Uzbekistan, Turkmenistan, Kazachstan


3450 zł + 1000 USD + przelot, CZAS: 22 DNI


26-03-2022 - 16-04-2022 - zapisy trwają, dołącz do nas!

Podróż Jedwabnym Szlakiem przez trzy kraje pozwoli nam poznać wyjątkową różnorodność Azji Centralnej. Zobaczymy niezwykłe miasta i przyrodę tego bogatego w historię rejonu świata, który przez tysiące lat stanowił centrum rozwoju cywilizacji. Być może właśnie tutaj, w starożytnym Oxus, narodziły się religie perskie. Przez tereny te wędrowały ludy indoeuropejskie, które później zaludniły Europę. Azja Centralna stała się częścią Imperium Aleksandra Wielkiego, a w późniejszych latach właśnie tędy buddyzm z Indii wędrował do Chin. W VIII wieku Azja Centralna stała się terenem ekspansji Islamu, który zmienił oblicze tego rejonu, a potem przyszła ,,wielka’’ Rosja. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych kraje te odzyskały niepodległość i zaczęły swoją historię kształtować niezależnie.

Naszą podróż zaczniemy w Turkmenistanie rządzonym przez „Turkenbaszę”. Zobaczymy nowoczesną, marmurową i wyludnioną stolicę Aszhabad. Ze stolicy Turkmenistanu udamy się do Derwazy, krateru położonego pośrodku pustyni, w którym od wielu dekad płonie gazowy ogień. Następnie zobaczymy starożytną stolicę wielkiego królestwa Chorezmu – Konya Urgench.

Naszą uzbecką przygodę zaczniemy od pozostałości po Jeziorze Aralskim i od oglądania cmentarzyska statków, pośrodku pustyni w Moynaku. Jeszcze parę dekad temu Moynak znajdował się na brzegu jeziora. Następnie poprzez ruiny miast i zamków Chorezmu dojedziemy do Chiwy, Buchary i Samarkandy – najbogatszych miast jedwabnego szlaku, których majestatyczną architekturę możemy podziwiać do dziś. Po drodze wykąpiemy się w Jeziorze Aydar – największym w Uzbekistanie, a także przespacerujemy po górach Naratau. Na pustyni Kyzyl Kum oraz nad jeziorem Aydar będziemy spać w jurtach.

Podczas pobytu w Kazachstanie zobaczymy dwie słynne stolice: byłą, zieloną Ałmaty oraz nowoczesną, położoną na środku stepu Astanę (obecnie Nursultan). Nie zabraknie też widowiskowej przyrody: zobaczymy olbrzymi Kanion Szaryński, Park Narodowy Ałtyn Emel oraz góry Ałatau.

1 DZIEŃ: przelot do Turkmenistanu
Przelot do stolicy Turkmenistanu – Aszhabadu z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych. Odpoczynek. Nocleg w Aszhabadzie.

2 DZIEŃ: Aszhabad (Turkmenistan)
Zwiedzanie Aszhabadu – nowoczesnej stolicy rozbudowanej za panowania prezydenta Saparmurata Nijazowa, zwanego „Turkmenbaszą”. Miasto ma najwięcej na świecie budynków z białego marmuru i jest wpisane do Księgi Rekordów Guinessa (543 budynki). Zwiedzanie marmurowego, monumentalnego miasta, pełnego olbrzymich budynków, fontann, pomników poświęconych prezydentowi, m. in. Arka Neutralności, Pałac Turkmenbaszy, meczet Ertuğrul Gazi. Nocleg w Aszhabadzie.

3 DZIEŃ: Nisa, pustynia Karakum (Turkmenistan)
Poranne zwiedzanie Nisy – stolicy starożytnego państwa Partów. Następnie przejazd przez pustynię Karakum do „Bramy do piekła” – Derwazy. W 1971 r. przewiercono tu płytko położone złoże gazu, tzw. kieszeń gazową. W wyniku obniżenia ciśnienia złożowego podłoże zapadło się. Aby zapobiec ujściu gazu do atmosfery zdecydowano się zapalić gaz. Przewidywano, że gaz wypali się po kilku dniach, jednakże pali się on do dziś. Zakwaterowanie nieopodal w namiotach. Nocne podziwianie niezwykłego zjawiska wypalania się gazu.

4 DZIEŃ: Konye Urgench (Turkmenistan)
Przejazd do Konye Urgench – stolicy starożytnego królestwa Chorzemu z XII w. (UNESCO). Stary Urgench był jednym z największych miast na Jedwabnym Szlaku. XII i początek XIII stulecia określa się „złotym wiekiem Urgench”, ponieważ przewyższał on pod względem ludności i sławy wszystkie inne miasta Azji Środkowej, z wyjątkiem Buchary. Zwiedzanie małego kompleksu: mauzolea, minaret Temira Kutługa, wybudowany w początkach XI wieku, który ma 62 m wysokości. Dalszy przejazd do Nukus, stolicy prowincji Chorezm w Uzbekistanie. Nocleg w Nukus.

5 DZIEŃ: Nukus, Moynak (Uzbekistan)
Poranne zwiedzanie Nukus: m. in. Muzeum Sztuki z imponującą kolekcją obrazów. Następnie przejedziemy do Mizdakhan – olbrzymiej nekropoli. Teren ten służył jako cmentarz przez ponad dwa tysiące lat. Dalszy przejazd do Moynak. Moynak, kiedyś leżące nad brzegiem Jeziora Aralskiego, teraz znajduje się kilkaset kilometrów od jeziora. Na skutek zmian w przebiegu rzek: Amu Daria i Syr Daria Jezioro Aralskie wysycha od dziesięcioleci. Wieczorem zobaczymy cmentarzysko starych statków, w miejscu gdzie kiedyś było jezioro. Nocleg w Moynak.

6 DZIEŃ: pustynia (Uzbekistan)
Przejazd w stronę Chiwy na pustynię, która pochłonęła olbrzymie państwo Chorezmu – jedną z największych potęg Azji Centralnej (5-6 godz). Po drodze zobaczymy pozostałości po zamkach i miastach z tamtego okresu. Pierwszy przystanek to Chilpik, stara zaratusztriańska wieża milczenia. Następnie zobaczymy pozostałości zamków: Toprak Kala, Kyzyl Kala i Ayaz Kala. Nocleg w jurtach nieopodal fortu Ayaz Kala.

7 DZIEŃ: Chiwa (Uzbekistan)
Poranny przejazd do niezwykłej Chiwy – jednego z najważniejszych miast na jedwabnym szlaku. Jeszcze do lat dwudziestych XX wieku istniał tu chanat, który odważnie bronił się przed zaborem Rosji. Zwiedzanie miasta, skansenu pod gołym niebem, pełnego minaretów, meczetów i medres. Odwiedzimy fortecę Kulna Ark, zobaczymy słynny niedokończony minaret Kalta. Wieczorem czas na zakupy. Nocleg w Chiwie.

8 DZIEŃ: Chiwa (Uzbekistan)
Dalsze zwiedzanie miasta: kolejne meczety i medresy. Po południu wyjazd pociągiem do Buchary. Nocleg w Bucharze.

9 DZIEŃ: Buchara (Uzbekistan)
Kolejne niezwykłe miasto jedwabnego szlaku to Buchara. Zwiedzanie miasta: olbrzymi minaret Kalyan, meczet piątkowy, medresa Miri-Arab, medresa Nodir Devon Begi z mozaiką przedstawiającą ptaki. Odwiedzimy również fort, pałac letni oraz zobaczymy mauzoleum Ismoila Somoniego, najstarsze w tym rejonie. Nocleg w Bucharze.

10 DZIEŃ: jezioro Aydar Kul (Uzbekistan)
Przez pustynię jedziemy nad największe jezioro Uzbekistanu – Aydar Kul. Czeka nas kąpiel w jeziorze i plażowanie. Dzisiaj znowu śpimy w jurtach. Po południu pójdziemy na spacer do kazachskiej wioski położonej pośród wydm. Wieczorem ognisko i impreza. Nocleg w jurtach.

11 DZIEŃ: góry Naratau (Uzbekistan)
Przejazd w góry Naratau zamieszkane prze lokalnych Tadżyków. Odpoczynek. Po obiedzie trekking po okolicy i okolicznych wioskach. Nocleg w górach.

12 DZIEŃ: Samarkanda (Uzbekistan)
Poranny spacer po górach. Dalszy przejazd do Samarkandy. Samarkanda to chyba najsłynniejsze miasto na jedwabnym szlaku. Jego historia sięga tysięcy lat. W XIII wieku stało się centrum imperium Timurydów. Założyciel dynastii – Timur Chromy podbił olbrzymie tereny Azji, a do stworzenia swojej „wspaniałej” stolicy ściągnął architektów z Persji, Indii i Europy. Wybudował m. in. ogromy meczet Bibi Khanum, liczne meczety i medresy. Jego następcy, a dalej kolejne dynastie kontynuowali budowanie pełnej rozmachu, monumentalnej architektury. Nocleg w Samarkandzie.

13 DZIEŃ: Samarkanda (Uzbekistan)
Dzień przeznaczony na zwiedzanie Samarkandy. Zobaczymy m. in. słynny Registon z trzema medresami, mauzoleum grobowe Timura i jego następców oraz nekropolię Shah i Zinda. Nocleg w Samarkandzie.

14 DZIEŃ: Taszkient (Uzbekistan)
Poranny wyjazd do Taszkientu. Obiad zjemy na gwarnym bazarze Chorsu. Zwiedzanie: Kompleks mauzoleów i medres Khast Imam, plac centralny z pomnikiem Timura. Nocleg w Taszkiencie.

15-16 DZIEŃ: Turkiestan (Kazachstan)
Poranny wyjazd autobusem do Szymkentu. Dalszy przejazd do Turkiestanu (UNESCO). Popołudniowy przyjazd do Turkiestanu – najważniejszego historycznego kompleksu architektonicznego. Miasto jest związane z postacią Chodży Ahmada Jasawiego, poetą, mistykiem i krzewicielem sufizmu w tym rejonie. Zwiedzamy mauzolea i meczety. Nocleg w Turkiestanie. Drugiego dnia popołudniowy wyjazd nocnym pociągiem do Ałmaty.

17 DZIEŃ: Ałmaty (Kazachstan)
Zwiedzanie starej, kosmopolitycznej, zielonej stolicy Kazachstanu – Ałamty. Mimo że stolicę kraju przeniesiono w 1997 roku do Astany (obecnie Nursultan) to Ałmaty pozostało najbardziej tętniącym życiem miastem. Spacer po mieście. Odwiedzimy m. in. Sobór Wniebowstąpienia – olbrzymią drewnianą cerkiew zbudowaną beż użycia gwoździ, wjedziemy na wzgórze Kok Tebe, skąd rozciąga się panorama miasta, odwiedzimy też Zielony Bazar – jeden z największych bazarów w Azji. Nocleg w Ałmaty.

18 DZIEŃ: okolice Ałmaty (Kazachstan)
Dzisiaj udamy się w góry Ałatau Zailijsij. Przespacerujemy się w okolicach Wielkiego Ałmatyńskiego Jeziora. Potem pojedziemy wyżej, w stronę Kosmostancji (3000 m n.p.m.). Powrót do Ałamty. Nocleg.

19-20 DZIEŃ: Kanion Szaryński (Kazachstan)
Jedziemy na zachód. Odwiedzimy słynny Kanion Szaryński i przenocujemy w jego okolicy. Następnie udamy się do Parku Narodowego Ałtyn Emel, gdzie zobaczymy słynną śpiewającą wydmę, petroglify i kurhany. Drugiego dnia wieczorem powrót do Ałmaty.

21 DZIEŃ: Astana (Kazachstan)
Wcześnie rano wylot do stolicy Kazachstanu – Nursultan (Astany). Zwiedzanie nowoczesnego miasta, które w ciągu dwudziestu lat wyrosło na środku pustkowia. Zobaczymy Piramidę Pokoju i Pojednania, Pałac Prezydencki, wieżę Baiterek, meczet Nur Sultana i Muzeum Narodowe. Nocleg w Astanie.

22 DZIEŃ: powrót do Polski
Przelot z Astany do Warszawy.

Mapy brak... chwilowo

26-03-2022 - 16-04-2022

3450 zł + 1000 USD + przelot

Czas: 22 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: zorganizowany pobyt w Turkmenistanie (zwiedzanie z przewodnikiem) , ubezpieczenie KL 45.000 EUR i NNW 20.000 PLN, transport na trasie wyprawy (autobusy, taksówki, wynajęte samochody itp.), noclegi: hotele trzygwiazdkowe a Aszhabadzie, hostele, hotele (pokoje 2- 3 osobowe, sporadycznie sale wieloosobowe), 2 noclegi w jurtach (kilka osób w jednej jurcie), namioty w Derwazie w Turkmenistanie, noclegi w prywatnych domach, koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: przelotów na trasie Warszawa - Ashhabad, Astana – Warszawa (ok. 2300-3000 PLN), wizy do Turkmenistanu (89 USD + opłaty emigracyjne 14 USD), wyżywienia (około 10-15 USD dziennie), biletów wstępu (ok. 50 USD), zajęć fakultatywnych (100-200 USD)

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: