UKRAINA zachodnia


1920 zł + przelot/dojazd, CZAS: 9 DNI


03-09-2021 - 11-09-2021 - ZAPISY TRWAJĄ, DOŁĄCZ DO NAS!

*UWAGA! Jest to wyprawa klubowa, czyli wyprawa do miejsc, gdzie udajemy się po raz pierwszy. W takich przypadkach może się zdarzyć, że również pilot odwiedza docelowe miejsca imprezy po raz pierwszy. Wtedy organizuje wyjazd za pomocą środków dostępnych w kraju, takich jak: telefony, internet oraz wiedza z dostępnych źródeł. Wyjazdy „klubowe” zawsze wiążą się z większą spontanicznością i przygodą oraz niekiedy z koniecznością zmian w programie wyprawy.

 

Ukraina Zachodnia to teren niezwykle bogaty w historię i kulturę. Ziemie tego regionu w przeszłości przez setki lat wchodziły w skład terytorium Polski. Znajdziemy tam wiele dawnych zamków, pałaców, cerkwi i kościołów. Leżące na terenie Ukrainy Zachodniej zielone Karpaty składają się z dzikich i rozległych pasm górskich. W Karpatach ma swoje źródła Dniestr, który płynie aż do Morza Czarnego.

Podczas naszego krótkiego, ale intensywnego pobytu na terenie fascynującej Ukrainy zobaczymy wiele miast i ich zabytków. Nie zapomnimy też o aktywnym wypoczynku na łonie przyrody. Przez jeden dzień będziemy spływać Dniestrem pośród stromych skalnych ścian. Wejdziemy też na najwyższą górę Ukrainy – Hawerlę.

 

1 DZIEŃ: do Lwowa

Przelot lub przejazd z Warszawy do Lwowa. Spacer po rynku. Wieczorna impreza integracyjna w jednym z lwowskich lokali.

2 DZIEŃ: Lwów

Całodzienne zwiedzanie Lwowa. Spacer po starym mieście m in. rynku otoczonym zabytkowymi kamienicami oraz jego okolicach. Zobaczymy majestatyczny budynek opery narodowej i pomnik Adama Mickiewicza. Odwiedzimy wiele zabytkowych kościołów i cerkwi m. in. Kaplicę Boimów. Wejdziemy na Wzgórze, skąd rozciąga się ciekawy widok na miasto. Odwiedzimy Cmentarz Łyczakowski, gdzie pochowano wielu słynnych Polaków i Ukraińców, w tym słynny Cmentarz Orląt Lwowskich, gdzie znajduje się około 3000 grobów Obrońców Lwowa, którzy zginęli w walce o Lwów i Małopolskę Wschodnią. Obiad w restauracji samoobsługowej „Pyzata Chata”. Nocleg we Lwowie.

3 DZIEŃ: Żółkiew, Olesko, Podhorce, Złoczów, Krzemieniec, Ławra Poczajowska, Tarnopol

Dzisiaj czeka nas intensywny dzień pełen zwiedzania:

ŻÓŁKIEW

Najpierw jedziemy do Żółkwi zwanej bliźniaczym miastem Zamościa – ulubionej rezydencji Jana III Sobieskiego. Spacer po pełnym zabytków rynku. Zobaczymy m. in. Kolegiatę św. Trójcy, dawny kościół Dominikanów, cerkwie i synagogę.

OLESKO

Olesko to prywatne miasto szlacheckie z XVI wieku, gdzie urodził się Jana III Sobieski. Zwiedzanie zamku oraz klasztoru kapucynów.

PODHORCE

Podhoreckie stare miasto znane jeszcze z historii Rusi Halickiej. Do najważniejszych zabytków należy Zamek – Pałac z XVII wieku. Zobaczymy również cerkiew św. Mikołaja.

ZŁOCZÓW

Kolejne zabytkowe miasto na naszej trasie. Podczas spaceru zobaczymy m. in. Zamek Sobieskich oraz Kościół Wniebowzięcia.

ŁAWRA POCZAJOWSKA

Spacer po niezwykłym centrum religijnym, pośród cerkwi i zabudowań klasztoru. To przepiękne miejsce o bogatej historii. Klasztor stanowi najważniejszy ośrodek prawosławnego życia monastycznego na Wołyniu i drugi na całej Ukrainie. Jest jednym z trzech klasztorów prawosławnych o statusie ławry tzn. większego monasteru męskiego.

KRZEMIENIEC

W dawnym polskim mieście odwiedzimy założone w pałacu Wiśniowieckich Liceum Krzemienieckie, zwane także Atenami Wołyńskimi. Zobaczymy też ruiny zamku.

Na nocleg jedziemy do Tarnopola.

4 DZIEŃ: Tarnopol, Buczacz, spływ Dniestrem

Poranny spacer po Tarnopolu – dawnym mieście szlacheckim. Zobaczymy zamek z XVI wieku, Katedrę Niepokalanego Poczęcia, Cerkiew Narodzenia Pańskiego. Następnie jedziemy nad Dniestr do miejscowości Łuka. Po drodze zatrzymujemy się na krótkie zwiedzanie miasteczka Buczacz. Zobaczymy m. in. Klasztor Bazylianów. Po obiedzie wsiadamy na tratwy na Dniestrze i płyniemy nimi aż do wieczora. Nocleg pod namiotami.

5 DZIEŃ: spływ Dniestrem, Kamieniec Podolski

Dalsza część spływu Dniestrem. Po obiedzie czeka nas dwugodzinny przejazd do Kamieńca Podolskiego. Kamieniec to perła Ukrainy, słynący z zamku oraz starego miasta położonego w zakolu rzeki Smotrycz. Po obiedzie będziemy mieć czas na spokojny spacer oraz poznawanie miasta. Wyjdziemy też poza obręb murów miejskich. Zobaczymy m. in.: Ratusz Polski, Cerkiew św. Jerzego, kościoły trynitarzy i dominikanów, katedrę, dzwonnicę nieistniejącej katedry ormiańskiej oraz Basztę Stefana Batorego. Nocleg w Kamieńcu Podolskim.

6 DZIEŃ: Chocim, Czerniowce, Worochta

CHOCIM

Położona na skalistym, stromym brzegu Dniestru olbrzymia twierdza-zamek została zbudowana do obrony przed Turkami w XIV wieku. Jest to miejsce znane z dwóch wielkich bitew wojsk Rzeczypospolitej z Turkami oraz wielu innych wydarzeń historycznych. W roku 2007 twierdza została zaliczona do „siedmiu cudów Ukrainy”.

CZERNIOWCE

Kolejne ciekawe miasto o bogatej i burzliwej historii to Czerniowce. Czeka nas krótkie zwiedzanie miasta.

KOŁOMYJA

Kołomyja to centrum huculskiej sztuki ludowej. Zobaczymy m. in Muzeum Etnograficzne.

WOROCHTA

Worochta to uzdrowisko położone w górach, na pograniczu Gorganów i Czarnohory, otoczone przez Karpacki Park Narodowy. Worochta jest uważana za stolicę Hucułów. Na koniec intensywnego dnia zobaczymy kolorowe cerkiewki Worochty oraz drewnianą zabudowę przedwojennych hoteli. Nocleg w Worochcie.

7 DZIEŃ: Howerla

Howerla (2061 m n.p.m.) jest najwyższym punktem Beskidów i jednocześnie najwyższym szczytem Czarnohory i całej Ukrainy. Ze szczytu rozciągają się widoki na inne pasma Karpat Ukraińskich. Przy dobrej pogodzie możemy zobaczyć pasma Świdowca, Gorganów i Czarnohory. Wcześnie rano udajemy się w góry, by zdobyć szczyt. Czeka nas kilka godzin wędrówki i ponad 800 metrów przewyższenia. Po południu odpoczynek w Worochcie. Nocleg.

8 DZIEŃ: Iwano-Frankiwsk, zamki w Haliczu i Świrzu

W drodze do Lwowa zatrzymamy się na krótki spacer w Iwano-Frankiwsku, czyli  Stanisławowie. Zobaczymy m. in. kolegiatę, sobory, cerkwie i pomnik Adama Mickiewicza. Następnie zobaczymy dwa zamki: w Haliczu (pod Stanisławowem) i w Świrzu (pod Lwowem). Najpierw zwiedzimy pozostałości zamku w Haliczu, którego historia sięga czasów Kazimierza Wielkigo. Kazał on wybudować zamek do ochrony rubieży swojego królestwa, po włączeniu Rusi Halickiej do Korony Królestwa Polskiego. Następnie zobaczymy warownię w Świrzu, zbudowaną w XVI wieku. Wieczorem impreza pożegnalna we Lwowie.

9 DZIEŃ
Powrót do Polski.

Mapy brak... chwilowo

03-09-2021 - 11-09-2021

1920 zł + przelot/dojazd

Czas: 9 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: 2-dniowy spływ Dniestrem z wyżywieniem (ok. 300 zł), ubezpieczenie KL 40.000 EUR i NNW 20.000 PLN, noclegi, transport na miejscu wyprawy: bus z kierowcą wynajęty dla grupy na całej trasie (poza Lwowem), koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: dojazdu do Lwowa (przelot lub przejazd), kosztów wyżywienia (ok. 10 USD dziennie, oprócz 2-dniowego spływu Dniestrem ), biletów wstępu, napiwków

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: