Warmia i Mazury


830 zł, CZAS: 4 DNI


22-06-2023 - 25-06-2023 - ZAPISY TRWAJĄ, DOŁĄCZ DO NAS!

*Jest to wyjazd klubowy, czyli wyprawa do miejsca, gdzie udajemy się z grupą po raz pierwszy, chociaż większość z odwiedzanych miejsc znamy bardzo dobrze. Może się jednak zdarzyć, że również pilot odwiedza niektóre miejsca imprezy pierwszy raz. Wyjazdy „klubowe” zawsze wiążą się z większą spontanicznością i przygodą, a niekiedy z koniecznością zmian w programie.

 

1 DZIEŃ: Nidzica, źródła Łyny, Olsztynek, Góra Dylewska, Tabórz, Lidzbark Warmiński
Spotkanie w centrum Warszawy o 6:45 rano. Przejazd w kierunku Nidzicy.

NIDZICA – ZAMEK

Zamek krzyżacki w Nidzicy został wybudowany w stylu gotyckim, w XIV wieku. Po różnych kolejach losu został odnowiony w latach 70-tych XX wieku. Czeka nas krótka wizyta na zamku. Zobaczymy też największy głaz narzutowy na Mazurach tzw. „Tatarski Kamień”, który ma 19 metrów obwodu i ponad dwa metry wysokości.

ŁYNA – RUCHOME ŹRÓDŁA

Rezerwat „Źródła Rzeki Łyny” to położony w głębokim wąwozie źródliskowy obszar, z którego wypływa wiele strumieni dających początek rzece Łynie. Miejsce jest malownicze jak doliny górskich potoków. Czeka nas godzinny spacer po okolicy.

OLSZTYNEK

W Olsztynku znajduje się olbrzymi skansen, położony wśród łąk, pól, lasów i bagien. Jest tu ponad 50 obiektów, które pochodzą z Warmii, Mazur, Powiśla i tzw. Pruskiej Litwy. To jeden z najstarszych skansenów w Polsce. Można odnieść wrażenie, że przenosimy się w czasie do sielskiej wioski sprzed lat. Podwórka wypełnia gdakanie i beczenie inwentarza, a wnętrza domów wyglądają jakby domownicy opuścili je tylko na moment. Zobaczymy m.in. drewniany zabytkowy kościół, drewniane chaty i wiatraki.

GÓRA DYLEWSKA

Zdobycie szczytu najwyższej góry Mazur nie będzie dla nas wielkim problemem, gdyż góra ma wysokość 312 metrów n.p.m. Przy wieży widokowej na szczycie góry znajduje się parking. Otoczenie stanowią morenowe wzgórza, z głęboko wciętymi wąwozami, przypominające małe góry. Przespacerujemy się po liściastych lasach uroczyska „Dylewo” ze stuletnimi bukami. Dojdziemy do Jeziora Francuskiego, które jest najwyżej położonym jeziorem na Mazurach.

TABÓRZ – SOSNY

W rezerwacie „Sosny Taborskie” znajduje się chroniona lokalna odmiana sosny, która osiąga wysokość do 40 metrów. Najstarsze drzewa mają około 250 lat. Proste i długie pnie o wysokiej jakości drewna, były kiedyś używane jako maszty statków. Czeka nas spacer po rezerwacie. Po drodze do Lidzbarka zatrzymamy się na chwilę w Smolajnach, gdzie zobaczymy pałac biskupów z XVIII wieku.

LIDZBARK WARMIŃSKI

Zamek biskupów warmińskich zwany „Wawelem Północy” należy do najlepiej zachowanych zamków gotyckich w Polsce. Monolit z czerwonej cegły z wieżami w narożach, wniesiono w XIV wieku. Przez 400 lat urzędowali to biskupi warmińscy. Książęta-biskupi byli mecenasami sztuki. Utrzymywali tu galerie sztuki, teatr i bibliotekę. Od 1466 do 1772 roku Warmia była częścią Polski, a biskupi zasiadali w senacie. Przez kilka lat mieszkał tu też Mikołaj Kopernik. W zamku mieści się obecnie muzeum z bogatą ekspozycją (wstęp ok. 17 zł).
Nocleg w okolicy.

 

2 DZIEŃ: Bartoszyce, Galiny, Łabędnik, Drogosze, Reszel, Bezławki, Święta Lipka, Wilczy Szaniec

BARTOSZYCE

W Bartoszycach zobaczymy dwa kamienne posągi. Mniejszy z nich to Gustebalna – pruska księżniczka zamieniona w kamień, a większy to wój Bartek. Amorficzne, prymitywne posągi należą do najstarszych wykonanych na ziemiach polskich. Wiemy tylko, że są dziełem pruskich artystów, a kiedy powstały i czy były obiektem kultu, możemy tylko domniemywać. W mieście zobaczymy też gotycki kościół z XIV wieku i inne średniowieczne budynki. W drodze do Bartoszyc zatrzymamy się na krótki spacer koło pałacyku w Osiece.

GALINY, ŁABĘDNIK – PAŁACE

W Galinach przespacerujemy się po pałacowo-parkowym zespole dworskim. Tutejszy pałac został wybudowany w XVI wieku. Kolejnym pałacem, który zobaczymy będzie pałac w Łabędniku. Znajduje się tu też ciekawy kościół gotycki.

DROGOSZE – PAŁAC KRÓLEWSKI

Drogosze to jedna z trzech największych rezydencji w Prusach Wschodnich, zwana pałacem królewskim, w którym zatrzymywali się podróżujący monarchowie. W czasach świetności wnętrza olśniewały przepychem i zgromadzonymi tu dziełami sztuki. Były również teatr i ogród zimowy.

RESZEL

W małym, klimatycznym miasteczku zachowało się wiele wspaniałych zabytków. Zobaczymy zamek biskupów warmińskich, gotycką farę, barokowy kościół Świętego Krzyża oraz dawny klasztor Bernardynek. Zobaczymy też jeden z najstarszych mostów w Polsce oraz przespacerujemy po rynku z klasycystycznym ratuszem i wieloma zabytkowymi kamieniczkami.

BEZŁAWKI

Kiedyś w Bezławkach znajdował się mały zamek wybudowany przez Krzyżaków, a później przekształcony w kościół katolicki. Jest to jedna z bardziej oryginalnych świątyń Mazur. W otoczeniu kościoła zachowały się mury obronne i fragmenty baszt, a także zarośnięte pozostałości nagrobków dawnego cmentarza.

ŚWIĘTA LIPKA

Święta Lipka to najsłynniejsze sanktuarium Mazur i zarazem wspaniały barkowy zespół architektoniczny. Wnętrza zdobią efektowne polichromie, rzeźby i imponujące organy. Co godzinę odbywa się krótki koncert organowy, połączony z pokazem ruchomych figur. Legendarne początki sanktuarium wiążą się z historią znalezienia figurki Matki Boskiej w XIV wieku.

GIERŁOŻ – WILCZY SZANIEC

Znajdowały się tu główne kwatery wojenne najważniejszych dowództw i urzędów III Rzeszy. W czasie wojny była to główna baza okupowanej Europy. W krótkim czasie powstało kilka pilnie strzeżonych kompleksów olbrzymich schronów i bunkrów. Wilczy szaniec służył najważniejszym osobistościom III Rzeszy, w tym Hitlerowi, który przebywał tutaj aż 800 dni. Schrony miały ściany o kilkumetrowej grubości i stropy z żelbetonu. Tutaj również miał miejsce nieudany zamach na dyktatora. Przed wkroczeniem na te tereny Sowietów, naziści wysadzili wszystkie schrony i budynki (wstęp ok. 15 zł).

 

3 DZIEŃ: Mamerki, Leśniewo, jezioro Mamry i Dargin, Pozezdrze, Kruklanki, Twierdza Boyen, Ryn

MAMERKI

Zespół obiektów byłej niemieckiej kwatery Naczelnego Dowództwa Sił Lądowych. Zbudowano tu ponad 200 obiektów. Z czasów wojny zachowało się 30 wielkich schronów betonowych. Czeka nas spacer po mieście schronów i okolicy nad brzegiem Jeziora Mamry.

LEŚNIEWO – ŚLUZA

Budowę nieukończonego Kanału Mazurskiego rozpoczęto na początku XX wieku. Po tamtych czasach pozostało 5 śluz, w tym tylko jedna ukończona. Budowę śluzy w Leśniewie przerwano w połowie prac, ale i tak prezentuje się ona okazale.

JEZIORO MAMRY I JEZIORO DARGIN

Mamry to drugie co do wielkości jezioro w Polsce, choć nie jest samodzielnym jeziorem, tylko częścią kompleksu jezior także zwanego Mamry, do którego należy również Jezioro Dargin. Podczas objazdu jeziora będziemy zatrzymywać się na krótkie spacery. Zatrzymamy się też m.in. w Sztynorcie, gdzie znajduje się słynna Tawerna Zęza, miejsce spotkań amatorów szant i żeglarskich pieśni.

POZEZDRZE

Czeka nas krótka wizyta w ruinach kwatery dowódcy SS Heinricha Himmlera. Zobaczymy schron Himmlera o podwójnych ścianach i stropie.

KRUKLAŃSKI MOST

Kiedyś jeden z najokazalszych mostów na Mazurach. Pięcioprzęsłowa, żelbetonowa konstrukcja stanęła w 1908 roku. Pod koniec II wojny światowej, to właśnie tędy Rosjanie wywozili dobra z całych Prus Wschodnich. Most został wysadzony zaraz po wojnie przez Polaków.

GIŻYCKO – TWIERDZA BOYEN

Twierdza Boyen to jedno z najlepiej zachowanych w Polsce XIX-wiecznych dzieł fortyfikacyjnych. Twierdza składa się z sześciu bastionów i prowadzą do niej cztery bramy. Całość otoczona jest murem i fosą. Czeka nas spacer po fortecznych zaułkach (wstęp ok. 15 zł). Zobaczymy też słynny most obrotowy w Giżycku.

RYN – ZAMEK

Największy zamek krzyżacki na Mazurach z XIV wieku, położony jest pomiędzy dwoma jeziorami. Ponoć zakonnicy wykorzystali różnice poziomu wód w jeziorach, łącząc je podziemnym kanałem i napędzając w ten sposób zamkowe młyny. Leżąca na pograniczu warownia, była wykorzystywana jako baza wypadowa do walk z Prusami. Przez 150 lat zamek był siedzibą komtura krzyżackiego.
Nocleg w okolicy.

 

4 DZIEŃ: jezioro Łuknajno, rejs po jeziorach Śniardwy, Bełdany i Guzianka, Iznota, Wojnowo Krutyń, Rozogi, Klon

JEZIORO ŁUKNAJNO

Jezioro Łuknajno to raj dla ornitologów. Przebywa tu okresowo ok. 170 gatunków ptaków, a 90 z nich gniazduje. Podczas porannego spaceru udamy się do rezerwatu, wejdziemy na wieżę widokową skąd rozciąga się widok na jezioro.

MIKOŁAJKI – RUCIANE NIDA – REJS

Trasę między Mikołajkami a Ruciane Nida statek przepływa w ok. 2,5 godziny. Wodny szlak w przeważającej części wiedzie po niezwykle malowniczym, rynnowym jeziorze Bełdany, którego brzegi porastają lasy Puszczy Piskiej. Dodatkową atrakcją jest lekkie odbicie z kursu i wpłynięcie na największe polskie jezioro – Śniardwy. Na koniec płyniemy przez śluzę Guzianka. Statek podnosi się blisko dwa metry w górę, po czym południowe wrota zostają otwarte i wypływamy na malownicze jezioro Guzianka Mała (koszt rejsu ok. 50 zł).

IZNOTA

Odwiedzimy oryginalny pensjonat nad Jeziorem Bełdany. Trafimy tu do tajemniczej krainy ludu Galindów, który zamieszkiwał te tereny 2,5 tysiąca lat temu. Właściciel pensjonatu – Cezary Kubacki, poświęcił się ożywianiu legendy pierwszych mieszkańców Mazur. Posiadłość ozdabiają drewniane posągi dawnych bogów i bogata ekspozycja (wstęp ok. 10 zł).

WOJNOWO – MOLENNA

W maleńkim Wojnowie od lat żyją reprezentanci czterech religii: katolicy, ewangelicy, prawosławni i starowiercy. Starowiercy zaczęli się osiedlać w okolicy od 1825 roku, a religijnym sercem społeczności stało się Wojnowo. W XIX wieku istniał tu najpierw klasztor męski, a potem żeński. Siostry uprawiały rolę, opiekowały się kalekami i sierotami. Odwiedzimy zabudowania klasztorne i mollenny (kościoła).

KRUTYŃ

Wioska położona w samym sercu Puszczy Piskiej. Największą atrakcją jest wijąca się rzeka Krutynia i pływające po niej wieloosobowe łodzie – pychówki. Przewodnik prowadzi łódź długim drągiem tzw. „pychem”. Zaraz po wyruszeniu z przystani wpływamy w zielony tunel utworzony przez gałęzie drzew. W czasie godzinnej wycieczki pychówki docierają do wypłycenia rzeki zwanego „Żółtym Piaskiem”, a następnie z prądem rzeki wracają do Krutyni.

ROZOGI

Zajazd Tusinek słynie z kuchni regionalnej w najlepszym wydaniu. Miejscowi gospodarze robią jedzenie według przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Można tu zjeść m.in. doskonałe zupy i pierogi, a na pożegnanie kupić chrupiący chleb i smaczne sery.

KLON WIOSKA

Czterdzieści drewnianych chałup z końca XIX wieku, stanowi najcenniejszy na Mazurach zespół drewnianej zabudowy. Jeszcze 30 lat temu wieś miała wyłącznie drewnianą zabudowę.

Późnym wieczorem powrót do Warszawy.

 

GRUPA
Grupa od 3 do 10 osób.

DOKUMENTY
Na wyprawę zabieramy ważny dowód osobisty.

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny, który zostawiamy w samochodzie: najlepiej spakować się w średni plecak lub walizkę. Nie potrzebujemy wielu rzeczy :)
Bagaż podręczny, który zabieramy ze sobą: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności ok. 25 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy.

JAK SIĘ UBRAĆ?

– wygodne buty sportowe
– klapki pod prysznic
– ciepły polar
– lekka kurtka, najlepiej również przeciwdeszczowa
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem, jeśli będzie taka potrzeba
– peleryna przeciwdeszczowa (jeśli nie mamy kurtki przeciwdeszczowej) lub parasol

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– OBOWIĄZKOWO: maseczki ochronne i płyn do dezynfekcji
– aparat fotograficzny
– cienki ręcznik szybkoschnący
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach

PIENIĄDZE

Zabieramy pieniądze na wyżywienie (ok. 50 zł dziennie) oraz na zakup biletów wstępu (ok. 20-30 zł dziennie). Najlepiej zabrać trochę gotówki i kartę płatniczą.

ZDROWIE

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Zalecamy zabrać następujące leki:
– przeciwbólowe
– przeciwalergiczne (jeśli ktoś potrzebuje)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan
– na chorobę lokomocyjną (jeśli ktoś potrzebuje)
– na przeziębienie: aspiryna, fervex, gripex itp.
– leki przyjmowane na stałe

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu

JEDZENIE

Na pierwszy dzień podróży zabieramy kanapki lub inne przysmaki. Szczegóły odnośnie wyżywienia będą podane tydzień przed wyjazdem. Zależy to od miejsca naszego noclegu. W niektórych agroturystykach jest możliwość zamówienia jedzenia u gospodarzy (np. kolacji lub śniadania), w innych miejscach mamy do dyzpozycji kuchnię. Będziemy też korzystać z dobrodziejstw lokalnych restauracji, żeby posmakować pysznej regionalnej kuchni. Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie).

TRANSPORT

Na całej trasie podróżujemy samochodami osobowymi (w samochodzie 3 osoby + kierowca) lub minibusem (7 osób + kierowca) – w zależności od liczby uczestników.

NOCLEGI

Noclegi w pensjonacie/agroturystyce w pokojach 2,3-osobowych. Szukamy miejsc z “fajnym klimatem”, gdzie wieczorem będziemy mogli wspólnie usiąść, rozpalić ognisko i spędzić miło czas.

 

Mapy brak... chwilowo

22-06-2023 - 25-06-2023

830 zł

Czas: 4 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: transport, noclegi, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW
Cena nie zawiera: wyżywienia, biletów wstępu

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: