Wyprawa PANAMA, KOSTARYKA, NIKARAGUA


5200 zł + 1000 USD + przelot, CZAS: 23 DNI


23-11-2024 - 15-12-2024 - zapisy trwają, dołącz do nas!

Wyprawa PANAMA KOSTARYKA NIKARAGUA to kameralna wycieczka w pełni dostosowana do realiów obecnych czasów. Podróżujemy jak zawsze w małej grupie, której przewodzi doświadczony pilot. Ta podróż na długo zostanie w Twojej pamięci!

Wyprawa PANAMA KOSTARYKA NIKARAGUA to nasza kolejna propozycja z cyklu: odkrywamy Amerykę Środkową. W tę podróż zapraszamy miłośników aktywnego zwiedzania połączonego z relaksem na pięknych plażach.

Czy wiesz, że kolorowe kraje Ameryki Środkowej tworzą niezwykłą mozaikę kulturową i przyrodniczą? Jeśli nie, wszystko przed Tobą, bo podczas tej kameralnej wyprawy zobaczysz trzy z nich: Panamę, Kostarykę i Nikaraguę. Czeka Cię wiele spotkań z bogatą przyrodą rejonu. Zobaczysz aktywne wulkany, subtropikalną dżunglę, stepy i mnóstwo rajskich plaż. Tereny te zamieszkuje niezwykle zróżnicowana ludność. Nadal znajdziemy tutaj wielu rodzimych mieszkańców m. in. Indian Kuna.

W Panamie zobaczysz nową i starą stolicę Panamy oraz olbrzymi Kanał Panamski, który zmienił oblicze świata, a na północy kraju rajski archipelag wysp: Bocas del Toro. Na koniec naszego pobytu odwiedzimy niezwykłe San Blas – rajski archipelag wysp zamieszkały przez Indian Kuna, u których będziemy nocować. Będziemy odpoczywać na turkusowych plażach i pływać od wysepki do wysepki, poznając lokalną przyrodę i kulturę.

Zieloną Kostarykę zaczniemy poznawać od południa. Czeka Cię wiele spotkań z fascynującą florą i fauną tego rejonu. Zobaczysz leniwce, ostronosy, legwany, szopy, kolorowe subtropikalne żabki i wiele innych zwierząt. Odwiedzisz z nami najsłynniejszy park narodowy Kostaryki –  Tortuguero. Następnie wykąpiesz się w gorących źródłach u podnóża wulkanu Arenal oraz przespacerujesz mostami zawieszonymi wysoko pośród lasów chmurowych.

Ostatnim krajem będzie Nikaragua, pełna fascynującej historii i dzikiej przyrody. Podczas naszego pobytu zobaczymy kilka grzmiących wulkanów: zdobędziemy kalderę olbrzymiego wulkanu Telica, zobaczymy ziejący ogniem Wulkan Masaya. Jedyną w swoim rodzaju atrakcją będzie zjazd na desce z wulkanu Cerro Negro. Następnie zwiedzimy jedne z najlepiej zachowanych pokolonialnych miast: Grenadę i Leon, przez wiele setek lat jedne ze stolic „Nowego Świata”. Na koniec odpoczniemy na mistycznej wyspie Ometepe. Przez wiele tysięcy lat było to olbrzymie indiańskie sanktuarium. Wyspa znajduje się na środku olbrzymiego, słodkowodnego jeziora Lago Nicaragua. Na środku wyspy znajdują się dwa olbrzymie wulkany: Conception i Madera.

1 DZIEŃ: do Panamy
Przelot do Panama City z przesiadkami. Wieczorem krótki spacer po promenadzie nad Pacyfikiem. Nocleg w Panama City.

2 DZIEŃ: Panama City (Panama)
Rano wjedziemy na parkowe wzgórze Ancon skąd rozciąga się widok na całą Panamę i Kanał Panamski. Zwiedzanie starej i nowej Panamy. Odwiedzimy Casco Viejo i Panama Viejo (ok. 15 USD). Wycieczka nad Kanał Panamski (ok. 20 USD). Z platformy widokowej zobaczymy przepływające statki, a także zwiedzimy muzeum Kanału Panamskiego. Wieczorem zjemy smaczne owoce morza w restauracji nad Pacyfikiem.

3-4 DZIEŃ: San Blas (Panama)
Przejazd dżipami nad Morze Karaibskie. Transfer na łodzie i rejs na jedną z wysepek archipelagu San Blas. (wstęp do San Blas ok. 20 USD) Kwaterujemy się w lokalnych, drewnianych domkach. Odpoczywamy w ciszy i spokoju tego niezwykłego miejsca. Indianie Kuna żyją w zupełnej izolacji od reszty Panamy. Pielęgnują swoją tradycyjną kulturę, mają nawet własny rząd. Ubierają się w tradycyjne, kolorowe stroje. Nadal przyjeżdża tu niewielu turystów. Wszytko to sprawia, że miejsce jest jedyne w swoim rodzaju i ma w sobie niezwykły czar. Odpoczynek. Rejs po archipelagu San Blas (40 USD). Nocleg na wyspie. Drugiego dnia wieczorem powrót do Panamy. Po południu wyjazd nocnym autobusem do Bocas del Toro.

5 DZIEŃ: Bocas Del Toro (Panama)
Poranny przyjazd do Almirante i transfer taksówkami wodnymi na wyspę Bastimientos, zamieszkałą przez mieszkańców pochodzenia afrykańskiego. Odwiedzimy przepiękną plażę czerwonej żaby (ok. 10 USD). Dla chętnych minitrekking na kolejną niezwykłą plażę – Playa Wizard. Nocleg na wyspie Bastimientos.

6 DZIEŃ: Bocas del Toro (Panama)
Wycieczka na wysepki Zapatillas – Cayo Zapatillos (ok. 35 USD). Popłyniemy przez lasy namorzynowe. Po drodze będzie możliwość pływania z maską na rafach koralowych. Kilka godzin spędzimy na niezamieszkałych, odległych od cywilizacji rajskich wysepkach i ich niezwykłych plażach. Nocleg na wyspie Bastimientos.

7 DZIEŃ: Puerto Viejo de Talamanca (Kostaryka)
Transfer do Kostaryki do miejscowości Puero Viejo de Talamanca. Odwiedzimy Park Narodowy Cahuita (ok. 27 USD). Przy odrobinie szczęścia zobaczymy leniwce, małpy kapucynki, szopy oraz różne gatunki węży. Nocleg w Puerto Viejo.

8 DZIEŃ: Puerto Viejo de Talamanca (Kostaryka)
Rano udamy się  eksplorować tereny położone na południe od Puerto Viejo (ok. 10 USD). Odwiedzimy schronisko Jaguara, w którym przebywa wiele zwierząt potrzebujących pomocy (ok. 24 USD). Zobaczymy małe leniwce, rożne gatunki małp i inne zwierzęta. Dalej pojedziemy do Rezerwatu Manzanillo, gdzie udamy się na spacer. Po drodze będziemy zatrzymywać się na najpiękniejszych plażach Kostaryki: Punta Uva, Cocles czy Playa Grande. Nocleg w Puerto Viejo.

9-10 DZIEŃ: Park Narodowy Tortuguero (Kostaryka)
Poranny przejazd w stronę Parku Tortuguero (wstęp ok. 15 USD). Przesiadamy się na łodzie i dalej płyniemy do wioski Tortuguero. Zakwaterowanie. Park Narodowy to jedna z największych atrakcji Kostaryki. Po południu i rano następnego dnia czas na fakultety:

–  popołudniu rejs i wejście na wulkan ( ok. 8 USD)
– rejsy łodzią po kanałach (ok. 25 USD)
– spacery z przewodnikiem po lesie (ok. 30 USD)
Nocleg w wiosce Tortuguero. Po obiedzie drugiego dnia wyjazd w stronę miejscowości La Fortuna i wulkanu Arenal. Nocleg w La Fortuna.

11 DZIEŃ: wulkan Arenal (Kostaryka), Rio Celeste

Jedziemy do Parku Narodowego Tenorio gdzie powędrujemy, przez las chmurowy gdzie cały rok woda kapie z drzew, wzdłuż Rio Celeste – turkusowej rzeki ( 17 USD) . Zobaczymy piękny turkusowy wodospad. Kolorowa rzeka  to jedno z najbardziej niezapomnianych miejsc w Kostaryce.  Po wizycie w parku, chętni będą mogli skorzystać z tubingu –  spływu rzeką Rio Celeste na oponach ( 35 USD) . Wieczorem możliwość kąpieli i relaksu w olbrzymich kompleksach spa (ok. 50 USD). Nocleg w La Fortuna.

12 DZIEŃ: Monte Verde (Kostaryka)

U podnóża Wulkanu Arenal znajdują się piękne lasy deszczowe. Możliwość spaceru po wiszących mostach w lasach chmurowych (ok. 35 – 45 USD) oraz trekkingu z widokiem na wulkan (ok. 20-30 USD,  3 godziny)  lekki trekking z widokiem na wulkan
Popołudniowy wyjazd do Monte Verde. Objeżdżamy  Jezioro Arenal, i zatrzymujemy się na punktach widokowych  z których  roztaczają się piękne widoki na Wulkan Arenal. Dla chętnych nocna obserwacja zwierząt (ok. 25 USD). Nocleg w Monte Verde.

13 DZIEŃ: Monte Verde, Granada (Nikaragua)

Spacer po lasach chmurowych Parku Narodowego Monte Verde (ok. 56 USD). Niezwykle duża kondensacja pary wodnej sprawia wrażenie ciągle obecnej w lasach mgły lub raczej chmur zasnuwających korony drzew – stąd nazwa las chmurowy. W lesie odnotowano ponad trzy tysiące gatunków roślin, sto gatunków ssaków, ponad czterysta gatunków ptaków, sto dwadzieścia gatunków gadów i płazów. Insektów i motyli – tysiące. Chętni mogą skorzystać z przejażdżki tyrolkami ponad koronami drzew (ok. 78 USD) lub wiszących mostów (56 USD). Po południu wyjazd do Nikaragui. Przekraczamy granicę. ( opłaty graniczne ok.24 USD ) Wieczorem docieramy do Granady. Nocleg w Granadzie.

14 DZIEŃ: Granada, Isletas, Masaya (Nikaragua)

Zwiedzanie kolonialnej Granady, położonej na wybrzeżu jeziora Nikaragua, u stóp wulkanu Mombacho. Zobaczymy muzeum przy kościele San Fracisco, w którym znajduje się wspaniała kolekcja rzeźb prekolumbijskich (5 USD)  oraz kościół La Merced.
Wycieczka do Las Isletas – archipelagu 365 małych wysp, powstałych na skutek erupcji wulkanu Mombacho. Wyspy są domem różnorodnej flory i fauny. Mieszkają tu również najbogatsi mieszkańcy Nikaragui.
Dla chętnych wieczorny przejazd do wulkanu Masaya, na nocne oglądanie wrzącej lawy (ok. 20-25 USD). Wulkan Masaya jest jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie można zawsze zobaczyć płynną lawę i to w postaci wzburzonych fal. Widać ją co prawda tylko w nocy i z dużej odległości, ale widok i tak robi wrażenie. Nocleg w Granadzie.

15 DZIEŃ: Masaya, Managua, Leon (Nikaragua)
Rano pojedziemy zobaczyć Wulkan Masaya. Następnie udamy się do pięknie położonej nad wielkim jeziorem i w otoczeniu wulkanów miejscowości Managua.  Po drodze zatrzymamy się na punkcie widokowym Catalina, skąd roztacza się bajkowy widok na lagune Apoyo i Grandę w tle oraz Targ Rękodzieła w Masaya. Spacer po centrum i promenadą nad Jeziorem Managua. Dalszy przejazd w stronę kolorowego, kolonialnego miasteczka Leon. Po południu zwiedzamy Leon, m. in. wejdziemy na dach Katedry (ok. 4 USD), skąd rozciągają się widoki na miasteczko i otaczające je wulkany. Nocleg w Leon.

16 DZIEŃ: wulkany Telica i Cerro Negro (Nikaragua)
Dziś wyjątkowy, niezapomniany dzień dla miłośników przygód i wulkanów. Rano udajemy się na wulkan Cerra Negra, z którego będziemy zjeżdżać na drewnianych deskach kilkaset metrów w dół (ok. 35 USD).
Po południu udamy się pod grzmiący Wulkan Telica (40-45 USD). Po godzinie podejścia znajdziemy się przy ogromnym kraterze. Będziemy spacerowali w okolicach krateru, aż do zachodu słońca i podziwiali piękne widoki wulkanów. Nocleg w Leon.

17 DZIEŃ: Penitas (Nikaragua)
Czas na relaks na plażach Las Penitas. Bardziej aktywni mogą udać się na wycieczkę łodzią do rezerwatu na obserwację ptaków lub pojeździć konno po plaży (ok. 10-20 USD). Nocleg w Leon.

18 DZIEŃ: do Omtepe (Nikaragua)
Przejazd nad jezioro Nicaragua i rejs na wyspę Ometepe. Przemierzamy słodkie wody jeziora Nikaragua – największego w Ameryce Środkowej, które przypomina małe morze. Ometepe (święta wyspa) to sanktuarium Indian. Przez tysiące lat wyspa była niezamieszkała. Indianie przebywali tu tylko w celach religijnych. Odprawiano tutaj rytuały i grzebano szamanów. Cała wyspa pełna jest stanowisk archeologicznych. Pozostałości po bogatej kulturze będziemy oglądać m. in. w muzeum „Ceiba” na wyspie. Nocleg na wyspie Ometepe.

19 DZIEŃ: wyspa Ometepe (Nikaragua)
Na wyspie znajduje się czynny wulkan Concepción (1610 m n.p.m.) i niższy od niego, ale również czynny wulkan Maderas (1326 m n.p.m.). Zwiedzamy wyspę: spacerujemy nad małą laguną Charco Verde (ok. 5 USD), wykąpiemy się w gorących źródłach w Oyo de Agua, kąpiel i odpoczynek na słodkowodnych plażach wyspy. Zachód słońca z widokiem na wulkany. Inne Wycieczki fakultatywne ( ok. 20-35 USD) – wyjazd do gorących źródeł, trekking do wodospadu , szczegóły na miejscu.   Nocleg na wyspie Ometepe.

20 DZIEŃ: do San Jose (Kostaryka)
Wracamy do Kostaryki. Przekraczamy granicę. Przejazd do stolicy Kostaryki – San Jose. Po przyjeździe zwiedzanie stolicy Kostaryki. Nocleg w San Jose. lub Alajuella

21 DZIEŃ: San Jose, wulkan IRAZU (Kostaryka/Panama)
Poranny wyjazd do kaldery wulkanu Irazu (ok. 37 USD). W drodze powrotnej staniemy w Cartago, aby zobaczyć słynną bazylikę Santa Maria del Angeli, ruiny kościoła Santiago Apostol oraz loklany targ warzyno-owowcowy.   Nocleg w San Jose lub pobliskim Alajuella

22-23 DZIEŃ: powrót

Poranny wyjazd do kaldery wulkanu Poas (17 USD). Wulkan tworzy jeden z największych kraterów na świecie, jest również największym gejzerem na naszej planecie oraz jeśli czas pozowli odwiedzimy plantacje kawy ( ok. 28 USD) Następnie jedziemy na lotnisko. Przelot z San Jose do Warszawy z przesiadkami.

 

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji praktycznych dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

grupy

GRUPA
Grupa  od 6 do 11 osób.

dokumenty

Do udziału w wyprawie wymagany jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wyprawy.

jak-sie-spakowac

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem (warunki transportu bagażu mogą być różne), waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy).

Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie powinna przekraczać 5 kg.

jak-sie-ubrac

JAK SIĘ UBRAĆ?

Temperatury podczas wyjazdu będą raczej wyoskie: od gorącego lata (Panama, wybrzeże Kostaryki i Nikaragui), po lekki chłód w godzinach wieczornych (np. Monte Verde w Kostaryce). Nagły spadek tempertury może być trochę szokujący ;)
– obuwie: lekkie buty trekkingowe lub sportowe (na Wulkany!), rozchodzone sandały, klapki pod prysznic
– polar
– apaszka (może przydać się w transporcie, może też działać ostra klimatyzacja)
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– płaszcz lub kurtka przeciwdeszczowa
– strój kąpielowy

Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży lub w praniu (w niektórych hotelach/hostelach można oddać rzeczy do prania).

co-bezwzglednie-nalezy-zabrac

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– aparat fotograficzny
– lekki śpiwór lub wkładka śpioworowa (może przydać się na San Blas)
– kubek najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania w hotelu kawy lub herbaty
– cienki ręcznik szybkoschnący
– papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z wysokim filtrem (dużo czasu spędzamy na słońcu)
– latarkę (może być czołówka)
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach

pieniadze

PIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać około 500 dolarów amerykańskich, przeznaczonych na jedzenie, bilety wstępu, napiwki oraz dodatkowe pieniądze na udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży.

Osoby spożywające alkohol, szczególnie w barach, powinny mięć świadomość, że może to podnieść ogólne koszty pobytu.

Dolary muszą być w dobrym stanie. Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.

W Ameryce Łacińskiej zdarzają się kradzieże. Zaleca się trzymać pieniądze dobrze ukryte, najlepiej w kilku miejscach. To samo dotyczy dokumentów. Zawsze trzeba pilnować swoich rzeczy.

Bankomaty są dostępne, ale głównie w dużych miastach. Zdarza się, że mogą nie działać.

zdrowie

ZDROWIE

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania (unikać Doksycykliny, która nie działa na wiele tutejszych chorób)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
– witaminy, wapno na wzmocnienie
– leki na przeziębienia, które zdarzają się tu dość często, zazwyczaj są głównym chorobowym utrudnieniem (aspiryna, fervex, gripex itp.)
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)
Inne środki
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu
– środek przeciwko komarom, np. OFF, Mugga

jedzenie

JEDZENIE

Dostępne są posiłki mięsne i wegetariańskie. Na wybrzeżu popularne są ryby i owoce morza: krewetki, kalmary, kraby i wiele innych. Wszędzie można kupić kurczaka i ryż oraz różne rodzaje grillowanego mięsa. Rośnie tutaj wiele fantastycznych i mało znanych owoców: papaya, grenadija, marakuja, babako, guanabana, naranjilla, tomate del arbol (pomidor z drzewa). Wszędzie w miastach są sklepy, które serwują świeże soki. Nie brakuje też alkoholu. Na bazarach sprzedają smaczne sery.

W związku z nieco inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem – przynajmniej na początku wyprawy, biorąc pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych.

Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie). Większość jedzenia można kupić na miejscu. Lepiej zabrać mniej niż więcej!

transport

TRANSPORT

Środki transportu:
– podczas długich przejazdów wygodne autobusy z klimatyzacją i rozkładanymi fotelami
– autobusy zazwyczaj z klimatyzacją
– taksówki, minibusy wynajmowane na trasie
– autobusy miejskie
– promy
– łodzie

noclegi

NOCLEGI

Nocujemy w hotelach lub hostelach, zazwyczaj w pokojach 2,3-osobowych z łazienkami lub bez, z wiatrakiem lub klimatyzacją. Na wyspach San Blas noclegi w domach u Indian Kuna (skromne warunki). Standardy noclegów mogą różnić się w zależności od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej. Raczej  jest ciepło, czysto i schludnie.

Może zdarzyć  się, że pilot szuka noclegu na miejscu. W skrajnych sytuacjach  może zdarzyć się, że grupa jest rozlokowana w dwóch hotelach.

telefon-i-internet

INTERNET, TELEFON

W hotelach zazwyczaj jest wi-fi lub komputer z Internetem. W dużych miastach są dostępne kafejki internetowe.

Zasięg telefoniczny praktycznie jest wszędzie, poza miejscami odległymi od cywilizacji.

elektrycznosc

ELEKTRYCZNOŚĆ

Napięcie 110/120 V, wtyczki typu A i B – amerykańskie (dwa płaskie bolce, często z dodatkowym uziemieniem). Warto zabrać z Polski odpowiedni adapter. Można też kupić na miejscu.

napiwki
NAPIWKI

W restauracjach i barach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku. Zwiedzanie: drobne napiwki dla miejscowych przewodników.

PANAMA (Republika Panamy)
Stolica: Panama
Waluta: balboa (PAB)
Języki urzędowe: hiszpański

PRZEPISY WJAZDOWE

Obywatele polscy posiadający ważne polskie paszporty, mogą wjeżdżać oraz przebywać na terytorium Panamy do 6 m-cy bez wiz. Należy jednak pamiętać, że każda osoba przyjeżdżająca do Panamy, ma obowiązek posiadania biletu powrotnego oraz minimum 500 USD na koszty pobytu (gotówka nie jest konieczna, wystarczy udokumentowany stan konta bankowego i karta kredytowa). Ostateczną decyzję dotyczącą długości pobytu cudzoziemca w Panamie podejmuje panamska służba graniczna. Obowiązuje zakaz wjazdu do Panamy dla turystów, którzy w ciągu ostatnich 21 dni przebywali w Sierra Leone, Gwinei lub Liberii.

BEZPIECZEŃSTWO

W stolicy Panamy występuje duże zagrożenie przestępczością (napady połączone z kradzieżą). Napady zdarzają się najczęściej w nocy, w starej części miasta, tzw. Casco Viejo, w okolicach Avenida Central, a także w dzielnicach biedniejszych – Curundu, San Miguelito i Chorillo. Dużo gorsza sytuacja panuje w mieście Colón. Niebezpieczny jest również pas graniczący z Kolumbią, gdzie działają zorganizowane bandy zbrojne i przemytnicze.

UBEZPIECZENIE

Zaleca się wykupienie kompleksowej polisy ubezpieczeniowej pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego.

ZDROWIE

Od osób podróżujących z Polski nie wymaga się obowiązkowych szczepień. Jednak osoby podróżujące z kontynentu afrykańskiego i z Brazylii są zobowiązane przedstawić zaświadczenie o przyjęciu szczepionki przeciwko żółtej febrze. Przyjeżdżający z Wenezueli, Brazylii, Ukrainy, Rosji, Gruzji, Serbii, Grecji, Włoch i Francji powinni zaszczepić się przeciwko odrze i różyczce, a osoby podróżujące z Wenezueli, Brazylii i Haiti – dodatkowo przeciwko błonicy i tężcowi. W prowincjach północno-zachodnich, przy granicy z Kostaryką, na południowym wschodzie, w pasie przygranicznym z Kolumbią oraz w biednych dzielnicach stolicy pojawiają się przypadki malarii i dengi – chorób przenoszonych przez komary. W 2015 i 2016 roku odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika.

Wizyta u lekarza kosztuje od 30 do 100 USD, doba w szpitalu od 100 do 300 USD. Prywatne usługi medyczne w stolicy utrzymują się na niezłym poziomie. W innych miejscowościach pozostawiają bardzo wiele do życzenia.

CŁO

Turysta ma prawo wwozu i wywozu do 10 tys. USD w gotówce. Większe kwoty należy zadeklarować w dokumencie odprawy celnej. Jednak trzeba liczyć się z tym, że zadeklarowanie takiej kwoty w deklaracji celnej, może narazić turystę na niebezpieczeństwo napadu i kradzieży podczas dalszej podróży. Nie podlegają ocleniu wwożone rzeczy osobiste na sumę do 2000 USD. W ramach tej kwoty mamy prawo wwieźć: do 400 szt. papierosów, 5 butelek alkoholu oraz jedno urządzenie elektroniczne.

PRZEPISY PRAWNE

Posiadanie, przemyt, produkcja i handel narkotykami są bardzo surowo karane. Posiadanie nawet drobnej ilości narkotyków grozi 15-letnim więzieniem. Samo przebywanie w towarzystwie osoby mającej ze sobą nielegalne substancje jest podstawą do aresztowania. Należy uważać na podejrzane osoby, które mogą próbować wykorzystać turystów do przemytu narkotyków. Pod żadnym pozorem nie wolno zgadzać się na propozycję przewiezienia do Polski paczek niewiadomego pochodzenia.

PRZYDATNE INFORMACJE

– Panama leży w strefie aktywnej sejsmicznie (mogą występwać trzęsienia ziemi i tsunami)
– odradza się korzystanie z komunikacji miejskiej, taksówki nie są drogie, ale kierowcy nie posługują się licznikami dlatego ceny za przejazd należy każdorazowo negocjować przed podróżą
– walutą obiegową w Panamie jest dolar amerykański, którym można się posługiwać na terytorium całego kraju, praktycznie wszędzie można płacić kartami debetowymi i kredytowymi, również wydanymi przez polskie banki – karty Visa i MasterCard, przy płaceniu kartą zawsze wymagany jest dokument tożsamości posiadacza karty, wypłaty gotówki ograniczone są do kwoty 500 USD, a transakcja taka obciążona jest opłatą, niezależnie od dodatkowej opłaty banku polskiego
– system telefonii komórkowej nie jest kompatybilny z systemami w Polsce
– napięcie w gniazdkach: 110 V/60 Hz

 

KOSTARYKA (Republika Kostaryki)
Stolica: San Jose
Waluta: colon (CRC)
Języki urzędowe: hiszpański

PRZEPISY WJAZDOWE

Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich, którzy mają zamiar przebywać w Kostaryce w celach turystycznych nie dłużej niż 90 dni. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy. Wymagane jest również okazanie biletu powrotnego, bądź umożliwiającego kontynuację podróży. Służby imigracyjne mogą zażądać okazania środków płatniczych w wysokości wystarczającej na pokrycie kosztów pobytu. Turyści podróżujący samolotem powinni pamiętać, że obowiązuje opłata lotniskowa pobierana przy wyjeździe z Kostaryki w wysokości ok. 29 USD. Opłatę tą można wnieść wyłącznie w gotówce – w dolarach amerykańskich lub walucie miejscowej. Podróżujący drogą lądową przed opuszczeniem kraju muszą wnieść opłatę (w znaczku skarbowym) w wysokości ok. 5 USD. Nie ma obowiązku meldunkowego, ale na granicy należy obowiązkowo wypełnić kwestionariusz migracyjny.

BEZPIECZEŃSTWO

Najczęściej występującym zagrożeniem dla turystów są drobne przestępstwa, w szczególności kradzieże kieszonkowe, czy kradzieże bagażu. Zdarzają się jednak również przypadki napadów z bronią, zabójstwa i napaści na tle seksualnym.
Podczas podróży po Kostaryce zaleca się zachowanie czujności, powstrzymanie się od nocnych spacerów i nocnych podróży między miastami, ograniczanie spacerów do centrum miast, niestawianie oporu w przypadku próby kradzieży oraz nie afiszowanie się z wartościowymi przedmiotami czy gotówką.

Kostaryka znajduje się na obszarze aktywnym sejsmicznie oraz w strefie wulkanicznej. Istnieje ryzyko wystąpienia tsunami, jeśli miało miejsce silne trzęsienie ziemi. W okresie od kwietnia do października (pora deszczowa) w niektórych prowincjach mogą występować huragany. W całym kraju mogą zdarzyć się ulewne deszcze, powodujące zalania lub powodzie, które mogą skutkować odcięciem komunikacyjnym większych lub mniejszych obszarów, a także wielogodzinną przerwą w dostawie prądu.

UBEZPIECZENIE

Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczeń osobowych ani komunikacyjnych, jednak w interesie turysty planującego pobyt w tym kraju leży wykupienie polisy, obejmującej koszty leczenia za granicą.

ZDROWIE

Na obszarze całego kraju występuje wirus dengi. Liczba zachorowań zwiększa się w porze deszczowej. Istnieją również pojedyncze ogniska malarii, zwłaszcza na wybrzeżach. Mogą występować sporadyczne przypadki choroby zika. Bezwzględnie należy unikać ukąszeń komarów i zaopatrzyć się w skuteczne repelenty. Szczepienia przeciwko żółtej febrze są wymagane jedynie wobec osób przybywających z rejonów, gdzie choroba ta występuje endemicznie (również w przypadku tranzytu). Opieka medyczna jest łatwo dostępna w większych miastach. Zarówno wizyty lekarskie, jak i hospitalizacja są płatne.

W celu ograniczenia ryzyka zatrucia, należy unikać spożywania surowych, nieobranych warzyw i owoców. Zaleca się spożywanie wyłącznie wody butelkowanej i unikanie napojów z lodem.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU

Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju. Z uwagi na katastrofalny stan tutejszych dróg nie zaleca się wynajmowania samochodu – łatwo go uszkodzić, a wypożyczalnie wymuszają na turystach kosztowne naprawy.

CŁO

Bagaż osób wjeżdżających do Kostaryki jest poddawany kontroli fitosanitarnej. Zakazany jest przywóz jakiejkolwiek żywności, z wyjątkiem konserw. Surowo zabroniony jest także wywóz dzieł sztuki prekolumbijskiej oraz rzadkich okazów flory i fauny, fragmentów rafy koralowej itp. Przy wjeździe i wyjeździe z Kostaryki należy zadeklarować ilość gotówki przekraczającą 10 tys. USD lub jej równowartość w innych walutach. Każda osoba ma prawo do wwozu artykułów osobistego użytku w ilościach racjonalnych oraz leków.

Na teren Kostaryki można wwieźć m.in. 500 g tytoniu (w różnych formach), 2 kg konserw oraz do 5 litrów wina i alkoholi na własny użytek pasażerów, leki w ilości wystarczającej na czas pobytu (wraz z etykietami i receptami), 1 aparat fotograficzny i 1 kamerę wideo wraz z akcesoriami, namioty wraz z akcesoriami oraz przyrządy do uprawiania sportu, tj. deski surfingowe, rowery itp.

PRZEPISY PRAWNE

Za przestępstwo uważa się posiadanie lub sprzedaż narkotyków. Ustawodawstwo zezwala na instalowanie podsłuchów telefonicznych i śledzenie przez tajnych współpracowników policji osób podejrzanych o łamanie prawa.

OBYCZAJE

Nie istnieją szczególne normy zwyczajowe, które dotyczyłyby np. ubioru lub sposobu zachowania się w miejscach publicznych. Pewne utrudnienie stanowi znalezienie adresu, ponieważ ulice nie mają nazw. Bardzo źle odbierane jest wykazywanie braku zachwytu Kostaryką.

PRZYDATNE INFORMACJE

– walutę można wymieniać w bankach i hotelach, nie istnieje kurs czarnorynkowy, część punktów handlowych i gastronomicznych przyjmuje dolary amerykańskie
– Kostaryka nie ma swojego przedstawicielstwa w Polsce, najbliższy konsulat znajduje się w Berlinie
– zgodnie z prawem Unii Europejskiej, obywatele polscy przebywający w państwach spoza UE, w których nie ma polskiej placówki dyplomatycznej, są uprawnieni do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE, posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom

 

NIKARAGUA (Republika Nikaragui)
Stolica: Managua
Waluta: cordoba (NIO)
Języki urzędowe: hiszpański

PRZEPISY WJAZDOWE

Obywatele polscy nie są objęci obowiązkiem wizowym przy pobycie turystycznym nie przekraczającym 90 dni. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do kraju. Przekraczając granicę, należy okazać bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży, a także mieć przy sobie 500 USD w gotówce. Turyści podróżujący samolotem powinni pamiętać, że obowiązuje opłata lotniskowa przy wyjeździe w wysokości ok. 15 USD. Opłata wjazdowa dla podróżujących drogą lądową wynosi ok. 10 USD, opłata wyjazdowa ok. 2-4 USD oraz podatek turystyczny i migracyjny ok. 7-9 USD. Podczas przekraczania granicy wymagane jest wypełnienie kwestionariusza migracyjnego.

BEZPIECZEŃSTWO

Na terenie Nikaragui odnotowuje się wysoki poziom przestępczości pospolitej. Dochodzić może do kradzieży i napadów rabunkowych. Celem ataków mogą być także cudzoziemcy. W związku z niestabilną sytuacją polityczną w kraju, mogą zdarzać się gwałtowne, antyrządowe protesty. Odradza się uczestnictwo w jakichkolwiek demonstracjach, ponieważ udział obcokrajowców w protestach jest w Nikaragui nielegalny. Możliwe są czasowe wyłączenia z ruchu ulic lub większych obszarów miast, mogą także wystąpić problemy z łącznością komórkową i dostępem do Internetu.

Nikaragua leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Zdarzają się trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów oraz tsunami. Od czerwca do listopada występuje również zagrożenie huraganami.

UBEZPIECZENIE

Zaleca się wykupienie polisy ubezpieczeniowej obejmującej koszty leczenia w towarzystwie ubezpieczeniowym uznawanych na terenie Nikaragui.

ZDROWIE

Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze, ale tylko od osób podróżujących z kraju, gdzie ta choroba występuje, w tym tranzytu trwającego dłużej niż 12 godzin. W Nikaragui stwierdzono nieliczne ogniska cholery i wirusa dengi, szczególnie na wybrzeżu karaibskim. W 2016 roku odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecane jest stosowanie profilaktyki antymalarycznej. Wodę należy pić wyłącznie po wcześniejszym przegotowaniu lub butelkowaną. Wizyta lekarska, lekarstwa oraz hospitalizacja są płatne.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU

Nie ma szczególnych ograniczeń dotyczących podróżowania po kraju. Honorowane jest wyłącznie prawo jazdy międzynarodowe. Należy wystąpić do policji drogowej o wydanie stosownego zezwolenia na prowadzenie pojazdów.

CŁO

Brak szczególnych regulacji dotyczących wwożenia i wywożenia pieniędzy. Nie ma restrykcji celnych, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych standardów. Przy wjeździe obowiązuje opłata ok. 5 USD.

PRZEPISY PRAWNE

Zabronione jest posiadanie narkotyków, nawet na użytek osobisty.

PRZYDATNE INFORMACJE

– na walutę miejscową wymienić można wyłącznie dolary amerykańskie
– w związku z brakiem polskiej placówki dyplomatycznej, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona, zgodnie z prawem Unii Europejskiej, obywatele polscy przebywający w państwach spoza UE, w których nie ma polskiej placówki dypolmatycznej, są uprawnieni do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom

Mapy brak... chwilowo

23-11-2024 - 15-12-2024

5200 zł + 1000 USD + przelot

Czas: 23 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: pobyt na wyspach San Blas z wyżywieniem, noclegi, ubezpieczenie KL 40.000 EUR i NNW 15.000 PLN, transport: autobusy, promy, busy, taksówki na trasie wycieczki (poza fakultatywnymi), koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: przelotu Warszawa - Panama City, San Jose - Warszawa (ok. 5000 PLN), wyżywienia (ok. 10-20 USD dziennie), biletów wstępu, zajęć fakultatywnych (ceny podane w programie wyprawy), napiwków, opłat granicznych (ok. 50 USD)

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: