BANGLADESZ, INDIE WSCHODNIE


5000 zł + 500 USD + przelot, CZAS: 23 DNI


01-03-2025 - 23-03-2025

Wyprawa Bangladesz – Orissa – rejs po dorzeczy Gangesu, Meghalaya – Assam – Dardżyling – Sikkim (+ Andamany).  To plan naszej koneserskiej wyprawy do Azji. Kolejna edycja wyjazdu. 29 dni. Zapraszamy.  

Wyprawa BANGLADESZ, INDIE WSCHODNIE – 23 dni + 6 dni Andamany dla chętnych

Wyprawa Bangladesz i Indie Wschodnie to wyjazd dla koneserów. Doświadczysz Azji poza utartymi szlakami. To także program autorski, jedyny taki na rynku.

Jest to podróż przez tereny, które dopiero od niedawna mogą być odwiedzane przez obcokrajowców i powoli odsłaniają się ich tajemnice. Wyprawa Bangladesz i Indie Wschodnie to zatem podróż przez krainy mało znane i niezmiernie zróżnicowane kulturowo, etnicznie i geograficznie. Od lasów namorzynowych na południu, przez egzotyczne wyspy Zatoki Bengalskiej, wielkie rozlewisko Gangesu, dżungle u podnóży Himalajów, aż po ich pustynne szczyty. Kraje te zamieszkują wyznawcy buddyzmu tybetańskiego, hinduizmu, islamu i tysiąca religii plemiennych. W trakcie naszej podróży odwiedzimy muzułmański Bangladesz z jego zatłoczoną i kolorową stolicą Dhaką. Odwiedzimy stan herbacianych pól – Assam oraz krainę dzikich plemion, dżungli i największych na świecie monsunów – Meghalaye. Indie Wschodnie zamieszkują plemiona etnicznie zbliżone do mieszkańców Birmy. Kolejny stan to himalajskie, buddyjskie księstwo Sikkim – dawniej południowa część Tybetu. Powędrujemy u podnóża ośmiotysięcznika Kanczendzongi, odwiedzimy tybetańskie klasztory.

Na koniec chętni polecą na egzotyczne Andamany – górzyste wyspy, otoczone rafami koralowymi i porośnięte gęstym lasem tropikalnym. Będziemy wypoczywać na pięknych plażach, nurkować i spacerować po dżungli.

Bangladesz i Indie Wschodnie zafascynują ogromem różnorodności, a nade wszystko dadzą poczucie wniknięcia w nieznane kultury. Zapraszamy.

 

1 DZIEŃ: przelot Polska – Indie 
Spotkanie na lotnisku w Warszawie. Wylot do Indii, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

2 DZIEŃ: Puri
Przylot do Delhi. Przesiadka na samolot do Bhubaneswar. Wieczorny przylot do tropikalnej Orissy. Przejazd do Puri. Zakwaterowanie blisko oceanu. Orissa położona jest nad brzegiem Zatoki Bengalskiej. Jest to kraina wielu plemion o oryginalnej kulturze i tożsamości. Kolacja i nocleg.

3 DZIEŃ: Bhubaneswar, Konark
Zwiedzanie starego, pełnego dziedzictwa religijnego Bhubaneswar: Lingaraj Mandir (54-metrowa świątynia i jej bogaty religijnie kompleks), Bindu Sagar – zbiornik ze świętą wodą ze wszystkich świętych rzek i jezior (fakultatywnie kąpiel oczyszczająca ze wszystkich grzechów). Zwiedzanie imponującej, legendarnej Świątyni Słońca w Konark (ok. 5 USD). Wieczorem plażowanie w okolicach Konark. Przejazd do Bhubaneswar. Powrót do Puri. Nocleg.

4 DZIEŃ: Puri
Zwiedzenie Puri, jednego z najważniejszych centrów pielgrzymkowych w Indiach (tu ukryty jest ząb Buddy). Odwiedzimy 58-metrową świątynię Jagannatha – inkarnacji boga Wisznu. Spacer wśród wielobarwnego tłumu hinduskich pielgrzymów. Odwiedziny wioski rybackiej. Na kolacje: owoce morza. Całonocny przejazd  pociągiem do Kalkuty.

5 DZIEŃ: Kalkuta
Poranny przyjazd do Kalkuty. Zwiedzanie: Victoria Memorial – monumentalna budowla mieszcząca muzeum panowania brytyjskiego w Indiach, otoczona przepięknym parkiem (ok. 3 USD), Katedra Św. Pawła oraz Planetarium Birlich, szpital–hospicjum założone przez Św. Matkę Teresę z Kalkuty, a następnie dom i grób Matki Teresy. Przejazd najstarszym metrem w Azji do zbudowanej w 1809 roku Świątyni Kali – krwiożerczej bogini, której składa się ofiary ze zwierząt. Nocleg w Kalkucie.

6 DZIEŃ: Dhaka (Bangladesz)
Przejazd do stolicy Bangladeszu – Dhaki (autobus/pociąg). Wieczorem zakwaterowanie i spacer po mieście. Nocleg w Dhace.

7 DZIEŃ: Dhaka
Zwiedzanie Dhaki. Wędrówka przez Stare Miasto pełne krętych i wąskich uliczek. Odwiedziny gwarnego bazaru Chowk Bazaar. Spacer zatłoczonymi ulicami miasta. Zwiedzanie: Mogolski Fort Lalbagh wybudowany przez syna Aurangzeba, port Sadarghat, gdzie przepłyniemy się łodzią po jednej z najbardziej niezwykłych rzek w Azji. Nocleg w Dhace.

8 DZIEŃ: Sonargaon
Całodniowa wycieczka do dawnej stolicy Bangladesz – Sonargaon. Spacerujemy wśród starej zabudowy miasta pamiętającej lepsze czasy. Obserwujemy codzienne życie mieszkańców. Zwiedzamy muzeum i okolice. Nocleg w Sonargaon lub w Dhace.

9 DZIEŃ: Khulna
Przejazd do Khulny. Zakwaterowanie i spacer uliczkami miasta po gwarnych bazarach. Nocleg w Khulna.

10 DZIEŃ: Bagerhat, rejs po dorzeczu Gangesu
Wcześnie rano krótkie zwiedzanie Bagerhat – miasta z odległych czasów ze starą islamską architekturą, kolebki islamu w Bangladeszu. Odwiedzimy meczet Shait Gumbat, największy w Bangladeszu. Zakwaterowanie na Rocket (starą, brytyjską, drewnianą łódź) do kwater pierwszej klasy. Płyniemy całą dobę dorzeczem Gangesu, oglądając wsie i miasteczka. Po drodze spotykamy wielu ciekawych ludzi. Poznajemy niezwykły, wodny świat Bangladeszu. Nocleg na łodzi.

11 DZIEŃ: Sylhet
Poranne przypłynięcie do Dhaki na Saderghat. Przejazd autobusem do Sylhet. Nocleg.

12 DZIEŃ: Shillong (Indie)
Opuszczamy Bangladesz. Jedziemy autobusem do granicy indyjskiej. Przejście granicy i dalsza podróż do Shillong – stolicy stanu Meghalaya. Nocleg w Shillong.

13 DZIEŃ: Shillong
Shillong – stolica spokojnego, górskiego stanu Meghalaya, gdzie padają największe deszcze monsunowe na świecie. Miasto jest ojczyzną matrylinearnego plemienia Khalsi. Spacer i zwiedzanie miasta: Bazar Bara – kolorowy bazar warzywny, gdzie handlują lokalni mieszkańcy, Jezioro Ward i Park Lady Hydria. Fakultatywna wycieczka nad wodospady Bishop i Beadon. Nocleg w Shilong.

14 DZIEŃ: Ćerapundźi
Wycieczka do Ćerapundźi – miasta położonego przy granicy z Bangladeszem, zamieszkałego przez ludność Khalsi. Ze szczytów gór roztacza się imponująca panorama na równiny Bangladeszu oraz wodospady Nohkalikai. Powrót do Shillong i przejazd do Guwahati – stolicy Assamu. Nocny przejazd pociągiem do Bengalu Zachodniego – New Jalpaiguri.

15 DZIEŃ: Dardżyling
Dalszy przejazd do Dardżylingu (ok. 80 km), spokojnego miasta położonego na górskich zboczach, dawnej letniej stolicy Bengalu słynącej z upraw herbaty. Miasto ma kosmopolityczny charakter, mieszkają tu przedstawiciele wielu różnych nacji: Tybetańczycy, Nepalczycy, Lepczowie. Nad miastem góruje Kanczendzonga (8598 m n.p.m.). Do dzisiaj pozostało tutaj wiele pamiątek brytyjskiego panowania kontrastujących z tybetańskim, nepalskim i bengalskim charakterem miasta. Spacer po mieście. Nocleg w Dardżylingu.

16 DZIEŃ: Dardżyling
Odwiedziny obozu dla uchodźców tybetańskich i Instytutu Himalaizmu, wizyta w jednym z ogrodów herbacianych, odwiedzamy tybetańskie świątynie i kościoły chrześcijańskie. Zakupy. Dardżyling to najlepsze miejsce na zakup tybetańskiego rękodzieła i innych pamiątek. Na kolację najlepsze tybetańskie jedzenie. Nocleg w Dardżylingu.

17 DZIEŃ: Tiger Hill, Gangtok
Wyjazd przed świtem na popularny Tiger Hill (punkt widokowy). Oglądamy wschód słońca. Ze wzgórza roztacza się piękna panorama na Kanczendzongę, trzecią najwyższą górę świata. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć Mount Everest i Makalu – najwyższe szczyty świata.
Po śniadaniu przejazd do stolicy Sikkimu – Gangtoku. Sikkim – jeszcze niedawno niezależne królestwo leżące w Himalajach i u ich podnóża. Po drodze zatrzymujemy się po zezwolenia na wjazd. Wieczorem dla chętnych impreza w jednym z licznych klubów (mieszkańcy Sikkimu uwielbiają m. in. rocka). Nocleg w Gangtoku.

18 DZIEŃ: Gangtok
Gangtok to miasto o bogatej mieszance etnicznej, zamieszkałe przez Lepczów, Bhutia, Nepalczyków, Tybetańczyków, Bhotijów i Indusów. Spacer i zwiedzanie miasta: Klasztor Enczej, Instytut Tybetologii Namgjal, przejazd kolejką linową nad miastem.
Wycieczka do Klasztoru Rumtek – głównej siedziby tybetańskiej szkoły Kagjupa (Czarnych Czapek) i siedziby jej przełożonego Karmapy. Jest to jedno z najważniejszych miejsc dla Tybetańczyków. Klasztor mieści w swoich zbiorach bogatą kolekcję eksponatów przywiezionych z Tybetu. Powrót do Gangtoku. Kolacja w restauracji tybetańskiej. Możliwość skorzystania z masażu ajurwedycznego. Zakupy. Nocleg w Gangtoku.

19 DZIEŃ: Comgo
Całodzienna wycieczka nad jezioro Comgo (3780 m n.p.m.) – ok. 20 USD. Malownicze jezioro leży tuż przy granicy z Tybetem i prowadzi do niego kręta, górska droga. Dla chętnych przejażdżka na  jakach. Nocleg w Gangtoku.

20 DZIEŃ: Pelling
Poranny przejazd do miasteczka Pelling (najlepszy widok na Kanczendzongę) – Zachodni Sikkim. Piesza wycieczka do klasztoru Pamayangtse, jeden z najstarszych i najważniejszych klasztorów w Sikkimie, należący do najstarszego odłamu religii tybetańskiej – Ningmapy. Zwiedzanie malowniczych okolic. Nocleg.

21 DZIEŃ: Pelling
Minitreking po okolicy u podnóża Kanczendzongi.

22 DZIEŃ: Siliguri,Delhi
Przejazd do Siliguri. Transfer na lotnisko. Przelot do Delhi. Ostatnie zakupy. Nocleg w Delhi.

23 DZIEŃ
Wylot z Delhi do Warszawy, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

 

ANDAMANY – 6 dni (dla chętnych)

Koszt od 650 USD*

23 DZIEŃ: Port Blair
Nad ranem transfer na lotnisko i wylot na Andamany. Lądowanie w Port Blair, stolicy archipelagu, położonej na wyspie Południowy Andaman. Zakwaterowanie i zwiedzanie miasta: stare brytyjskie więzienie, muzeum antropologiczne. Zachód słońca na jednej z plaż. Na kolację: miejscowe owoce morza.
Andamany to górzyste wyspy, otoczone rafami koralowymi i porośnięte gęstym lasem tropikalnym. Są oddalone ok. 1200 km od południowo-wschodniego wybrzeża Indii. Początkowo były zamieszkiwane przez ludy negroidalne, których ostatni przedstawiciele żyją po dziś dzień w tradycyjny sposób w rezerwatach. Pochodzenie tych tubylców nie jest znane. Jest to jedno z ostatnich miejsc na świecie, w którym kultura plemienna nie uległa skażeniu.

24 DZIEŃ: Havelock
Rejs na wyspę Havelock, gdzie odpoczniemy na egzotycznych, rajskich plażach. Ze względu na oddalenie od cywilizacji, Andamany są rzadko odwiedzane przez turystów. Można tu odpoczywać w ciszy i spokoju, z dala od ruchu turystycznego. Tutaj czas płynie wolniej. Nocleg na wyspie.

25–26 DZIEŃ: Havelock
Dalszy odpoczynek na rajskiej wyspie. Odcinamy się od reszty świata. Spacery po dżungli, plażowanie. Odwiedzimy piękne, bardzo różniące się od siebie plaże. Dla chętnych możliwość nurkowania na andamańskich rafach (2 godz., 2 zejścia pod wodę, ok. 110 USD).

27 DZIEŃ: Port Blair
Powrót promem do Port Blair. Dalsze zwiedzania miasta. Ostatnie zakupy. Wieczorem impreza pożegnalna.

28 DZIEŃ: Kalkuta/Delhi
Wylot do Kalkuty lub Delhi. Przesiadka na samolot do Europy.

29 DZIEŃ
Przylot do Warszawy.

* Wyprawa Bangladesz: cena fakultetu, o który przedłużony jest wyjazd zależy od ceny biletów lotniczych oraz liczby uczestników. Jest ona ostatecznie ustalana w momencie kiedy zbierze się grupa i zostaną wpłacone zaliczki. Biuro powiadamia wtedy mailowo lub telefonicznie o wszystkich szczegółach. Po ustaleniu liczby uczestników załatwiamy niezbędne formalności (zakup biletów lotniczych, rezerwacje itp.).

 

 

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji praktycznych dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

 

grupy

GRUPA

Grupa od 6 do 11 osób.

dokumenty

Do udziału w wyprawie niezbędny będzie paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wyprawy z 3 wolnymi stronami.

W celu uzyskania wizy indyjskiej należy wypełnić internetowy wniosek wizowy. Biuro przekazuje instrukcję wypełniania wniosku i udziela wszelkiej pomocy w procesie aplikowania o wizę. Do uzyskania wizy niezbędny będzie paszport (i skan) oraz aktualne zdjęcie paszportowe (również w wersji elektronicznej). Wypełniony, wydrukowany i podpisany wniosek wizowy ze zdjęciem należy dostarczyć wraz z paszportem do biura min. 40 dni przed terminem wyjazdu. Wizę załatwiamy w Ambasadzie Indii w Warszawie.

W celu wyrobienia wizy do Bangladeszu należy dostarczyć do biura, min. 40 dni przed terminem wyjazdu:
– wypełniony, wydrukowany i podpisany wniosek wizowy wraz ze zdjęciem (biuro przesyła wcześniej wniosek wizowy do wypełnienia)
– paszport oraz 3 aktualne zdjęcia paszportowe (do wizy i zezwoleń)
Wizę załatwiamy w Konsulacie Bangladeszu w Warszawie.

bagaz

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem (warunki transportu bagażu zwłaszcza w górach mogą być różne), waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy).

Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 5 kg.

jak-sie-ubrac

JAK SIĘ UBRAĆ?

Temperatury podczas wyjazdu będą bardzo zróżnicowane. Generalnie możemy spodziewać się raczej wysokich temperatur. Wyjątkiem będą góry, gdzie może być znacznie chłodniej. Sporadycznie może przydać się cieplejsze ubranie, np. na trekkingu czy nad jeziorem Tsomgo.

– obuwie: wygodne, lekkie buty sportowe, rozchodzone sandały, klapki pod prysznic
– polar, lekka kurtka sportowa
– apaszka lub cienki szalik (może przydać się w transporcie, w pociągach i autobusach często zdarzają się przeciągi)
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– długie, cienkie spodnie i przewiewna bluzka z długim rękawem, najlepiej z bawełny (niezbędne do zwiedzania świątyń)
– strój kąpielowy

Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży lub w praniu (w większości hoteli można tanio oddać rzeczy do prania).

Trekking:
– wygodne buty trekkingowe, wysokie ponad kostkę, polar, kurtka trekkingowa, może się przydać peleryna przeciwdeszczowa (prawdopodobieństwo deszczu niewielkie)
– koniecznie kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– bielizna termoaktywna, przydatna na dużych wysokościach

co-bezwzglednie-nalezy-zabrac

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– aparat fotograficzny, mogą przydać się dodatkowe baterie do aparatu ze względu na częste awarie prądu
– lekki śpiwór (na trekking) i/lub prześcieradło
– kubek najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania w hotelu kawy lub herbaty
– ręcznik, świetnie sprawdzają się ręczniki z mikrofibry, zajmują mało miejsca, są lekkie i szybkoschnące
– papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z wysokim faktorem (dużo czasu spędzamy na słońcu)
– małą kłódkę i łańcuch do zabezpieczenia bagażu w trakcie transportu (można kupić na miejscu)
– latarkę (może być czołówka) i świeczkę, ze względu na awarie prądu
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach
– zatyczki do uszu (dla osób, które mają problemy z zasypianiem np. w pociągach)
– ręcznik plażowy
– drobne upominki dla dzieci, np. długopisy, maskotki (lepiej nie zabierać słodyczy, w miejscach, gdzie jest dużo turystów dzieci często chorują na próchnicę)

pieniadze

PIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać około 400 dolarów amerykańskich, przeznaczonych na jedzenie i bilety wstępów oraz dodatkowe pieniądze na udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.

Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży. Koniecznie trzeba się targować (rzeczywista wartość towarów jest często dużo niższa niż pierwsza ceny proponowana przez sprzedawcę).

Dolary muszą być w bardzo dobrym stanie, nowe (duże głowy prezydentów na banknotach). Nie opłaca się zabierać niskich nominałów (1-10 $), gdyż przy wymianie na rupie indyjskie mają one niższą wartość.

Bankomaty są dostępne rzadko, tylko w dużych miastach i nie zawsze działają.

zdrowie

ZDROWIE

Ryzyko zarażenia malarią niewielkie.

Szczepienia nie są obowiązkowe lecz zalecane (żółtaczka A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny).

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania (unikać Doksycykliny, która nie działa na wiele tutejszych chorób)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
– witaminy, wapno na wzmocnienie
– leki na przeziębienia, które zdarzają się tu dość często, zazwyczaj są głównym chorobowym utrudnieniem (aspiryna, fervex, gripex itp.)
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu
– środek przeciwko komarom, np. OFF, Mugga

jedzenie

JEDZENIE

Kuchnia indyjska jest pełna niespodzianek. Kuchnia bangladeska jest do niej bardzo podobna. Dla turystów to prawdziwa przygoda kulinarna, ekscytująca mieszanka nieznanych wcześniej smaków.

Najłatwiej dostępne są posiłki wegetariańskie (to istny raj dla wegetarian), jednak w wielu miejscach nie brakuje również mięsa, szczególnie kurczaka, zwłaszcza w restauracjach muzułmańskich – głównie w Bangladeszu.

Typowe indyjskie posiłki składają się z ryżu, warzyw, przeróżnych sosów (np. dal – sos z grochu, fasoli lub soczewicy), sera panir – przygotowywanego z mleka krowiego, indyjskich placków takich jak ciapati czy nan i dużej ilości egzotycznych przypraw.

W Bangladeszu bardzo popularny jest kurczak tandori. W Sikkimie powszechna jest kuchnia tybetańska: pierogi momo, zupa thukpa i inne.

W związku z inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem, biorąc pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych. Najlepiej, przynajmniej na początku, ograniczyć się posiłków gotowanych lub smażonych, a unikać np. surowych warzyw.

Dla osób ortodoksyjnie podchodzących do spraw żywienia tzn. sztywno przywiązanych do kuchni europejskiej mogą wystąpić pewne utrudnienia:
– trudno o mocną kawę bez cukru
– herbatę również pije się z dużą ilością cukru, mlekiem i przyprawami
– chleb jest dostępny jedynie w wersji chleba tostowego,
– jedzenie bywa czasami ostro przyprawione
– w Bangladeszu nie można kupić alkoholu

Warto zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie). Większość jedzenia można kupić na miejscu.

transport

TRANSPORT

Pociągi – zazwyczaj podróżujemy pociągami sypialnymi 2 klasy. W wagonach znajdują się niezamykane przedziały z rozkładanymi łóżkami, umieszczonymi na trzech poziomach (po 6 w każdym boksie). Warto mieć własny śpiwór lub przynajmniej prześcieradło. Bagaże dla „świętego spokoju” najlepiej przypiąć za pomocą kłódki i łańcucha do specjalnych uchwytów pod łóżkami. Podróż takim pociągiem to niezwykłe przeżycie, czasem bywa głośno (pojawiają się np. hałaśliwi sprzedawcy herbaty). Indyjskie pociągi mają też tendencje do opóźnień, trzeba więc nieraz wykazać się cierpliwością. Pomimo tego, jest to najszybszy i najbardziej komfortowy sposób podróżowania.

Inne środki transportu:
– autobusy, często bez klimatyzacji
– taksówki i dżipy w górach
– motoriksze lub riksze rowerowe

noclegi

NOCLEGI

Zazwyczaj nocujemy w pokojach dwuosobowych z łazienkami, bez klimatyzacji ale  wyposażonych w wiatrak. Standardy noclegów w hotelach indyjskich odbiegają od standardów europejskich, zależą też od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej. Często europejskie poczucie czystości nie znajduje przełożenia na warunki indyjskie, dlatego  warto zabrać własny śpiwór lub prześcieradło. Często zdarzają się również awarie prądu i wody. Na łodzi w Bangladeszu śpimy w kajutach dwuosobowych 1 klasy.

W Indiach w standardowym pokoju dwuosobowym jest jedno duże łóżko, ale nie brakuje w nim miejsca ;-). Pilot często szuka hoteli na miejscu, w związku z brakiem możliwości wcześniejszej ich rezerwacji na odległość. W skrajnych sytuacjach  może zdarzyć się, że grupa jest rozlokowana w dwóch hotelach.

Trekking:
– bardzo proste i skromne pokoiki w wioskach
– często łazienka na zewnątrz
– ciepła woda jest donoszona w wiaderkach

telefon-i-internet

INTERNET, TELEFON

W dużych miastach są dostępne kafejki internetowe, jednak często ze starym sprzętem i wolnym łączem internetowym. Sporadycznie w hotelach może być dostępne wi-fi.

Rozmowy do Polski to koszty 5-10 zł za minutę z telefonu polskiego. Można też korzystać z lokalnych budek telefonicznych/telefonów, oznaczonych symbolem ISD (koszt połączenia na telefon stacjonarny to około 60 groszy za minutę, na telefon komórkowy ok. 1,20 zł za minutę.

elektrycznosc

ELEKTRYCZNOŚĆ

Gniazdka elektryczne są podobne jak w Polsce, ale często zdarza, że ze względu na nieco inną budowę wtyczki z nich wypadają.

W Indiach, Bangladeszu częste są awarie prądu. Zdarza się, że prąd jest dostępny tylko przez kilka godzin na dobę. W takich sytuacjach warto mieć ze sobą latarkę i zapasowe baterie.

napiwki

NAPIWKI

W restauracjach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku.
W transporcie: dla kierowców samochodów wynajętych dla grupy, przy dłuższych przejazdach.
Zwiedzanie: dla miejscowych przewodników.

INDIE
(Republika Indii)
Stolica: Delhi (New Delhi)
Waluta: rupia indyjska (INR), 1 INR = 100 pais (paisa)
Języki urzędowe: hindi, angielski oraz 21 lokalnych języków urzędowych

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy udający się do Indii są objęci obowiązkiem wizowym. Od 15 sierpnia 2015 r. dla obywateli Polski wprowadzono ułatwienia w postaci możliwości występowania o e-wizy. Indyjska e-wiza pozwala na wykonanie całej procedury wizowej online, w tym dokonanie płatności i wydruk wizy bez konieczności składania wizyty w konsulacie.
Program e-wiza obejmuje tylko osoby ubiegające się o wizę w następujących kategoriach: turystyka, odwiedziny, krótkoterminowa opieka medyczna, bądź krótkoterminowa podróż służbowa w celach biznesowych.
Ponadto, posiadacze e-wizy mogą przekroczyć granicę Indii przy wjeździe tylko na terenie 16 portów lotniczych: Ahmedabad, Amritsar, Bengaluru, Chennai, Cochin, Delhi, Gaya, Goa, Hyderabad, Jaipur, Kolkata, Lucknow, Mumbai, Tiruchirapalli, Trivandrum oraz Varanasi.
Opuszczenie Indii z e-wizą jest możliwe w dowolnym punkcie granicznym, z wyłączeniem obszarów ograniczonego ruchu turystycznego, na które trzeba uzyskać osobne pozwolenie. Szczegóły programu oraz opis procedury uzyskania e-wizy są dostępne na stronie: https://indianvisaonline.gov.in/visa/tvoa.html
Nie ma obowiązku udokumentowania określonej kwoty środków pieniężnych na każdy dzień pobytu. Przebywanie na terenie Indii bez ważnej wizy jest traktowane jako poważne wykroczenie, a cudzoziemcy na okres prowadzonego dochodzenia podlegają zatrzymaniu w areszcie.

W przypadku utraty paszportu i otrzymania nowego dokumentu podróży istnieje obowiązek uzyskania nowej wizy na dalszy pobyt i/lub wyjazd z Indii.

BEZPIECZEŃSTWO

Odnotowuje się zwiększone zagrożenie zamachami terrorystycznymi i przestępczością pospolitą. Szczególnie uważać należy na kradzieże kieszonkowe w miejscach tłumnie odwiedzanych przez turystów. Problemem są też nieuczciwi sprzedawcy, kierowcy riksz i taksówek (szczególnie na lotniskach zaleca się korzystanie wyłącznie z tzw. pre-paid taxi lub radio-taxi). W przypadku korzystania z taksówek i ryksz przy poruszaniu się po mieście ustalanie przed rozpoczęciem podróży opłaty za przejazd i waluty płatności).

Szczególnie zagrożone atakami terrorystycznymi są miejsca odwiedzane przez turystów w dużych aglomeracjach miejskich oraz tereny stanów: Dżammu i Kaszmir, Assam oraz pozostałe stany północno-wschodnie. Ze względu na zamieszki na tle religijnym wskazane jest zachowanie ostrożności w miejscach skupisk mniejszości wyznaniowych.

Obywatele polscy powinni – dla bezpieczeństwa – mieć przy sobie kopie paszportów i wiz wjazdowych indyjskich, co znacznie przyspiesza uzyskanie nowych dokumentów, w tym wizy indyjskiej w przypadku utraty oryginalnych dokumentów podróży.

W związku z informacjami o zgłaszanych przypadkach przestępstw na tle seksualnym, których ofiarami padają również zagraniczne turystki, kobiety powinny zachować szczególną ostrożność i wystrzegać się samotnego podróżowania po Indiach.

UBEZPIECZENIE

Polisy ubezpieczeniowe uznawane są zgodnie z przyjętymi na świecie zasadami. Wskazane jest wykupienie pakietu ubezpieczeniowego od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. Osoby udające się w góry (szczególnie stan Dżammu i Kaszmir – rejon Ladakh) powinny być w posiadaniu polis ubezpieczeniowych obejmujących trekking na poziomie powyżej 2400 m.

ZDROWIE

Nie występują szczególne zagrożenia epidemiami, choć należy się liczyć ze wzrostem zachorowań na malarię i dengę w okresie bezpośrednio po monsunie. Nie są wymagane żadne szczepienia. Zaleca się szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno – epidemiologiczną.

W niektórych rejonach, np. Mumbaju, uzasadnione jest przyjmowanie leków przeciwmalarycznych. Zaleca się przestrzeganie higieny, picie wody wyłącznie przegotowanej lub płynów z zamkniętych fabrycznie pojemników. Nie należy spożywać owoców i warzyw bez ich uprzedniego wymoczenia w płynach dezynfekujących. Należy unikać żywienia się w ulicznych punktach gastronomicznych lub lokalach gastronomicznych niższych kategorii. W przypadku problemów żołądkowych należy udać się do lekarza (mając na uwadze specyficzną florę bakteryjną stosowanie środków powszechnie używanych w Europie nie jest zalecane). Należy powstrzymywać się od picia napojów z lodem (niewiadome pochodzenie wody).

Dostęp do opieki medycznej zależy od miejsca pobytu. W dużych miastach nie ma problemów z uzyskaniem fachowej pomocy w prywatnych ośrodkach zdrowia i szpitalach. Koszt wizyty lekarskiej waha się od 10 do 20 USD, doba w szpitalu kosztuje od 30 do 120 USD (bez zabiegów i badań). W mniejszych miastach ceny tych usług są odpowiednio niższe. Apteki są dobrze zaopatrzone w lekarstwa.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU

Wymagane jest specjalne zezwolenie (wydawane za pośrednictwem biur rejestracji cudzoziemców lub przez przedstawicielstwa stanowe) na wjazd do stanów Sikkim, Arunaćal Pradeś, Nagaland, Manipur, Mizoram, oraz archipelag Andamanów i Nikobarów.

Poza podróżowaniem po głównych szlakach prowadzących do punktów kontroli granicznej, należy unikać podróżowania w pobliżu granicy z Pakistanem. W niektórych regionach z uwagi na ukształtowanie terenu brak jest widocznego oznakowania granicy państwowej, co może prowadzić do nieświadomego, nielegalnego przekroczenia granicy pomiędzy dwoma państwami.

Przed podróżowaniem po Indiach należy upewnić się, że region do którego się udajemy nie będzie w tym czasie miejscem pielgrzymek religijnych. Uroczystości religijne potrafią sparaliżować komunikację, uniemożliwiając wydostanie się z regionu.

Pomiędzy grudniem a kwietniem wszystkie połączenia lotnicze na trasie z Indii do Europy są przepełnione. Zdarza się, że nawet dla pasażerów posiadających rezerwacje nie starcza miejsc w samolotach i są oni przenoszeni na loty w dniu następnym. Celem uniknięcia takich sytuacji zaleca się potwierdzanie rezerwacji u przewoźnika na 72 godziny przed planowanym lotem oraz przybywanie na lotnisko z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym.

W miesiącach od grudnia do lutego pasażerowie podróżujący przez lotnisko w Delhi muszą liczyć się z częstymi, wielogodzinnymi opóźnieniami w lotach. W okresie tym w Delhi występują bardzo gęste mgły paraliżujące pracę lotniska.

Regiony wysokogórskie w Kaszmirze oraz Himaćal Pradeś są szczególnie narażone na występowanie lawin śnieżnych lub osunięć terenu. Osoby udające się w góry powinny być świadome tego, że na obszarach górskich nie ma komercyjnych usług ratunkowych operujących na wysokościach powyżej 3000 m. W niektórych przygranicznych regionach górskich pomoc może być świadczona wyłącznie przez siły powietrzne Indii, które mają ograniczone możliwości logistyczne w tym względzie, a świadczenie pomocy ratunkowej nie należy do ich obowiązków.

CŁO

Nie ma ograniczeń co do wysokości kwot przewożonych pieniędzy. Należy zgłaszać gotówkę równą lub przewyższającą kwotę 10 tys. USD, zaleca się jednak zgłaszanie nawet niższych sum. Bez wcześniejszej deklaracji wwozu można wywieźć bez zezwolenia do 2500 USD. Bez cła można wwieźć: rzeczy osobiste, upominki o wartości do 100 USD na osobę, 200 szt. papierosów i 1 l mocnego alkoholu. Bezwzględnie zabroniony jest przywóz broni i amunicji. Nie wolno wwozić złota i srebra poza przedmiotami osobistego użytku.

Z Indii nie wolno wywozić: antyków (przedmiotów mających ponad 100 lat), wyrobów z kości słoniowej, skór zwierząt (szczególnie gadów), skorup żółwi.

PRZEPISY PRAWNE

Zabrania się wwozu i wywozu narkotyków. Za samo posiadanie małej ilości środków odurzających na potrzeby osobiste grozi kara pozbawienia wolności na okres min. 6 miesięcy. Osoby zatrzymane za próbę przemytu narkotyków podlegają karze pozbawienia wolności nie mniejszej niż 10 i więcej lat. Powolne procedury sądowe powodują, że oczekiwanie na wyrok oznacza przebywanie w areszcie przez okres kilku lat.

W Indiach obowiązuje bezwzględny zakaz posiadania i używania telefonów satelitarnych. Zgłoszenie wwozu telefonu satelitarnego w deklaracji celnej przy wjeździe do Indii nie chroni jego posiadacza przed konsekwencjami w postaci konfiskaty telefonu, kary grzywny, a nawet kary pozbawienia wolności do lat 3 w przypadku wykrycia takiego sprzętu w czasie pobytu w Indiach.

Korzystanie z lornetek, teleskopów oraz aparatów fotograficznych z silnymi transfokatorami może wzbudzać zainteresowanie służb policyjnych i porządkowych i wymagać składania wyjaśnień przez osobę korzystającą z takiego sprzętu. Odradza się korzystanie z tego sprzętu w pobliżu miejsc objętych zakazem fotografowania oraz innych, np.: porty morskie, porty lotnicze, obiekty wojskowe, dworce kolejowe, przejścia graniczne.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności.

PRZYDATNE INFORMACJE
– Walutę można wymienić na lotniskach, w hotelach, upoważnionych bankach i u uprawnionych dealerów.
– Z dniem 9 listopada 2016 r. wycofano z obiegu banknoty o nominałach 500 i 1000 rupii indyjskich. W ich miejsce wprowadzono w nowej formie nominał 500 rupii indyjskich i nowy nominał 2000 rupii indyjskich.
– Hindusi chętnie widzą uczestnictwo turystów w uroczystościach religijnych. Należy jednak pamiętać, że dostęp do niektórych świątyń może być ograniczony.
– W miejscach uczęszczanych przez turystów należy liczyć się z żądaniem drobnej opłaty.
– Należy wystrzegać się propozycji sprzedaży wysyłkowej biżuterii i kamieni szlachetnych za zaliczką.
– Zazwyczaj w zamian za zaliczki nie otrzymuje się zakupionego towaru lub jest to towar bezwartościowy. Odzyskanie pieniędzy od nieuczciwych sprzedawców jest sprawą bardzo trudną i wymagającą czasu oraz niejednokrotnie dodatkowych nakładów finansowych.
– Indie leżą na obszarze sejsmicznie aktywnym.

 

 

BANGLADESZ
(Ludowa Republika Bangladeszu)
Stolica: Dhaka
Waluta: taka (BDT), 1 BDT = 100 paisa;
Język urzędowy: bengalski
Inne języki: angielski

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy udający się do Bangladeszu objęci są obowiązkiem wizowym. Ze względu na brak przedstawicielstwa dyplomatycznego Bangladeszu w Polsce wnioski wizowe można  składać w ambasadzie tego kraju w Hadze. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe – minimum 6 miesięcy ponad termin planowanego wyjazdu z Bangladeszu. Przy wjeździe nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego, niemniej podróżny winien być w posiadaniu zarówno biletu, jak i innych dokumentów dotyczących dalszej  podróży lub powrotu. Wymagane jest posiadanie środków finansowych na okres pobytu, jednak ich wysokość nie jest dokładnie określona.

PRZEPISY CELNE
Przepisy dewizowe nie nakładają ograniczeń co do wwozu obcych walut w postaci gotówki, czeków podróżnych, kart kredytowych. Jednakże kwoty od 5000 USD wzwyż należy zgłosić, wypełniając walutową deklarację, poświadczaną przez celnika. Przy wyjeździe z Bangladeszu turysta może wywieźć całą zadeklarowaną przy wjeździe kwotę, pomniejszoną o dokonane w trakcie pobytu wydatki. Do Bangladeszu bez opłat celnych można wwieźć przedmioty osobistego użytku (ubranie, bieliznę, obuwie, przybory toaletowe), w tym biżuterię osobistą o wartości nie przekraczającej 3000 BDT (ok. 50 USD). Bez cła można wywieźć wyroby miejscowego rękodzieła i pamiątki (z wyjątkiem antyków i dzieł o wartości historycznej) o wartości nie przekraczającej 3000 BDT. Dozwolone jest bezcłowe wwiezienie do Bangladeszu 1 l alkoholu i 200 szt. papierosów na potrzeby własne.

PRZEPISY PRAWNE
Przemyt oraz posiadanie narkotyków podlegają wysokim karom (do kary śmierci włącznie).
Pozostawanie na obszarze Bangladeszu bez ważnej wizy stanowi poważne wykroczenie.
Naruszenie prawa może spowodować aresztowanie sprawcy wykroczenia lub przestępstwa i wiąże się z długotrwałym pobytem w areszcie, wobec długiej procedury karnej w tym państwie.

MELDUNEK
Nie ma formalnego obowiązku meldunkowego dla cudzoziemców przebywających w kraju do 90 dni. W kwestionariuszach, które należy wypełnić przy wjeździe i wyjeździe, trzeba jednak podać adres pobytu.
Cudzoziemcy zamierzający pozostać w Bangladeszu powyżej 90 dni podlegają rejestracji w tzw. Immigration Police.

UBEZPIECZENIE
Cudzoziemcy nie mają obowiązku posiadania ubezpieczeń komunikacyjnych. Przed wyjazdem należy się upewnić, że wykupiona polisa ubezpieczeniowa będzie uznawana na obszarze Bangladesz, jak również, że obejmuje ona usługę transportu chorego poza Bangladesz. Można wykupić polisę w miejscowych firmach ubezpieczeniowych.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Bangladesz leży w strefie gorącego, wilgotnego klimatu tropikalnego i zaliczany jest do grupy krajów wysokiego ryzyka zachorowań. Każdy turysta przybywający do Bangladeszu powinien mieć ważną międzynarodową kartę szczepień. W praktyce służby graniczne nie żądają jej okazania, natomiast wymagane są szczepienia przeciwko żółtej febrze od cudzoziemców przybywających z obszarów występowania tej choroby. Dla własnego bezpieczeństwa podróżnym zaleca się szczepienia przeciw tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby (typu A i B) oraz wirusowemu zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych. Należy mieć ważne szczepienie przeciwko poliomyelitis (choroba Heinego-Mediny). W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzka stacją sanitarno – epidemiologiczną. Występuje poważne zagrożenie chorobami inwazyjnymi i zakaźnymi: malarią, dengą, tężcem, biegunkami zakaźnymi,  odmianami żółtaczki (typu A i B); zagrożenie to jest zwielokrotnione przez brak higieny, złe warunki komunalne i niski poziom służby zdrowia. Należy liczyć się z możliwością wystąpienia cholery (szczególnie w okresach rokrocznie powtarzających się w tym kraju powodzi). Częste są również zakażenia pasożytnicze (ameba, lamblia, robaczyce) czy bakteryjne. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowań, trzeba przestrzegać zasad higieny. Należy używać wody filtrowanej i gotowanej, dokładnie myć warzywa i owoce w specjalnych roztworach, unikać przebywania w miejscach, gdzie jest dużo komarów (szczególnie wieczorem i nocą), nosić ubrania maksymalnie zakrywające ręce i nogi, stosować repelenty. Wskazane jest spanie pod moskitierą. Ochrona przed malarią konieczna jest przez cały rok. W stolicy można skorzystać z opieki medycznej w prywatnych klinikach i szpitalach zatrudniających lekarzy wykształconych za granicą, jednak z reguły nie są one wyposażone w wysokiej jakości sprzęt i aparaturę medyczną. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi od 4 do 10 USD. Dzień pobytu w szpitalu kosztuje od ok. 10 USD (sala ogólna) do 50-70 USD (oddzielny pokój). Na dobrym poziomie są usługi stomatologiczne w klinikach dentystycznych prowadzonych przez cudzoziemców. Apteki są dobrze zaopatrzone w lekarstwa dostępne bez recept.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
W Bangladeszu nie uznaje się obcych dokumentów zezwalających na prowadzenie pojazdów mechanicznych. Dla potrzeb prowadzenia pojazdu po drogach publicznych należy legitymować się międzynarodowym prawem jazdy. Z uwagi na specyfikę lokalnego ruchu drogowego (ruch lewostronny, powszechne nieprzestrzeganie przepisów, fatalny stan dróg) zaleca się korzystanie z niedrogich usług kierowców miejscowych lub wynajmowania samochodu łącznie z usługa kierowcy. Z uwagi na stan bezpieczeństwa na drogach, zaleca się powstrzymanie od podróżowania poza aglomeracjami miejskimi po zapadnięciu zmroku.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Nie ma ograniczeń w poruszaniu się po kraju z wyjątkiem stref wojskowych. Z uwagi na starcia pomiędzy grupami etnicznymi w regionie Wzgórz Chittagong wyjazdy do tego miejsca powinny być z wyprzedzeniem 10 dniowym notyfikowane władzom regionalnym (Chitagong Divisional Commissioner’s Office lub Deputy Commissioner’s Office).
Ograniczeniom może ulec poruszanie się cudzoziemców w pasie granicznym z Indiami.

BEZPIECZEŃSTWO
Zagrożenie przestępczością pospolitą jest wysokie. Należy zachować szczególne środki ostrożności, a w nocy unikać przebywania w niektórych dzielnicach dużych aglomeracji (napady, kradzieże, obecność gangów). Na lotniskach należy unikać korzystania z przypadkowych bagażowych.
Zagrożenie potęgują walki między głównymi ugrupowaniami politycznymi, często przybierające formy działań terrorystycznych, demonstracje i zamieszki społeczne.
Akty przemocy i wandalizmu towarzyszą również formalnie ogłaszanym, paraliżującym cały kraj, strajkom generalnym (tzw. hartale).
Należy mieć na uwadze, że na granicy lądowej z Indiami w regionie Branambaria dochodzi od czasu do czasu do wymiany ognia pomiędzy służbami ochrony granic.
Należy unikać okazywania na zewnątrz swojej zamożności (ograniczenie biżuterii noszonej na sobie do absolutnego minimum).
Należy zawsze być w posiadaniu fotokopii swojego paszportu i wizy. Należy unikać gromadzenia noszonych przy sobie dokumentów i środków płatniczych w jednym miejscu (torba, plecak, jedna kieszeń, portfel).

RELIGIA, OBYCZAJE
Należy przestrzegać miejscowych norm obyczajowych i religijnych – stosowne zachowanie oraz noszenie odpowiedniego ubioru (niewskazane jest noszenie zbyt skąpych strojów). Bangladesz jest krajem muzułmańskim stosunkowo tolerancyjnym, a miejscowa ludność znana jest z wyrozumiałego i przyjaznego traktowania cudzoziemców. Jednak z uwagi na specyficzną sytuację kobiet i ich ograniczony udział w życiu publicznym podróżujące samotnie turystki mogą być narażone na nieprzyjemności (nagabywanie przez mężczyzn).
Związki i stosunki seksualne osób tej samej płci są nielegalne.

ŚWIĘTA
Oficjalne święta państwowe to 17 i 26 marca, 14 kwietnia, 1 maja, 15 sierpnia, 15 października, 16, 25 i 31 grudnia. Ponadto obchodzonych jest wiele ruchomych muzułmańskich i hinduistycznych świąt religijnych.

PRZYDATNE INFORMACJE:
Wymiany walut dokonują banki oraz prywatne kantory.
Z uwagi na znaczną skalę oszustw należy z dużą ostrożnością używać kart płatniczych.
W okresie od czerwca do września w Bangladesz trwa sezon monsunowy
Bangladesz jest krajem stosunkowo tanim dla turystów: niedrogie są podstawowe artykuły żywnościowe, komunikacja, skromne, ale czyste i klimatyzowane pensjonaty, usługi itd.
W większości sklepów, poza supermarketami, towary nie są oznakowane cenami i obowiązuje zasada targowania się o cenę.
Godziny pracy urzędów: 8.00-16.00 (z przerwą na obiad), w czwartki do 13.00. Sklepy otwarte są od 8.00 do późnych godzin wieczornych. Dniem wolnym od pracy jest piątek.
Hotele znanych międzynarodowych sieci są bardzo drogie, a jakość świadczonych usług nie zawsze jest wysoka.
Należy wystrzegać się kupowania produkowanych nielegalnie napojów alkoholowych: mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Obowiązuje zakaz konsumpcji alkoholu w miejscach publicznych (poza hotelami i niektórymi restauracjami, gdzie można go nabyć).
Naturalnym źródłem zagrożenia są katastrofy żywiołowe związane ze specyfiką klimatu i położeniem geograficznym. Terenami szczególnie zagrożonymi są wybrzeża Zatoki Bengalskiej i obszary położone do kilkudziesięciu kilometrów w głąb kraju.

 

 

 

01-03-2025 - 23-03-2025

5000 zł + 500 USD + przelot

Czas: 23 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: przeloty Delhi-Bhubaneswar, Bagdogra-Delhi, ubezpieczenie KL 40.000 EUR i NNW 15.000 PLN, noclegi, transport: pociągi, autobusy, taksówki na trasie wycieczki (poza fakultatywnymi), 24 godzinny rejs łodzią - rocket (1 klasa, pokoje dwuosobowe), koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: przelotu Warszawa-Delhi-Warszawa (ok. 3000-4000 PLN), kosztów wyżywienia (ok. 10-15 USD dziennie), zajęć fakultatywnych (ceny podane w programie wyprawy), biletów wstępu, napiwków, wizy do Bangladeszu (ok. 350 zł), wizy indyjskiej (ok. 532 zł w Ambasadzie Indii w Warszawie), biuro pomaga w uzyskaniu wiz

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: