PERU Południowe: Imperium Inków


3000 zł + 1100 USD + przelot, CZAS: 16 DNI


29-10-2024 - 13-11-2024 - ZAPISY TRWAJĄ, DOŁĄCZ DO NAS!

 

1 DZIEŃ: przelot

Wcześnie rano wylot z Polski. Przylot do Limy. Wieczorny spacer po Limie.

2 DZIEŃ: Lima

Zwiedzanie stolicy Peru. Spacer po zabytkowym, kolonialnym centrum miasta. Zobaczymy największe i najpiękniejsze koloniale budowle Limy: Iglesia y Convento San Francisco – barkowy Kościół i klasztor św. Franciszka (ok. 5 USD, lista UNESCO), oprócz kościoła zobaczymy też katakumby, gdzie pochowano 70 tysięcy zmarłych, Iglesia los Nazarenas – kościół patrona Limy „Pana Cudów”, Plaza de Armas – główny plac miasta, gdzie znajduje się dawny pałac Pizarra – pałac prezydencki (obecnie siedziba prezydenta i rządu), ratusz oraz wiele ciekawych, kolonialnych kamienic. Po południu pojedziemy do muzeum złota i broni, gdzie znajduje się druga najwspanialsza w Ameryce Południowej kolekcja złota, zaraz po muzeum w Bogocie (ok. 15 USD). Nocleg w Limie.

3 DZIEŃ: Paracas, Islas Ballestas

Wcześnie rano opuszczamy Limę i udajemy się do miejscowości Pisco, skąd pojedziemy do morsko-lądowego rezerwatu Paracas oraz Islas Ballestas. Najpierw udamy się na 2-godzinny rejs na oddalone kilka kilometrów od morza Islas Ballestas zwane małym Galapagos (ok. 25 USD). Po drodze na wyspy zobaczymy olbrzymi, wyryty w skale trójząb, przypominający świecznik, wysoki na 180 i szeroki na 70 metrów. Symbol spopularyzowany przez mitologię von Danikena. Pochodzi on z zamierzchłej, nieznanej epoki. Znany jest marynarzom, jako punk nawigacyjny od setek lat. Na skalistych wyspach mieszkają setki tysięcy ptaków, w tym pelikany, kormorany peruwiańskie, głuptaki i pingwiny. Patki odżywiają się niezliczoną ilością sardeli, które przynosi prąd wodny Humboldta. Zobaczymy też duże stada lwów morskich oraz polujące delfiny. Po rejsie pojedziemy dżipami na wycieczkę po wybrzeżu. Zobaczymy wspaniałe klify i kolorowe plaże. Obiad zjemy w restauracji pięknie położonej nad zatoką, gdzie przychodzą posilać się duże stada pelikanów. Dalszy przejazd do Nazca. Nocleg w Nazca.

4 DZIEŃ: Nazca – geoglify i pozostałości po kulturze Nazca

Powstanie i przeznaczenie olbrzymich goeglifów na pustyni otoczone jest mgłą tajemnicy. Struktury są tak zaplanowane, że można ich znaczenie powiązać z przesileniami lub ruchami planet, ale tak naprawdę mało na ich temat wiadomo. Linie, geometryczne figury oraz rysunki zwierząt są tak ogromne, że najlepiej obserwować je podczas lotu małą awionetką, gdyż wtedy można zobaczyć je w całości. Pilot przelatuje po kolei nad poszczególnymi formami, żeby można było zrobić zdjęcia (ok. 100 USD). Po południu odwiedzimy cmentarzysko Chauchila, gdzie znajdziemy liczne mumie, prawdopodobnie postaci szamanów. Zobaczymy też podziemne kanały w Cantayoc, głębokie od 5 do 20 metrów, do których można dotrzeć szybami w kształcie spirali, a także ruiny budowli z gliny z oknami w kształcie trapezów (ok. 30-35 USD).

5 DZIEŃ: Arequipa

Przyjazd do południowej stolicy Peru, otoczonej wulkanami, zwanej „miastem wiecznie panującej wiosny” lub „białym miastem”. Nad miastem górują: Misti (5821 m n.p.m.), Nevado Chachani (6077 m n.p.m.) i Nevado Pichu Pichu (5664 m n.p.m.). Zwiedzimy historycznne centrum miasta, wpisane na listę UNESCO. Zaczniemy od spaceru po głównym placu, przy którym znajdują się: zabytkowa katedra, perła architektury i jeden z najstarszych Kościół – La Compania de Jezus, a zaraz obok placu bogato zdobiony Kościół Santo Domingo oraz Kościół św. Franciszka. Największą atrakcją miasta jest niewątpliwie olbrzymi klasztor św. Katarzyny z XVI wieku (wstęp ok. 15 USD), przypominający małe miasto o pięknej architekturze. Ogrody, budynki gospodarcze, warsztaty, szeregi ulic pozwoliły zakonnicom pochodzącym z bogatych rodzin, wieść tutaj samowystarczalne życie. Innym ciekawym miejscem jest muzeum antropologiczne, gdzie znajduje się słynna mumia zwana „Juanitą”. Mumia została znaleziona w 1995 roku na wulkanie Ampato (6300 m n.p.m.). Kilkunastolenia dziewczyna została złożona w ofierze bóstwu wulkanu około 500 lat temu (wstęp ok. 10 USD). Nocleg w Arequipie.

6-7 DZIEŃ: Kanion Colca

Kanion Colca uznawany jest za jeden z najgłębszych kanionów na Ziemi. Od tysięcy lat jego okolice były zamieszkałe i stanowiły idealne miejsce do zajmowania się rolnictwem. Pozostałościami z wielu epok są m.in. kamienne tarasy. Potem tereny te były okupowane przez Hiszpanów, którzy eksploatowali złoto i srebro. Do niewolniczej pracy wykorzystywali lokalnych mieszkańców, co spowodowało zdziesiątkowanie ich populacji. Do dzisiaj wiele kolorowych miasteczek i wsi w okolicy kanionu zamieszkują Indianie. Bardzo wcześnie rano wyjedziemy nad Kanion. Jedziemy malowniczą trasą widokową z kulminacją na wysokości ok. 4910 m n.p.m. Po drodze towarzyszą nam widoki ośnieżonych szczytów, wulkanów, rezerwaty przyrody i tradycyjne wioski. Zwiedzanie zaczniemy od punktu widokowego Cruz del Condor, gdzie jest duża szansa na zobaczenie olbrzymich kondorów – największych ptaków drapieżnych świata. Chętni udadzą się na dno kanionu, gdzie po kilkugodzinnym marszu dojdą na nocleg do małej osady z basenami termalnymi. Wcześnie rano czeka nas długie i strome podejście powrotne. Grupa nie trekkingowa uda się na eksplorację okolicznych punktów widokowych i wiosek indiańskich. Na koniec czeka nas kąpiel w gorących źródłach. Po południu wyjeżdżamy, przez góry, do Puno położonego nad Jeziorem Titicaca. Po drodze postoje na punkty widokowe. Nocleg w Puno.

8 DZIEŃ: Puno, wyspy Uros

Jezioro Titicaca (3812 m n.p.m.) znajduje się na terenie Peru i Boliwii. Jest to najwyżej położone żeglowne jezioro świata, a zarazem największe w Ameryce Południowej pod względem powierzchni i objętości wody. Jezioro, malowniczo położone pomiędzy wschodnimi i zachodnimi pasmami Andów, kiedyś było częścią olbrzymiego morza śródlądowego znajdującego się na Wyżynie Altiplano, której poznawanie zaczynamy właśnie tutaj. Po śniadaniu płyniemy na sztuczne wysepki Uros (ok. 15 USD), z których część jest zamieszkana przez Indian Uro, żyjących od wielu pokoleń na środku jeziora. Wyspy misternie wyplatane z traw, unoszą na powierzchni całe wsie. Dziś to atrakcja turystyczna. Następnie czeka nas 6-godzinny przejazd do Cuzco. Nocleg w Cuzco.

9-10 DZIEŃ: Cuzco i okolice

Spacer po byłej inkaskiej stolicy, kiedyś centrum olbrzymiego imperium. Za czasów Inków, Cuzco było znane jako „pępek świata” i być może było najbogatszym miastem na Ziemi. Dzisiaj na olbrzymich fundamentach świątyń i pałaców stoją świątynie katolickie i kolonialna zabudowa miasta. Nie brakuje jednak wielu wspaniałych pamiątek po czasach Inków. Spacer po centrum miasta i zwiedzanie:
– Świątynia Słońca Coricancha (ok. 5 USD), na jej ruinach powstał klasztor Dominikanów, do świątyni należały kapliczki poświęcone takim bóstwom jak Księżyc, Wenus, Piorun i Gwiazdy,
– Dom Dziewic Słońca Acllans, na którego murach założono klasztor św. Katarzyny oraz pałac Huayna Capaca Amarucancha,
– katedra przy Plaza de Armas (ok. 9 USD),
– Sacsayhuamán – olbrzymia twierdza o potrójnej, zygzakowatej linii murów obronnych, której plan przypomina paszczę pumy, a 22 zygzaki murów jej zęby, mury obronne twierdzy zbudowano bez użycia zaprawy, z wielokątnych bloków kamiennych różnej wielkości (największy z nich waży ok. 300 ton), bloki zostały ściśle i niezwykle precyzyjnie do siebie dopasowane, w celu zapewnienia stabilności konstrukcji,
– Tambomachay – budowla złożona z dwóch brył w kształcie tarasów, wykonanych z wygładzonych ciosów kamiennych, po których nieustannie przepływa woda o właściwościach leczniczych, miejsce to najprawdopodobniej związane jest z kultem wody i nazywane Kąpieliskiem Inki,
– Kenko – skalne sanktuarium, które pełniło rolę obserwatorium astronomicznego, jest to okrągła, kamienna budowla wzniesiona wokół megalitu.
Nocleg w Cuzco.

11 DZIEŃ: góry Tęczowe

Wcześnie rano (około godz. 4:00) wyjazd w Góry Tęczowe. Po 3 godzinach jazdy zaczynamy nasz trekking (cena wycieczki z wyżywieniem – ok. 55 USD). Do pokonania mamy 5 km w jedną stronę, jednak jesteśmy na wysokości powyżej 5000 m n.p.m., co na pewno będzie miało wpływ na tępo wędrówki. Na dojście musimy przeznaczyć powyżej 2 godzin. Dochodzimy do podnóża tęczowego grzbietu, a następnie wchodzimy jeszcze kawałek wyżej do miejsca, skąd rozciąga się niesamowita panorama Tęczowych Gór, Czerwonej Doliny i okolicznych szczytów. Przy dobrej pogodzie zobaczymy również ośnieżony szczyt Ausangate (6385 m n.p.m.). Wieczorem powrót na nocleg do Cuzco.

12 DZIEŃ: Pisac, Ollantaytambo

Całodniowy wyjazd do Doliny Królów.

Pisac: ponad doliną Inkwie, na pozostałościach budowli pochodzących z czasów kultury Wari, Inkowie wznieśli twierdzę i miasto otoczone murami, które zaraz po Cuzco było drugim najważniejszym miastem Inków. Na przestrzeni kilku kilometrów wybudowano pałace, mauzolea i zwykłe domy, a także pola tarasowe, które są używane do dziś.

Ollantaytambo: zwiedzimy kompleks z czasów Inków, położony na drodze szlaków handlowych, który był dużym centrum religijnym, rolniczym i militarnym. Nie brakuje tu starych domów wykonanych z kamienia. Nad doliną góruje imponująca twierdza, która strzegła wstępu do świętej doliny.

Przejazd do Aguas Calientes – bramy wyjazdowej do Macchu Picchu. Nocleg w Aguas Calientes.

13 DZIEŃ: Machu Picchu

Wcześnie rano wyruszymy na zdobywanie legendarnego miasta. Do wyboru mamy ponad godzinny trekking, na który ruszymy przed świtem albo wjazd do kompleksu autobusem (ok. 12 USD). Pół dnia poświęcimy na eksplorowanie tajemniczego i wspaniałego miasta, na którego temat krąży wiele legend. Zobaczymy górne miasto z ruinami świątyni słońca, pałacem, Wieżą Słońca oraz Świątynią Trzech Okien. Odwiedzimy obserwatorium astronomiczne Intihuatana – „miejsce, gdzie przystaje słońce” – kamienny słup stojący w centrum, wyrzeźbiony w litej skale. Chętni wejdą na Huayna Picchu (2400 m), skąd rozciągają się przepiękne widoki na okolicę. Wieczorny powrót pociągiem do Cuzco. Nocleg w Cuzco.

14 DZIEŃ: Lima

Przelot z Cuzco do Limy. Na koniec dnia chętni zobaczą Pachacamac – kompleks prekolumbijski, gdzie zachowała się Świątynia Słońca, z murowanymi tarasami i glinianymi ścianami oraz Świątynia Pachacamam, z resztkami malowideł. Z góry stanowiska rozciąga się piękny widok na okolice. Spacer po mieście. Impreza pożegnalna.

15-16 DZIEŃ: powrót

Przelot z Limy do Polski z przesiadkami.

 

Mapy brak... chwilowo

29-10-2024 - 13-11-2024

3000 zł + 1100 USD + przelot

Czas: 16 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: przelot Cuzco-Lima, ubezpieczenie KL 45.000 EUR i NNW 15.000 PLN, koszt trekkingu i wycieczka do Kanionu Colca z trekkingiem (70-100 USD), noclegi w hostelach i hotelach, transport: autobusy, taksówki na trasie wycieczki (poza fakultatywnymi), koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
Cena nie zawiera: przelotu na trasie Warszawa-Lima-Warszawa, pociągu do Machu Picchu (ok. 200 USD), kosztów wyżywienia (około 10-15 USD dziennie), biletów wstępu, napiwków (łącznie ok. 500-600 USD)

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: