Zarezerwuj miejsce na wyprawę


  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  16-22.03.2025 | 7 dni
  trwają zapisy

  Kraina lodu i ognia

  Wulkan i zorza polarna w Islandii

  4500 zł + przelot

  trwają zapisy

  Kraina lodu i ognia

  Wulkan i zorza polarna w Islandii to krótki, ale intensywny wyjazd do Krainy Lodu i Ognia. Mała grupa, 7 dni w trasie, spotkania ze spektakularną przyrodą.
  Każdy dzień naszej islandzkiej przygody został tak zaplanowany, ale nie tracić ani minuty cennego czasu. Kontemplacja przyrody na 110%, bo wyspa jest tego warta! Jednak bez obaw, będzie też czas na relaks, zwłaszcza wieczorami, gdy będziemy wypatrywać islandzkiej zorzy polarnej.

  Z Islandii już niedaleko do koła podbiegunowego. Kraj leży bowiem w „gorącym punkcie” Grzbietu Śródatlantyckiego, tj. terenie aktywnym wulkanicznie. Część wulkanów jest nadal aktywna, jest tu sporo wspaniałych gorących źródeł oraz gejzerów. Blisko 11% obszaru zajmują lodowce, co znajduje odzwierciedlenie w nazwie wyspy – Kraina Lodu. Największym z nich jest Vatnajökull, a jego powierzchnię można porównać do małego polskiego województwa.

  Wydawałoby się, że skoro mowa o Islandii jako Krainie Lodu dominować będzie biel i skute lodem połacie. Tymczasem, choć islandzki krajobraz jest surowy i zazwyczaj pozbawiony drzew, o jego spektakularnym pięknie decyduje obecność nie tylko lodowców, ale również kolorowych gór i wodospadów. Niezwykle urozmaicona i ciekawa jest linia brzegowa, przybierająca wiele fantastycznych postaci – od stromych skalnych klifów do plaż z wulkanicznym piaskiem. Wszystko to sprawia, że Islandia jest nie tylko rajem dla miłośników przyrody, ale też niezwykle wdzięcznym tematem dla fotografów.

  Islandia należy do najpóźniej zasiedlonych obszarów Europy. Pierwsi osadnicy pojawili się już w IX wieku i byli to norwescy wikingowie oraz celtyccy. Z ich obecnością wiąże się bogata mitologia związana z religią przedchrześcijańską dalekiej północy. Dawni bogowie, jak Odyn czy Thor są nadal stałymi bywalcami islandzkiej ziemi, nie brakuje też duchów i istot paranormalnych. Najczęściej spotyka się Trolle, które pewnie i my spotkamy na trasie podczas naszej wyprawy na Islandię.

  Program wyprawy

  Nasze wyprawy słyną z przyjacielskiej atmosfery i unikatowych doświadczeń. Realizujemy wyłącznie autorskie programy. Uprawiamy odpowiedzialną turystykę i dbamy o Twoje bezpieczeństwo.

  1 DZIEŃ: przelot

  Wylot z Warszawy do Reykjaviku. Nocleg w Reykjaviku.

  2 DZIEŃ: Reykjavik, Park Narodowy Thingvellir

  Zwiedzanie Reykjaviku – spacer po śródmieściu, malowniczo położonym nad jeziorem Tjörnin. Po zwiedzaniu miasta jedziemy do Parku Narodowego Thingvellir, położonego nad największym islandzkim jeziorem – Thingvallavatn, które powstało w miejscu połączenia dwóch płyt tektonicznych. Thingvellir jest również miejscem, gdzie powstał najstarszy parlament na świecie – Althing. Nocleg w Reykjaviku.

  3 DZIEŃ: Wulkan Fagradalsfjall, Błękitna Laguna

  Zwiedzanie okolic wulkanu Fagradalsfjall. Źródła termalne i i jeziora. Dla chętnych kąpiel w Błękitnej Lagunie – słynnym kąpielisku geotermalnym (ok. 300 zł). National Geographic umieścił ją na swojej liście 25 cudów świata. Nocleg w Reykjaviku.

  4 DZIEŃ: Przylądek Dyrholaey, Czarne plaże, Wodospady Seljalandsfos, Skogafoss

  Przejedziemy na przepiękny przylądek Dyrholeay, z ponad 100 metrowymi klifami a także wejdziemy na czarne plaże z pięknymi formacjami bazaltowymi. Będziemy obserwować ptaki, w tym maskonury – najpopularniejsze ptaki tego rejonu.. Zobaczymy też dwa wodospady: Skogafoss – wysoki na 60 metrów, znany z wielu filmów; Seljalansfoss, gdzie udamy się pod kaskadę wodospadu. Nocleg w okolicy. Wieczorem polowanie na zorze polarną.

  5 DZIEŃ: Lodowiec Vatnajokull, Park Narodowy Skaftafell, Laguna Jokulsarlon, Wodospad Svartifoss, Vik

  Przejazd w stronę laguny Jokulsarlon, u podnóża olbrzymiego lodowca Vatnajokul, z którego wód laguna powstaje. Po jeziorze pływają olbrzymie fragmenty lodowca. Lodowiec zajmuje jedną dwunastą kraju i ma 8,5 tysiąca kilometrów kwadratowych. Jest to największy lodowiec Europy i zajmuje 80% Parku Narodowego Skaftafell. Zwiedzamy okolice olbrzymich lodowców, po drodze liczne postoje i spacery. Po południu czeka nas spacer do wodospadu Svartifoss, utworzonego z sześciobocznych, kolumn bazaltowych Po zwiedzaniu przejazd przez pola lodowe do miejscowości Vik (najdalej wysuniętej na południe miejscowości na Islandii). Nocleg w okolicy. Wieczorem polowanie na zorzę polarną.

  6 DZIEŃ: Wodospad Gullfoss, Gejzer Geysir i Strokkur

  Dziś m.in. zobaczymy wodospad Gullfoss, jeden z najpiękniejszych na Islandii a także Geysir – największy gejzer na Islandii (od jego nazwy pochodzi nazwa „gejzer’’ popularna na całym świecie) oraz aktywny gejzer Strokkur, który regularnie co kilka minut strzela gorącym strumieniem wody w górę. Przejazd na lotnisko w Keflaviku.

  7 DZIEŃ: Wylot z Reykjaviku do Warszawy

  DLACZEGO Z NAMI?

  – jedzie z nami stary, sprawdzony skład podróżników, m. in. dwóch naszych przyjaciół (świetnych kierowców), z którymi razem przemierzyliśmy już olbrzymi kawał świata: Kanadę, Alaskę, Bośnię, Australię i Nową Zelandię,

  – jedziemy małą grupą od 9 do 12 osób łącznie z kierowcami i pilotem (nie jak w innych klubach podróży po 20-30 osób)

  *Zorza polarna jest zjawiskiem świetlnym, które występuje w pobliżu biegunów magnetycznych. Zorza swój początek bierze na Słońcu, które w wyniku wybuchów emituje w przestrzeń kosmiczną strumienie naładowanych cząstek nazywane wiatrem słonecznym. Ładunek ten po dotarciu do ziemskiej atmosfery wchodzi z nią w reakcję, tworząc niepowtarzalne zjawisko świetlne. Występowanie zorzy jest na tyle nieprzewidywalne, że nigdy nie mamy pewności, że na nią trafimy. Moze może pojawić się niespodziewanie i o dowolnej godzinie. Zjawisko może trwać dosłownie chwilę lub wiele godzin.

  Do zobaczenia zorzy polarnej w Islandii potrzebne jest całkowicie ciemne niebo. Szansę na jej upolowanie mamy więc przez około 6 miesięcy w roku – od połowy września aż do końca marca . Zorza polarna objawia się wysoko, znacznie powyżej poziomu chmur. Pochmurne niebo jest więc gwarancją, że nawet jeśli zorza odgrywa swój taniec, to nie będzie nam dane go zobaczyć. Na podstawie dziennych danych meteroelogicznych będziemy starali się wieczorem zapolować na zorzę polarną w Islandii.

  Koszty wyprawy

  Wulkan i zorza polarna w Islandii

  Kraina lodu i ognia

  4500 zł + przelot

  Poznaj szczegóły:

  CENA ZAWIERA

  transport prywatnym busem (dwóch kierowców)

  noclegi

  ubezpieczenie KL 100.000 EUR i NNW 20.000 zł

  koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy

  opiekę pilota

  składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

  CENA NIE ZAWIERA

  biletu lotniczego (ok. 700 zł)

  kosztów wyżywienia

  biletów wstępu

  napiwków

  Terminy

  Wulkan i zorza polarna w Islandii to krótki, ale intensywny wyjazd do Krainy Lodu. Mała grupa, 7 dni w trasie, spotkania ze spektakularną przyrodą.

  NAJBLIŻSZA WYPRAWA

  trwają zapisy

  data

  16-22.03.2025 (7 dni)

  4500 zł + przelot

  zobacz, co zawiera cena