TURCJA zachodnia


4500 zł + przelot, CZAS: 22 DNI


08-04-2023 - 29-04-2023 - ZAPISY TRWAJĄ, DOŁĄCZ DO NAS!

TURCJA zachodnia: Stambuł, Troja, Pergamon, Efez, Pamukkale, Bursa – 15 dni*

 

*Jest to wyprawa klubowa, czyli wyprawa do miejsca, gdzie udajemy się z grupą po raz pierwszy. W takich przypadkach może się zdarzyć, że również pilot odwiedza niektóre miejsca imprezy po raz pierwszy. Wtedy organizuje wyjazd za pomocą środków dostępnych w kraju, takich jak: telefony, internet oraz wiedza z dostępnych źródeł. Wyjazdy „klubowe” zawsze wiążą się z większą spontanicznością i przygodą oraz niekiedy z koniecznością zmian w programie wyprawy.

1 DZIEŃ: przelot

Lot do Stambułu. Czas wolny i odpoczynek po przylocie. Zapoznanie z kuchnią turecką. Nocleg w Stambule.

2 DZIEŃ: Stambuł

Mało które z miast na świecie odegrało tak istotną role w historii jak Stambuł (tur. Istanbul, dawny Konstantynopol). Dziś to ogromne, tętniące życiem miasto, pełne jest niezwykłych zabytków z różnych epok. Zwiedzanie Stambułu zaczniemy od spaceru po dawnym bizantyjskim hipodromie At Meydani. Tutaj znajduje się ogromny Błękitny Meczet z początku XVII wieku – najpiękniejszy i najsławniejszy meczet miasta, uważany za klasyczny przykład architektury osmańskiej. W podziw wprowadza bogato zdobione wnętrze i jego ogrom, przykryty wysoką na 43 metry kopułą. Meczet ma aż 6 minaretów, a jego ściany pokryte są 20 tys. niebieskich fajansowych płytek.
Następnie odwiedzimy słynny Hagia Sophia – Kościół Mądrości Bożej – obecnie meczet (wstęp ok. 100 TRY). Świątynia wybudowana w VI wieku na polecenie Justyniana, miała przyćmić swoją wspaniałością wszystkie inne budowle chrześcijańskiego świata. Do dnia dzisiejszego pozostała ona w praktycznie niezmienionym kształcie. Wnętrze kościoła, z ogromną kopułą wysoką na 56 metrów, oświetla delikatnie światło wpadające przez 170 okien. W środku znajdziemy wspaniałe mozaiki i zdobienia.
Kolejne miejsce, które zobaczymy to „Zatopiony Pałac” – olbrzymią wodną cysternę, wybudowaną za czasów Justyniana (ok. 30 TRY). Do budowy zostały wykorzystane fundamenty istniejącej bazyliki. Wnętrze wspiera się na 336 kolumnach rzymskich i greckich – najsłynniejsze są dwie z bazami w kształcie głowy meduzy. Odwiedzimy też Pałac Topkapi (ok. 100 TRY) – pełen przepychu i bogato ozdobionych sal, który był centrum administracyjnym i rezydencją sułtanów przez prawie 400 lat. Udamy się również do haremu, tworzącego labirynt prawie 300 pomieszczeń (ok. 70 TRY).
Wieczór spędzimy na Krytym Bazarze – największym krytym bazarze świata. Zajmuje on ponad 30 hektarów, a mieści się tu około 4 tysięcy sklepów, liczne warsztaty, karawanseraje, fontanny, kawiarnie i restauracje. Nocleg w Stambule.

3 DZIEŃ: Stambuł

Dziś zobaczymy wiele wspaniałych budowli osmańskich m.in. Yeni Camii – Nowy Meczet, Meczet Nuruosmaniye, Meczet Sulejmana i Meczet Rustema Paszy oraz inne (do wyboru). Odwiedzimy również Kościół Świętego Zbawiciela na Chorze, obecnie Meczet Kariye. Znajduje się tu bogata kolekcja mozaik i fresków, odkrytych pod warstwą wapna, którym przykryto mozaiki, gdy zamieniano kościół na meczet.
Następnie popłyniemy tramwajem wodnym do dzielnicy Gelati. Z wybrzeża zobaczymy Cieśninę Bosfor, która łączy Morze Czarne z Morzem Marmara i oddziela Europę od Azji. Wraz z cieśniną Dardanele stanowią od tysięcy lat jeden z najważniejszych na świecie szlaków morskich. Czeka nas spacer po dzielnicy. Wejdziemy na wieżę Galata (62 metry wysokości, ok. 35 TRY), wybudowaną przez Genuańczyków w XIV wieku. Stąd rozciąga się rozległa panorama miasta. Zobaczymy kościoły i świątynie różnych wyznań. Nocleg w Stambule.

4 DZIEŃ: Troja, Assos

Wcześnie rano wyjeżdżamy ze Stambułu. Po 5 godzinach dojeżdżamy do legendarnej Troi (UNESCO). Czeka nas zwiedzanie zrujnowanego miasta. W miejscu tym przez tysiące lat istniało wiele miast, których pozostałości widać do dziś. Zobaczymy również drewniane wyobrażenie konia trojańskiego.
Dalszy przejazd do Assos położonego nad Morzem Egejskim. Stąd rozciąga się widok na wyspę Lesbos. Zobaczymy ruiny greckiego miasta wraz z pozostałościami świątyni Ateny. Nocleg w okolicy Ayvalik.

5 DZIEŃ: Pergamon, Izmir

Przejazd do Pergamonu. Po drodze zobaczymy nadmorską miejscowość – Ayvalik, gdzie przespacerujemy się pomiędzy starymi domami i cerkwiami zamienionymi na meczety. Wjedziemy również na wzgórze widokowe.
Następnie czeka nas zwiedzanie Pergamonu (UNESCO), jednego z najsłynniejszych miast starożytnego świata i zarazem jednego z najlepiej zachowanych miast helleńskich. Zobaczymy:
– słynny Akropol – jeden z największych ośrodków cywilizacji helleńskiej; znajdują się tu pozostałości świątyń Zeusa i Ateny (reszta trafiła do Berlina) oraz biblioteki, w której przechowywano około 200 tysięcy zwojów papirusowych; słynna świątynia Trajana oraz olbrzymi teatr, gimnazjon i łaźnie.
– Asklepiejon – pierwotnie poświęcony Asklepiosowi, pierwsze na świecie sanatorium, gdzie przejdziemy kolumnową Via Teca – Świętą Drogą i zobaczymy świątynię Asklepiosa
– Czerwoną Bazylikę – pierwotnie świątynię Serapisa, Izydy i Horusa, później przekształconą w Bazylikę Św. Pawła.
Dalszy przejazd do Izmiru. Popołudniowy spacer po mieście – starożytnej Smyrnie, miejscu narodzin Homera. Zobaczymy plac główny – Konak, z wieżą zegarową i małym meczetem, przespacerujemy się malowniczym deptakiem, skąd rozciągają się widoki za zatokę. Nocleg w okolicach Izmiru.

6 DZIEŃ: Efez, Sardes

Dziś zwiedzamy Efez (UNESCO), który według legendy założyły Amazonki. Jego mieszkańcami byli głównie Karyjczycy i Lakończycy, najstarsi mieszkańcy tych rejonów. Starożytny Efez był miejscem czci bogini płodności i urodzaju – Kybele, która później przeistoczyła się w Artemidę. Świątynia Artemidy, która tu stała była uważana za jeden z siedmiu cudów starożytnego świata. W czasach rzymskich Efez był nazywany „pierwszą i największą metropolią Azji” i przeżywał okres swojej świetności. Ruiny miasta kryją wiele wspaniałych zabytków. Zobaczymy drogę arkadyjską – najwspanialszą ulicę miasta, Świątynię i Łuk Hadriana, Świątynię Serapisa, termy Scholastyki, dom publiczny, teatr oraz największy zabytek – okazały gmach Biblioteki Celsusa. Odwiedzimy też muzeum w Selcuk, które kryje wiele skarbów ze starożytnego miasta, m.in. gliniane figurki Artemidy o wielu piersiach, posążek Priapa i inne. Zajrzymy też do meczetu Ilyas Bey Camii.
Dalszy przejazd przez miasteczko Kusadasi do Sardes (lub Sardis), które było stolicą Lidii, ważnym miastem Imperium Perskiego oraz jednym z pierwszych ośrodków chrześcijańskich w Azji Mniejszej. Zobaczymy Akropol, Świątynię Artemidy, teatr i gimnazjon. Na koniec długiego dnia udamy się do malowniczo położonego jońskiego, starożytnego miasta Priene, którego najważniejszą budowlą jest Świątynia Ateny. Nocleg w okolicy.

7 DZIEŃ: Park Narodowy Dile Yarimadasi, Milet, Didyma

Poranna wizyta w Parku Narodowym Dilek Yarimadasi. Przejedziemy się wzdłuż wybrzeża i będziemy zatrzymywać się na punktach widokowych i na krótkie spacery. Kolejnym starożytnym miastem, które zobaczymy będzie Milet – najważniejsze jońskie miasto, ośrodek handlu i życia intelektualnego. W Milecie urodził się słynny Tales, istniała tu również słynna szkoła filozoficzna. Czeka nas spacer po ruinach miasta.
Dalszy przejazd do Didymy. W pozostałościach miasta zobaczymy Świątynię Apollina, gdzie mieściła się wyrocznia. Wyrocznia z Didymy ogłosiła Aleksandra Wielkiego synem Zeusa, za co ten kazał zbudować nową wspaniałą świątynię, która stoi do dziś. Zostaniemy tu do zachodu słońca. Nocleg w okolicy.

8 DZIEŃ: Milas, Dalyan grobowce

Krótka wizyta w Milas, gdzie zachowały się budowle osmańskie oraz trzy świątynie. Odwiedzimy też starożytne Euromos, gdzie zobaczymy wspaniałą koryncką Świątynię Zeusa, jedną z sześciu najlepiej zachowanych w Azji mniejszej. W drodze do Dalyan zatrzymamy się nad jeziorem Bafa, które kiedyś było morską zatoką. W Dalyan udamy się na krótki rejs i zobaczymy grobowce wykute w skałach z IV wieku p.n.e. W grobowcach chowana była arystokracja ze starożytnego miasta Kaunos. Dalszy przejazd nad zatokę Gocek, w okolice Fethiye. Nocleg w okolicy.

9 DZIEŃ: zatoka Gocek, Kayakoy, Oludeniz

Dziś dla chętnych rejs po zatoce Gocek, pełnej rajskich wysepek i plaż. Będzie też możliwość zwiedzania ciekawej okolicy i odpoczynku na plażach. Możemy zobaczyć: Grobowiec Amyntasa z IV wieku p.n.e., czy Kayakoy – miasto duchów z pozostawionymi 400 domami (mieszkańcy zostali deportowani do Grecji w latach 20-tych XX w). Nieopodal znajduje się słynna plaża Oludeniz z turkusową wodą, a także ruiny wielu starożytnych miast: Pinara, Sidyma, Letoonu. Nocleg w okolicy.

10 DZIEŃ: Tlos, wąwóz Saklikent, Demre, Myra, Chimera

Dziś czeka nas wizyta w malowniczo położonym Tlos. Miasto nazywa było przez Rzymian „wspaniałą metropolią narodu licyjskiego” jako jedno z sześciu najważniejszych miast Licji, a jednocześnie ośrodek kultu religijnego. Większość ruin i grobowców, które można zobaczyć na miejscu pochodzi z II wieku n.e. – okresu największej świetności Tlos. Należą do nich: akropol, teatr, termy, bazylika, stadion oraz nekropolia.
Następnie zobaczymy wąwóz Saklikent. W zależności od dostępności czeka nas spacer po stromym wąwozie, którego głębokość sięga nawet trzystu metrów. Mogą przydać się sandały i kąpielówki.
Dalszy przejazd do Demre. Niegdyś istniało tu potężne starożytne miasto Myra, znane ze wspaniałych, wykutych w skale grobowców licyjskich z IV-V wieku p.n.e. Podczas spaceru zobaczymy też teatr i cmentarz. W Demre zatrzymamy się również w Kościele św. Mikołaja z IV wieku, gdzie znajduje się sarkofag świętego, odwiedzany licznie przez pielgrzymów z Rosji, dla których jest on narodowym patronem. Chętni udadzą się na rejs do zatopionego na skutek trzęsieni ziemi starożytnego miasta Kekova. U brzegów wyspy można zobaczyć schody prowadzące do wody, urwane ściany i zatopione fundamenty budowli.
Wieczorem odwiedzimy Chimerę – miejsce naturalnego wypływu gazu ziemnego. Płonący gaz tworzy „wieczne ognie”. W przeszłości płomienie były na tyle duże, że stanowiły naturalne latarnie morskie dla żeglugi przybrzeżnej. Miejsce to jest największym do tej pory odkrytym na lądzie, źródłem emisji abiogenicznego metanu. Nocleg w okolicy.

11 DZIEŃ: Side, Perge, Aspendos, Antalya

Dzisiaj odwiedzimy:
– Side – położone na półwyspie pośród wydm, pozostałości starożytnego miasta grecko-rzymskiego; gdzie zobaczymy Świątynię Apolla i teatr antyczny
– Perge – najważniejsze z miast starożytnej Pamfilii, miejsce kultu Artemidy
– Aspendos – słynne ze znakomicie zachowanego rzymskiego amfiteatru, który jest używany do dziś.
Wieczorem udamy się na spacer pośród zabytkowej Antalyi – centralnym mieście tureckiej riwiery.

12 DZIEŃ: Afrodyzja, Pamukkale, Hirapolis

Wcześnie rano wyjazd do Afrodyzji – ośrodka medycyny, filozofii i sztuki. Długo zapomniane miasto, zaczęto odkrywać ponownie w latach 60-tych. Odkopano wiele wspaniałych rzeźb wykonanych w białym marmurze. To właśnie z Afrodyzji pochodziło wiele rzeźb z okresu rzymskiego, znanych w całym cesarstwie. Podczas zwiedzania zobaczymy Świątynię Afrodyty, jeden z najdoskonalszych stadionów na 30 tysięcy miejsc oraz łaźnie Hadriana.
Dalszy przejazd do Pamukkale (UNESCO) – gdzie zobaczymy słynne białe kaskady, uformowane przez nasyconą wapniem wodę, wypływającą z gorących źródeł. Znajdują się tu piękne stalaktyty, kotły erozyjne i bajkowe tarasy. Woda wapienna zawiera cenne minerały i ma ponoć zbawienny wpływ na chorych na astmę, bóle reumatyczne i choroby wzroku. Chętni wykąpią się w Basenie Kleopatry z mineralną wodą. Zatopione są tam antyczne kolumny. Kąpiel ma ponoć właściwości odmładzające.
Przejazd do Hirapolis – miasta rzymskiego pochodzącego z II-III wieku. Na uwagę zasługuje olbrzymi teatr, zachowany w bardzo dobrym stanie. Poniżej teatru znajduje się źródło Plutonium, wydzielające trujące opary. Ponoć kiedyś wierzono, że jest to zejście do podziemnego świata, rządzonego przez Plutona. Udajemy się w stronę Bursy. Nocleg w okolicy.

13 DZIEŃ: Bursa

Bursa (UNESCO) była pierwszą stolicą państwa osmańskiego, dlatego pełna jest wspaniałych zabytków. Miasto jest położone na zboczach Ulu Bag, sięgających powyżej 2 tysięcy metrów. Podczas spaceru zobaczymy wspaniały Wielki Meczet z końca XIV wieku z 20 wieżami oraz Zielony Meczet. Odwiedzimy też dzielnicę Tophane, gdzie zobaczymy grobowce pierwszych władców Imperium Osmańskiego: Osmana i Orhana. Następnie zobaczymy kolorową wioskę-skansen Kumalikizyk (UNESCO), gdzie czas zatrzymał się w miejscu. W wiosce pełno jest tradycyjnych muzułmańskich domów i budowli. Nocleg w Bursie.

14 DZIEŃ: Iznik, Stambuł

W drodze do Stambułu zatrzymamy się w mieście Inzik – starożytnej Nicei, położonej nad jeziorem o tej samej nazwie. W mieście odbyły się dwa sobory chrześcijańskie (w 325 i 787 roku). Po opanowaniu Konstantynopola przez krzyżowców i utworzeniu na ziemiach bizantyńskich Cesarstwa Łacińskiego w 1204 roku, Nicea stała się stolicą Cesarstwa Nicejskiego i ośrodkiem odrodzenia Cesarstwa Bizantyńskiego. Pełne zabytków miasto otaczają mury obronne z okresu bizantyjskiego. Miasto słynie również z bogatych wyrobów ceramicznych, które tradycyjnie wykonuje się od XVI wieku. Spacer po mieście, zakupy i dalszy przejazd do Stambułu. Wieczorny spacer po mieście, zakupy, impreza pożegnalna. Nocleg w Stambule.

15 DZIEŃ: powrót

Przelot ze Stambułu do Polski.

TURCJA (Republika Turcji)
Stolica: Ankara
Waluta: lira turecka (TRY)
Języki urzędowe: turecki

PRZEPISY WJAZDOWE

Obywatele polscy podróżujący do Turcji turystycznie na okres do 90 dni, są zwolnieni z obowiązku wizowego. Cudzoziemcy są zobowiązani do posiadania paszportu, ważnego min. 60 dni dłużej niż dozwolony pobyt bezwizowy, czyli min. 150 dni od daty wjazdu do Turcji. W Turcji nie ma obowiązku meldunkowego, z wyjątkiem meldunku w hotelach. Nie należy zostawiać paszportu do dyspozycji hotelu na czas pobytu, a jedynie okazać go przy załatwianiu formalności meldunkowych.

BEZPIECZEŃSTWO

Odradza się wszelkie podróże w regiony graniczące z Syrią i Irakiem, ze względu na utrzymujące się zagrożenie terroryzmem i prowadzone na tych terenach operacje wojskowe i policyjne. Ruch na drogach kontrolowany jest przez wojsko i żandarmerię, w związku z czym mogą występować utrudnienia i ograniczenia w poruszaniu się po drogach. Na pozostałym terytorium Turcji, w tym w popularnych regionach turystycznych, zaleca się zachowanie ostrożności.
Turcja jest państwem zagrożonym terroryzmem. Należy zachować ostrożność szczególnie w miejscach mogących być celem ataków (atrakcje turystyczne, kluby nocne, budynki użyteczności publicznej, miejsca spotkań i demonstracji). Również uprawnienia organów bezpieczeństwa są bardzo szerokie. Miejscowe władze monitorują aktywność dototyczącą Turcji w Internecie, w tym w mediach społecznościowych. Wpisy uznane przez władze za szkodzące lub obraźliwe dla Turcji mogą stanowić podstawę do zatrzymania lub wydalenia z kraju.
W dużych miastach zdarzają się przypadki rozboju (wyrywanie torebek) lub przyjacielskie zapraszanie do lokali, gdzie pod groźbą przemocy trzeba zapłacić wygórowany rachunek za zamówione napoje. Można spotkać się też z propozycjami nabycia narkotyków lub ich przewozu, co w Turcji jest bardzo surowo karane. Ze względu na różnice kulturowe oraz rosnącą liczbę gwałtów i przypadków przemocy wobec kobiet, przestrzega się kobiety przed podróżowaniem po Turcji samodzielnie lub w towarzystwie nieznajomych.

UBEZPIECZENIE

Z uwagi na wysokie koszty leczenia należy wykupić polisę ubezpieczeniową, obejmującą koszty leczenia za granicą (również chorób przewlekłych) na kwotę min. 50.000 EUR oraz następstwa nieszczęśliwych wypadków. Polisa powinna obejmować również transport medyczny oraz transport zwłok.

ZDROWIE

Służba zdrowia jest w znacznym stopniu prywatna. Wizyta u lekarza (bez zabiegów) może kosztować od 100 USD wzwyż, a dzień pobytu w szpitalu – od 500 USD. Zabiegi są bardzo drogie. Aby uniknąć problemów z płatnościami za leczenie szpitalne, trzeba posiadać odpowiednie ubezpieczenia lub możliwość płatności kartą kredytową. Większe szpitale mają podpisane umowy z ubezpieczycielami i honorują polisy ubezpieczeniowe. W mniejszych miejscowościach należy liczyć się z koniecznością dokonania opłaty gotówką (trzeba wówczas wziąć fakturę za usługę i wystąpić o zwrot kosztów do ubezpieczyciela). Nie ma wymogu dokonywania szczepień, jednak zaleca się szczepienia przeciwko żółtaczce, gdyż w razie poważniejszych zabiegów medycznych (np. operacji) wymaga się okazania zaświadczenia o szczepieniu. Nie ma innych zagrożeń epidemiologicznych.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU

Nie ma większych ograniczeń w podróżowaniu po kraju (poza terenami przy granicy z Syrią i Irakiem). Osoby podróżujące indywidualnie mogą korzystać z rozwiniętej sieci połączeń lotniczych, nielicznych połączeń kolejowych oraz bardzo popularnej komunikacji autobusowej. Ponadto na miejscu można wypożyczyć samochód. Brak rozwiniętej bazy turystycznej na wschodzie Turcji.

CŁO

Nie ma ograniczeń w przywozie środków płatniczych, jednak przekraczające 5000 USD należy zgłosić przy wjeździe. Ilość przywożonych artykułów (ubrania, żywność, sprzęt turystyczny, itp.) nie może wskazywać na ich inne przeznaczenie, niż do celów osobistych. Nie wolno wywozić z Turcji przedmiotów o charakterze zabytkowym, historycznym – nawet najmniejszych kawałków starych rzeźb, płaskorzeźb itp. Za próbę ich wywozu grozi kara pozbawienia wolności.

PRZEPISY PRAWNE

W Turcji obowiązuje zakaz posiadania broni bez zezwolenia. Nie można też mieć noży o ostrzach dłuższych od palca serdecznego ani noży sprężynowych. Obowiązuje całkowity zakaz posiadania narkotyków, nawet na potrzeby własne. Zaleca się, by osoby, które pozostawiały samochód bez nadzoru, sprawdziły przed wyjazdem, czy nie ma śladów ingerencji (czy nie umieszczono w pojeździe narkotyków). Na terenie Turcji znajduje się dużo wyraźnie oznakowanych obiektów wojskowych. Nie należy w ich pobliżu robić zdjęć, ani nawet zatrzymywać się.
Osoby potrzebujące pomocy prawnej mogą zgłosić się do najbliższej polskiej placówki konsularnej z prośbą o udostępnienie listy miejscowych prawników. Przemyt i sprzedaż narkotyków i środków odurzających są w Turcji karane bardzo surowo. Dolna granica zagrożenia karą to 25 lat pozbawienia wolności. Przestrzega się przed przyjmowaniem jakichkolwiek towarów lub przesyłek z nieznanego źródła.

OBYCZAJE

Turcja jest krajem muzułmańskim, co wymaga od cudzoziemców przestrzegania określonych reguł zachowania, szczególnie przy zwiedzaniu miejsc kultu religijnego. W meczetach należy przed wejściem zdjąć obuwie, kobiety nie mogą wchodzić z odkrytymi głowami i ramionami oraz w szortach. Podczas podróżowania po wschodnich rejonach Turcji kobiety nie powinny mieć odsłoniętych nóg i ramion. Kobiety poruszające się samotnie mogą być narażone na kłopotliwe zaczepki, również w dużych miastach.

PRZYDATNE INFORMACJE

– załatwianie jakichkolwiek formalności w urzędach jest uciążliwe i długotrwałe, należy liczyć się z żądaniem ponoszenia nie zawsze uzasadnionych opłat oraz z faktem, że do załatwiania spraw niezbędna jest znajomość języka tureckiego
– szczególnie we wschodnich rejonach Turcji w okresie ramadanu restauracje są nieczynne aż do zachodu słońca, kiedy można zjeść pierwszy posiłek (do tej godziny należy unikać jedzenia i picia w miejscach publicznych)
– telefony komórkowe przywiezione z zagranicy podlegają rejestracji, jeśli mają być używane z turecką kartą SIM
– Turcja leży w strefie aktywnej sejsmicznie

Mapy brak... chwilowo

08-04-2023 - 29-04-2023

4500 zł + przelot

Czas: 22 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: noclegi, transport na miejscu (prywatny bus na całej trasie), ubezpieczenie KL 40.000 EUR i NNW 20.000 PLN, koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: przelotu do Stambułu (ok. ....... zł), kosztów wyżywienia (ok. 10-20 USD dziennie), zajęć fakultatywnych (ceny podane w programie wyprawy), biletów wstępu, napiwków

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: