(nie) Jedno oko na Maroko... Relacja z wyprawy w pandemii
09-01-2022
Relacje z wypraw

(nie) Jedno oko na Maroko - specjalnie dla Ciebie kolejna relacja z wyprawy Om Tramping. Brzuch samolotu tarł o wody Zatoki Gibraltarskiej - pisze Antonina Małowiecka, nasza pilotka - kiedy lądowaliśmy na lotnisku Ibn Battuty w Tangierze. Po prawie dwóch latach udało mi się wrócić do kraju kurczaka z kiszoną cytryną, transowej muzyki gnawa, lamp dżina i dywanów Aladyna...  »

Podróże w pandemii. Relacja z 2021 i plany na 2022.
05-12-2021
Relacje z wypraw

Małe i duże podróże w pandemii - czas na podróżnicze podsumowanie naszych wypraw w 2020/21. Zobacz, co zdziałaliśmy i dokąd udamy się w kolejnym roku. No i dziękujemy, że jesteś z nami! »

Pura Vida! | Relacja z wyprawy do Kostaryki w czasach pandemii
02-03-2021
Relacje z wypraw

Przed Tobą relacja z wyprawy do Kostaryki w czasach pandemii. Relacja na gorąco, bo wróciliśmy parę dni temu. Bezpiecznie przemierzyliśmy pół świata i powiemy tak: było warto! Podróżowało się bez żadnych problemów, swobodnie i na luzie.  »

Tuaregowie maja muzyke i taniec we krwi
Muzyka Tuaregów | Przez Saharę w rytmie tuareskiego bluesa
13-01-2021
Bliżej świata

Muzyka Tuaregów to coś więcej niż tylko słowa i dźwięki. To integralna część życia, oni mają to po prostu we krwi. Ktoś mi nawet kiedyś powiedział, że tuareski kod DNA ma kształt klucza wiolinowego. »

Tradycyjna chata Mentawajow z wyspy Siberut w Indonezji - posilek na palenisku - om tramping klub
Sumatra, orangutany i Mentawajowie z wyspy Siberut
06-01-2021
Relacje z wypraw

W wiosce Mentawajów na indonezyjskiej wyspie Siberut mieszkaliśmy 3 dni. W prostej chacie na palach, zwanej umami. Dom należał do szamana i to z jego rodziną dzieliliśmy codzienne życie. Jadaliśmy przygotowywane na palenisku posiłki, a za prysznic służyła nam przepływająca rzeczka. Ten survival rekompensowała nam szansa na poznanie wyjątkowej kultury od kuchni. »

Obchody meksykanskiego dnia zmarlych , fot. Om Tramping Klub
Dzień Zmarłych w Meksyku | Tequila, muzyka i śmierć!
06-01-2021
Bliżej świata

Tequila, muzyka, śmierć! Wesołe kościotrupy, szczerzące się kostuchy i oczywiście motywy czaszek. Cukrowe czaszki (kolorowe, malowane w różne wzory) to zresztą chyba najbardziej rozpoznawalny element meksykańskiego Dnia Zmarłych. Jak mówi Ola Synowiec, dziennikarka i autorka książki reportażowej "Dzieci Szóstego Słońca, Día de los Muertos są tu kochane bardziej niż Gwiazdka. »

Relacja z Patagonii i Ziemi Ognistej - 8500 km w 26 dni
06-01-2021
Relacje z wypraw

Patagonia to przysłowiowy „koniec świata”. Jako pierwszy opłynął ją Ferdynand Magellan, później przybył Karol Darwin, a jeszcze później ukrywali się tu słynny Butch Cassidy i Sundance Kid. Nasza wyprawa zaczyna się konkretnie! Wspinamy się na aktywny chilijski Wulkan Villrica (2847 m n.p.m.), a z wierzchołka zjeżdżamy na „jabłuszkach”. »

Jak się mieszka na Alasce | Wspomnienia z bardzo długiej podróży
03-01-2021
Relacje z wypraw

Aby podróżować po Alasce potrzebowałem więcej pieniędzy, znalazłem więc jeszcze jedną pracę na dwie noce w tygodniu. W weekendy ruszałem swoim ,,budżetowym’’ rowerem przez ciemne lasy okolic Anchorage do oddalonej o jakieś 11 km przydrożnej knajpy rodem z filmów Davida Lyncha. »

Wyspa Olchon to jedno z najpiekniejszych miejsc nad Bajkalem
Opowieści o Bajkale, Buriatach i dzikiej przyrodzie | Syberia z perspektywy 20 lat!
28-12-2020
Relacje z wypraw

Wspominam przyjazd do buriackiej wsi Ałła w Górach Barguzińskich. Wokół biegają dzieciaki ,,Amerykańcy przyjechali’’ - krzyczą. Nie ma znaczenia skąd pochodzimy. Ważne, że jesteśmy ludźmi spoza Syberii – Amerykańcami. To podejście wiąże się z tym, że na Syberii po prostu liczy się człowiek. Długa zima sprawia, że ludzie sobie wzajemnie pomagają. Empatia i wrażliwość na losy drugiej osoby jest czymś oczywistym. »

Góra Kajlas - w centrum świata | Tajemnice Tybetu
27-12-2020
Bliżej świata

Góra Kajlas (Kajlaś, Kailash) to centrum świata. Mistyczne wrota do nieba i oświecenia, za którymi mieszkają Budda, Śiwa, duchy przodków i pradawne bóstwa ziemi. Zgodnie z przekazami, każdy Tybetańczyk przynajmniej raz w życiu musi tę górę okrążyć. Najlepiej w ciągu 1 dnia, choć trasa liczy ponad 50 km. »

Legendarne Królestwo Guge | Tajemnice Tybetu
18-12-2020
Bliżej świata, Relacje z wypraw

Legendarne Królestwo Guge znajdziesz w Tybecie w Dolinie Garudy niedaleko granicy z Indiami. Możesz tam dojechać z Lhasy, ale nastaw się na dłuższą, bo trwającą 4 podróż. Czy warto? Tak! Wyobraźnia płonie w zderzeniu z tym imponującym cudem natury zjednoczonym z ruinami skalnych miast. »

Reklama salonu fryzjerskiego w Indiach z zabawnymi błędami językowymi typu tu cięte są dzieci
Co Cię zaskoczy w Indiach? | Indie z humorem
13-12-2020
Bliżej świata, Relacje z wypraw

Jeśli chcesz zobaczyć namiastkę tego, co Cię zaskoczy w Indiach - obejrzyj naszą fotorelację. Dziś Indie na wesoło, bo przecież w podróży - zwłaszcza tam - bez poczucia humoru i dystansu do siebie i do świata kilometra w spokoju nie przejdziesz. Zapraszamy! »

Gluptak niebieskonogi na Galapagos_wyprawa z Om Tramping Klub, fot. Tomek Tulak
Wyspy Galapagos - perła w koronie Ziemi
08-12-2020
Bliżej świata

Ooo, przyleciał :) Usiadł na skale i patrzy gdzieś w dal, a ty możesz przyjrzeć się jemu. Jest blisko, wręcz na wyciągnięcie ręki. Pełen uroku, trochę zabawny o charakterystycznym ubarwieniu nóg. Taki jest ten piękny ptak z wysp Galapagos. To głuptak niebieskonogi - brak lęku przed człowiekiem, a więc łatwość w schwytaniu go spowodował, iż zyskał ten przydomek. »

Ośnieżone szczyty Karakorum osnute chmurami
Przez Pakistan i Karakorum | Relacja z wyprawy
03-12-2020
Relacje z wypraw

Wyprawa przez Pakistan i Karakorum to jedna z najwspanialszych podróży mojego życia. Zadaję sobie pytanie: czym i gdzie w tym układzie przestrzeni jest Islamabad i cały zewnętrzny świat. Stoję na pagórku i obserwuję rozmywające się wysoko nade mną nieosiągalne szczyty pasma Passu. Moja wyobraźnia kieruje się doliny i wówczas uzmysławiam sobie, że na zawsze będę związany z miejscami takie jak to. »

Abuna Yemata Geh w Etiopii - skalne koscioly - om tramping klub
Etiopia: skalne kościoły Tigraju | Relacja z wyprawy z Om Tramping 
13-11-2020
Relacje z wypraw

Skalne sanktuaria Tigraju słyną z położenia w fantastycznych wysokogórskich ekspozycjach, często na wysokich półkach skalnych, przez co przywodzą na myśl klasztory buddyjskie w Tybecie. Aby się do nich dostać, często trzeba się wspinać po stromych ścianach, wciągać po linach i przechodzić wąskimi, nierównymi ścieżkami nad przepaściami. »

wyprawa kurhany i kamienne kregi
Akcja Poznaj Polskę | Mikrowyprawy po Polsce
11-11-2020
Bliżej świata

Czy wiesz, że kurhany kujawskie są starsze od piramid egipskich, Góry Świętokrzyskie to kraina czarownic, a drzewa z Siedlisk są osobliwością na skalę Europy? My wiemy i dlatego już wiosną ruszyliśmy z akcją Poznaj Polskę - pierwszą taką inicjatywę podróżniczą powołaną do życia w dobie pandemii. I co? I hit! »

Nikaragua: Ometepe - wyspa tajemnic i nieziemskie wulkany
29-06-2020
Bliżej świata, Relacje z wypraw

Jednym z najmniej turystycznych krajów Ameryki Środkowych jest Nikaragua. Paradoksalnie podczas wyprawy to właśnie ona podbiła nasze serca, najpierw witając nas ciszą i spokojem, a potem stopniowo odsłaniając swoje wspaniałe dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe. »

Przez Himalaje LIFE | odcinek 4 | Buddyjskie królestwo Mustang
18-06-2020
Spotkania Online

Czwarty odcinek programu podróżniczego 'Przez Himalaje LIFE' poświęcony jest buddyjskiemu królestwu Mustang. Wynikające z naturalnych warunków geograficznych trudności w dostępie sprawiały, że z biegiem czasu powstało wiele mitów i legend o królestwie i wydarzających się tam cudach.  »

Bhutanu się nie zwiedza, tylko się go doświadcza | Relacje z podróży
09-06-2020
Bliżej świata, Relacje z wypraw

Śmiech to antidotum na wszystko. Bhutańczycy śmieją się często i gęsto.  Niewymuszenie, spontanicznie i z głębi trzewi. Nic Cię tak nie przywróci do pionu, jak solidna dawka bhutańskiego śmiechu podlana kropelką rubasznej ironii.  »

Indyjskie Himalaje | Głos bogów i pieśń szamanów
25-05-2020
Bliżej świata, Relacje z wypraw

Za tą bramą spotkasz bogów Himalajów i usłyszysz pieśń szamanów. To tam obecne są echa starożytnych bóstw irańskich, które w innych regionach Azji nie przetrwały. Bóstwa te, pradawne istoty adorowane są pod postacią idoli, które niosą pomoc i pocieszenie dla wyznawców. »

Arizona, Utah, południowa Kalifornia | Om Tramping Online | odc. 6
18-05-2020
Spotkania Online

Arizona, Utah, południowa Kalifornia - parki narodowe USA to temat przewodni kolejnego odcinka naszych czwartkowych spotkań online. Widzimy się już 26 maja o godz. 20.00 i lecimy tam, gdzie przyroda wyciska łzy nawet u największych twardzieli :)  »

Przez Himalaje LIFE | Odcinek drugi: Himaćal Pradeś
14-05-2020
Spotkania Online

Drugi odcinek podróżniczego programu "Przez Himalaje LIFE" już 26 maja. Tym razem będzie o Himaćal Pradesh. Poznasz świat duchów, tajemniczych religii i spektakularnych gór. »

Przez Himalaje LIFE | Odcinek pierwszy: Pieszo przez Himalaje
13-05-2020
Spotkania Online

Podróżniku! Ruszamy z nowym programem podróżniczym online "Przez Himalaje LIFE". To wspólna inicjatywa najlepszego klubu podróżniczego w Polsce i Om Tramping Klubu. Pięć odcinków transmitowanych co 2 tygodnie na żywo, każdy o Himalajach, ale z różnych perspektyw. »

W drodze do Zanskaru - stary klasztor w Himalajach
Buddyjskie flagi modlitewne | Między żywiołami
13-05-2020
Bliżej świata

Podróżniku, na pewno znasz tybetańskie flagi modlitewne. Kojarzone są z buddyzmem, ale ich historia jest znacznie starsza i sięga rdzennej tradycji duchowej Tybetu, jaką jest Bon (Bön). Co znaczą kolory flag, jakie jest ich przeznaczenie i gdzie je zobaczysz? »

Ekwador - dziewczyna - om tramping klub
Wirtualna podróż przez Ekwador i Galapagos z Tomkiem Tułakiem
04-05-2020
Spotkania Online

Om Tramping Online to cykl bezpłatnych spotkań online na żywo w czwartki o 19.00. To już nasze piąte spotkanie! I tym razem z Tomkiem Tułakiem udasz się w wirtualną podróż przez Ekwador i Galapagos. Zapisy via newsletter. »

Dallol – nagoretszy rejon pustyni Danakilskiej, polozony w depresji okolo 100 metrow pod poziomem morza
Pustynia Danakilska | Zakątki nie z tej ziemi
29-04-2020
Relacje z wypraw

Pustynia Danakilska to jeden z najbardziej aktywnych sejsmicznie i wulkanicznie terenów na świecie. Krajobraz tworzą niezmierzone pola lawy i soli, stożki wulkanów i wrzące źródła siarki. Kiedyś było tu dno morza, a badacze uważają, że za kilka milionów lat na skutek obniżania się terenu morze z powrotem upomni się o danakilską ziemię.  »

Buddyzm tybetański | Co o nim wiesz?
27-04-2020
Bliżej świata

Podróżniku, co wiesz o buddyzmie tybetańskim? Dziś Tomek Tułak w ramach naszego cyklu: co kraj, to obyczaj, zabiera Cię w podróż do Tybetu. Jak sam mówi: poznawanie buddyjskiego świata to niekończąca się przygoda jego życia, a buddyzm z którym się zetknął pokazał mu, że to religia, kultura i światopogląd w jednym »