Wyprawa PAKISTAN – u podnóża Karakorum


3000 zł + 1350 USD + przelot, CZAS: 21 DNI


21-09-2024 - 11-10-2024 - zapisy trwają, dołącz do nas!

Wyprawa Pakistan – u podnóża Karakorum to jeden z naszych podróżniczych majstersztyków. Autorski program, 21 dni w trasie, mała grupa, autentyczne doznania. Wyjazd dla miłośników gór i Azji. Zapraszamy.

 

Podczas naszej wyprawy Pakistan odsłoni swoje nieprawdopodobne oblicze. Nieujarzmioną surową, ale jednocześnie piękną naturę, którą dopełnią miasta i wioski odwiedzane przez nas po drodze, jak i wizyty u potomków pradawnych ludów.

Kilkadziesiąt lat temu olbrzymie masywy Karakorum mogły przemierzać tylko karawany, a pokonanie drogi od granicy chińskiej do Islamabadu zajmowało ok. miesiąc. Wysokie przełęcze i olbrzymie śnieżne masywy górskie tworzyły barierę trudną do przebycia. W ukrytych górskich dolinach rozwijały się małe królestwa-państwa, mieszkały ludy o zupełnie odrębnych kulturach i językach. Przykładem jest majestatyczna Dolina Hunzy zamieszkała przez tajemniczy lud Buruszów, posługujący się nigdzie nie sklasyfikowanym językiem, czy żyjących w Baltystanie nad Indusem lud Balti, który bardziej przypomina Tybetańczyków niż pozostałych mieszkańców Pakistanu.

Dziś pokonanie Karakorum jest znacznie łatwiejsze ze względu na zbudowaną w latach 70-tych autostradę łączącą Chiny z Pakistanem. Wyprawa w ten rejon świata niesie jednak ze sobą wciąż wiele trudności, związanych między innymi z sytuacją polityczną Pakistanu, jak i samą jakością drogi przez góry. Aby rozpocząć podróż tą niezwykłą autostradą, trzeba najpierw dotrzeć do podnóża Karakorum, gdzie leżą takie miasta jak Peszawar, Islamabad czy Lahore. Miasta te mają bogatą historię, a ludność jaka je zamieszkuje to prawdziwa mozaika etniczna i kutrowa.

Podczas naszej wyprawy Pakistan da Ci sposobność zanurzenia się w kulturę i przyrodę.  Zobaczymy góry Karakorum, Himalaje i miasta leżące u ich podnóża. Będziemy podróżować legendarną, międzynarodową autostradą Karakorum Highway przez góry Karakorum – drugie najwyższe po Himalajach góry na świecie. To tutaj znajduje się K2 – drugi najwyższy szczyt na ziemi. Karakorum jest położone na pograniczu Indii, Pakistanu i Chin. Obszar górski należy do najbardziej zlodowaconych powierzchni na ziemi, a ponad 100 tutejszych szczytów wznosi się na wysokość powyżej 7000 metrów. Karakorum to kraina wielojęzycznych kultur i narodów, to podróż „pomiędzy światami” i poprzez czas. Zamieszkują tutaj ludy pochodzenia tadżyckiego, irańskiego, tybetańskiego i indyjskiego. Wiele z nich do niedawna było zupełnie nieznanych. Do dziś bogate życie Karakorum jest słabo poznane i owiane tajemnicą. W 1986 roku ukończono budowę autostrady z położonego na terytorium Chin Kaszgaru do pakistańskiej stolicy – Islamabadu. Droga otworzyła dla świata nieznane dotychczas krainy i miejsca strzeżone przez niezdobyte góry. Jest to najwyżej położona międzynarodowa droga na świecie. Wiedzie przez przełęcz Kunjerab (4877 m n.p.m.), pustynne płaskowyże, u podnóża lodowców, wyryta w skalnych często prawie pionowych zboczach.

Naszą wyprawę przez Pakistan rozpoczniemy w Islamabadzie. Stąd ruszymy na wielodniowy przejazd przez Karakorum. Przejedziemy przez Kohistan i Hazare. Na rozgrzewkę udamy się na wspaniałe spacery i trekkingi u podnóża ośmiotysięcznika Nanga Parbat. Następnie wyruszamy na jeden z najwyższych płaskowyży na świecie: Deosai Plateu. Kolejnym przystankiem jest Baltystan sąsiadujący z położonym na południu indyjskim Ladakhiem i Zanskarem.

Tą rozległą górską krainę zamieszkują m.in. ludy pochodzenia tybetańskiego, niegdyś buddyści. Kolejny przystanek to Gilgit, stolica ludu Shina i bardzo ważne centrum handlowe Karakorum. Udamy się w stronę granicy z Chinami i dojedziemy do Passau, gdzie zaczyna się kraina ludu Buruszaski. Odwiedzamy Hunzę i Nagar – królestwa otoczone lodowcami, położone u podnóży siedmiotysięczników. Następnie wyboistymi drogami przez rozległe góry, dojedziemy do krainy Chitral zamieszkałej przez legendarnych Kalaszy, których tajemnicza religia jest połączeniem buddyzmu i islamu. W drodze na południe zobaczymy słynną dolinę Swat. Kolejne przystanki na naszej drodze to pasztuński Peszawar – miasto o bogatej historii, niegdyś stolica buddyjskiego państwa, a następnie kulturowa stolica Pakistanu – Lahore, stolica pakistańskiego Penjabu.

Chcesz dowiedzieć się, jak się z nami podróżuje? Relacja z wyprawy przez Pakistan i Karakorum Tomka Tułaka – założyciela Om Tramping, dostępna jest TU>>

* wyprawa Pakistan – u podnóża Karakorum to wyjazd klubowy, czyli wyprawa do miejsca, gdzie udajemy się z grupą po raz pierwszy, chociaż większość z odwiedzanych miejsc znamy bardzo dobrze. Może się jednak zdarzyć, że również pilot odwiedza niektóre miejsca imprezy pierwszy raz. Wyjazdy „klubowe” zawsze wiążą się z większą spontanicznością i przygodą, a niekiedy z koniecznością zmian w programie.

 

1 DZIEŃ: przelot

Przelot z Warszawy do Islamabadu z przesiadkami. Nocleg.

2-3 DZIEŃ: autostrada Karakorum

Czekają nas dwa dni podróży słynną Autostradą Karakorum. Naszym pierwszym przystankiem po wyjeździe z Islamabadu będzie Taxila (UNESCO). W czasach buddyjskich było to bardzo ważny ośrodek uniwersytecki i znane miasto. Zobaczymy pozostałości świątyń, klasztorów i stup, odwiedzimy muzeum z bogatą kolekcją archeologiczną. Po 300 kilometrach jazdy z Islamabadu dojedziemy do pasztuńskiego Beshamu. Dalej jedziemy przez Kohistan – siedzibę wojowniczych ludów pochodzenia pasztuńskiego, a następnie przez Hazare. Na koniec drugiego dnia dojedziemy do miejscowości Chilas. Nocleg w Chilas.

4 DZIEŃ: Fairy Meadows

Wcześnie rano wyruszymy do Fairy Meadows, malowniczej wioski położonej u podnóża Nanga Parbat – drugiej najwyższej góry Pakistanu i dziewiątej najwyższej góry świata. Jedziemy malowniczą, wyboistą drogą przez dolinę Tatto, a następnie ruszymy na łatwy 3-godzinny trekking do wioski Fairy Meadows. Będzie również możliwość pokonania tej trasy na koniu. Po południu odpoczynek z widokami na ośmiotysięcznik, lodowiec Rakhiot i imponującą ścianę lodową – zbocze Nanga Parbat. Nocleg w Fairy Meadows.

5 DZIEŃ: Fairy Meadows, Beyal Camp, Nanga Parbat Camp

Dzisiejszy dzień przeznaczony jest dla miłośników wędrówek górskich. W zależności do sił i ochoty mamy do dyspozycji trasy o różnej długości. Pierwsza opcja to trek do Beyal Camp, położony u podnóża lodowca (3550 m n.p.m., ok. 1,5 – 2 godz. marszu w jedną stronę). Odważniejsi i silniejsi mogą powędrować dalej do Nanga Parbat Base Camp. Tu jednak potrzebna będzie lepsza kondycja, bo trekking może zająć nawet cały dzień. Podczas trekkingów opuszczamy zielone lasy i wędrujemy pod górę pośród surowych himalajskich krajobrazów. Nocleg w Fairy Meadows.

6 DZIEŃ: płaskowyż Deosai

Przejazd na płaskowyż Deosai, rozległą zieloną przestrzeń – jeden z najwyższych płaskowyżów na świecie. Czeka nas podziwianie widoków, spróbujemy też wytropić niedźwiedzie. Nocleg na kempingu Bara Pani w namiotach z łóżkami.

7 DZIEŃ: Baltistan, Skardu, Shigar i okolice

Dalszy przejazd do Skardu – stolicy Baltistanu. Zakwaterowanie i odpoczynek. Spacer po miasteczku. Wycieczka do Shigar – tradycyjnej kamiennej wioski zamieszkanej przez ludność Balti. Zwiedzanie zabytkowych budowli: meczet, fort, spacer po kamiennej wiosce, przypominającej labirynt (tradycyjna himalajska zabudowa). Powrót do Skardu. Wycieczka do ruin fortu na wzgórzu. Nocleg w Skardu.

8 DZIEŃ: Shigar

Dla chętnych wycieczka do Kaphulu. Dalsze zwiedzanie doliny Skardu: spacer po wydmach, oglądamy buddyjskie pozostałości – buddha rock. Nocleg w Skardu.

9 DZIEŃ: Gilgit

Przejazd Karakorum Highway do Gilgitu – głównego tranzytowego i handlowego miasta Karakorum. Dalszy przejazd do Karimabadu – stolicy Doliny Hunzy, uznanej za jedną z najpiękniejszych dolin Pakistanu. Spacer po miasteczku oraz przejście do kamiennej wioski Altit, położonej godzinę drogi od miasteczka. Wizyta w forcie Altit, następnie wizyta w forcie w Karimabadzie. Spacer po okolicy. Nocleg w Karimabadzie lub w okolicy.

10 DZIEŃ: Hunza, Nagar, lodowiec Hopar

Przejazd do Nagar – małego miasteczka zapomnianego przez czas, stolicy starego królestwa Nagar. Dalej piesza wycieczka do wioski Hoper i zejście na lodowiec Baltar. Podziwianie majestatycznych gór. Nocleg w Karimabadzie.

11 DZIEŃ: przełęcz Khunjerab, Passau

Wcześnie rano wyjazd w kierunku granicy chińsko-pakistańskiej oraz przejazd jedną z najwyżej położonych tras na świecie do przełęczy Khunjerab (4934 m n.p.m.). Zwiedzanie Passu i okolic. Po południu przejazd do Passu. Chętni mogą podjąć próbę przejścia przez „chyba” najsłynniejszy, wiszący most Pakistanu, długi na ponad 200 metrów. Nocleg w Passu.

12 DZIEŃ: lodowiec Passu, Gilgit

Poranna wycieczka pod lodowiec Passu i dalsze zwiedzanie okolicy. Dalszy przejazd do Gilgitu. Nocleg w Gilgit.

13-14 DZIEŃ: do Chitralu przez Mastuj

Ruszamy w długą drogę na zachód w stronę rejonu Chitral. Przemierzamy dzikie rejony Karakorum. Przy dobrej pogodzie zobaczymy w oddali Hindukusz. Pokonamy przełęcz Shandur – 3700 m n.p.m. Pierwszą noc spędzimy prawdopodobnie w Mastuj. Do pokonania łącznie w ciągu dwóch dni mamy prawie 400 km. Po południu drugiego dnia dojedziemy wreszcie do Chitralu. Nocleg w dolinie Chitral.

15 DZIEŃ: Chitral – Kalasze

Rejon Chitral jest zamieszkały przez Kalaszy – niezwykle oryginalną etniczną mniejszość. Zamieszkują oni doliny Rumbur, Bumboret i Birir w masywie Hindukusz. Połowa tej liczącej około 6000 osób społeczności jest wyznawcami archaicznej religii politeistycznej. Kiedyś uważano ich za potomków Aleksandra Macedońskiego. To cud, że w ogóle ich pradawna kultura przetrwała w tak pełnym zawirowań wojennych i politycznych rejonie i oparła się islamizacji. Chociaż sami Kalasze wiele wycierpieli w ciągu stuleci. Kalasze używają swojego własnego języka, mają swoją oryginalną religię, świętą mitologię, rytuały i obrzędy. W ich panteonie religijnym czczonych jest 12 głównych bogów, utożsamianych z siłami natury. Dziś będziemy poznawać tą wyjątkową pod względem kultury społeczność. Nocleg w dolinie Chitral.

16 DZIEŃ: do Doliny Swat

Dzisiaj jedziemy dalej przez góry do malowniczej Doliny Swat, znanej z łagodnego klimatu i długowieczności jej mieszkańców. Nie brakuje tutaj ludzi którzy mają ponad sto lat, krążą też legendy o osobach, które dożywają nawet wieku 130 lat. Ponoć zawdzięczają swoje długie życie optymalnemu klimatowi: brak ostrych zim i mrozów oraz letnich upałów, a także zdrowej diecie, której elementem jest m. in. olej z pestek moreli. Dolina Swat jest również znana z pozostałości po czasach buddyzmu, a w latach 60-tych była ulubionym miejscem hipisów. Po przyjeździe czekają nas spacery i poznawanie pięknej doliny. Nocleg w Dolinie Swat.

17 DZIEŃ: Takht-i-Bahi, Peshawar

Z doliny Swat udamy się do jednego z najważniejszych stanowisk archeologicznych z czasów królestwa Ghandary – Takht-i-Bahi (UNESCO). Od I do VII wieku istniał tu olbrzymi klasztor buddyjski, a dziś możemy oglądać jego imponujące pozostałości położone na zboczu góry. Dalszy przejazd do Peszawaru. Nocleg w Peszawarze.

18 DZIEŃ: Peszawar

Zwiedzanie Peszawaru. Peszawar położony niedaleko od granicy z Afganistanem jest zamieszkały m.in. przez ludność pasztuńską, a także licznych uchodźców z Afganistanu. Brodatych wojowników pasztuńskich możemy znaleźć po obu stronach granicy. Kiedyś znajdowało się tu wielkie księstwo buddyjskie – Ghandara i to właśnie stąd buddyzm zawędrował do Chin. Podczas naszych spacerów zobaczymy olbrzymi bazar, gdzie można kupić wszystko, muzeum kultury Gandhara z pięknymi buddyjskimi rzeźbami oraz meczet Mohabbat Khan z ciekawymi freskami. Kolejną atrakcją będzie wizyta w fabryce ozdabiającej ciężarówki i autobusy. Nigdzie indziej na świecie nie ma tak bogato udekorowanych samochodów jak w Pakistanie. Często to prawdziwe cuda, dlatego taki zabieg upiększający może kosztować nawet kilka tysięcy dolarów. Wieczorem może nam się zajrzeć do tutejszego centrum filmowego. Wyjazd nocnym pociągiem lub autobusem do Lahore.

19 DZIEŃ: Lahore

Przyjazd do Lahore – kulturalnej stolicy Pakistanu i stolicy pakistańskiego Pendżabu. Zwiedzanie pełnego zabytków miasta. Najbardziej imponujące budowle pochodzą z czasów imperium mogolskiego. Lahore było jedną ze stolic wielkich Mogołów. Zobaczymy olbrzymi carski meczet Badshahi, który może pomieścić 10000 wyznawców, mogolskie ogrody Szalimara (UNESCO) oraz olbrzymi fort. Przespacerujemy się labiryntem uliczek przez olbrzymie bazary. Wieczorem być może uda nam się obejrzeć koncert tradycyjnej muzyki khavali w Data Durbar. Nocleg w Lahore.

20 DZIEŃ: Lahore, do Islamabadu

Dalsze zwiedzanie Lahore. Po obiedzie przejazd do Islamabadu. Nocleg w Islamabadzie.

21 DZIEŃ: powrót

Przelot z Islamabadu do Warszawy z przesiadkami.

Mapy brak... chwilowo

21-09-2024 - 11-10-2024

3000 zł + 1350 USD + przelot

Czas: 21 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: noclegi ze śniadaniami, transport wynajętym busem i jeepami, ubezpieczenie KL 40.000 EUR i NNW 15.000 PLN, koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, zezwolenia na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane m.in Fairy Meadows, Khunjerab, dolina Kalaszy, opłaty trekkingowe, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: przelotu na trasie Warszawa-Islamabad-Warszawa, wizę pakistańską i zaproszenia niezbędne do jej uzyskania, kosztów wyżywienia, oprócz śniadań (około 5-10 USD dziennie), zajęć fakultatywnych, biletów wstępu, napiwków, obowiązkowego testu PCR na Covid

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: