Wyprawa MAURETANIA – odkrywamy tajemnicę Afryki


8000 zł + przelot, CZAS: 14 DNI


04-11-2024 - 17-11-2024 - zapisy trwają, dołącz do nas!

Mauretania – najdłuższy pociąg świata, ukryte oazy, starożytne miasta i majestatyczne Sahara. Zapraszamy Cię w podróż, która zmienia wyobrażenia o Afryce!

 

*autor programu Wojciech Sikora

Mauretania to jeden z najrzadziej odwiedzanych krajów Afryki i świata. Nie dotarła tam jeszcze masowa turystyka, dzięki czemu można tam zobaczyć pełną autentyczność miejscowej ludności i niezmienioną przez człowieka przyrodę. Większość mauretańskiego terytorium stanowi ogromna Sahara, która nie jest monotonna. Wręcz przeciwnie – zawiera wiele
historycznych i przyrodniczych skarbów takich jak miasta Szinkit i Wadan, czy Płaskowyż Adrar.

Podczas wyprawy do Mauretanii poczujesz się jak odkrywca. Przejedziemy się na rudzie żelaza najdłuższym pociągiem na świecie, odwiedzimy starożytne oazy, gdzie nadal żyje się jak przed wiekami, zobaczymy tradycyjną pustynna architekturę oraz jedne z najświętszych miast islamu. W osadach nad Atlantykiem poczujemy surowość zachodniego wybrzeża Afryki.

Skupimy się na poznaniu północnej części Mauretanii, zamieszkanej przez nomadów wiodących ciężkie życie uzależnione od surowego, pustynnego klimatu. W mauretańskich oazach zobaczymy, jak żyją prości ludzie, którzy osiedli w bardziej sprzyjających warunkach. Każda z nich, to jakby podróż w czasie, starodawne domy i sposób życia jest już bardzo rzadko spotykany na świecie. Na wybrzeżu Atlantyku poznamy tajemniczy lud Imraguen – opierający całe swoje życie na rybołówstwie. Mauretańska mieszanka etniczna jest fascynująca i każdy znajdzie w niej coś ciekawego.

Zapraszamy do tajemniczej Mauretanii na rozdrożu Afryki. Niby to kraj arabski, jednak całe południe to ludy Afryki. Kraju o bogatej historii i imperialnej przeszłości. Kraju, gdzie Sahara dyktuje warunki życia, a nomadzi borykają się z pustynnym wiatrem. Zapraszamy do Mauretanii, gdzie nic nie jest takie jak się wydaje, a pustynia nadal tworzy miraże.

1 DZIEŃ: przelot

Wylot z Warszawy, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych, do Nawakszut – stolicy Mauretanii. Dziś miasto liczy około miliona mieszkańców, a jeszcze 70 lat temu było niewielką osadą rybacką. Spacer po mieście. Zobaczymy jak wygląda najbardziej sucha stolica świata, położona w całości na Saharze. Nocleg w Nawakszut.

2 DZIEŃ: Nawakszut

Dziś poznamy stolicę Mauretanii – dumę kraju. To tu znajduje się siedziba prezydenta i wszystkie najważniejsze urzędy. Następnie pojedziemy na targ rybny – bijące serce dzielnicy położonej nad oceanem, gdzie owoce morza sprzedawane są wprost z łodzi. To bardzo autentyczne, gwarne i ciekawe miejsce. Pierwszy raz poczujemy jaka ta Mauretania tak naprawdę jest. W okolicy pospacerujemy po atlantyckiej plaży, następnie udamy się w okolicę Meczetu Saudyjskiego – najbardziej reprezentacyjnego w mieście. Nocleg w Nawakszut.

3 DZIEŃ: Atar

Rano przejazd do Ataru – głównego miasta i administracyjnej stolicy najpiękniejszego regionu kraju. To właśnie w Adrar, bo o nim mowa, znajdują się najciekawsze miejsca. Po przyjeździe zwiedzimy starszą część miasta, gdzie znajduje się m. in. meczet z XVII w., a także nowszą, w której znajdują się budynki lokalnych władz. W Atarze miał miejsce jeden z etapów rajdu Paryż-Dakar. Zwiedzimy lokalny bazar i zakupimy chusty bardzo przydatne w saharyjskim klimacie, a także podczas jazdy słynnym najdłuższym pociągiem świata. Nocleg w Atar.

4 DZIEŃ: Azougi, Terjit

Rozpoczynajmy poznawanie miast i starożytnych wiosek, gdzie czas zatrzymał się w miejscu. Rano pojedziemy do tradycyjnej wioski Azougi, będącej kiedyś stolicą Dynastii Almorawidów. Znajdowało się na ważnym transsaharyjskim szlaku karawan. Na miejscu zobaczymy tradycyjne budownictwo z terenów Sahary i poszukamy grobu teologa Imama al-Hadrami z XII wieku. Po południu pojedziemy to Terjit – jednej z największych lokalnych oaz. Ze względu na słodką wodę, liczne plamy i cień jest ona uważana przez lokalnych mieszkańców za miejsce o wyjątkowych walorach. Kilka afrykańskich księżniczek wybrało Terjit jako miejsce swoich koronacji. Odpoczniemy po saharyjskim upale i wykąpiemy się w źródłach. Nocleg w Terjit.

5 DZIEŃ: Mhaireth, Chinguetti

Poranny przejazd do Mhaireth. Ta wciśnięta w zbocza płaskowyżu wioska jest jakby ukryta przed światem. Jest unikalna, ponieważ nadal można tam zobaczyć słomiane domy (tikitts) otoczone ogrodzeniami z kolczastych roślin (zariba). Wszystko to otoczone jest dużym palmowym zagajnikiem, a mieszkańcy żyją tam jak przed wiekami, uprawiając małe poletka i hodując zwierzęta. Czas wolny na spacery po okolicy, gdzie można zobaczyć prawdziwość saharyjskiej wioski. Następnie kilkugodzinny przejazd do Chinguetti (Szinkit) – siódmego najświętszego miasta islamu. Po drodze niesamowite widoki z przełęczy Amojjar na płaskowyż Adrar. Chinguetti ze względu na swoją długą historię i unikalne położenie zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO razem z innymi trzema osadami w Mauretanii. My odwiedzimy dwie z nich. Nocleg w Chinguetti.

6 DZIEŃ: Chinguetti

Chinguetti powstało w VIII wieku, jednak jego rozkwit miał miejsce od XIII wieku. Miasto bogaciło się ze względu na swoje położenie na szlaku karawan. Było też miejscem, gdzie zatrzymywali się pielgrzymi w drodze do Timbuktu, a nawet Mekki. Założono tu wówczas jedną z najważniejszych szkół koranicznych w Zachodniej Afryce. Zobaczymy stary meczet (jeden z najstarszych w świecie muzułmańskim) oraz jedyną w swoim rodzaju średniowieczną bibliotekę zawierająca bezcenne manuskrypty, a wszystko pokryte kurzem i wiekami historii. Miasto podzielone jest na dwie części: starą i nową, które oddziela sucha dolina. Wieczorem wybierzemy się na okoliczne wydmy by podziwiać zachód słońca nad Saharą, kiedy wszystko staje się pomarańczowe, rdzawe, purpurowe i fioletowe. Nocleg w Chinguetti.

7 DZIEŃ: Ouadane

Poranny przejazd do Ouadane (Wadan). Jest to kolejne historyczne miejsce, które odwiedzimy, wpisane na listę UNESCO. Położone na pustyni miasto od wieków odgrywało znaczącą rolę w transporcie złota i soli w Imperium Ghany. Zobaczymy ruiny starej części miasta, znajdujące się na zboczu opadającym w stronę suchej doliny, z czasów kiedy tereny te przemierzały karawany. Dzisiaj Ouadane to spokojne miejsce, ostatnie do którego prowadzi droga, dalej jest już tylko bezkresna pustynia. W okolicy pochodzimy po okolicznych wydmach i zobaczymy kolejny niesamowity zachód słońca. Nocleg w Ouadane.

8 DZIEŃ: Riszat, Atar

Dziś pojedziemy zobaczyć Kalb ar-Riszat – okrągłą, przypominającą krater strukturę zwaną Okiem Afryki. Struktura mierzy prawie 50 km średnicy i jest doskonale widoczna z kosmosu. Postaramy się odkryć struktury Riszat i jego geologiczną tajemniczą przeszłość – nadal nie wiadomo czym tak naprawdę jest. Wokół Riszat na wiele setek kilometrów rozciąga się bezludna okolica, gdzie można poczuć się jak odkrywca. Powrót do Ouadane, a następnie do Ataru. Nocleg w Atar.

9 DZIEŃ: Atar, Choum, Nouadhibou

Dziś czeka nas dzień, który poświęcimy na przygotowanie się do przejazdu pociągiem z rudą żelaza. To jedyna w swoim rodzaju atrakcja na świecie. Pociąg wiozący rudę z kopalni położonej na północy kraju, przejeżdża przez Choum, dalej jedzie przez pustynię i dociera nad Atlantyk do Nouadhibou. Przejazd to po prostu leżenie na sypkiej rudzie, powolny stukot kół i spanie pod rozgwieżdżonym niebem Sahary. W Atar kupujemy ubrania które można będzie potem wyrzucić, niezbędne do nocnej przejażdżki. Czas na regenerację i czas wolny. Następnie przejazd do Choum, gdzie wsiądziemy „na pociąg”. Nocleg pod gwiazdami.

*Chętni mogą wsiąść do jedynego wagonu pasażerskiego (zwykle przepełnionego) lub pojechać wynajętym autem do Nouadhibou, gdzie rano spotykamy się wszyscy.

10 DZIEŃ: Nouadhibou

Rano przyjazd do Nouadhibou (pociągiem lub autem). Następnie zwiedzanie drugiego największego miasta Mauretanii. Zobaczymy słynne cmentarzysko statków w Zatoce Nouadhibou, następnie pojedziemy na przylądek Cap Blanc aby zobaczyć nieskazitelnie białe, piaszczyste plaże. Jeśli będziemy mieli szczęście, to zobaczymy jedyną na świecie dużą kolonię zagrożonej foki śródziemnomorskiej. Nocleg w Nouadhibou.

11 DZIEŃ: Park Narodowy Banc D’Arguin, Arkeiss, Iwik

Dziś odwiedzimy Park Narodowy Banc D’Arguin, jedyną przyrodniczą atrakcję Mauretanii, wpisaną na listę UNESCO. To wyjątkowe miejsce, gdzie ląd łączy się z oceanem, tworząc rozległe rozlewiska, okresowo zalewane wyspy i łachy piasku. Z racji ogromnej bioróżnorodności miejsce to wybrały sobie ptaki migrujące z Afryki do Europy. Można tu zobaczyć m.in. flamingi i pelikany. Wszędzie w Mauretanii to Sahara stawia warunki przetrwania, tutaj jednak rządzi ocean. Przejazd do Arkeiss, wioski zamieszkanej przez lud Imraguen, potomków Bafourów – pierwotnych mieszkańców Mauretanii. Ich tradycyjne sposoby łowienia ryb z delfinami nie zmieniły się od setek lat. Nocleg w Iwik lub w Arkeiss camping.

12 DZIEŃ: Iwik, Nouamghar-Nawakszut

Przejazd do Iwik, kolejnej osady uzależnionej od rybołówstwa i zamieszkanej przez lud Imraguen. Będziemy mieli możliwość oglądania mieszkańców przy pracy i w codziennym życiu. Następnie pojedziemy do największej osady na terenie Parku Narodowego i jego siedziby – Nouamghar. Czekają nas kolejne widoki na ocean, niekończące się plaże i rozlewiska pełne ptaków morskich. Przejazd na nocleg do Nawakszut.

13 DZIEŃ: Nawakszut

Dziś odwiedzimy Muzeum Narodowe – największą tego typu placówkę w Mauretanii, gdzie zobaczymy starożytne przedmioty świadczące o długiej przeszłości tych terenów. Eksponaty pochodzą z miejsc, które odwiedziliśmy wcześniej. Czas wolny w centrum miasta. Przejazd na plażę nad Atlantykiem i odpoczynek przed powrotem do Polski. Nocleg w Nawakszut.

14 DZIEŃ: powrót

Przelot do Warszawy, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

Mapy brak... chwilowo

zdjęcia Wojciech Sikora

04-11-2024 - 17-11-2024

8000 zł + przelot

Czas: 14 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: noclegi, ubezpieczenie KL 100.000 EUR i NNW 20.000 PLN, transport: samochody 4 x 4, pociąg, koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: biletu lotniczego Warszawa – Nouakchott – Warszawa, wizy do Mauretanii (ok. 55 EUR), wyżywienia (ok. 150 EUR), biletów wstępu, zajęć fakultatywnych (ceny podane w programie wyprawy), napiwków (ok. 50 EUR)

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: