Wyspy Owcze – zielone okruchy na Atlantyku


5800 zł + przelot , CZAS: -357 DNI


22-06-2024 - 30-06-2023 - zapisy trwają, dołącz do nas!

Wyspy Owcze – autorski program, intensywna eksploracja terenu, liczne spotkania z… owcami ;-) Wyprawa w małym gronie pod okiem znawcy tego niezwykłego regionu.

Wyspy Owcze – tajemnicze i wciąż mało znane Europejczykom. Ten niewielki oddalony od Europy archipelag zachował niemal dziewiczy krajobraz i żywe tradycje wywodzące się z czasów Wikingów. Wyspy Owcze są tak różne od wszystkiego co dotąd widziałeś, że na pewno skradną twoje serce. Miłośnicy północnych krajobrazów będą w siódmym niebie, a wszyscy Ci, którzy zaczynają odkrywać chłodne tereny północy, poznają je od najlepszej strony.

Wyspy Owcze to specyficzny archipelag, jakby połączenie norweskich fiordów i strzelistych gór, kameralnych miasteczek i niewielkich tradycyjnych osad, żywcem przeniesionych z czasów, gdy kolonizowali je przybysze z Norwegii. Cechą nieodzownie kojarzoną z wyspami jest ich niesamowity spokój i sielskość, pomimo surowości krajobrazu. Nigdzie trawa nie jest tak zielona i bujna przez cały rok jak tutaj, dlatego najliczniejszymi mieszkańcami wysp są owce. Mają tu idealne warunki do życia, więc jest ich więcej niż ludzi.

Podczas naszej podróży zobaczymy najbardziej znane miejsca Wysp Owczych: stolicę Thorshavn, Klaksvik, wodospad Mulafossur oraz „wiszące jezioro” Leitisvatn. Będziemy też podziwiać oszałamiające widoki z najwyższego szczytu – Slaettaratindur. Zobaczymy wodospad Fossa, ptasie klify Vestmanna, wejdziemy do jedynego lasu na wyspach. Chcemy wam pokazać wyjątkowość tych niezwykłych wysp.

*autor Wojciech Sikora

1 DZIEŃ: Vagar, Bour, Sorvagur

Przelot z Warszawy do Vagar (z przesiadkami). Przejazd do tradycyjnej wioski Bour, gdzie zobaczymy tradycyjną architekturę i suszarnie. Następnie przejazd do wodospadu Mulafossur, który wpada wprost do Atlantyku. Po drodze widoki na wyspę Dragarnir. Nocleg w Sorvagur.

2 DZIEŃ: Sorvagur, wyspa Mykines

Rano płyniemy promem z Sorvagur na Wyspę Mykines. To miejsce słynie z niesamowitych widoków. Odosobnienie wyspy sprawia, że jest ona domem dla dużej liczby ptaków morskich, m. in. maskonurów. Czeka nas trekking do latarni morskiej, położonej na najbardziej wysuniętym na zachód skrawku lądu na Wyspach Owczych. Powrót promem do Sorvagur. Nocleg w Sorvagur.

3 DZIEŃ: jezioro Leitisvatn, wyspa Streymoy, Thorshavn

Dziś zobaczymy najsłynniejsze widoki Wysp Owczych. Rano pojedziemy nad jezioro Leitisvatn, które od oceanu oddziela jedynie niewielka półka skalna. W niektórych miejscach występuje złudzenie optyczne, dzięki któremu jezioro wygląda jakby wisiało nad oceanem. Wokoło rozciąga się klif Traelanipa (klif samobójców), skąd mamy widok na południowe wyspy i wszechobecną, soczystą zieleń traw. Następnie pojedziemy na wyspę Streymoy, a potem dalej do stolicy Wysp Owczych – Thorshavn. Odwiedzimy tu kameralny port i historyczną dzielnicę Tinganes z drewnianą zabudową. Nocleg w stolicy.

4 DZIEŃ: Kirkjubour, wyspa Nolsoy, Thorshavn

Rano przejazd do Kirkjubour, najstarszej osady na wyspach, gdzie zobaczymy ruiny katedry św. Magnusa, najstarszy kościół św. Olafa i najstarszy drewniany dom świata. Następnie popłyniemy promem na wyspę Nolsoy. Mimo niewielkiego rozmiaru, tamtejsze miasteczko to ważny ośrodek rybołówstwa. Zobaczymy port, a w czasie wolnym pospacerujemy w poszukiwaniu najlepszego widoku na Thorshavn. Powrót do Thorshavn, czas wolny. Nocleg w Thorshavn.

5 DZIEŃ: Klaksvik, góra Klakkur, wyspa Kunoy

Przejazd do Klaksvik – drugiego największego miasta archipelagu. Zobaczymy ciekawie położony port i miasteczko. Następnie pójdziemy na górę Klakkur, skąd doskonale widać sąsiednie wyspy, które odwiedzimy później. Kolejnym punktem będzie przejazd na wyspę Kunoy, gdzie można podziwiać jedyny na wyspach las. Niby nic takiego, a jednak stare drzewa w tamtym surowym klimacie robią ogromne wrażenie. Powrót do Klaksvik. Nocleg w Klaksvik.

6 DZIEŃ: wyspa Kalsoy, wyspa Vidoy, Klaksvik

Poranny przejazd prom na wyspę Kalsoy. Na początek zobaczymy figurę kobiety-foki (selkie) znanej z farerskich legend. Następnie przejedziemy do położonej na północy osady Trollanes (droga wiedzie aż przez 4 tunele). Stamtąd ruszymy na trekking do latarni morskiej Kallur, by zobaczyć kolejny niesamowity widok na okoliczne wyspy i całą wyspę Kalsoy. To wyjątkowe miejsce, pełne ciszy i spokoju jaki panuje na Wyspach Owczych. Powrót do wioski i dalszy przejazd promem na wyspę Vidoy i osady Vidareidi, położonej w pobliżu najwyższych klifów świata. Wieczorem powrót do Klaksvik. Nocleg w Klaksvik.

7 DZIEŃ: góra Slaettaratindur, Gjogv, wodospad Fossa, Saksun, Vestmanna

Dziś kolejny dzień pełen wspaniałych widoków. Rano pojedziemy w stronę Slaettaratindur – najwyższego szczytu Wysp Owczych. Błotnistym, a następnie skalistym szlakiem wejdziemy na szczyt. Będziemy podziwiać panoramę całego archipelagu, poszarpanego wybrzeża, klifów i poczujemy co to znaczy farerska pogoda. Po zejściu z góry pojedziemy do niedalekiego miasteczka Gjogv, położonego nad malowniczą zatoką, która kiedyś służyła jako naturalny port. Nadal znajdują się tam szyny do wyciągania ryb z oceanu. Jest to jedyna (szumnie nazwana) kolej na wyspach. Potem przejazd i krótki trekking to największego wodospadu archipelagu – Fossa. Następnie odwiedzimy Saksun – jedną z najstarszych osad z kamiennymi budynkami. Czeka nas spacer wzdłuż klifów, na czarną plażę (podczas odpływu). Dalszy przejazd do Vestmanna na nocleg.

8 DZIEŃ: klify Vestmanna, Sorvagur

Dziś lokalną łodzią popłyniemy wzdłuż klifów Vestmanna i zobaczymy mnóstwo ptaków morskich w ich naturalnym środowisku. To doskonała okazja, żeby podziwiać klify od strony wody. Następnie przejazd do Sorvagur. Spacery nad zatoką i czas wolny w miasteczku. Nocleg w Sorvagur.

9 DZIEŃ: powrót

Przejazd do Vagar. Przelot z Vagar do Warszawy (z przesiadkami).

Mapy brak... chwilowo

zdjęcia Wojciech Sikora

22-06-2024 - 30-06-2023

5800 zł + przelot

Czas: -357 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: noclegi, transport wynajętym busem na całej trasie, transport promami pomiędzy wyspami, ubezpieczenie KL 40.000 EUR i NNW 20.000 zł, koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: biletu lotniczego Warszawa – Kopenhaga – Vagar (ok. 1300 zł), wyżywienia, biletów wstępów (ok. 500 zł), napiwków

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: