ALGIERIA – przez Saharę z Tuaregami


3000 zł + 1600 EUR + przelot, CZAS: 16 DNI


08-02-2025 - 23-02-2025 - zapisy trwają, dołącz do nas!

Wyprawa do Algierii to podróż przez Saharę w spokojnym rytmie Tuaregów.  Proponujemy wyprawę, podczas której poznamy wszystkie 4 zakątki rejonu Sahary wokół Djanet w Parku Narodowym Tassili n’Ajjer.

Przemierzymy Saharę zgodnie z naturalnym rytmem dnia i nocy – wstając o brzasku, a potem wspólnie ucztując przy ognisku o zachodzie słońca. Będzie czas na to, co na algierskiej pustyni najwspanialsze: na kontemplację, rozmowy, wędrówki po piasku, doświadczanie afrykańskiej przestrzeni. Surowej, ale i niewyobrażalnie pięknej.

Będzie czas, aby lokalny przewodnik pokazał nam ślady zwierząt na piasku, opowiedział o roślinach, ziołach i tuareskiej kulturze. Będziemy podziwiać przepiękne malowidła i ryty naskalne na największym muzeum świata na wolnym powietrzu, które wpisano na listę UNESCO.

Oaza Djanet na południu Algierii przy granicy z Libią i Nigrem oddalona jest od stolicy kraju – Algieru o 2500 km. Zamieszkuje ją 16 tysięcy mieszkańców – Tuaregów z plemienia Ajjer, mówiących w Tamahaq, jednym z 3 dialektów języka tuareskiego. Obszar zamieszkiwany był już w neolicie, a oaza Djanet istnieje od średniowiecza.

Tuaregowie to bardzo ciekawy naród z wysoko rozwiniętą kulturą, własnym pismem i językiem. Kobiety zajmują silną pozycję w strukturze społecznej. Gdy Tuaregowie żyli jeszcze jako nomadzi, to właśnie one były właścicielkami palm w gaju palmowym, namiotów, stad kóz i baranów, również dzieci przynależały do matki.

Ta wyprawa do Algierii daje szansę poznania codzienności Tuaregów w małych zielonych oazach pośrodku Sahary. Zobaczymy tradycyjne tuareskie stroje, wzory do henny, którą kobiety ozdabiają dłonie i stopy, oraz wyroby skórzane i misterną biżuterię ze srebra. Tworzą ją lokalni rzemieślnicy, mistrzowie w swoim fachu.

Skosztujemy też pysznych algierskich daktyli prosto z drzewa oraz słynnej tuareskiej herbaty, do przygotowania której potrzeba „czasu, żaru ogniska i przyjaciół”. To wiele mówi o kulturze i więzach lokalnych społeczności. O tym, jak na Saharze człowiek traktuje człowieka, jak można ugościć przybysza.

Ten niezwykły świat przybliży nam nasza tłumaczka Magdalena Klinger. Magda wśród algierskich Tuaregów z oazy Djanet ma wielu przyjaciół. Mieszkała w tuareskich domach, przygotowywała wspólne posiłki, gościła na weselach, gdzie kobiety uczyły ją tańczyć, a nawet opiekowała się dziećmi lokalnych rodzin.

Wyprawa do Algierii – przez Saharę z Tuaregami to nasza autorska podróż. Dla tych, którzy chcą zaspokoić głód wiedzy o tej części Afryki, chcą doświadczyć życia na pustyni, przeżyć przygodę w wyjątkowym miejscu i z wyjątkowymi towarzyszami – Tuaregami.

1 DZIEŃ: przelot
Wylot z Warszawy do Algieru, z przesiadką w jednym z portów europejskich. Po południu przylot do Algieru. Wieczorem przed północą dalszy przelot do Djanet. Nocleg w Djanet w hotelu ze śniadaniem.

2 DZIEŃ: Djanet, pustynia
Śniadanie i poranek w Hotelu Tenere. W tym czasie przewodnik załatwia formalności (rejestracja, pozwolenia), żebyśmy mogli ruszyć dalej. Przed obiadem wyjazd z Djanet na pustynię. Obiad i sjesta już na pustyni, a potem 2-godzinny spacer wśród skalnych wież. Zobaczymy także tzw. „guelty” – pustynne jeziorka położone w skałach. Wieczorem kolacja. Nocleg pod namiotami w ouedzie Tilelen czyli w dolinie suchej rzeki, która podczas pory deszczowej wypełnia się wodą.

3 DZIEŃ: pustynia, Tikobaouine
Po śniadaniu mały spacer po pustyni, a potem przejazd w rejon Tikobaouine, gdzie będziemy podziwiać malowidła naścienne (sceny polowań), wielkie łuki oraz miecze skalne. To tutaj najsłynniejszy zespół tuareski Tinariwen, który zapoczątkował styl muzyki zwany bluesem tuareskim (połączenie rocka, bluesa i tradycyjnej muzyki Tuaregów) nagrał jeden z wideoklipów TINARIWEN – Tenere Taqqim Tossam. Po obiedzie wizyta nad pustynnym jeziorkiem – gueltą. Kolacja i nocleg pod namiotami w jednym z kanionów rejonu Tikobaouine.

4 DZIEŃ: pustynia, Essendilene
Po śniadaniu przejazd z Tikobaouine do kanionu Essendilene. Po drodze możliwy przystanek w obozowisku nomadów. Kanion Essendilene to krajobraz jak z filmów przygodowych, to długi i głęboki kanion, otoczony z dwóch stron skalnymi wieżami, pełen krzewów oleandrowych i palm. W samym kanionie również znajduje się obozowisko nomadów, dawnych strażników parku narodowego. Obiad w kanionie Essendilenea, a po południu wycieczka piechotą do małego jeziorka – guelty, położonego na końcu kanionu (około 2 godz. w obie strony). Kolacja i nocleg pod namiotami na diunach Erg Admer w Taudjedit, gdzie będziemy podziwiać zachód słońca.

5 DZIEŃ: pustynia, Ihrir
Przejazd do rejonu Ihrir wśród czarnych, mieniących się w słońcu skał wulkanicznych. Ten niezwykły kosmiczny krajobraz przewodnicy nazywają „planeta Mars”. Obiad na górze nad bardzo głębokim kanionem Idaren, co oznacza „stopy”. Po południu jedziemy dalej oglądać malownicze pustynne jeziorka „guelty” położone w wyżłobieniach skalnych w otoczeniu palm. Zwiedzimy też małą wioskę nomadów. Powrót nad kanion Idaren. Wieczorem kolacja i nocleg na górze nad kanionem w kamiennych szałasach w stylu nomadów.

6 DZIEŃ: pustynia, Djanet
Powrót w stronę Djanet. Obiad w Tifertisin, gdzie zobaczymy najpiękniejsze ryty naskalne sprzed 8 tysięcy lat przedstawiające płaczące krowy „La vache qui pleure”. Przewodnik opowie nam legendy związane z powstaniem tego dzieła sztuki starożytnej. Powrót do Djanet. Kolacja i nocleg w Hotelu Tenere z widokiem na pustynię.

7 DZIEŃ: Djanet, pustynia
Po śniadaniu ruszamy do rejonu Tadrart, położonego przy granicy libijskiej, na południowy wschód od Djanet. W tej części podróży po pustyni będzie nam towarzyszył muzyk tuareski. Przejazd przez dolinę z wielkimi akacjami, gdzie lokalni pasterze wypasają dromadery. Obiad na wjeździe do Tadrart przez kanion El Berdj. Przed kolacją krótki spacer do niesamowitej skały w kształcie helikoptera oraz malowideł naskalnych przedstawiających naczynia dawnych mieszkańców pustyni. Nocleg pod namiotami w kanionie El Berdj.

8 DZIEŃ: pustynia
Po śniadaniu ok 3-godzinny spacer po pustyni. Zobaczymy m. in. formacje skalne w kształcie orła oraz ryty naskalne. Po obiedzie i sjeście spacer z wejściem na pobliskie wzgórze, aby podziwiać widoki i kolory zachodu słońca na pomarańczowym piasku diun na widnokręgu. Wieczorem kolacja i nocleg pod namiotami w Ouan Tabarakat (dawnej dolinie tamaryszkowej).

9 DZIEŃ: pustynia, Ekniouen, Moulan n’Aga
Jedziemy do Ekniouen, przepięknego zakątka z dwiema skalnymi wieżami wyrastającymi z żółtych piasków diun, które Tuaregowie nazywają „bliźniakami”. Po  drodze odwiedziny też skalne jeziorko pustynne – gueltę. Następnie przejazd do bardzo malowniczego rejonu Moulan n’Aga, gdzie przejdziemy na piechotę przez łańcuch diun z widokiem na wielką majestatyczną skałę w kształcie siedzącej wielbłądzicy. W trakcie spaceru zobaczymy, z jaką wprawą radzą sobie nasi kierowcy, zjeżdżający z diun samochodami. Wieczorem kolacja i nocleg pod namiotami w Moulan n’Aga.

10 DZIEŃ: pustynia, Inzalan
Po śniadaniu opuszczamy rejon diun Moulan N’Aga i ruszamy w kierunku Inzalan. Po drodze zobaczymy zachwycające diuny z pięknymi widokami oraz malowidła naskalne przedstawiające m. in. żyrafy, słonie, sceny erotyczne oraz dawne sposoby spędzania czasu np. postacie grające w piłkę. Obiad po drodze. Wieczorem kolacja i nocleg pod namiotami w rejonie Inzalan, gdzie piasek o zachodzie słońca robi się różowy.

11 DZIEŃ: pustynia, Tin Merzouga
Po śniadaniu ruszamy w rejon diun Tin Merzouga, najdalszy punkt naszej wycieczki po Tadrart. Po drodze przyjrzymy się malowidłom naskalnym i skale w kształcie jeża. Po obiedzie wejście na najwyższą diunę rejonu (ok. 40 min w jedną stronę), ze szczytu której można podziwiać bezkresne morze ceglasto-żółtych diun i formacji skalnych. Kolacja i nocleg pod namiotami w Tin Merzouga.

12 DZIEŃ: pustynia, Tehe Tehosei
Po śniadaniu 3-godzinny spacer po pustyni. Zobaczymy kolejne formacje skalne, m. in. w kształcie pucharu świata. Po obiedzie czeka na nas przepiękny kanion Inagan z czerwonym piaskiem. Nocleg pod namiotami w rejonie Tehe Tehosei w okolicy potężnych skał przypominających filary katedr gotyckich.

13 DZIEŃ: pustynia, Djanet
Wyjazd z Tadrart przez kanion In Djaren. Po drodze wspaniałe ryty naskalne i malowidła przedstawiające ryby i siedzącą żyrafę, a także diuny z bardzo ciekawym zjawiskiem czarnych piasków powierzchniowych. Obiad jeszcze na pustyni po drodze do Djanet w dolinie pod akacjami. Po południu powrót do Djanet. Kolacja i nocleg w hotelu.

14 DZIEŃ: Djanet
Po śniadaniu zwiedzanie oazy Djanet: małe zakupu na rynku zwanym przez Tuaregów z arabska „soukh”, gdzie można kupić „mydło i powidło” oraz tradycyjne wyroby i biżuterię tuareską. Obiad w ogrodzie u naszego przewodnika (domowe jedzenie). Po obiedzie wizyta w gaju palmowym, gdzie są też źródła wody oraz systemy irygacyjne oazy Djanet. Będziemy też podziwiać ze wzgórza widok na miasteczko. Kolacja w ogrodzie i odpoczynek w hotelu przed wyjazdem. Wieczorek ok. godz. 23.00 wyjazd na lotnisko. Po północy wylot do Algieru.

15 DZIEŃ: Algier
Zwiedzanie Algieru. Zobaczymy m. in. budynek Wielkiej Poczty, Kasbę, tradycyjny pałac Dar Mustapha Pacha lub Dar Azzair i widok na Algier. Skosztujemy też tradycyjnych algierskich ciastek migdałowych. Nocleg w hotelu w Algierze.

16 DZIEŃ
Po śniadaniu w hotelu przejazd na lotnisko i powrót do Polski – lot z Algieru do Warszawy z przesiadką w jednym z portów europejskich.

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

grupyGrupa od 6 do 11 osób.

dokumentyDo udziału w wyprawie niezbędny jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wyprawy oraz wiza algierska.

W celu wyrobienia wizy algierskiej należy przesłać do Biura 2 miesiące przed terminem wyjazdu skan paszportu oraz informację o adresie zamieszkania i zawodzie (osoby pracujące jako dziennikarze lub w tzw. resortach siłowych proszone są o wcześniejszy kontakt z Biurem).

Miesiąc przed terminem wyjazdu należy dostarczyć do Biura wypełnione wnioski wizowe ze zdjęciem i paszporty raz przelać na konto biura opłatę wizową w wysokości 240 zł (wnioski wizowe są dostępne na stronie internetowej Ambasady Algierii, Biuro udziela wszelkiej pomocy przy wypełnianiu wniosków).

Wizę wyrabiamy w Ambasadzie Algierii w Warszawie. Proces ten jest dość skomplikowany. Najpierw Agencja w Djanet wystawia dla nas zaproszenie, potem czekamy na zatwierdzenie zaproszenia przez odpowiednie organy w Algierii, a następnie poinformowanie o tym Ambasady Algierii w Warszawie (może to zająć od 2 do 6 tygodni). Zdarza się, że informacja o potwierdzeniu naszej podróży trafia do ambasady w ostatniej chwili, na 2 tygodnie przed wyjazdem. Dopiero wtedy możemy wyrabiać wizy, chociaż wnioski wizowe można złożyć wcześniej.

jak-sie-spakowacJAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed zapiaszczeniem, waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg, gdyż nasze bagaże dwa razy dziennie będą ładowane i rozładowywane z samochodów.

Bagaż podręczny: należy zabrać mały plecaczek o pojemności 25-35 litrów (waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 5 kg.) Mały plecaczek podręczny będzie nam służyć w ciągu dnia na noszenie aparatu fotograficznego oraz bidonu z wodą.

jak-sie-ubracJAK SIĘ UBRAĆ?

Na pustyni w ciągu dnia będzie ciepło do +30 st.C, a w nocy może być chłodno do +10 st.C, jednakże jest bardzo mała wilgotność powietrza i wieje lekki wietrzyk. Zabieramy:
– obuwie: wygodne, lekkie buty sportowe do chodzenia wraz ze sportowymi skarpetkami oraz mocne sportowe sandały
– na wieczór polar, bluza z długimi rękawami, lekka kurtka od wiatru, chusta na szyję
– kapelusz sportowy z dużym rondem – konieczne zabezpieczenie głowy i twarzy przed słońcem
– mocne okulary przeciwsłoneczne
– długie, cienkie spodnie i przewiewna bluzka z długim rękawem, najlepiej z bawełny (najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży i siedzenia na piasku ) – zalecane są długie rękawy oraz długie spodnie ze względu na silną operację promieni słonecznych na pustyni
– odzież do spania w śpiworze
– przydaje się cienka czapka (lub komin) na głowę, jeśli ktoś chce spać w śpiworze pod gwiazdami, a nie w namiocie
– panie nie powinny zabierać koszulek na ramiączkach odsłaniających ramiona i dekolty ani szortów ze względu na poszanowanie miejscowych zwyczajów.

co-bezwzglednie-nalezy-zabracCO NALEŻY ZABRAĆ?

– aparat fotograficzny, wraz z dobrym szczelnym futerałem/osłoną przeciw piaskowi
– dodatkowe baterie do aparatu ponieważ w trakcie wyprawy w ciągu dwóch 6 dniowych pobytów na pustyni nie ma możliwości doładowania ( w samochodzie będzie jedynie możliwość po doładowania przez kabel USB telefonu do robienia zdjęć ale należy zabrać ze sobą kable USB do ładownia )
– śpiwór z komfortem do +5 st.C oraz poduszeczkę turystyczną
– mały ręcznik, świetnie sprawdzają się ręczniki z mikrofibry, zajmują mało miejsca, są lekkie i szybkoschnące
– papier toaletowy wraz z zapalniczką – na pustyni będziemy palić papier, aby nie zanieczyszczać środowiska naturalnego i pozostawić po sobie czystość
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży do wieczornej toalety – na pustyni nie będzie możliwości umycia się i wzięcia prysznica – codziennie dostaniemy butelkę wody na umycie twarzy i zębów rano i wieczorem
– krem przeciwsłoneczny z wysokim faktorem – „50”
– czołówka z zapasem baterii
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach

Nie wolno ze sobą zabierać ze względu na restrykcje prawne:
– dronów
– lornetek
– prywatnych telefonów satelitarnych.

pieniadzePIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać 1600 Euro płatne na miejscu przewodnikowi oraz min. 150 Euro na nocleg i wyżywienie w Algierze oraz napiwki.

W Djanet nie ma żadnego bankomatu ani banku. W Algierze nie należy liczyć na możliwość płacenia kartą ani wypłacenie pieniędzy z bankomatu. W Djanet będzie możliwość wymiany pieniędzy w hotelu lub płacenie na rynku banknotami euro. Różnica pomiędzy kursem oficjalnym a rynkowym wynosi 100%.

Dodatkowe pieniądze mogą się przydać na ewentualny zakup pamiątek lub daktyli na targu.

zdrowieZDROWIE

W rejonie, gdzie będziemy podróżować nie występuje ryzyko zakażenia malarią.

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej, ale wskazany jest dobry stan zdrowia.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan
– witaminy do rozpuszczania w wodzie lub proszek izotoniczny do rozpuszczania w wodzie – na pustyni bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)

Inne środki:
– ponieważ powietrze jest bardzo suche należy koniecznie zabrać nawilżające krople do oczu i wodę morska w spreju do nosa
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu
– środek przeciwko komarom, np. OFF, gdyż w niektórych kanionach mogą występować komary

jedzenieJEDZENIE

Jedzenie w trakcie wyprawy jest połączeniem kuchni francuskiej i tradycyjnej kuchni Tuaregów, którzy byli nomadami. Tradycyjnym daniem jest kuskus z warzywnym sosem i przyprawami. Tuaregowie nie używają bardzo ostrych przypraw i smaki są bardzo łagodne. Nie ma żadnego problemu z przygotowaniem dań wegetariańskich, ale z wegańską może być problem.

Śniadanie – w stylu francuskim – bagietka, dżemy (w tym pyszny algierski dżem figowy), miód, serek topiony „vache qui rit” (w końcu to była kolonia francuska) oraz szprotki w puszce, herbata Lipton oraz kawa, pyszne algierskie mleko w proszku do kawy.

Obiad – sałatki warzywne z makaronem lub ryżem na zimno w stylu bardziej europejskim z jajkami na twardo i szprotkami, bagietka, na deser owoce.

Kolacja – dania kuchni tuareskiej na ciepło, zupa plus drugie danie, czasem tradycyjny chleb tuareski „taguella” pieczony w gorącym piasku z warzywnym sosem, do dań dodawana jest koźlina lub baranina, więc jeśli ktoś nie lubi tych smaków należy przed wyprawą przekazać taką informację. Czasem, aby sprawić turystom przyjemność kucharz smaży frytki.

W czasie wyprawy ekipa 3-4 razy dziennie rozpala ognisko, to wieczorem jest największe, przy którym Tuaregowie parzą tradycyjną tuareską, bardzo mocną słodką zieloną herbatę, którą podają z pianką na wierzchu w małych szklaneczkach. Herbata jest tradycyjnie parzona 3 razy w czajniczku z tych samych liści i wiąże się z tym powiedzenie: „pierwsza jest gorzka jak śmierć, druga jest mocna jak życie, a trzecia jest delikatna jak miłość”.

Ceremoniał parzenia i nalewania herbaty przy ognisku pięknie sportretowano w wideoklipie słynnego tuareskiego zespołu Tinariwen – „Iswegh attay” (co znaczy: piłem herbatę, attay to w języku tamasheq herbata). Tinariwen – „Iswegh Attay”

transportTRANSPORT

Środki transportu:
– samolot
– terenowe Toyoty Land Cruiser lub Hilux 4×4 bez klimatyzacji (w samochodzie 4 turystów oraz kierowca)

Rytm dnia zależy od naszego lokalnego przewodnika Tuarega, który najlepiej zna pustynię:

– rano wstajemy ze słońcem (kiedy jest słonecznie i tak jest za gorąco, aby pozostać za długo w śpiworach)
– po śniadaniu idziemy około 2-3 godzin lub jedziemy samochodem
– w południe – obiad i sjesta
– po południu po sjeście dalsze zwiedzanie samochodem lub/i piechotą (wejścia na diuny lub do jaskiń)
– wieczorem – kolacja po zachodzie słońca.

noclegiNOCLEGI

Noclegi w hotelach (cztery w Djanet i jeden w Algierze) w pokojach dwuosobowych z łazienkami i klimatyzacją oraz ze śniadaniem.

Na pustyni:
– nocujemy w namiotach dwuosobowych w śpiworach na cienkich materacach z gąbki
– namioty rozbijamy samodzielnie (to lokalny przewodnik zawsze decyduje gdzie i kiedy rozbijamy obóz, może też doradzić gdzie w miejscu postoju najlepiej rozbić namiot)

telefon-i-internetINTERNET, TELEFON

W Djanet jest łączność internetowa, ale raczej w jakości 2G. W hotelach jest wifi, ale czasem może nie działać. Koszty połączeń w roamingu z Polską z Algierii są bardzo wysokie. Na pustyni nie ma żadnego zasięgu, ale nasz przewodnik będzie posiadał ze sobą telefon satelitarny.

elektrycznoscELEKTRYCZNOŚĆ

Gniazdka elektryczne są podobne jak w Polsce (nie trzeba przejściówek). Napięcie jest takie samo jak w Polsce.

napiwkiNAPIWKI

Zwyczajowo dla miejscowej ekipy: po 50 euro dla kierowcy naszego samochodu, dla kucharza oraz dla lokalnego przewodnika Tuarega.

Mapy brak... chwilowo

08-02-2025 - 23-02-2025

3000 zł + 1600 EUR + przelot

Czas: 16 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: zaproszenie do Algierii i wymagane zezwolenia, wstęp do Parku Narodowego Tassili n’Ajjer, transport, noclegi: 5 noclegów w hotelu , 10 noclegów na pustyni pod namiotami (w tym namioty i materace), pełne wyżywienie w Djanet i na pustyni (z wyjątkiem pobytu w Algierze), koszty lokalnego przewodnika, kierowców i kucharzy, opiekę polskiego pilota Tomasza Tułaka i tłumacza Magdaleny Klingier, koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, ubezpieczenie KL 45.000 EUR i NNW 20.000 PLN, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: przelotów: Warszawa - Algier - Warszawa (ok. 1800-2300 zł), Algier - Djanet - Algier (ok. 250 Eur), wizy algierskiej (360 zł), hotelu i wyżywienia w Algierze (ok. 100 Eur), napiwków (ok. 50 Eur)

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: