, wstęp ok. 8 TRY). Hetyci byli jedną z największych potęg Bliskiego Wschodu przez ponad 1000 lat. Dopiero w połowie XII w. p.n.e. ich cywilizacja została zniszczona przez Egipt, a ostateczny upadek przypieczętował w XI w. p.n.e. atak tak zwanych ludów morza. W trakcie badań archeologicznych odnaleziono w Hattussie jedną z najstarszych królewskich bibliotek z terenów Bliskiego Wschodu, liczącą 1300 tabliczek, co pozwoliło na rekonstrukcję kultury i historii Hetytów.
Czeka nas spacer po stolicy. Zobaczymy wspaniałą bramę miasta z posągami lwów oraz Bramę Królewską. Odwiedzimy skalne sanktuarium Yazılıkaya – największe znane hetyckie miejsce kultu religijnego na wolnym powietrzu. Znajduje się tu wiele płaskorzeźb przedstawiających bogów i władców. Na koniec pojedziemy do Alackahoyuk, gdzie odkryto symbole jelenia i dysk słoneczny, które stały się godłami współczesnej Turcji. Na szczególną uwagę zasługuje Brama Sfinksów.
Przejazd do Safranbolu. Wieczorem można skorzystać z najbardziej popularnych na terenie Turcji hammamów – łaźni tureckich (ok. 100 TRY). Nocleg w Safranbolu.

7 DZIEŃ: Safranbol, Amasra

Zwiedzanie Safranbolu – „Miasta Szafranu” – skansenu pod gołym niebem (UNESCO). Miasto słynie z klasycznych otomańskich domów i rezydencji. Tutejsza oryginalna zabudowa jest najlepiej zachowaną w całej Turcji. Czeka nas spacer po zabytkowym starym mieście. Zobaczymy meczety, karawansaraje i wiele zabytkowych domów.
Przejazd nad Morze Czarne. Po drodze wizyta w Yoruk Koyu – małej, kolorowej wiosce, pełnej zabytkowej architektury. Po południu przespacerujemy się po Amasrze – niewielkim, urokliwym miasteczku portowym, położonym na dwóch wyspach. Powrót na nocleg do Safranbolu.

8 DZIEŃ: meczet Mahmutbey, Kastamonu, Amasya

Pierwszy przystanek to wioska w okolicach Kastamonu, gdzie znajduje się drewniany meczet Mahmutbey, zbudowany w XIV wieku bez użycia ani jednego gwoździa. Następnie jedziemy do Kastamonu, gdzie udamy się na spacer po usianej starymi budowlami dzielnicy. Panuje tu atmosfera anatolijskiego, tureckiego miasteczka, która przeniesie Cię do dawnych czasów. Po obiedzie dalszy przejazd do Amasyi – stolicy królestwa Pontu, państwa hellenistycznego, którego okres największej świetności trwał od III do I w. p.n.e. Urodził się tu znany historyk starożytności – Strabon. Dzisiaj Amasya to spokojne miasteczko nad rzeką Yeşilırmak – z obu stron otoczone strzelistymi szczytami Gór Pontyjskich. Najsłynniejszą atrakcją miasta są grobowce pontyjskie, wykute w skale w zboczu górskim wznoszącym się nad miastem. Nocleg w Amasya.

9 DZIEŃ: Amasya, Trabzon

Jedziemy w stronę Trabzonu. Większą część trasy przemierzymy wybrzeżem Morza Czarnego. Po drodze będą przystanki przy punktach widokowych. Jednym z nich będzie widok na skalny zamek w Unye. W tym miejscu znajdziemy również skalne grobowce z czasów królestwa Pontu. Po południu w Trabzonie zobaczymy klasztor Hagia Sofia z XIII wieku, z licznymi mozaikami i freskami. Nocleg w Trabzonie.

10 DZIEŃ: Monaster Sumela, jaskinia Karaca, Erzurum

Przejazd do słynnego klasztoru Sumela (UNESCO, wstęp ok. 10 TRY) poświęconego Czarnej Madonnie. Głównym przedmiotem kultu w klasztorze była ikona Matki Bożej, uważana za cudotwórczą i przyciągająca przez stulecia wielu pielgrzymów. Klasztor sprawia wrażenie zwieszonego na półce skalnej. Wykuty w skałach ma aż 7 kondygnacji.
Kolejna atrakcja to jedna z najpiękniejszych jaskiń tureckich – Karaca. Jaskinia pełna jest stalagmitów i stalaktytów, a jej ściany zbudowane są z licznych minerałów, które tworzą kolorową mozaikę.
Dalszy przejazd do Erzurum – najwyżej położonego miasta w Turcji (1950 m n.p.m.). Popołudniowy spacer po mieście. Zobaczymy słynną Medresę Dwóch Minaretów oraz Wieki Meczet z XII wieku. Nocleg w Erzurum.

11 DZIEŃ: klasztory Oskvank, Parchali i Dortkilise, Kars

Dziś zwiedzamy klasztory, kościoły i ich pozostałości z czasów, gdy na tych terenach panowała Gruzja i chrześcijańskie dynastie. Odwiedzimy klasztory Oskvank, Parchali i Dortkilise.
Na wieczór dojedziemy do Karsu – miasta z powieści „Śnieg” (autorstwa tureckiego noblisty Orhana Pamuka), gdzie krzyżowały się wpływy armeńskie, osmańskie i rosyjskie. Przespacerujemy się do potężnej twierdzy, zobaczymy kościół Apostołów i kamienny Most. Kars słynie również z tradycji wyrabiania znakomitych serów i miodu. Niektóre długo dojrzewające sery przypominają sery szajcarskie. Obowiązkowe zakupy. Nocleg w Karsie.

12 DZIEŃ: riuny Ani, Dogubayazit

Przejazd do ruin miasta Ani (UNESCO, ok. 15 TRY), będącego niegdyś jedną ze stolic średniowiecznej Armenii, a w X wieku również jednym z najwspanialszych ormiańskich miast. Nazywano je „miastem tysiąca i jednego kościoła”. Ani jest największym i najwspanialszym świadectwem ormiańskiej kultury, religii i potęgi przeszłości. Mieszkało tu ok. 1 mln ludzi, co oznacza, że było to jedno z najliczniej zamieszkałych miast na Ziemi. Do dziś zachowały się szczątki imponującej katedry, kilku kościołów i kaplic ormiańskich. Zaniedbany przez Turcję olbrzymi kompleks można zwiedzać godzinami.
Dalej jedziemy do Pałacu Ishaka Paszy (ok. 5 TRY) – budowli warownej (2000 m n.p.m.) na płaskowyżu ponad miastem Doğubayazıt. Miejsce to zasiedlano już w starożytności – warownie budowali tu Urartyjczycy, a później Seldżucy i Osmanowie. Obecną budowlę wzniesiono na przełomie XVIII i XIX wieku. Pałac zbudowano z wykorzystaniem elementów różnych stylów architektonicznych znanych w Anatolii: seldżuckich, osmańskich, ormiańskich, gruzińskich i perskich. Zachowały się m.in. pozostałości haremu i meczet ze zdobnymi reliefami i malowidłami. Pałac leży w pobliżu granicy z Iranem, skąd można podziwiać fantastyczny widok na najwyższą w Turcji górę – Ararat (5122 m n.p.m.).
Wieczorem dojedziemy do miejscowości Wan nad jeziorem Wan. Po drodze zobaczymy malownicze wodospady muradiye. Nocleg w Wan.

13 DZIEŃ: jezioro Wan – wyspa Akdamar, Twierdza Wan

Jezioro Wan powstało miliony lat temu na skutek wybuchu wulkanu Nemrut. To największe i najpiękniejsze jezioro Turcji. Według legendy, tu właśnie miał się znajdować biblijny Eden. Woda z jeziora jest słona i zawiera ług, co powoduje, że ma właściwości piorące i oczyszczające. Jezioro znajduje się między dwoma wulkanami: Suphan Dagi (4434 m n.p.m.) – drugim najwyższym szczytem Turcji i Nemrut Dagi (2948 m n.p.m.).
Na początek udamy się do twierdzy Wan, skąd rozciągają się piękne widoki na okolicę i jezioro. Dla chętnych krótki rejs na wyspę Akdamar, gdzie znajduje się kościół ormiański z X wieku. Następnie czekają nas spacery i dalsze zwiedzanie okolicy. Nocleg w Wan.

14 DZIEŃ: Mardin, Saliurfa (Urfa)

Wcześnie rano wyjazd do Mardin, które cieszy się zasłużoną reputacją jednego z najbardziej malowniczych miast Turcji. Krajobraz tworzony przez labirynt starych domów o ścianach w kolorze miodu jest poprzetykany minaretami, a nad całością góruje antyczna cytadela. W V wieku n.e. w Mardin osiedlili się chrześcijanie reprezentujący Asyryjski Kościół Wschodni -odłam praktycznie nieznany w Europie. Dziś pozostałością po tamtych czasach jest Szafranowy Klasztor z V wieku – siedziba patriarchów kościoła (ok. 5 TRY). Czeka nas krótkie zwiedzanie miasta i spacer.
Następnie dalszy przejazd do Saliurfa. Urfa (Saliurfa) była w starożytności centrum chrześcijaństwa syryjskiego, znanego m.in. ze szczególnego wizerunku Chrystusa – mandylionu. W tradycji muzułmańskiej to biblijne miejsce narodzin patriarchy Abrahama. Miasto było jednym z pierwszych ośrodków chrześcijaństwa. Skupiska chrześcijan istniały tam już w połowie II wieku. Zwiedzanie kompleksu świątynny z medresą, meczetem i jaskinią Abrahama oraz ciekawego muzeum archeologicznego, gdzie między innymi znajduje się ekspozycja ze stanowiska archeologicznego – Nevali Cori, porównywanego do Gobekli Tepe. Nocleg w Urfie.

15 DZIEŃ: Gobekli Tepe, tama Ataturka, Nemrut Dagi

Przejazd do Gobekli Tepe (UNESCO, ok. 45 TRY) – najstarszego znanego miejsca kultu stworzonego przez człowieka, datowanego na 10 tys. lat p.n.e. Miejsce to było pełniło swoją rolę przez szereg tysiącleci. Zostało częściowo przebadane zaledwie dwie dekady temu i zrewolucjonizowało nasze spojrzenie na historię. Znajdują się tu kamienne słupy o wysokości od 3 do 6 metrów, w kształcie litery „T”, ważące od 10 do 20 ton, a niektóre nawet 50 ton. To najstarsze znane konstrukcje megalityczne. Na słupach znajdują się przedstawienia zwierząt, głównie lisów, węży, dzików, żurawi i dzikich kaczek, oraz symbole abstrakcyjne. Całość tworzy kilkanaście kolistych lub owalnych struktur, uważanych za starsze niż ceramika, metalurgia, pismo lub koło. Powstały przed tzw. rewolucją neolityczną, czyli przed początkiem rolnictwa i hodowli zwierząt.
W drodze do Nemrut Dagi zatrzymamy się przy Tamie Ataturka na rzece Eufrat, skąd dalej pojedziemy do słynnego Nemrut Dagi. Góra sławę zyskała dzięki odkryciu szczątków sanktuarium religijnego, wzniesionego z polecenia króla Kommageny – Antiochosa I. Na górze usypano olbrzymi grobowiec, obok którego znajdowały się 8-9-metrowe figury siedzących bogów oraz samego króla. Oprócz góry Nemrut w okolicy znajdują się trzy inne ciekawe miejsca, które odwiedzimy: grobowiec syna Antiochosa I – Mitrydatesa II, most Septimusa Severusa oraz ruiny antycznego miasta Arsemeia, założonego w III w p.n.e. przez przodka Antiochosa I, Arsamesa – namiestnika Kommageny. Nocleg w okolicy.

16 DZIEŃ: Rumkale, Gaziantep, Tars

Ruszamy do Gaziantepu. Po drodze zatrzymamy się nad Eufratem. Z punktu widokowego zobaczymy Rumkale – twierdzę z czasów wypraw krzyżowych.
Historycy uważają Gaziantep za jedną z najstarszych nieprzerwanie zamieszkałych osad na świecie, założonych około 3650 roku p.n.e. Odwiedzimy Muzeum Miejskie, w którego zbiorach znajduje się jedna z najwspanialszych kolekcji rzymskich mozaik. Dalszy przejazd do Tarsu. Krótkie zwiedzanie miasta. Zobaczymy Studnię Św. Pawła i kościół pod jego wezwaniem. Dalszy przejazd nad Morze Śródziemne. Nocleg.

17 DZIEŃ: jaskinie Nieba i Ziemi, Anamuru

Dziś zobaczymy jaskinie Piekła i Nieba w górach Taurus. To dwa fascynujące zapadliska powstałe w wyniku procesów krasowych. Przepływające pod ziemią strumienie rozpuściły podłoże skalne, tworząc jaskinie. Gdy zapadł się ich strop, powstały charakterystyczne leje. Otchłań piekielna to lej o głębokości aż 128 metrów, który można podziwiać z małej platformy widokowej. Zejść możemy na dno, do znacznie większego leja zwanego Niebem, położonego na głębokości 70 metrów. Po drodze zatrzymamy się w Anamur, gdzie zobaczymy ruiny starożytnego miasta Anamurium, założonego przez Fenicjan. Wielkość i stan zachowania budynków Anamurium po dziś dzień robi wielkie wrażenie. Ostatnia atrakcja to jeden z najlepiej zachowanych zamków na wybrzeżu śródziemnomorskim – Mamure Kalesi. Postawili go w XII wieku władcy Cylicji. Do naszych czasów przetrwały wszystkie jego wieże, a jest ich aż 36. Dalszy przejazd do Antalyi lub Alanyi. Nocleg.

18 DZIEŃ: powrót

Powrót do Polski. Wylot z Antalyi lub Alanyi.

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji praktycznych dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

GRUPA
Grupa od 6 do 11 osób.

Do udziału w wyprawie niezbędny jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wyprawy.

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem. Waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy).

Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 5 kg.

JAK SIĘ UBRAĆ?

Temperatury podczas wyjazdu będą bardzo zróżnicowane. Najzimniej będzie wysoko w górach. Temperatura w nocy może sięgać nawet kilku stopni. Najcieplej będzie na południu Turcji. Najzimniej na wschodzie kraju. Niezbędne rzeczy:
– obuwie: wygodne buty do chodzenia po góach i po mieście, klapki pod prysznic
– polar
– kurtka nieprzewiewana, najlepiej również przeciwdeszczowa
– apaszka lub cienki szalik
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– strój kąpielowy
– dla Pań: sukienka lub spódnica
– cienkie rękawiczki, szalik, czapka
– płaszcz przeciwdeszczowy (jeśli nie mamy kurtki)
Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży.

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– maseczki ochronne i płyn do dezynfekcji
– aparat fotograficzny
– lekki śpiwór
– kubek najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania kawy lub herbaty
– cienki ręcznik szybkoschnący
– papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z filtrem
– latarkę (może być czołówka)
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach

PIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać około 400 dolarów amerykańskich, przeznaczonych na jedzenie i bilety wstępów oraz dodatkowe pieniądze na udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.
Osoby spożywające alkohol powinny mięć świadomość, że może to podnieść ogólne koszty. Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży. Dolary muszą być w dobrym stanie. Bankomaty są dostępne, ale głównie w dużych miastach. Zdarza się, że nie działają.

ZDROWIE

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Szczepienia nie są obowiązkowe lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica tężec, polio, dur brzuszny.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
– witaminy, wapno na wzmocnienie
– leki na przeziębienia: aspiryna, fervex, gripex itp.
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu

JEDZENIE

Dla turystów to przygoda kulinarna. Mamy do dyspozycji całe bogactwo kuchni tureckiej, chociaż wegetarianie są w trochę gorszej sytuacji. Bardzo popularne są kebaby (wersja turceka – bułka z kawałkami mięsa), grillowane mięso, szaszłyki itp. Sklepy spożywcze przypominają europejskie. Wszędzie można napić się dobrej herbaty, a także kupić pyszne owoce i warzywa.
Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie). Większość jedzenia można kupić na miejscu.

TRANSPORT

W trakcie całej podróży poruszamy się minibusem wynajętym dla naszej grupy.

NOCLEGI

Zazwyczaj nocujemy w hostelach w pokojach 2,3-osobowych z łazienkami lub bez. Standardy noclegów w hostelach zależą od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej, ale ogólnie jest ciepło, czysto i schludnie. W hostelach mamy do własnej dyspozycji kuchnię. Może się zdarzyć, że będziemy spać w domach u gospodarzy tzw. homestayach.
Może zdarzyć  się, że pilot szuka noclegów na miejscu. W skrajnych sytuacjach grupa może być rozlokowana w kilku miejscach.

INTERNET, TELEFON

W dużych miastach są dostępne kafejki internetowe. W hostelach często jest dostępne wi-fi lub komputer z Internetem. Zasięg telefoniczny praktycznie jest w całym kraju, poza miejscami odległymi od cywilizacji.

ELEKTRYCZNOŚĆ
Gniazdka elektryczne są takie jak w Polsce.

NAPIWKI

W restauracjach i barach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku. Zwiedzanie: drobne napiwki dla miejscowych przewodników.

TURCJA (Republika Turcji)
Stolica: Ankara
Waluta: lira turecka (TRY)
Języki urzędowe: turecki

PRZEPISY WJAZDOWE

Obywatele polscy podróżujący do Turcji turystycznie na okres do 90 dni, są zwolnieni z obowiązku wizowego. Cudzoziemcy są zobowiązani do posiadania paszportu, ważnego min. 60 dni dłużej niż dozwolony pobyt bezwizowy, czyli min. 150 dni od daty wjazdu do Turcji. W Turcji nie ma obowiązku meldunkowego, z wyjątkiem meldunku w hotelach. Nie należy zostawiać paszportu do dyspozycji hotelu na czas pobytu, a jedynie okazać go przy załatwianiu formalności meldunkowych.

BEZPIECZEŃSTWO

Odradza się wszelkie podróże w regiony graniczące z Syrią i Irakiem, ze względu na utrzymujące się zagrożenie terroryzmem i prowadzone na tych terenach operacje wojskowe i policyjne. Ruch na drogach kontrolowany jest przez wojsko i żandarmerię, w związku z czym mogą występować utrudnienia i ograniczenia w poruszaniu się po drogach. Na pozostałym terytorium Turcji, w tym w popularnych regionach turystycznych, zaleca się zachowanie ostrożności.
Turcja jest państwem zagrożonym terroryzmem. Należy zachować ostrożność szczególnie w miejscach mogących być celem ataków (atrakcje turystyczne, kluby nocne, budynki użyteczności publicznej, miejsca spotkań i demonstracji). Również uprawnienia organów bezpieczeństwa są bardzo szerokie. Miejscowe władze monitorują aktywność dototyczącą Turcji w Internecie, w tym w mediach społecznościowych. Wpisy uznane przez władze za szkodzące lub obraźliwe dla Turcji mogą stanowić podstawę do zatrzymania lub wydalenia z kraju.
W dużych miastach zdarzają się przypadki rozboju (wyrywanie torebek) lub przyjacielskie zapraszanie do lokali, gdzie pod groźbą przemocy trzeba zapłacić wygórowany rachunek za zamówione napoje. Można spotkać się też z propozycjami nabycia narkotyków lub ich przewozu, co w Turcji jest bardzo surowo karane. Ze względu na różnice kulturowe oraz rosnącą liczbę gwałtów i przypadków przemocy wobec kobiet, przestrzega się kobiety przed podróżowaniem po Turcji samodzielnie lub w towarzystwie nieznajomych.

UBEZPIECZENIE

Z uwagi na wysokie koszty leczenia należy wykupić polisę ubezpieczeniową, obejmującą koszty leczenia za granicą (również chorób przewlekłych) na kwotę min. 50.000 EUR oraz następstwa nieszczęśliwych wypadków. Polisa powinna obejmować również transport medyczny oraz transport zwłok.

ZDROWIE

Służba zdrowia jest w znacznym stopniu prywatna. Wizyta u lekarza (bez zabiegów) może kosztować od 100 USD wzwyż, a dzień pobytu w szpitalu – od 500 USD. Zabiegi są bardzo drogie. Aby uniknąć problemów z płatnościami za leczenie szpitalne, trzeba posiadać odpowiednie ubezpieczenia lub możliwość płatności kartą kredytową. Większe szpitale mają podpisane umowy z ubezpieczycielami i honorują polisy ubezpieczeniowe. W mniejszych miejscowościach należy liczyć się z koniecznością dokonania opłaty gotówką (trzeba wówczas wziąć fakturę za usługę i wystąpić o zwrot kosztów do ubezpieczyciela). Nie ma wymogu dokonywania szczepień, jednak zaleca się szczepienia przeciwko żółtaczce, gdyż w razie poważniejszych zabiegów medycznych (np. operacji) wymaga się okazania zaświadczenia o szczepieniu. Nie ma innych zagrożeń epidemiologicznych.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU

Nie ma większych ograniczeń w podróżowaniu po kraju (poza terenami przy granicy z Syrią i Irakiem). Osoby podróżujące indywidualnie mogą korzystać z rozwiniętej sieci połączeń lotniczych, nielicznych połączeń kolejowych oraz bardzo popularnej komunikacji autobusowej. Ponadto na miejscu można wypożyczyć samochód. Brak rozwiniętej bazy turystycznej na wschodzie Turcji.

CŁO

Nie ma ograniczeń w przywozie środków płatniczych, jednak przekraczające 5000 USD należy zgłosić przy wjeździe. Ilość przywożonych artykułów (ubrania, żywność, sprzęt turystyczny, itp.) nie może wskazywać na ich inne przeznaczenie, niż do celów osobistych. Nie wolno wywozić z Turcji przedmiotów o charakterze zabytkowym, historycznym – nawet najmniejszych kawałków starych rzeźb, płaskorzeźb itp. Za próbę ich wywozu grozi kara pozbawienia wolności.

PRZEPISY PRAWNE

W Turcji obowiązuje zakaz posiadania broni bez zezwolenia. Nie można też mieć noży o ostrzach dłuższych od palca serdecznego ani noży sprężynowych. Obowiązuje całkowity zakaz posiadania narkotyków, nawet na potrzeby własne. Zaleca się, by osoby, które pozostawiały samochód bez nadzoru, sprawdziły przed wyjazdem, czy nie ma śladów ingerencji (czy nie umieszczono w pojeździe narkotyków). Na terenie Turcji znajduje się dużo wyraźnie oznakowanych obiektów wojskowych. Nie należy w ich pobliżu robić zdjęć, ani nawet zatrzymywać się.
Osoby potrzebujące pomocy prawnej mogą zgłosić się do najbliższej polskiej placówki konsularnej z prośbą o udostępnienie listy miejscowych prawników. Przemyt i sprzedaż narkotyków i środków odurzających są w Turcji karane bardzo surowo. Dolna granica zagrożenia karą to 25 lat pozbawienia wolności. Przestrzega się przed przyjmowaniem jakichkolwiek towarów lub przesyłek z nieznanego źródła.

OBYCZAJE

Turcja jest krajem muzułmańskim, co wymaga od cudzoziemców przestrzegania określonych reguł zachowania, szczególnie przy zwiedzaniu miejsc kultu religijnego. W meczetach należy przed wejściem zdjąć obuwie, kobiety nie mogą wchodzić z odkrytymi głowami i ramionami oraz w szortach. Podczas podróżowania po wschodnich rejonach Turcji kobiety nie powinny mieć odsłoniętych nóg i ramion. Kobiety poruszające się samotnie mogą być narażone na kłopotliwe zaczepki, również w dużych miastach.

PRZYDATNE INFORMACJE

– załatwianie jakichkolwiek formalności w urzędach jest uciążliwe i długotrwałe, należy liczyć się z żądaniem ponoszenia nie zawsze uzasadnionych opłat oraz z faktem, że do załatwiania spraw niezbędna jest znajomość języka tureckiego
– szczególnie we wschodnich rejonach Turcji w okresie ramadanu restauracje są nieczynne aż do zachodu słońca, kiedy można zjeść pierwszy posiłek (do tej godziny należy unikać jedzenia i picia w miejscach publicznych)
– telefony komórkowe przywiezione z zagranicy podlegają rejestracji, jeśli mają być używane z turecką kartą SIM
– Turcja leży w strefie aktywnej sejsmicznie

Mapy brak... chwilowo

29-04-2023 - 16-05-2023

5500 zł + przelot

Czas: 18 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: noclegi, transport na miejscu (prywatny bus na całej trasie), ubezpieczenie KL 40.000 EUR i NNW 20.000 PLN, koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: przelotu do Antalyi lub Alanyi (ok. 800-1300 zł), kosztów wyżywienia (ok. 10-20 USD dziennie), zajęć fakultatywnych (ceny podane w programie wyprawy), biletów wstępu, napiwków

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: