Wyprawa TANZANIA: safari i rajski Zanzibar (+ Kilimandżaro)


1800 zł + 2000 USD + przelot, CZAS: 13 DNI


14-01-2023 - 26-01-2023 - ZAPISY TRWAJĄ, DOŁĄCZ DO NAS!

Wyprawa Tanzanii: safari po najpiękniejszych parkach narodowych Tanzanii, wypoczynek na Zanzibarze, a w opcji dla chętnych trekking na Kilimandżaro. Ruszamy już przy 4 osobach + doświadczony polski pilot.

Tylko sobie wyobraź… Aż 4 dni na safari w tanzańskich parkach narodowych, gdzie poznajesz świat dzikich zwierząt. Aż 5 dni na Zanzibarze, gdzie doświadczasz relaksu, dopełnianego kąpielą z beztroskimi delfinami i wędrówką po lesie deszczowym. I aż 6 dni wypełnionych emocjami – w końcu zdobywasz Kilimandżaro! Do tego wyśmienita kuchnia oraz zgrana ekipa. Czujesz to? Jeśli tak, zamiast to sobie wyobrażać, zaplanuj podróż z nami i przeżyj afrykańską przygodę :)

Na początek Zanzibar. Ten mały archipelag wysp przez setki lat zarządzany był przez Arabów, Portugalczyków, Omańczyków i Brytyjczyków. I choć w 1986 r. włączono go do Tanzanii, nadal cieszy się sporą autonomią. Ma własnego prezydenta, parlament i rząd.

Potem eksploracja parków narodowych. W Srengeti, Ngorongoro i Manyara z wypiekami na twarzy obserwujesz słynną „wielką piątkę” (lew, słoń afrykański, nosorożec czarny, bawół afrykański, lampart), żyrafy, gepardy, hieny, hipopotamy, zebry, impale, szakale i wiele gatunków ptaków.

Co jeszcze dla Ciebie podczas wyprawy do Tanzanii? Na całej trasie świetny polski pilot, który dba o Twój komfort i bezpieczeństwo. Podczas safari komfortowy samochód terenowy, ekskluzywne noclegi w lodge’ach i na kempingach na terenie afrykańskich parków narodowych oraz doświadczony przewodnik lokalny.

Czy coś jeszcze? Dla chętnych 6-dniowy trekking na Kilimandżaro, gdzie w przeciwieństwie do innych tras śpimy w schroniskach wysokogórskich, a nie w namiotach.

Nasze wyprawy słyną z przyjacielskiej atmosfery i unikatowych doświadczeń. Realizujemy wyłącznie autorskie programy. Uprawiamy odpowiedzialną turystykę i dbamy o Twoje bezpieczeństwo. Dowiedz się, jak podróżujemy w czasach koronawirusa: covid a podróże TU>>

* wyprawa Tanzania to wyjazd klubowy, czyli wyprawa do miejsca, gdzie udajemy się z grupą po raz pierwszy. Może się zdarzyć, że również pilot odwiedza docelowe miejsca imprezy po raz pierwszy. Wtedy organizuje wyjazd za pomocą środków dostępnych w kraju, takich jak: telefony, internet oraz wiedza z dostępnych źródeł. Wyjazdy „klubowe” zawsze wiążą się z większą spontanicznością i przygodą oraz niekiedy z koniecznością zmian w programie wyprawy.

 

1 DZIEŃ: przelot na Zanzibar 

Wylot z Warszawy (lub innego europejskiego portu lotniczego) na Zanzibar. Przelot z przesiadkami. Lądujemy w Stone Town. Nocleg.

2 DZIEŃ: Stone Town

Zwiedzamy Stone Town, tj. „Kamiennego Miasta” (UNESCO), którego nazwa pochodzi od kamienia wapiennego powstałego z rafy koralowej i użytego do budowy stolicy. Zagubimy się w labiryntach uliczek i zaułków.
– Stary fort z końca XVII wieku i położony nad samym ocennem park „Forodhani Gardens”,
– Palace Muzeum Beit El Sahel, czyli dawną siedzibę sułtana (ok. 3 USD),
– targ Darajani, gdzie można kupić praktycznie wszystko,
– dom Frediego Mercurego – wokalisty zespołu Queen,
– katedrę anglikańską i były targ niewolników,
– Perskie Łaźnie.
Kolację zjemy na Forodhani Food Market – spróbujemy tam lokalnych specjałów sprzedawanych na ulicy. Kuchnia Zanzibaru stanowi połączenie kuchni afrykańskiej, indyjskiej i arabskiej. To niesamowita aromatyczna mieszanka, pełna głębokich tekstur smakowych. Nocleg w Stone Town.

3 DZIEŃ: farma przypraw

Rano wizyta na farmie przypraw. Po tym świecie oprowadzi nas lokalny przewodnik. Opowie o uprawach gałki muszkatołowej, pieprzu, wanilii, kurkumy czy trawy cytrynowej. Podczas zwiedzania będą zaangażowane wszystkie nasze zmysły, bo na te wszystkie rośliny będziemy nie tylko patrzeć, ale też dotkniemy ich, posmakujemy i powąchamy.

Historia przypraw na Zanzibarze zaczęła się od przybycia Portugalczyków. Do przywiezionych przez nich papryczek i czosnku, dołączyły potem goździki sprowadzone w XIX w. przez Arabów z Omamu. Wtedy uprawa przypraw była na tyle dochodowym interesem, że sułtan wydał rozporządzenie w myśl którego każdy właściciel ziemski miał posiadać dwa razy więcej krzaków goździków niż palm kokosowych. Wkrótce Zanzibar stał się największym producentem goździków na świecie. Podczas spaceru zobaczymy również wiele ciekawych gatunków drzew jak karambolę, mimozy czy drzewo szminkowe. Następnie jedziemy nad morze w okolice Paje/Jambiani w południowo-wschodniej części wyspy. Zakwaterowanie.

4-6 DZIEŃ: wypoczynek na Zanzibarze

Dni na głęboki relaks – plażowanie, kąpiele, pyszne owoce morza.
Dla chętnych:
– poranny rejs z obserwacją i kąpielami z delfinami (ok. 70 USD),
– wycieczka do rezerwatu Jozani (wstęp ok. 10 USD), gdzie mieszkają małpy zwane czerwonymi kolumbusami. Rezerwat stanowi część Parku Narodowego Jozani Chwaka Bay i jest naturalnym lasem deszczowym – jednym z ostatnich pozostałych w Afryce Wschodniej. Oprócz czerwonych kolumbusów żyją tutaj także małpy błękitne.

7 DZIEŃ: na północ Tanzanii

Płyniemy promem do  Dar Es Salam, a następnie jedziemy prywatnym transportem na północ Tanzanii do Arusha. Przejazd do Arushy zajmie nam resztę dnia. Nocleg w Arusha.

8 DZIEŃ: Arusha, Park Narodowy Manyara

Rano opuszczamy Arushę i ruszamy do Parku Narodowego Manyara (ok. 2 godziny). Park słynie z  lwów wspinających się na drzewa, a także ze stad słoni, żyraf, zebr, hipopotamów i ptaków. Poranna przejażdżka po parku i przejazd na miejsce pikniku. Po lunchu krótki odpoczynek, a następnie przejazd do parku na popołudniowe oglądanie zwierzyny, co zajmie nam czas aż do późnego wieczora. Przejazd na kemping Jambo na kolację i nocleg.

9 DZIEŃ: Park Nartodowy Manyara, Park Narodowy Serengeti

Rano opuszamy Manyara i udajemy się do Parku Narodowego Serengeti. Trasa wiedzie przez Ngorongoro Conservation Area Authority. Odcinek drogi prowadzący do bram parku daje fantastyczną okazję do zobaczenia zwierząt – lwów, zebr, impali czy lwów – w ich naturalnym środowisku; często podczas migracji. Na piknik i posiłek zatrzymamy się przy bramie Serengeti. Dalej udamy się szlakiem na szczyt wzgórza, z którego roztaczają się wspaniałe widoki na słynne Serengeti. Przejazd na kolację i nocleg.

10 DZIEŃ: Park Narodowy Serengeti, Ngorongoro

Eksplorację parku zaczynamy nim wyjedzie słońce. Podczas wschodu słońca nad równinami Serengeti na falistych łąkach zobaczymy lwy, słonie, nosorożce, żyrafy, hipopotamy, lamparty, gepardy, hieny, szakale, krokodyle, bawoły, gazele, zebry i impale. Późnym popołudniem udamy się w kierunku Ngorongoro na obiadokolację i nocleg.

11 DZIEŃ: Ngorongoro, Arusha

Po śniadaniu, zaopatrzeni w prowiant na lunch, zjeżdżamy do krateru Ngorongoro, który jest jednym z największych kraterów na świecie (ok. 600 metrów głębokości). W tym miejscu będzie  okazja do obserwacji dużej liczby ssaków, w tym zagrożonych wyginięciem nosorożców, ridbokow górskich, szakali oraz licznych gatunków ptaków, m.in.  pelikanów białych i flamingów nad jeziorem Ndutu i Magadi. Podczas pobytu w Ngorongoro będzie możliwość odwiedzenia wioski Masajów (ok. 20 USD) – lokalnych mieszkańców tych terenów. Zapoznamy się z kulturą i tradycjami tego niezwykłego ludu. Po postoju na lunch czeka nas krótka popołudniowa przejażdżka, zanim wrócimy do Lodge w Arusha na kolację i nocleg.

12 DZIEŃ: powrót

Przejazd na lotnisko. Przelot do Polski z przesiadkami.

 

KILIMANDŻARO – 6 dni trekkingu dla chętnych
Cena przy 4 osobach – 1900 USD**

Na szczyt Kilimandżaro ruszamy najpopularniejszą trasą Marangu (Coca-Cola). Szlak prowadzi łagodnym podejściem przez lasy i wrzosowiska, a następnie wysokogórską pustynią zwaną „siodłem” w kierunku szczytu w Uhuru Point. Droga daje szansę na pokonanie trasy w pięć dni. Mamy też dodatkowy dzień na aklimatyzację. W przeciwieństwie do innych tras śpimy w schroniskach wysokogórskich, a nie w namiotach. Wysokość zmienia się stopniowo, co daje możliwość większego delektowania się wędrówką i otaczającą nas różnorodną przyrodą.

1 DZIEŃ (12): od bramy Marangu do schroniska Mandara
Czas wędrówki: ok. 5 godzin (ok. 12 km)

Po śniadaniu przejazd z Arushy do bram Parku Narodowego Marangu (1900 m n.p.m). Wszyscy wędrowcy muszą zarejestrować się przy wejściu do parku, podczas gdy przewodnicy i tragarze przygotowują się do marszu. Po zakończeniu formalności ruszamy przez zielony las deszczowy pełen dzikiej przyrody. Przy odrobinie szczęścia po drodze spotkamy niebieską i czarno-białą małpę colobus oraz różne gatunki ptaków. Nocleg w schronisku Mandara (2700 m n.p.m.).

2 DZIEŃ (13): Mandara, Horombo Hut
Czas wędrówki: ok. 6 godzin (ok. 11 km)

Rano rozpoczynamy wędrówkę przez bardziej zalesiony obszar, w kierunku krawędzi krateru Maundi, skąd roztacza się dobry widok na dwa wyższe szczyty – Kibo i Mawenzi. Po stronie północnej zobaczymy jezioro Chala na granicy Tanzanii z Kenią. Okolica zmienia się i dalej wędrujemy przez wrzosowiska. W drodze do Horombo Hut zobaczymy lobelie i starce, czyli rodzime endemiczne rośliny Kilimandżaro, które z wyglądu przypominają drzewa z długimi wyrastającymi z pnia liśćmi. Lunch na trasie. Nocleg w Horombo Hut (3720 m n.p.m.).

3 DZIEŃ (14): aklimatyzacja
Czas wędrówki: ok. 2 godziny (ok. 4,5 km)

Dzień przeznaczamy na odpoczynek i aklimatyzację, w ramach której udamy się do Zebra Rocks (400 metrów powyżej) lub Mawenzi Hut (na wysokość 4200 metrów). Na obiad wracamy do chaty Horombo i odpoczywamy przed wędrówką do obozu bazowego Kibo, następnego dnia.

4 DZIEŃ (15): z Horombo Hut do Kibo Hut Basecamp
Czas wędrówki: ok. 4-5 godzin

Wędrujemy do Kibo Hut (4700 m n.p.m.). Idziemy przez skalną górską pustynię. Zatrzymujemy się na obiad w Kibo Hut w okolicy Saddle. Odpoczywamy i jemy wczesną kolację. Wędrówkę i zdobywanie szczytu kontynuujemy o północy.

5 DZIEŃ (16): zdobywanie szczytu

Etap 1 – wejście na szczyt (z Kibo Hut Basecamp na Uhuru Peak)

To najtrudniejszy dzień wędrówki i zdobywanie szczytu. Wejście na szczyt rozpoczyna się koło północy. Pierwsza część szlaku to kamienista ścieżka i strome piargi prowadzące na pierwszy ze szczytów Kilimandżaro – Gillman (5688 m n.p.m.) na krawędzi krateru (ok. 5-6 godz. – czas orientacyjny, zależny od pogody i kondycji uczestników). Następnie (ok. 1,5 do 2 godzin) zajmie nam wejście na szczyt Uhuru Peak (5895 m n.p.m.). Wszystkie trasy wejściowe na Kilimandżaro spotykają się w punkcie Stella (5751 m), skąd już tylko jedna prowadzi na szczyt Uhuru. Po drodze zobaczymy górę Meru, topniejące północne pola lodowe oraz lodowiec Rebmana.

Etap 2 – zejście ze szczytu (z Uhuru Peak do Horombo Hut)

Po zdobyciu szczytu schodzimy do Horombo Hut. Ostatnią noc spędzamy na grzbiecie Kilimandżaro. Czas wędrówki to ok. 8 godzin (ok. 9 km).

6 DZIEŃ (17): Horombo Hut, Mandara, bramy parku Marangu

Czeka nas kolejny dzień długiej wędrówki z Horombo Hut, przez Mandara do bram parku narodowego. Przy bramie jemy obiad, odbieramy certyfikaty, a następnie jedziemy do Arushy, gdzie czeka nas porządny prysznic, kolacja i nocleg w hotelu Green Mountain.

7 DZIEŃ (18): powrót

Przejazd na lotnisko. Przelot do Polski z przesiadkami.

 

**Cena zawiera: noclegi w prostych schroniskach górskich, usługi przewodnika, tragarzy i kucharza, wyżywienie, wodę mineralną, wymagane pozwolenia i bilety wstępu, certyfikat zdobycia Kilimandżaro. Cena nie zawiera obowiązkowych napiwków.

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

GRUPA
Grupa od 4 do 10 osób.

Do udziału w wyprawie niezbędny jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wyprawy. Formalności wizowe załatwiamy na lotnisku. Cena wizy to ok. 50 USD.

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak lub miękką torbę podróżną o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzone w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed zapiaszczeniem. Waga bagażu nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg, gdyż nasze bagaże dwa razy dziennie będą ładowane i rozładowywane z samochodów.
Bagaż podręczny: należy zabrać mały plecaczek o pojemności 25-35 litrów (waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 5 kg). Mały plecaczek podręczny będzie nam służyć w ciągu dnia do noszenia aparatu fotograficznego oraz wody.

JAK SIĘ UBRAĆ?

Na safari w ciągu dnia będzie ciepło do +30 st. C, a w nocy będzie zdecydowanie chłodniej, więc szczególnie na dużych wysokościach mogą się przydać ciepłe ubrania, takie jak sweter, polar czy cienka kurtka. Trzeba być przygotowanym na duże różnice temperatur między dniem a nocą.

Niezbędne ubrania:
– obuwie: wygodne, lekkie buty sportowe do chodzenia wraz ze sportowymi skarpetkami oraz mocne sportowe sandały
– na wieczór: polar, bluza z długimi rękawami, lekka kurtka chroniąca od wiatru, chusta na szyję
– kapelusz sportowy z dużym rondem – konieczne zabezpieczenie głowy i twarzy przed słońcem
– mocne okulary przeciwsłoneczne
– długie, cienkie spodnie i przewiewna bluzka z długim rękawem, najlepiej z bawełny
– strój kąpielowy

Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży, np. siedzenia na piasku. Zalecane są długie rękawy oraz długie spodnie ze względu na silną operację promieni słonecznych.

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– OBOWIĄZKOWO: maseczki ochronne i płyn do dezynfekcji
– aparat fotograficzny
– mały ręcznik, świetnie sprawdzają się ręczniki z mikrofibry, zajmują mało miejsca, są lekkie i szybkoschnące
– chusteczki nawilżane (bardzo przydatne w podróży)
– krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem (min. SPF 50)
– czołówka z zapasem baterii
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach

PIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać około 300 dolarów amerykańskich lub euro, przeznaczonych na jedzenie na Zanzibarze, bilety wstępów w Stonetown oraz zajęcia fakultatywne (szczegóły w programie wyprawy). Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.

Walutą obowiązującą na miejscu jest szyling tanzański. Dolary i euro można wymieniać na szylingi tanzańskie w bankach i w kantorach.

Osoby spożywające alkohol powinny mięć świadomość, że może to podnieść ogólne koszty pobytu. Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży. Koniecznie trzeba się targować.

Dolary muszą być nowe (duże głowy prezydentów na banknotach) i w dobrym stananie. Wymiana banknotów dolarowych sprzed 2009 r. może być problemem. Bankomatów jest niewiele. W niektórych miejscach turystycznych można płacić kartą.

ZDROWIE

W rejonie, gdzie będziemy podróżować występuje ryzyko zakażenia malarią. Dotyczy to głównie Zanzibaru. Podczas safari jest ono niewielkie w porze suchej. WHO zaleca stosowanie prewencyjnych działań – odpowiedni strój (długie rękawy, długie nogawki, kołnierze, kolory oliwkowopochodne) stosowanie repelentów przeciwko komarom oraz  tabletek antymalarycznych.

Szczepienie przeciwko żółtej febrze, przy podróżowaniu z Europy nie jest wymagane!

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej, ale wskazany jest dobry stan zdrowia.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan
– witaminy lub proszek izotoniczny do rozpuszczania w wodzie – bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)

Inne środki:
– ponieważ powietrze jest bardzo suche należy koniecznie zabrać nawilżające krople do oczu i wodę morska w spreju do nosa
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu
– dobry środek przeciwko komarom, np. Mugga

JEDZENIE

Jedzenie w trakcie wyprawy jest połączeniem kuchni lokalnej z kuchnią europejską. Na Zanzibarze wszystkie hotele serwują śniadania. Podczas safari są dostępne posiłki zarówno mięsne jak i wegetariańskie (mamy 3 posiłki w ciągu dnia). Zaleca się picie wyłącznie wody przegotowanej lub butelkowanej. Na Zanzibarze jest mnóstwo pysznych ryb i owoców morza, więc warto z tego korzystać.

TRANSPORT

Środki transportu:
– terenowe Toyoty Land Cruiser 4×4 podczas całego safari
– prywatne samochody na Zanzibarze
– prywatny samochód z Arushy do Dar Es Salam
– prom z/na Zanzibar

NOCLEGI

Na Zanzibarze: w hotelach lub bangalowach przy plaży, w pokojach dwuosobowych z łazienkami i klimatyzacją oraz ze śniadaniem.
Na Safari:
– nocujemy w luksusowych namiotach dwuosobowych z podwójnym łóżkiem z moskitierą, łazienką i prysznicem na tzw. campach (zdjęcia w galerii)
– w Arusha śpimy w hotelu 3*

INTERNET, TELEFON
Wi-fi dostępne na campach i w hotelach.

ELEKTRYCZNOŚĆ
Napięcie elektryczne 240 V/ 50 Hz. Wtyczki typu G (używane m.in. w Wielkiej Brytanii).

NAPIWKI

Zwyczajowo dla miejscowej ekipy: po 30-40 EUR za dzień od grupy dla kierowcy i przwodnika. Ostateczna stawka zależy od wielkości grupy. Poinformujemy o niej przed wyjazem po ustaleniu liczby uczestników.

TANZANIA (Zjednoczona Republika Tanzanii)
Stolica: Dodoma
Waluta: szyling tanzański (TZS)
Języki urzędowe: suahili, angielski

PRZEPISY WJAZDOWE

Obywatele polscy muszą posiadać wizę na pobyt w Tanzanii. Wizę można uzyskać na głównych przejściach granicznych (w tym na lotnisku na Zanzibarze, na lotnisku w Dar es Salaam i na lotnisku Kilimandżaro) oraz przez internet. Koszt wizy turystycznej jednokrotnego wjazdu to 50 USD. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od chwili planowanego wyjazdu z Tanzanii.

Tanzania jest krajem związkowym. Obejmuje część kontynentalną (dawną Tanganikę, w tym wyspę Mafia) oraz autonomiczny Zanzibar (wyspy Pemba i Unguja). Wiza jest ważna na całym terytorium państwa. Obowiązuje jednak lokalna kontrola paszportowa (bez opłat wizowych) i celna przy wjeździe i przy opuszczaniu wysp Zanzibaru.

BEZPIECZEŃSTWO

W Tanzanii, zwłaszcza na Zanzibarze, mogą występować niepokoje na tle politycznym, w tym zamieszki. Należy unikać miejsc, w których gromadzi się duża liczba osób. Podczas zamieszek policja może używać gazu i innych środków przymusu w celu rozproszenia tłumu. W Tanzanii istnieje również ryzyko ataków terrorystycznych w miejscach publicznych, w tym uczęszczanych przez cudzoziemców, takich jak środki transportu publicznego, hotele, restauracje, bary, widowiska sportowe i uroczystości religijne.

Większość wyjazdów turystycznych do Tanzanii przebiega bezpiecznie, jednak zdarzają się kradzieże, w tym wyrywanie toreb i plecaków na ulicy przez przejeżdżające motocykle i autoriksze. Dlatego zaleca się unikanie noszenia przy sobie większej ilości gotówki oraz wartościowych przedmiotów (biżuterii, zegarków itp.). Ofiarami rabunków mogą być również osoby spacerujące nocą po plaży. Odnotowano również porwania turystów w celu wymuszenia wypłacenia pieniędzy z bankomatu. W ośrodkach miejskich (także w dzielnicach bogatszych), w północnych parkach narodowych (zwłaszcza Serengeti) oraz na głównych drogach mogą zdarzać się napady. Wszelkie przestępstwa należy zgłaszać na najbliższy posterunek policji, żądając kopii raportu policyjnego.

UBEZPIECZENIE

Zaleca się wykupienie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej w zakresie kosztów leczenia za granicą, zapewniającej m.in. możliwość lotniczego transportu medycznego, który w sytuacji braku opieki medycznej w wielu przypadkach może uratować zdrowie i życie.

ZDROWIE

Przed podróżą do Tanzanii zaleca się konsultacje u lekarza medycyny tropikalnej, nie później niż 4-6 tygodni przed terminem wyjazdu, w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom.

Zgodnie z tanzańskim prawem osoby przylatujące z krajów, gdzie żółta gorączka nie jest endemiczna (a więc również z Polski), nie muszą przedstawiać potwierdzenia szczepienia na żółtą gorączkę po przybyciu na Zanzibar (chyba, że w trakcie podróży mieli 12-godzinną przesiadkę w państwie, w którym żółta febra jest endemiczna). Jednak w przypadku gdy w trakcie pobytu w Tanzanii turyści przejeżdżają z Zanzibaru do Tanzanii lądowej (lub odwrotnie) powinni mieć przy sobie potwierdzenie szczepienia na żółtą gorączkę. Osoby nieposiadające ważnego zaświadczenia o szczepieniu przeciwko żółtej febrze, mogą być poproszone o zaszczepienie się w granicznym punkcie medycznycznym.

Inne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne występujące na obszarze Tanzanii: malaria, denga, cholera, skażenie wody mikroorganizmami (ameba, pałeczki duru brzusznego), śpiączka po ukąszeniu muchy tse-tse (na północy kraju, włączając park Serengeti).

Zdecydowanie zalecana jest profilaktyka przeciwmalaryczna (przed przyjazdem, w trakcie pobytu oraz po powrocie). Wskazane jest spanie pod moskitierą i używanie repelentów przeciw komarom. Zalecane są również szczepienia przeciwko żółtaczce A i B.

Podczas pobytu w Tanzanii zalecane jest używanie wyłącznie wody przegotowanej lub butelkowanej, także do mycia zębów. Woda butelkowana jest łatwo dostępna praktycznie wszędzie. Inne napoje należy również kupować bitelkowane lub w puszkach. Nie należy pić wody i soków oferowanych w podrzędnych restauracjach czy przez ulicznych sprzedawców, a także jeść surowych warzyw i niemytych owoców.

Opieka medyczna w szpitalach państwowych nie jest na najwyższym poziomie. Zaleca się korzystanie ze szpitali misyjnych i prywatnych.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU

Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju, z wyjątkiem oznakowanych terenów wojskowych. W Tanzanii odnotowuje się bardzo dużo wypadków drogowych, których przyczyną jest brawurowa jazda, zły stan techniczny pojazdów oraz zły stan dróg.

CŁO

Nie ma ograniczeń co do wwozu i wywozu wszystkich walut, ani wymogu ich deklarowania przy wjeździe. Wyjątek stanowią szylingi tanzańskie – nie wolno wwozić ani wywozić tej waluty. Specjalnym zezwoleniom podlega Wwóz i wywóz broni myśliwskiej oraz trofeów myśliwskich. Zabroniony jest wywóz muszli, korali, kości słoniowej oraz skór dzikich zwierząt.

PRZEPISY PRAWNE

Posiadanie narkotyków i handel nimi są surowo karane. Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karami pozbawienia wolności, z dożywotnim pozbawieniem wolności włącznie.

PRZYDATNE INFORMACJE

– w Tanzanii obowiązuje całkowity zakaz wwozu i użytkowania toreb plastikowych, zakaz ten dotyczy również bagażu obcokrajowców odwiedzających Tanzanię (za wyjątkiem fabrycznych opakowań artykułów rolnych, spożywczych, przemysłowych, medycznych i sanitarnych, możliwy będzie także wwóz i użytkowanie plastikowych toreb na kosmetyki wielorazowego użytku typu zip-lock)
– w rejonach zamieszkanych przez muzułmanów, zwłaszcza w pasie wybrzeża i na atrakcyjnych turystycznie wyspach (Zanzibar, Mafia) oczekuje się od turystów poszanowania miejscowej kultury, co oznacza że noszenie szortów, mini spódniczek oraz strojów plażowych poza plażą, może narazić turystów na nieprzyjemności
– fotografowanie i filmowanie może wywołać sprzeciw miejscowej ludności
– w czasie ramadanu oczekuje się, że w ciągu dnia turyści nie będą ostentacyjnie spożywali posiłków lub napojów w miejscach publicznych (w tym czasie lokale gastronomiczne na Zanzibarze mogą być w ciągu dnia nieczynne)
– walutą Tanzanii jest szyling tanzański, jednak w wielu miejscach popularnych wśród turystów są również akceptowane dolary amerykańskie
– dolary amerykańskie i euro można wymieniać na szylingi tanzańskie wyłącznie w bankach (wymiana banknotów dolarowych sprzed 2009 roku może powodować trudności)
– bankomatów jest niewiele i tylko w dużych miastach, ale w wielu hotelach, restauracjach czy sklepach z pamiątkami można płacić kartą
– w Tanzanii poza dużymi miastami, Zanzibarem i parkami narodowymi znajomość języka angielskiego jest słaba, a powszechnie używany jest język suahili

Mapy brak... chwilowo

zdjęcia Mirosław Czwaczka i Bogusław Kornecki

14-01-2023 - 26-01-2023

1800 zł + 2000 USD + przelot

Czas: 13 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: noclegi (na Zanzibarze hotele ze śniadaniami), ubezpieczenie KL 100.000 EUR i NNW 20.000 PLN, opiekę pilota, transport: prom, autobusy, busy, taksówki, 4-dniowe safari (w tym: transport Toyotą Land Cruiser, noclegi w luksusowych lodge'ach z pełnym wyżywieniem, pozwolenia i wstępy do parków narodowych, doświadczony przewodnik, woda mineralna), koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: przelotu z Warszawy (lub innego europejskiego portu lotniczego) na Zanzibar (ok. 2500-3200 PLN), wizy do Tanzanii (ok. 50 USD), wyżywienia (poza safari i poza śniadaniami na Zanzibarze), obowiązkowych napiwków, zajęć fakultatywnych (ceny podane w programie wyprawy), biletów wstępu (poza safari)

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: