PAKISTAN: Festiwal Kalaszy, Karakorum, Hindukusz, Himalaje


3500 ZŁ + 1350 USD + PRZELOT, CZAS: 22 DNI


08-05-2024 - 29-05-2024

1 DZIEŃ: przelot

Przelot z Warszawy do Islamabadu z przesiadkami.

2 DZIEŃ: Islamabad

Transfer z lotniska do hotelu. Popołudniowe zwiedzanie Islamabadu: Pakistan Monument Museum, Lok Virsa Museum i olbrzymi meczet Faisal Masjid. Nocleg w Islamabadzie.

3 DZIEŃ: Mingora, Takht-i-Bhai

Przejazd z Islamabadu do Mingory w dolinie Swat. Po drodze wizyta w najlepiej zachowanym kompleksie buddyjskim w Pakistanie: Takht-i-Bhai oraz zwiedzanie Muzeum Swat w Mingorze. Takht-i-Bhai (UNESCO) to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych z czasów królestwa Ghandary. Od I do VII wieku istniał tu olbrzymi klasztor buddyjski, a dziś możemy oglądać jego imponujące pozostałości położone na zboczu góry. Nocled w dolinie Swat.

4 DZIEŃ: Dolina Swat

Dzisiaj jedziemy dalej przez góry do malowniczej Doliny Swat, znanej z łagodnego klimatu i długowieczności jej mieszkańców. Nie brakuje tutaj ludzi, którzy mają ponad sto lat, krążą też legendy o osobach osiągających wiek nawet 130 lat. Ponoć zawdzięczają swoje długie życie optymalnemu klimatowi: brak ostrych zim i mrozów oraz letnich upałów, a także zdrowej diecie, której elementem jest m. in. olej z pestek moreli. Dolina Swat jest również znana z pozostałości po czasach buddyzmu, a w latach 60-tych XX wieku była ulubionym miejscem hipisów. Po przyjeździe czekają nas spacery i poznawanie pięknej doliny. Zwiedzanie buddyjskich atrakcji: Butkara I, Butkara III, Shirgandar Stupa, Saidu Sharif Stupa, pozostałości starożytnej cytadeli w Barikot oraz Białego Pałacu w Murghzar i tradycyjnego targu Islam Pur, gdzie można zobaczyć tradycyjne metody tkania wyrobów wełnianych i słynnych szali z Doliny Swat. Nocleg w Dolinie Swat.

5 DZIEŃ: Dolina Swat, Kalam

Przejazd z Mingory do Doliny Kalam. Wizyta w malowniczej Dolinie Ushu, chwila na podziwianie pięknego Jeziora Mahodand oraz Jeziora Saifullah.

6 DZIEŃ: Chitral

Długi przejazd z Kalam do Chitral. Popołudniowa wizyta w Muzeum Chitral, gdzie można odrobinę poznać kulturę Kalaszy, odwiedziny w forcie Shahi Qila i meczecie Shahi Masjid oraz kolacja w restauracji z widokiem na Tirich Mir – najwyższy szczyt Hindukuszu (7708 m n.p.m.). Nocleg w Chitral.

7 DZIEŃ: Festiwal Kalaszy, Dolina Bumburat

Rejon Chitral jest zamieszkały przez Kalaszy – niezwykle oryginalną etniczną mniejszość. Zamieszkują oni doliny Rumbur, Bumboret i Birir w masywie Hindukusz. Połowa tej liczącej około 6000 osób społeczności jest wyznawcami archaicznej religii politeistycznej. Kiedyś uważano ich za potomków Aleksandra Macedońskiego. To cud, że w ogóle ich pradawna kultura przetrwała w tak pełnym zawirowań wojennych i politycznych rejonie i oparła się islamizacji. Chociaż sami Kalasze wiele wycierpieli w ciągu stuleci, nadal używają swojego własnego języka, mają swoją oryginalną religię, świętą mitologię, rytuały i obrzędy. W ich panteonie religijnym czczonych jest 12 głównych bogów, utożsamianych z siłami natury. Dziś będziemy poznawać tą wyjątkową pod względem kultury społeczność. Udamy się do Doliny Bumburat – najsłynniejszej z dolin zamieszkałych przez Kalaszy. Zwiedzanie bogatego Muzeum Kalaszy, tradycyjnej wioski oraz starego cmentarza. Nocleg w hotelu w dolinie.

8 DZIEŃ: Festiwal Kalszay, Dolina Rumbur i Birir

Przejazd do Doliny Rumbur oraz Doliny Birir, gdzie można zobaczyć normalne, codzienne życie Kalaszy. Nocleg w hotelu w dolinie.

9 DZIEŃ: do Mastuj

Przejazd Doliną Chitralu. Noc spędzimy prawdopodobnie w Mastuj.

10 DZIEŃ: przełęcz Shandur, Dolina Ghize

Przejazd z Masuj do malowniczej Doliny Ghizer. Przemierzamy dzikie rejony Hindukuszu Karakorum. Przy dobrej pogodzie zobaczymy w oddali masywy Hindukuszu. Pokonamy przełęcz Shandur (3700 m n.p.m.). Łącznie w ciągu dwóch dni mamy do pokonania prawie 400 km. Nocleg w Dolinie Ghizer.

11 DZIEŃ: Dolina Hunzy, Gilgit

Przejazd z Ghizer do Karimabadu. Jedziemy przez Gilgitu – główne tranzytowe i handlowe miasto Karakorum. Dalszy przejazd do Karimabadu – stolicy Doliny Hunzy, uznanej za jedną z najpiękniejszych dolin Pakistanu. Spacer po po kamiennej wiosce Altit, wizyta w forcie, zwiedzanie Baltit Fort Museum i punktu widokowego na Lady Finger, Ultar oraz Rakaposhi.
Wizyta na tradycyjnym tragu w Dolinie Hunza, gdzie można podziwiać miejscowe rękodzieło. Przejazd na nocleg do Aliabadu.

12 DZIEŃ: przełęcz Khunjerab, Passu

Wcześnie rano wyjazd w kierunku granicy chińsko-pakistańskiej oraz przejazd jedną z najwyżej położonych tras na świecie do przełęczy Khunjerab (4934 m n.p.m.). Po południu przejazd do Passu. Zwiedzanie Passu i okolic. Chętni mogą podjąć próbę przejścia przez „chyba” najsłynniejszy, wiszący most Pakistanu – Most Husaini, długi na ponad 200 metrów. Nocleg w Passu.

13 DZIEŃ: lodowiec Hopar Nagar

Przejazd z Passu do Gilgit. Po drodze krótki rzut oka na lodowiec Passu oraz sztuczne Jezioro Attabad. Przejazd do Nagar – małego miasteczka zapomnianego przez czas, stolicy starego królestwa Nagar. Dalej piesza wycieczka do wioski Hoper i zejście na lodowiec Baltar. Podziwianie majestatycznych gór. Na Nocleg jedziemy do Raikot Bridge.

14 DZIEŃ: Fairy Meadows

Rano wyruszymy do Fairy Meadows, malowniczej wioski położonej u podnóża Nanga Parbat – drugiej najwyższej góry Pakistanu i dziewiątej najwyższej góry świata. Jedziemy malowniczą, wyboistą drogą przez dolinę Tato, a następnie ruszymy na łatwy 3-godzinny trekking do wioski Fairy Meadows. Będzie również możliwość pokonania tej trasy na koniu. Po południu odpoczynek z widokami na ośmiotysięcznik, lodowiec Rakhiot i imponującą ścianę lodową – zbocze Nanga Parbat. Nocleg w Fairy Meadows.

15 DZIEŃ: Fairy Meadows, Beyal Camp, Nanga Parbat Base Camp

Dzisiejszy dzień przeznaczony jest dla miłośników wędrówek górskich. W zależności do sił i ochoty mamy do dyspozycji trasy o różnej długości. Pierwsza opcja to trek do Beyal Camp, położonego u podnóża lodowca (3550 m n.p.m., ok. 1,5 – 2 godz. marszu w jedną stronę). Odważniejsi i silniejsi mogą powędrować dalej do Nanga Parbat Base Camp. Tu jednak potrzebna będzie lepsza kondycja, bo trekking może zająć nawet cały dzień. Podczas trekkingów opuszczamy zielone lasy i wędrujemy pod górę pośród surowych himalajskich krajobrazów. Nocleg w Fairy Meadows.

16 DZIEŃ: powrór z trekkingu, Baltystan

Trekking powrotny z Fairy Meadows do Tato. Transfer z Tato do Rajkot oraz z Rajkot do Skardu. Krótka wizyta w Manthal Budda Rock. Nocleg w Skardu.

17 DZIEŃ: płaskowyż Deosai

Całodniowa wycieczka na płaskowyż Parku Narodowego Deosai – rozległą zieloną przestrzeń – jeden z najwyższych płaskowyżów na świecie. Czeka nas podziwianie widoków, spróbujemy też wytropić niedźwiedzie. Wizyta w Bara Pani i przy Jeziorze Shosar. Powrót na nocleg do Skardu.

18 DZIEŃ: Kaphulu

Całodniowa wycieczka do Kaphulu – niegdyś krainy buddyjskiej. Zwiedzanie Thoxi Khar i Serena Fort. Spacery po okolicy.

19 DZIEŃ: Shigar

Zwiedzanie Shigar, po drodze rzut oka na Pustynię Sarfaranga, wizyta w Amburik Masjid oraz Shigar Fort. Powrót na nocleg do Skardu.

20-21 DZIEŃ: austostrada Karakorum

Czekają nas dwa dni podróży słynną Autostradą Karakorum. Na początek jedziemy ze Skardu do Naran i zwiedzamy malowniczy Saiful Muluk. Dalej jedziemy przez Hazare, a następnie Kohistan – siedzibę wojowniczych ludów pochodzenia pasztuńskiego. Naszym ostatnim przystankiem przed Islamabadem będzie Taxila (UNESCO). W czasach buddyjskich było to bardzo ważny ośrodek uniwersytecki i znane miasto. Zobaczymy pozostałości świątyń, klasztorów i stup, odwiedzimy muzeum z bogatą kolekcją archeologiczną. Po przybyciu do Islamabadu jedziemy na zakupy w Jinnah Super Market oraz na pożegnalną kolację do Marghala Hills w Monal.

22 DZIEŃ: powrót

Przelot z Islamabadu do Warszawy z przesiadkami.

Mapy brak... chwilowo

08-05-2024 - 29-05-2024

3500 ZŁ + 1350 USD + PRZELOT

Czas: 22 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: noclegi ze śniadaniami, transport wynajętym busem i jeepami, ubezpieczenie KL 40.000 EUR i NNW 15.000 PLN, koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, zezwolenia na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane m.in Fairy Meadows, Khunjerab, dolina Kalaszy, opłaty trekkingowe, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: przelotu na trasie Warszawa-Islamabad-Warszawa, wizę pakistańską i zaproszenia niezbędne do jej uzyskania, kosztów wyżywienia, oprócz śniadań (około 5-10 USD dziennie), zajęć fakultatywnych, biletów wstępu, napiwków, obowiązkowego testu PCR na Covid

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: