UZBEKISTAN – perła orientu – POTWIERDZONA


5900 zł + przelot, CZAS: 13 DNI


27-04-2024 - 09-05-2024 - ZAPISY TRWAJĄ, DOŁĄCZ DO NAS!

Uzbekistan to 16-dniowa autorska wyprawa organizowana przez Om Tramping – doświadczonego eksperta ds. Azji. Jak zawsze stawiamy na przyjacielską atmosferę, przygodę i autentyczne doznania. Zapraszamy.

UWAGA: wyprawę można łączyć z Kazachstanem

Z czym kojarzy Ci się Uzbekistan? Z legendarnymi miastami Jedwabnego Szlaku, przestrzeniami pustyni Kyzyl Kum, jeziorem Aralskim, korzennymi zapachami i ogromnymi kolorowymi bazarami? Jeśli tak – słusznie Ci się kojarzy. I właśnie w taką podróż Cię zapraszamy.

Podróż do Uzbekistanu to przygoda sama w sobie. Czego doświadczysz, co poznasz, czego nie ominiemy?

Wyprawa Jedwabnym Szlakiem przez Uzbekistan poznasz wyjątkową różnorodność Azji
Centralnej. Razem zobaczymy niezwykłe miasta i przyrodę tego bogatego w historię rejonu świata, który przez tysiące lat stanowił centrum rozwoju cywilizacji. Być może właśnie tutaj narodziły się religie perskie. Przez tereny te wędrowały ludy indoeuropejskie, które później zaludniły Europę. Azja Centralna stała się częścią Imperium Aleksandra Wielkiego, a w późniejszych latach tędy buddyzm z Indii wędrował do Chin. W VIII wieku Azja Centralna stała się terenem ekspansji Islamu, który zmienił oblicze tego rejonu, a potem przyszła ,,wielka’’ Rosja. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych Uzbekistan odzyskał niepodległość i zaczoł swoją historię kształtować niezależnie.

Naszą podróż do Uzbekistanu zaczniemy od pozostałości po Jeziorze Aralskim i od przyjrzenia się cmentarzysku statków pośrodku pustyni w Moynaku. Jeszcze parę dekad temu Moynak znajdował się na brzegu jeziora. Następnie poprzez ruiny miast i zamków Chorezmu dojedziemy do Chiwy, Buchary i Samarkandy – najbogatszych miast jedwabnego szlaku, których majestatyczną architekturę możemy podziwiać do dziś. Po drodze wykąpiemy się w Jeziorze Aydar – największym w Uzbekistanie, a także przespacerujemy po górach Naratau. Na pustyni Kyzyl Kum oraz nad jeziorem Aydar będziemy spać w jurtach.

Czy taka podróż do Uzbekistanu Ci się marzy? Jeśli tak – doskonale, bo właśnie taką odbędziemy. Dołącz do naszej grupy i ruszaj z nami.

1-2 DZIEŃ: Taszkient

Wylot od Taszkientu, Zwiedzanie Taszkientu. Obiad zjemy na gwarnym bazarze Chorsu. Zwiedzanie: Kompleks mauzoleów i medres Khast Imam, plac centralny z pomnikiem Timura. Nocleg w Taszkiencie. Po południu drugiego dnia wylot do Nukus.

3 DZIEŃ: Nukus, Moynak

Poranne zwiedzanie Nukus: m. in. Muzeum Sztuki z imponującą kolekcją obrazów. Następnie przejedziemy do Mizdakhan – olbrzymiej nekropoli. Teren ten służył jako cmentarz przez ponad dwa tysiące lat. Dalszy przejazd do Moynak. Moynak, kiedyś leżące nad brzegiem Jeziora Aralskiego, teraz znajduje się kilkaset kilometrów od jeziora. Na skutek zmian w przebiegu rzek: Amu Daria i Syr Daria Jezioro Aralskie wysycha od dziesięcioleci. Wieczorem zobaczymy cmentarzysko starych statków, w miejscu gdzie kiedyś było jezioro. Nocleg w Moynak.

4 DZIEŃ: pustynia

Przejazd w stronę Chiwy na pustynię, która pochłonęła olbrzymie państwo Chorezmu – jedną z największych potęg Azji Centralnej (5-6 godz). Po drodze zobaczymy pozostałości po zamkach i miastach z tamtego okresu. Pierwszy przystanek to Chilpik, stara zaratusztriańska wieża milczenia. Następnie zobaczymy pozostałości zamków: Toprak Kala, Kyzyl Kala i Ayaz Kala. Nocleg w jurtach nieopodal fortu Ayaz Kala.

5 DZIEŃ: Chiwa

Poranny przejazd do niezwykłej Chiwy – jednego z najważniejszych miast na jedwabnym szlaku. Jeszcze do lat dwudziestych XX wieku istniał tu chanat, który odważnie bronił się przed zaborem Rosji. Zwiedzanie miasta, skansenu pod gołym niebem, pełnego minaretów, meczetów i medres. Odwiedzimy fortecę Kulna Ark, zobaczymy słynny niedokończony minaret Kalta. Wieczorem czas na zakupy. Nocleg w Chiwie.

6 DZIEŃ: Chiwa

Dalsze zwiedzanie miasta: kolejne meczety i medresy. Po południu wyjazd pociągiem do Buchary. Nocleg w Bucharze.

7 DZIEŃ: Buchara

Kolejne niezwykłe miasto jedwabnego szlaku to Buchara. Zwiedzanie miasta: olbrzymi minaret Kalyan, meczet piątkowy, medresa Miri-Arab, medresa Nodir Devon Begi z mozaiką przedstawiającą ptaki. Odwiedzimy również fort, pałac letni oraz zobaczymy mauzoleum Ismoila Somoniego, najstarsze w tym rejonie. Nocleg w Bucharze.

8 DZIEŃ: jezioro Aydar Kul

Przez pustynię jedziemy nad największe jezioro Uzbekistanu – Aydar Kul. Czeka nas kąpiel w jeziorze i plażowanie. Dzisiaj znowu śpimy w jurtach. Po południu pójdziemy na spacer do kazachskiej wioski położonej pośród wydm. Wieczorem ognisko i impreza. Nocleg w jurtach.

9 DZIEŃ: góry Naratau

Przejazd w góry Naratau zamieszkane prze lokalnych Tadżyków. Odpoczynek. Po obiedzie trekking po okolicy i okolicznych wioskach. Nocleg w górach.

10 DZIEŃ: Samarkanda

Poranny spacer po górach. Dalszy przejazd do Samarkandy. Samarkanda to chyba najsłynniejsze miasto na jedwabnym szlaku. Jego historia sięga tysięcy lat. W XIII wieku stało się centrum imperium Timurydów. Założyciel dynastii – Timur Chromy podbił olbrzymie tereny Azji, a do stworzenia swojej „wspaniałej” stolicy ściągnął architektów z Persji, Indii i Europy. Wybudował m. in. ogromy meczet Bibi Khanum, liczne meczety i medresy. Jego następcy, a dalej kolejne dynastie kontynuowali budowanie pełnej rozmachu, monumentalnej architektury. Nocleg w Samarkandzie.

11 DZIEŃ: Samarkanda

Dzień przeznaczony na zwiedzanie Samarkandy. Zobaczymy m. in. słynny Registon z trzema medresami, mauzoleum grobowe Timura i jego następców oraz nekropolię Shah i Zinda. Nocleg w Samarkandzie.

12 DZIEŃ

Przejazd do Taszkientu I dalszy spacer po stolicy.

13 DZIEŃ
Wylot do Polski.

Mapy brak... chwilowo

27-04-2024 - 09-05-2024

5900 zł + przelot

Czas: 13 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: ubezpieczenie KL 45.000 EUR i NNW 20.000 PLN, transport na trasie wyprawy (autobusy, taksówki, wynajęte samochody itp.), noclegi: hostele, hotele (pokoje 2,3-osobowe), 1 lub 2 noclegi w jurtach (kilka osób w jednej jurcie), noclegi w prywatnych domach, koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: przelotu na trasie Warszawa-Taszkient-Warszawa (ok. 2300 zł), wyżywienia (ok. 10-15 USD dziennie), biletów wstępu (ok. 30 USD), zajęć fakultatywnych

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: