Podróż przez dziką ALASKĘ


8.000 zł + przelot, CZAS: 16 DNI


11-07-2020 - 26-07-2020 - zapisy trwają, dołącz do nas!

Podróż przez Alaskę dla wielu ludzi jest jednym z największych eksploratorskich marzeń, kojarzonych z autentyczną przygodą. I słusznie, bo wędrówka przez surową alaskańską krainę, niemal bezludną, jest wyzwaniem. Odległa i rozległa północ Ameryki Północnej pozostaje nieoswojoną przyrodniczo częścią naszej planety. I, co tu dużo mówić – to region niewyobrażalny piękny.

Wyprawa na Alaskę to nasz autorski program opracowany w oparciu o wieloletnie doświadczenie. Przemierzyliśmy – często pieszo i samotnie – tysiące kilometrów, dlatego dobrze wiemy, co Wam proponujemy. Będziemy razem wędrować po olbrzymich lodowcach Alaski, wybierzemy się na trekking po Parku Narodowym Denali. Zobaczymy dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku: łosie, wilki czy alaskańskie niedźwiedzie. Odwiedzimy też liczne wioski rybackie i zjemy pysznego łososia. Jego smak zdecydowanie odbiega od tego, co znamy z polskich stołów.

Nasza podróż przez Alaskę to podróż przez pustkowia, choć spotkamy też lokalnych mieszkańców. Niezwykłym doświadczeniem będzie dla Was zobaczenie zorzy polarnej – świetle iluminacje tworzone ręką natury to widok niezapomniany.

Co warto zobaczyć na Alasce i co warto o niej wiedzieć? Południowo-wschodnią część krainy tworzą góry Alaski. To kilka pasm górskich, m.in. Cugach, Alaska Range z Parkiem Narodowym Denali i najwyższy szczyt Ameryki Północnej – Denali (6194 m n.p.m.). Południowa Alaska to zaś królestwo lodowców: długich nawet na kilkadziesiąt kilometrów, które wypływają niczym rzeki z olbrzymich dolin. Wycieczka do tego lodowego świata nie jest prostą sprawą, choć wiele lodowców jest dostępnych.

Mieszkańcami Alaski są Rosjanie, Amerykanie, Indianie oraz Eskimosi. Połowa 70-tysięcznej populacji mieszka w Anchorage, mieście nad pełną pyłów wulkanicznych zatoką. Innym przyczółkiem cywilizacji – i jej ostatnim bastionem – jest Fairbanks w centralnej części Alaski. A dalej? Dalej na północ rozciąga się już dzika tundra i tajga.

Zapraszamy Was w podróż przez Alaskę w kameralnej grupie pod okiem doświadczonego pilota. Tam, gdzie przestrzeń otwiera zupełnie nową perspektywę, a słowo wolność nabiera głębszego znaczenia. Wreszcie, tam gdzie przyroda, ba!, PRZYRODA jest tak piękna, że żadne słowa tego nie opiszą. Zapraszamy!

1 DZIEŃ: przelot
Przelot z Warszawy z przesiadkami do stolicy Alaski – Anchorage. Nocleg w hostelu w Anchorage.

2 DZIEŃ: Anchorage
Anchorage – aklimatyzacja, wędrówka wzdłuż zatoki, gdzie z dużym prawdopodobieństwem można zobaczyć łosie. Z brzegu zatoki rozciągają się przepiękne widoki na góry Chugach. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć również szczyt Denali (McKinley). Odwiedzimy centrum turystyczne Alaski, gdzie dowiemy się wiele na temat tego regionu i przygotujemy się teoretycznie do dalszej podróży. Spacery po mieście i okolicznych parkach. Zachód słońca na tle północnych gór. Relaks w jednej z lokalnych knajp. Nocleg w hostelu w Anchorage.

3 DZIEŃ: półwysep Kenai, Homer
Przejazd z Anchorage na półwysep Kenai. Po drodze odwiedzimy rosyjską osadę, której mieszkańcy są potomkami Rosjan, którzy żyli tu zanim Alaska przeszła w ręce USA. Zatrzymamy się w okolicach Homer – osady rybackiej położonej w otoczeniu fiordów, słynącej z pięknych widoków i połowów halibuta. Spacer po półwyspie, zwiedzanie miasteczka, odwiedziny w Islands Oceans Visitor Center, gdzie dowiemy się wiele na temat przyrody tutejszej okolicy. Na kolację halibut. Nocleg na polu namiotowym.

4 DZIEŃ: Harding Icefield, lodowiec Exit
Przejazd do lodowca Exit w Parku Narodowym Kenai. Trzygodzinna wspinaczka wzdłuż lodowca do Harding Icefield – największego pola lodowego w Stanach Zjednoczonych. Spacer w okolicach lodowców. Z punktu widokowego na końcu naszej trasy rozciąga się widok na majestatyczne pole lodowe, którego nie zapomnimy do końca życia. Nocleg na polu namiotowym.

5 DZIEŃ: Seward, rejs
Całodniowy rejs promem wzdłuż fiordów i jednych z największych na świecie lodowców: Alaik i Holgate (ok. 160 USD). Obserwowanie humbaków, słoni morskich i arktycznych odmian ptaków. Fakultatywnie wspinaczka na okoliczne szczyty. Zwiedzanie okolicy. Nocleg na polu namiotowym w Seward.

6 DZIEŃ: lodowiec Matanuska
Podróż Glenn Higway na wschód. Jedziemy wzdłuż Parku Narodowego Chugach. Krajobrazy nieustannie się zmieniają. Mijamy wspaniałe doliny górskie i lodowce. Dzisiaj zobaczymy olbrzymi lodowiec Matanuska. Nocleg w hostelu w okolicach lodowca lub w pobliżu miejscowości Glennale.

7-8 DZIEŃ: Wrangell – St. Elias
Przejazd do Parku Narodowego Wrangell – St.Elias. Jest to jeden z największych parków narodowych w Stanach Zjednoczonych oraz trzeci co do wielkości na świecie. Na terenie parku znajduje się góra Świętego Eliasza (5489 m n.p.m.), druga co do wysokości w Stanach Zjednoczonych (po McKinleyu). Park został utworzony w miejscu, gdzie łączą się cztery wielkie łańcuchy górskie: Alaska, góry Wrangla, góry Świętego Eliasza oraz góry Chugach. Wśród potężnych szczytów na szczególną uwagę zasługuje czynny wulkan – góra Wrangla (4317 m n.p.m.). Powędrujemy najpiękniejszymi szlakami parku. Czeka nas m. in. trekking do czoła lodowca Root (ok. 4 godz.). Zobaczymy też zabytkową kopanię miedzi. Noclegi na polu namiotowym. Trzeciego dnia po południu przejazd do Valdes.

9 DZIEŃ: Valdes
Valdes to malownicza osada rybacka słynąca z połowów łososia. Wędrówka po okolicy. Podczas objazdu zatoki będzie duża szansa zobaczenia baribali, orłów bielików i orłów amerykańskich. Trekkingi po okolicy do wyboru; np. Keystone Canyon. Nocleg na polu namiotowym.

10 DZIEŃ: do Fairbanks
Całodzienny przejazd do Fairbanks, drugiego największego miasta Alaski. Przejazd z licznymi postojami. Nocleg w hostelu.

11 DZIEŃ: Fairbanks, Chena Hot Springs
Rano będziemy zwiedzać Fairbanks: spacer po centrum, Pioneer Park z przeniesioną tutaj starą zabudową, muzeum lodu. Chętni popłyną parostatkiem po rzece Chena. Po południu odwiedzimy gorące źródeł Chena Hot Springs. Nocleg w hostelu.

12 DZIEŃ: Park Narodowy Denali
Całodniowa wycieczka do Parku Narodowego Denali wycieczkowym autobusem (ok. 150 USD). Podczas wycieczki, z licznymi postojami przeznaczonymi na spacery, będziemy podziwiać krajobrazy „nie z tego świata”, m. in. najwyższy szczyt Ameryk – Denali (kiedyś McKinley). Zobaczymy też dużo dzikich zwierząt. Są duże szanse na zobaczenie łosi, niedźwiedzi, owiec górskich i wilków. Nocleg w okolicy na polu namiotowym.

13 DZIEŃ: Talkeetna
Przejazd do Talkeetna – miasteczka, które posłużyło jako inspiracja do nakręcenia serialu „Przystanek Alaska”. Zwiedzanie miasteczka i odpoczynek w jego przyjaznej i spokojnej atmosferze. Impreza pożegnalna.

14 DZIEŃ: Anchorage
Powrót do Anchorage. Po drodze zatrzymamy się w miejscowości Eklutna, w skansenie Indian Atabasków. Ostatnie zakupy. Odpoczynek. Nocleg w hostelu w Anchorage.

15-16 DZIEŃ
Tu kończy się nasza podróż przez Alaskę. Powrót Polski z przesiadkami.

Mapy brak... chwilowo

11-07-2020 - 26-07-2020

8.000 zł + przelot

Czas: 16 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: transport - wynajęty bus na całej trasie wyprawy, noclegi w hostelach i na polach namiotowych, opiekę pilota - kierowcy, opłaty drogowe, mostowe, parkingi, paliwo, wstępy do Parków Narodowych, sprzęt do gotowania na kempingach, ubezpieczenie KL 40.000 euro i NNW 15.000 zł, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: przelotu na trasie Warszawa - Anchorage - Warszawa (ok. 3500-4500 zł), wyżywienia (ok. 25 USD dziennie), wizy amerykańskiej (ok. 160 USD), wstępów i zajęć fakultatywnych, np. wycieczki autobusowej po Parku Denali, rejsu promem w Parku Kenai (ceny podane w programie)

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: