wulkany, dżungla, plaże
Wyprawa do Panamy, Kostaryki, Nikaragui
5200 zł + 1000 USD + przelot
Tramping - Panama, Kostaryka, Nikaragua
Czy wiesz, że kraje Ameryki Środkowej tworzą niezwykłą mozaikę kulturową i przyrodniczą? Jeśli nie, wszystko przed Tobą, bo podczas tej kameralnej wyprawy zobaczysz trzy z nich: Panamę, Kostarykę i Nikaraguę. Czeka Cię wiele spotkań z bogatą przyrodą rejonu. Zobaczysz aktywne wulkany, subtropikalną dżunglę, stepy i mnóstwo rajskich plaż. Tereny te zamieszkuje niezwykle zróżnicowana ludność. Nadal znajdziemy tutaj wielu rodzimych mieszkańców m. in. Indian Kuna.
Wyprawa Panama, Kostaryka, Nikaragua to kameralna wycieczka w pełni dostosowana do realiów obecnych czasów. Podróżujemy w małej grupie, której przewodzi doświadczony pilot. Ta podróż na długo zostanie w Twojej pamięci!
Program wyprawy
W Panamie zobaczysz nową i starą stolicę Panamy oraz Kanał Panamski, który zmienił oblicze świata, a na północy kraju rajski archipelag wysp: Bocas del Toro. Na koniec odwiedzimy niezwykłe San Blas – rajski archipelag wysp zamieszkały przez Indian Kuna, u których będziemy nocować. Będziemy odpoczywać na turkusowych plażach i pływać od wysepki do wysepki, poznając lokalną przyrodę i kulturę.
Zieloną Kostarykę zaczniemy poznawać od południa. Zobaczysz leniwce, ostronosy, legwany, szopy, kolorowe subtropikalne żabki i wiele innych zwierząt. Odwiedzisz najsłynniejszy park narodowy Kostaryki – Tortuguero. Następnie wykąpiesz się w gorących źródłach u podnóża wulkanu Arenal oraz przespacerujesz mostami zawieszonymi wysoko pośród lasów chmurowych.
Ostatnim krajem będzie Nikaragua, pełna fascynującej historii i dzikiej przyrody. Zobaczymy kilka grzmiących wulkanów: zdobędziemy kalderę olbrzymiego wulkanu Telica, zobaczymy ziejący ogniem Wulkan Masaya. Jedyną w swoim rodzaju atrakcją będzie zjazd na desce z wulkanu Cerro Negro. Następnie zwiedzimy jedne z najlepiej zachowanych pokolonialnych miast: Grenadę i Leon, przez wiele setek lat jedne ze stolic „Nowego Świata”. Na koniec odpoczniemy na mistycznej wyspie Ometepe. Przez wiele tysięcy lat było to indiańskie sanktuarium. Wyspa znajduje się na środku słodkowodnego jeziora Lago Nicaragua. Na środku wyspy znajdują się dwa olbrzymie wulkany: Conception i Madera.
1 DZIEŃ: do Panamy
Przelot do Panama City z przesiadkami. Wieczorem krótki spacer po promenadzie nad Pacyfikiem. Nocleg w Panama City.
2 DZIEŃ: Panama City (Panama)
Rano wjedziemy na parkowe wzgórze Ancon skąd rozciąga się widok na całą Panamę i Kanał Panamski. Zwiedzanie starej i nowej Panamy. Odwiedzimy Casco Viejo i Panama Viejo (ok. 15 USD). Wycieczka nad Kanał Panamski (ok. 20 USD). Z platformy widokowej zobaczymy przepływające statki, a także zwiedzimy muzeum Kanału Panamskiego. Wieczorem zjemy smaczne owoce morza w restauracji nad Pacyfikiem.
3-4 DZIEŃ: San Blas (Panama)
Przejazd dżipami nad Morze Karaibskie. Transfer na łodzie i rejs na jedną z wysepek archipelagu San Blas. Kwaterujemy się w lokalnych, drewnianych chatach u Indian Kuna, gdyż nie ma tu żadnej inne bazy noclegowej. Odpoczywamy w ciszy i spokoju tego niezwykłego miejsca. Indianie Kuna żyją w zupełnej izolacji od reszty Panamy. Pielęgnują swoją tradycyjną kulturę, mają nawet własny rząd. Ubierają się w tradycyjne, kolorowe stroje. Nadal przyjeżdża tu niewielu turystów. Wszytko to sprawia, że miejsce jest jedyne w swoim rodzaju i ma w sobie niezwykły czar. Odpoczynek. Rejs po archipelagu San Blas (ok. 30-40 USD). Nocleg na wyspie. Drugiego dnia wieczorem powrót do Panamy. Po południu wyjazd nocnym autobusem do Bocas del Toro.
5 DZIEŃ: Bocas Del Toro (Panama)
Poranny przyjazd do Almirante i transfer taksówkami wodnymi na wyspę Bastimientos, zamieszkałą przez mieszkańców pochodzenia afrykańskiego. Odwiedzimy przepiękną plażę czerwonej żaby (ok. 10 USD). Dla chętnych minitrekking na kolejną niezwykłą plażę – Playa Wizard. Nocleg na wyspie Bastimientos.
6 DZIEŃ: Bocas del Toro (Panama)
Wycieczka na wysepki Zapatillas – Cayo Zapatillos (ok. 30 USD). Popłyniemy przez lasy namorzynowe. Po drodze będzie możliwość pływania z maską na rafach koralowych. Kilka godzin spędzimy na niezamieszkałych, odległych od cywilizacji rajskich wysepkach i ich niezwykłych plażach. Nocleg na wyspie Bastimientos.
7 DZIEŃ: Puerto Viejo de Talamanca (Kostaryka)
Transfer do Kostaryki do miejscowości Puero Viejo de Talamanca. Odwiedzimy Park Narodowy Cahuita (ok. 15 USD). Przy odrobinie szczęścia zobaczymy leniwce, małpy kapucynki, szopy oraz różne gatunki węży. Nocleg w Puerto Viejo.
8 DZIEŃ: Puerto Viejo de Talamanca (Kostaryka)
Rano udamy się eksplorować tereny położone na południe od Puerto Viejo (ok. 10 USD). Odwiedzimy schronisko Jaguara, w którym przebywa wiele zwierząt potrzebujących pomocy (ok. 24 USD). Zobaczymy małe leniwce, rożne gatunki małp i inne zwierzęta. Dalej pojedziemy do Rezerwatu Manzanillo, gdzie udamy się na spacer. Po drodze będziemy zatrzymywać się na najpiękniejszych plażach Kostaryki: Punta Uva, Cocles czy Playa Grande. Nocleg w Puerto Viejo.
9-10 DZIEŃ: Park Narodowy Tortuguero (Kostaryka)
Poranny przejazd w stronę Parku Tortuguero (wstęp ok. 15 USD). Przesiadamy się na łodzie i dalej płyniemy do wioski Tortuguero. Zakwaterowanie. Park Narodowy to jedna z największych atrakcji Kostaryki. Po południu i rano następnego dnia czas na fakultety: rejsy łodzią po kanałach (ok. 35 USD), spacery z przewodnikiem po lesie (ok. 30 USD).
Nocleg w wiosce Tortuguero. Po obiedzie drugiego dnia wyjazd w stronę miejscowości La Fortuna i wulkanu Arenal. Nocleg w La Fortuna.
11 DZIEŃ: wulkan Arenal (Kostaryka)
U podnóża Wulkanu Arenal znajdują się piękne lasy deszczowe. Możliwość spaceru po wiszących mostach w lasach chmurowych (ok. 35 – 45 USD) oraz trekkingu z widokiem na wulkan (ok. 20-30 USD). Chętni skorzystają z kąpieli i relaksu w olbrzymich kompleksach spa (ok. 40-50 USD). Nocleg w La Fortuna.
12 DZIEŃ: Monte Verde (Kostaryka)
Popołudniowy wyjazd do Monte Verde. Objeżdżamy Jezioro Arenal, i zatrzymujemy się na punktach widokowych z których roztaczają się piękne widoki na Wulkan Arenal. Dla chętnych nocna obserwacja zwierząt (ok. 25 USD). Nocleg w Monte Verde.
13 DZIEŃ: Monte Verde, Granada (Nikaragua)
Spacer po lasach chmurowych Parku Narodowego Monte Verde (ok. 35 USD). Niezwykle duża kondensacja pary wodnej sprawia wrażenie ciągle obecnej w lasach mgły lub raczej chmur zasnuwających korony drzew – stąd nazwa las chmurowy. W lesie odnotowano ponad trzy tysiące gatunków roślin, sto gatunków ssaków, ponad czterysta gatunków ptaków, sto dwadzieścia gatunków gadów i płazów. Insektów i motyli – tysiące. Chętni mogą skorzystać z przejażdżki tyrolkami ponad koronami drzew (ok. 50 USD). Po południu wyjazd do Nikaragui. Przekraczamy granicę. Wieczorem docieramy do Granady. Nocleg w Granadzie.
14 DZIEŃ: Granada, Isletas, Masaya (Nikaragua)
Zwiedzanie kolonialnej Granady, położonej na wybrzeżu jeziora Nikaragua, u stóp wulkanu Mombacho. Zobaczymy kościół San Fracisco, w którym znajduje się wspaniała kolekcja rzeźb prekolumbijskich oraz kościół La Merced.
Wycieczka do Las Isletas – archipelagu 365 małych wysp, powstałych na skutek erupcji wulkanu Mombacho. Wyspy są domem różnorodnej flory i fauny. Mieszkają tu również najbogatsi mieszkańcy Nikaragui.
Dla chętnych wieczorny przejazd do wulkanu Masaya, na nocne oglądanie wrzącej lawy (ok. 20-25 USD). Wulkan Masaya jest jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie można zawsze zobaczyć płynną lawę i to w postaci wzburzonych fal. Widać ją co prawda tylko w nocy i z dużej odległości, ale widok i tak robi wrażenie. Nocleg w Granadzie.
15 DZIEŃ: Masaya, Managua, Leon (Nikaragua)
Rano pojedziemy zobaczyć Wulkan Masaya. Następnie udamy się do pięknie położonej nad wielkim jeziorem i w otoczeniu wulkanów miejscowości Managua. W centrum miasta znajduje się kaldera wulkanu z jeziorem, z którego wydobywają się siarkowe opary. Spacer po centrum i promenadą nad Jeziorem Managua. Dalszy przejazd w stronę kolorowego, kolonialnego miasteczka Leon. Po południu zwiedzamy Leon, m. in. wejdziemy na dach Katedry, skąd rozciągają się widoki na miasteczko i otaczające je wulkany. Nocleg w Leon.
16 DZIEŃ: wulkany Telica i Cerro Negro (Nikaragua)
Dziś wyjątkowy, niezapomniany dzień dla miłośników przygód i wulkanów. Rano udajemy się na wulkan Cerra Negra, z którego będziemy zjeżdżać na drewnianych deskach kilkaset metrów w dół (ok. 35 USD).
Po południu udamy się pod grzmiący Wulkan Telica (40-45 USD). Po godzinie podejścia znajdziemy się przy ogromnym kraterze. Będziemy spacerowali w okolicach krateru, aż do zachodu słońca i podziwiali piękne widoki wulkanów. Nocleg w Leon.
17 DZIEŃ: Penitas (Nikaragua)
Czas na relaks na plażach Las Penitas. Bardziej aktywni mogą udać się na wycieczkę łodzią do rezerwatu na obserwację ptaków lub pojeździć konno po plaży (ok. 10-20 USD). Nocleg w Leon.
18 DZIEŃ: do Omtepe (Nikaragua)
Przejazd nad jezioro Nicaragua i rejs na wyspę Ometepe. Przemierzamy słodkie wody jeziora Nikaragua – największego w Ameryce Środkowej, które przypomina małe morze. Ometepe (święta wyspa) to sanktuarium Indian. Przez tysiące lat wyspa była niezamieszkała. Indianie przebywali tu tylko w celach religijnych. Odprawiano tutaj rytuały i grzebano szamanów. Cała wyspa pełna jest stanowisk archeologicznych. Pozostałości po bogatej kulturze będziemy oglądać m. in. w muzeum „Ceiba” na wyspie. Nocleg na wyspie Ometepe.
19 DZIEŃ: wyspa Ometepe (Nikaragua)
Na wyspie znajduje się czynny wulkan Concepción (1610 m n.p.m.) i niższy od niego, ale również czynny wulkan Maderas (1326 m n.p.m.). Zwiedzamy wyspę: spacerujemy nad małą laguną Charco Verde (ok. 5 USD), wykąpiemy się w gorących źródłach w Oyo de Agua, kąpiel i odpoczynek na słodkowodnych plażach wyspy. Zachód słońca z widokiem na wulkany. Nocleg na wyspie Ometepe.
20 DZIEŃ: do San Jose (Kostaryka)
Wracamy do Kostaryki. Przekraczamy granicę. Przejazd do stolicy Kostaryki – San Jose. Po przyjeździe zwiedzanie stolicy Kostaryki. Nocleg w San Jose.
21 DZIEŃ: San Jose, wulkan Poes (Kostaryka/Panama)
Poranny wyjazd do kaldery wulkanu Poas . Wulkan tworzy jeden z największych kraterów na świecie, jest również największym gejzerem na naszej planecie. Odpoczynek w San Jose
22-23 DZIEŃ: powrót
Poranny wyjazd do kaldery wulkanu Irazu (ok. 65 USD) Przelot z Panamy do Warszawy z przesiadkami.
Koszty wyprawy
Wyprawa do Panamy, Kostaryki, Nikaragui
wulkany, dżungla, plaże
5200 zł + 1000 USD + przelot
Poznaj szczegóły:
CENA ZAWIERA
pobyt na wyspach San Blas z wyżywieniem
noclegi
ubezpieczenie KL 45 000 EUR i NNW 20 000 zł
transport: autobusy, promy, busy, taksówki na trasie wycieczki (poza fakultatywnymi)
koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy
opiekę pilota
składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
CENA NIE ZAWIERA
przelotu Warszawa - Panama City, San Jose - Warszawa (ok. 5000 zł)
wyżywienia, poza wyspami San Blas (ok. 10-20 USD dziennie)
biletów wstępu
zajęć fakultatywnych (ceny podane w programie wyprawy)
napiwków
opłat granicznych (ok. 50 USD)
Więcej o Nikaragui
Nikaragua: Ometepe – wyspa tajemnic i nieziemskie wulkany.
Termin wyprawy
Podczas wyprawy poznamy więc ród Minangkabau, słynący do dziś z matriarchatu. Zamieszkamy wśród Mentawajów z wyspy Siberut, by zaznajomić się z życiem codziennym oraz pradawnymi animistycznymi praktykami tego pierwotnego plemienia.
NAJBLIŻSZA WYPRAWA
data
5200 zł + 1000 USD + przelot
zobacz, co zawiera cena
data
5200 zł + 1000 USD + przelot
zobacz, co zawiera cena
Praktyczne info
Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji praktycznych dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.
Grupa
od 6 do 11 osób.
Dokumenty
Do udziału w wyprawie wymagany jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wyprawy.
Jak się spakować?
Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem (warunki transportu bagażu mogą być różne), waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy).
Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie powinna przekraczać 5 kg.
Jak się ubrać?
Temperatury podczas wyjazdu będą raczej wyoskie: od gorącego lata (Panama, wybrzeże Kostaryki i Nikaragui), po lekki chłód w godzinach wieczornych (np. Monte Verde w Kostaryce). Nagły spadek tempertury może być trochę szokujący 😉
- obuwie: lekkie buty trekkingowe lub sportowe (na Wulkany!), rozchodzone sandały, klapki pod prysznic
- polar
- apaszka (może przydać się w transporcie, może też działać ostra klimatyzacja)
- kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
- płaszcz lub kurtka przeciwdeszczowa
- strój kąpielowy
Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży lub w praniu (w niektórych hotelach/hostelach można oddać rzeczy do prania).
Co należy zabrać?
- aparat fotograficzny
- lekki śpiwór lub wkładka śpioworowa (może przydać się na San Blas)
- kubek najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania w hotelu kawy lub herbaty
- cienki ręcznik szybkoschnący
- papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
- chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
- krem do opalana z wysokim filtrem (dużo czasu spędzamy na słońcu)
- latarkę (może być czołówka)
- nóż lub scyzoryk
- niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach
Pieniądze
Na wyprawę należy zabrać około 500 dolarów amerykańskich, przeznaczonych na jedzenie, bilety wstępu, napiwki oraz dodatkowe pieniądze na udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży.
Osoby spożywające alkohol, szczególnie w barach, powinny mięć świadomość, że może to podnieść ogólne koszty pobytu.
Dolary muszą być w dobrym stanie. Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.
W Ameryce Łacińskiej zdarzają się kradzieże. Zaleca się trzymać pieniądze dobrze ukryte, najlepiej w kilku miejscach. To samo dotyczy dokumentów. Zawsze trzeba pilnować swoich rzeczy.
Bankomaty są dostępne, ale głównie w dużych miastach. Zdarza się, że mogą nie działać.
Zdrowie
Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.
Jakie leki mogą się przydać?
- środki przeciwbólowe
- antybiotyk o szerokim spektrum działania (unikać Doksycykliny, która nie działa na wiele tutejszych chorób)
- na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
- witaminy, wapno na wzmocnienie
- leki na przeziębienia, które zdarzają się tu dość często, zazwyczaj są głównym chorobowym utrudnieniem (aspiryna, fervex, gripex itp.)
- leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu
- Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu
– środek przeciwko komarom, np. OFF, Mugga
Jedzenie
Dostępne są posiłki mięsne i wegetariańskie. Na wybrzeżu popularne są ryby i owoce morza: krewetki, kalmary, kraby i wiele innych. Wszędzie można kupić kurczaka i ryż oraz różne rodzaje grillowanego mięsa. Rośnie tutaj wiele fantastycznych i mało znanych owoców: papaya, grenadija, marakuja, babako, guanabana, naranjilla, tomate del arbol (pomidor z drzewa). Wszędzie w miastach są sklepy, które serwują świeże soki. Nie brakuje też alkoholu. Na bazarach sprzedają smaczne sery.
W związku z nieco inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem – przynajmniej na początku wyprawy, biorąc pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych.
Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie). Większość jedzenia można kupić na miejscu. Lepiej zabrać mniej niż więcej!
Transport
Środki transportu:
- podczas długich przejazdów wygodne autobusy z klimatyzacją i rozkładanymi fotelami
- autobusy zazwyczaj z klimatyzacją
- autobusy miejskie
- promy
- łodzie
Internet, telefon
W hotelach zazwyczaj jest wi-fi lub komputer z Internetem. W dużych miastach są dostępne kafejki internetowe. Zasięg telefoniczny praktycznie jest wszędzie, poza miejscami odległymi od cywilizacji.
Elektryczność
Napięcie 110/120 V, wtyczki typu A i B – amerykańskie (dwa płaskie bolce, często z dodatkowym uziemieniem). Warto zabrać z Polski odpowiedni adapter. Można też kupić na miejscu.
Napiwki
W restauracjach i barach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku. Zwiedzanie: drobne napiwki dla miejscowych przewodników.
Noclegi
Nocujemy w hotelach lub hostelach, zazwyczaj w pokojach 2,3-osobowych z łazienkami lub bez, z wiatrakiem lub klimatyzacją. Na wyspach San Blas noclegi w domach u Indian Kuna (skromne warunki). Standardy noclegów mogą różnić się w zależności od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej. Raczej jest ciepło, czysto i schludnie.
Może zdarzyć się, że pilot szuka noclegu na miejscu. W skrajnych sytuacjach może zdarzyć się, że grupa jest rozlokowana w dwóch hotelach
Zdjęcia z wyprawy do Panamy, Kostaryki i Nikaragui
Celem naszych trampingów jest dostarczenie ich uczestnikom niezapomnianych, prawdziwych przeżyć w przyjemnej „rodzinnej” atmosferze zapewniając odpowiednią dawkę wypoczynku.