RUMUNIA – w kraju Drakuli i spektakularnych tras


3300 zł, CZAS: 10 DNI


07-06-2024 - 16-06-2024 - ZAPISY TRWAJĄ, DOŁĄCZ DO NAS!

Autorska wycieczka do Rumunii – 10-dniowa intensywna przygoda w małej grupie. Weź aparat, dobry nastrój i dołącz do nas. Zapraszamy! 

Czy wiesz, że cztery godziny jazdy samochodem od polskiej granicy jest kraj, w którym mieszka najwięcej niedźwiedzi w Europie? Zabierzemy Cię tam! Czy wiesz, że w tym kraju znajduje się największe muzeum kopalni soli na świecie? Pokażemy Ci je! Czy wiesz, że w tym samym kraju naprawdę żył okrutny władca, który stał się pierwowzorem słynnego hrabiego Drakuli? Zobaczysz z nami, gdzie naprawdę mieszkał!

Oczywiście, przejedziesz też jedną z najwyżej położonych i najbardziej spektakularnych dróg w Europie. Naturalnie, zobaczysz jeden z najwyższych wąwozów na naszym kontynencie. Pewnym jest też, że odwiedzisz najpiękniejsze malowane europejskie monastyry wpisane na
listę UNESCO. A może wątpisz, czy przespacerujesz się po jednym z najdziwniejszych cmentarzy
na świecie? Spodziewaj się wysokich gór, średniowiecznych miast, obłędnej przyrody, fantastycznych ludzi i niepowtarzalnych klimatów Transylwanii. Bądź gotów na wszystko, co najlepsze, bo zabieramy Cię na wycieczkę do Rumunii :)

Nasze wyprawy słyną z przyjacielskiej atmosfery i unikatowych doświadczeń. Realizujemy wyłącznie autorskie programy. Uprawiamy odpowiedzialną turystykę i dbamy o Twoje bezpieczeństwo. Dowiedz się, jak podróżujemy w czasach koronawirusa: covid a podróże TU>>

1 DZIEŃ: przejazd do Satu Mare

Wyjazd z Warszawy wczesnym rankiem, jedziemy drogą przez Słowację, a następnie trasą tranzytową przez Węgry. Na nocleg dojeżdżamy do Rumunii do miejscowości Satu Mare.

2 DZIEŃ: Sapanta, Park Narodowy Gór Rodniańskich, monastyr Sucevita

Przejazd do wioski Sapanta, przy granicy z Ukrainą, gdzie zwiedzimy Cimitrul Vesel (Wesoły Cmentarz). Jest to unikalna w skali europejskiej nekropolia, z kolorowymi drewnianymi nagrobkami, na których ukazane są scenki z życia pochowanych tam mieszkańców wioski, często opatrzone dowcipnymi wierszykami o zmarłych lub powodach ich rozstania się z życiem.
Następnie przejazd przez przepiękny, robiący duże wrażenie Park Narodowy Gór Rodniańskich. Góry te nazywane są Alpami Rodniańskimi, jest to najwyższe pasmo Wewnętrznych Karpat Wschodnich. Najwyższy szczyt to – Pietrosul 2303 m n.p.m. Przejazd do monastyru Sucevita – jest to obronny monastyr z malowaną cerkwią, jedną z ostatnich malowanych cerkwi Bukowiny. Freski są zachowane w bardzo dobrym stanie. Monastyr jest wpisany na listę UNESCO. Nocleg w Sucevicie lub okolicy.

3 DZIEŃ: Cacica, monastyr Gura Humorului i Voronet, wąwóz Bicaz, Lacul Rosu

Z Sucevity przejazd przez polską wioskę Kaczyka (Cacica). Jest to jedna z kilku polskich wiosek w regionie, funkcjonuje tam Dom Polski, a tamtejszy kościół jest aktualnie głównym miejscem pielgrzymek katolickich w Rumunii. Można zwiedzać kopalnię soli, która jest istotą polskości w tym regionie – był to powód migracji polskich górników (głównie z Bochni) w XVIII-XIX w.
Przejazd do monastyrów Gura Humorului i Voronet – zwiedzanie. Oba monastyry są jednymi z najbardziej znanych i najpiękniejszych w Rumunii (lista UNESCO). Można tu podziwiać dobrze zachowane freski i piękne malarstwo. Dalej przejazd przez liczący ok. 6 km Wąwóz Bicaz, jeden z najwyższych w Europie (ściany mają nawet ponad 300 m wysokości). Dalej docieramy do Lacul Rosu (Czerwone Jezioro). Jest to przepiękne, największe zaporowe jezioro we wschodniej części łańcucha Karpat. Nocleg nad jeziorem lub w okolicach.

4 DZIEŃ: Sighisoara

Przejazd znad jeziora do Siedmiogrodu/Transylwanii – docieramy do Sighisoary. Jest to przepiękne miasteczko, pełne zabytkowych kamienic i budowli, liczące ok. 25 tys. mieszkańców. Szczyci się jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów miejskich w Europie Środkowo-Wschodniej. Uznawane jest za najpiękniejsze miasto Rumunii i w całości zostało wpisane na listę UNESCO. Zachwyca świetnie zachowaną starówką, z licznymi fortyfikacjami i basztami. Z miastem związany był słynny pierwowzór Drakuli – hospodar wołoski Vlad Tepes (Vlad Palownik), znany ze swego okrucieństwa. Nocleg w Sighisoara.

5 DZIEŃ: Viscri, Brasov

Przejazd z Sighisoary do Brasova, po drodze wizyta w wiosce Viscri. Jest ona słynna z kościoła warownego oraz charakterystycznej, siedmiogrodzkiej architektury. Ciekawostka – kilkanaście lat temu brytyjski książę Karol kupił i wyremontował jedną ze starych posesji we wsi, zaangażował się również w pomoc dla regionu, bywa tam również co jakiś czas osobiście. Zwiedzanie Brasova. Jest to spore (250 tys. mieszkańców) piękne stare miasto, serce Siedmiogrodu, z wieloma zabytkami. Warto odwiedzić m. in. starą dzielnicę Schei, Rynek, Ratusz i Czarny Kościół. Miasto uznawane jest za jedno z najpiękniejszych w Rumunii. Nocleg w Brasovie.

6 DZIEŃ: Bran, Poenari, trasa Transfogarska

Przejazd z Brasova do Bran. Znajduje się tam charakterystyczny, malowniczy XIV-wieczny zamek, uznawany mylnie za zamek Drakuli. Miejsce bardzo popularne wśród turystów, kojarzące się z Rumunią. Na miejscu jest dużo straganów z jedzeniem i pamiątkami. Następnie przejazd na słynną Trasę Transfogarską – drugą najwyżej położoną (po Transalpinie) drogę kołową w Rumunii, przebiegającą na wysokości ponad 2000 m. Słynna jest ze spektakularnych widoków i serpentyn, wielokrotnie była plenerem filmów oraz programów telewizyjnych (np. Top Gear). Na trasie znajduje się 27 wiaduktów i 830 mostów. Trasa jest zamknięta od listopada do kwietnia, gdyż często zdarzają się tutaj zamiecie i spore opady śniegu. Jeżeli przejazd trasą będzie niemożliwy ze względu na złe warunki pogodowe, wybierzemy drogę przez inne dostępne przełęcze.
Po drodze zatrzymujemy się w Poenari – na górze, na którą wiedzie przez las prawie 1500 stopni znajdują się ruiny zamku/cytadeli. Jest to „ten właściwy” zamek Drakuli – hospodar Vlad Tepes faktycznie tam mieszkał. Widoki na góry Transylwanii – obłędne. Nocleg w okolicach Trasy Transfogarskiej.

7 DZIEŃ: Fogarasze

Dziś udamy się na całodniowy trekking w Fogaraszach. Szczegóły trekkingu ustalimy przed wyjazdem, trekking dostosujemy do kondycji i preferencji grupy. Fogarasze to po Tatrach, drugie najwyższe pasmo Karpat. Tutaj znajduje się najwyższy szczyt Rumunii  – Moldoveanu (2544 m n.p.m.), a także 7 z 13 rumuńskich szczytów przekraczających wysokość 2500 m. Ciekawy opis trekkingu można znaleźć pod tym linkiem

8 DZIEŃ: Sibiu

Po trekkingu udajemy się do Sibiu (Sybina). Jest to jeden z symboli Rumunii, piękne, średniowieczne miasto, które było ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym już kilkaset lat temu, a niedawno np. jedną z Europejskich Stolic Kultury. Miasto urzeka architekturą, zabytkami, atmosferą, można godzinami eksplorować uliczki i zaułki. Jest wiele kafejek, pubów i restauracji. Zwiedzanie i nocleg w Sibiu.

9 DZIEŃ: Alba Iulia, Turda, Cluj-Napoca

Przejazd z Sibiu do dwóch znanych i charakterystycznych miast Transylwanii. Najpierw odwiedzimy Alba Iulia, jedno z najlepiej zachowanych miast warownych w Transylwanii. Ma duże znaczenie historyczne dla Rumunów (tu ogłoszono połączenie Siedmiogrodu z królestwem rumuńskim – równoznaczne z założeniem współczesnej Rumunii). Wiele zabytkowych budowli (m. in. najstarsza katedra w kraju) i klimatyczna starówka. Następną atrakcją będzie wioska górników – Rimetea, położona u podnóża skalnego grzbietu, gdzie przez stulecia wydobywano złoto.
Następnie udamy się do Turdy. Historia miasta sięga czasów starożytnego Rzymu, a największą atrakcją jest jedna z najstarszych na świecie kopalni soli – Salina Turda – uważana przez wielu za najciekawszą atrakcję Siedmiogrodu. Zwiedzanie kopalni. Na koniec docieramy do Cluj-Napoca – stolicy Siedmiogrodu. Jest to drugie co do wielkości miasto Rumunii, ośrodek uniwersytecki, pełne zabytkowych kościołów, kamienic i baszt.
Na nocleg dojedziemy do Satu Mare.

10 DZIEŃ: powrót

Przejazd z Satu Mare do Warszawy – cały dzień drogi.

Mapy brak... chwilowo

07-06-2024 - 16-06-2024

3300 zł

Czas: 10 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: transport prywatnym busem z kierowcą na całej trasie, noclegi, ubezpieczenie KL 40.000 EUR i NNW 20.000 PLN, koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: kosztów wyżywienia (ok. 15 EUR dziennie), biletów wstępu, napiwków

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: