ARGENTYNA i CHILE, PARAGWAJ, URUGWAJ


7500 zł + 1000 USD + przelot, CZAS: 28 DNI


19-10-2024 - 15-11-2024 - zapisy trwają, dołącz do nas!

ARGENTYNA i CHILE (cz. północna), PARAGWAJ, URUGWAJ – Aconcagua, Atacama, Wodospady Iguazu – 28 dni

 

Zapraszamy w podróż po północnych rejonach Chile i Argentyny oraz do Urugwaju i Paragwaju. Podróżujemy od Atlantyku do Oceanu Spokojnego, przez kolorowe Andy, wielkie argentyńskie równiny, pustynie, dżungle i kolorowe latynoskie miasta. Czeka nas na nas wiele ciekawych miejsc:

Pustynia Atacama – chilijska pustynia mgielna położona u podnóża Andów, pełna kolorowych jezior, fantazyjnych formacji skalnych i majestatycznych szczytów wulkanów.

Najpiękniejsze wodospady świata – Iguazu, położone pośrodku dżungli. Odwiedzimy część brazylijską i argentyńską wodospadów.

Kolorowe Andy północnej części Argentyny, równie ciekawe jak Patagonia, a jednocześnie dużo mniej turystyczne.

Mało znane kraje Ameryki Południowej – Paragwaj i Urugwaj, pełne przyjaznych i gościnnych ludzi.

Trekking u podnóża najwyższej góry obu Ameryk – Aconcagua.

Kolorowe miasta Argentyny i Chile: Buenos Aires, Santiago de Chile, Valparaiso, Mendoza, Asuncion, Colonia de Sacrameto.

1 DZIEŃ: przelot
Wylot z Warszawy do Buenos Aires, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

2 DZIEŃ: Buenos Aires
Poranny przylot do stolicy Argentyny, transfer do hotelu i zakwaterowanie w Microcentro. Odpoczynek po podróży. Spacer po historycznym centrum Buenos Aires: Plaza de Mayo, Catedral Metropolitana, Casa Rosada, Manzana de las Luces. Wizyta na kawę w słynnej Cafe Tortoni, zwiedzanie małego Muzeum Tanga. Spacer Avenida de Mayo z pięknymi kolonialnymi pałacami miejskimi, m.in. Palacio Barolo, na Plaza del Congreso, gdzie znajduje się monumentalny gmach Kongresu Argentyny oraz kamień milowy Buenos Aires. Czas wolny na kawę w kawiarni Cafe de los Angelitos, o którym napisano słynne tango. Przejazd autobusem miejskim colectivo do Teatro Ateneo – które obecnie jest jedyną w swoim rodzaju księgarnią. Zdjęcie przy „vereda del tango”. Spacer do Teatro Colon, po drodze zobaczymy Palacio Sarmiento. Zwiedzanie największego teatru na świecie – Colon. Przejście na najszerszą ulicę świata Avenida 9 de Julio, zdjęcie pod pomnikiem Obelisco; spacer tangową aleją gwiazd – Corrientes; powrót do hotelu i odpoczynek. Wieczorne wyjście na milongę (dla chętnych).

3 DZIEŃ: Buenos Aires

Śniadanie w hotelu. Przejazd do dzielnicy La Boca, gdzie zaczęło się tango. Spacer ulicą Caminito; wizyta pod stadionem La Bombonera. Degustacja empanad i lokalnego wina. Czas wolny na zakup pamiątek. Przejazd do Barrio Norte. Spacer do pomnika Floralis Generica – nieoficjalnego symbolu miasta w kształcie kwiatu, który otwiera się i zamyka każdego dnia. Przejście do dzielnicy Recoleta, zwiedzanie najsłynniejszej nekropolii miasta z grobowcem Evity Peron. Przejazd do dzielnicy Abasto, zwiedzanie domu muzeum Carlosa Gardela – pierwszego śpiewaka tanga argentyńskiego; zaułek artystów przy centrum handlowym i czas na wizytę w sklepach z butami do tanga. Przejazd do Puerto Madero i spacer po nowoczesnej portowej dzielnicy; kolacja, powrót do hotelu i odpoczynek. Wieczorne wyjście na milongę (dla chętnych).

4 DZIEŃ: Colonia del Sacramento (Urugwaj)
Wycieczka promem przez Rio de la Plata do Colonia del Sacramento w Urugwaju. Zwiedzanie spokojnej, portugalskiej Colonii z białą latarnią morską i starym układem brukowanych ulic. Jedyny w Urugwaju obiekt wpisany na listę UNESCO. Powrót na nocleg do Buenos Aires.

5 DZIEŃ: Buenos Aires (Argentyna)
Śniadanie, spacer do dzielnicy San Telmo na słynny targ staroci; czas wolny przy historycznym Plaza Dorrego. Powrót do hotelu, wykwaterowanie. Popołudniowy przejazd do Mendozy.. Popołudniowy wyjazd do Mendozy.

6 DZIEŃ: Mendoza
Spacer po zielonej Mendozie. Udajemy się po zezwolenia na trekking pod Aconcaguę (koszt ok. 100 USD) Przejazd do Puente del Inca, w prowincji Mendoza, bazy wypadowej na Aconcaguę, najwyższy szczyt obu Ameryk. Zakwaterowanie w hostelu lub schronisku górskim. Nocleg w Puente del Inca.

7-9 DZIEŃ: trekking
3-dniowy trekking do baz pod Aconcaguą, Plaza Confluencia – 3500 m n.p.m. Po drodze bajeczne widoki na Aconcaguę. Noclegi w namiotach bazowych (w bazie jest zaplecze sanitarne), możliwość zakupu ciepłych posiłków (wycieczka z lekkimi małymi plecakami, możliwość zostawienia rzeczy w Puente del Inca).

Szczegółowy plan trekkingu:
DZIEŃ 1 – Puente del Inca  – Confluencia Base Camp (3500 m n.p.m.). Po załatwieniu permitów zaczynamy naszą wędrówkę przez Dolinę Horcones, aż do bazy Confluencia Superior. Nocleg w bazie.
DZIEŃ 2 – Confluencia Base Camp – Plaza Francia (4200 m n.p.m) – Confluencia.  Nasz trekking do południowej ściany szczytu zaczniemy wcześnie rano. Czas przejścia to 4-6 godzin. Wędrujemy bez obciążenia. Nasze bagaże pozostają w bazie Confluencia, gdzie wracamy na nocleg.
DZIEŃ 3 – Powrót do Puente del Inca. Zwiedzanie okolic. Odpoczynek. Nocleg w Puente del Inca.

Dla chętnych nie udających się na trekking oferujemy szereg innych aktywności:
– 1-dniowa, widokowa wycieczka po Parku Narodowym Aconcagua, Doliną Horcones, szlakiem prowadzącym na szczyt
– zwiedzanie starego cmentarza andynistów, którzy zginęli podczas wspinaczki (są polskie groby)
– wycieczka na granicę chilijską na przełęcz Upsallata do sławnego pomnika Chrystusa Zbawiciela (ok. 10-20 USD)
– zwiedzanie zabytkowej poczty w zagubionym wśród gór Puente del Inca
– wycieczka górska na silnych i wytrzymałych andyjskich mułach (ok. 40 USD dziennie)
– wycieczki piesze starą, zamkniętą już górską linią kolejową.

10 DZIEŃ: Santiago de Chile (Chile)
Poranny wyjazd przez Andy do Santiago de Chile (7–8 godz.). Po drodze mijamy niezapomniane, andyjskie krajobrazy z widokiem na Aconcaguę. Popołudniowy przyjazd do Santiago. Zakwaterowanie i spacer po ulicach starej części miasta. Zakupy i kolacja w wykutej z żelaza hali targowej – Mercado Central (XIX w.). Nocleg w hostelu w Santiago.

11 DZIEŃ: Valparaiso
Wycieczka do Valparaiso, jednego z największych portów Ameryki Południowej. Obecnie to mekka artystów, miasto tysiąca kolorów, zapachów i stylów architektonicznych. Przejażdżki kolejkami gondolowymi, które są tutaj ważnym środkiem transportu. Spacer urokliwymi uliczkami starych dzielnic miasta położonych na wzgórzach, z licznymi punktami widokowymi. Zwiedzanie targowisk z rybami, skorupiakami, przyprawami, owocami oraz zakupy na „pchlim targu” – feria persa. Zwiedzanie: Fontanny Neptuna, łupu wojennego z czasów wojny z Peru, Muzeum Morskiego, placów: Plaza Sotomayor, Victorya, O’Hoggins. Kąpiel w oceanie. Powrót do Santiago. Wieczorem wyjście na piwo i tańce do jednego z lokalnych barów, gdzie bawią się miejscowi. Nocleg w Santiago.

12 DZIEŃ: Santiago de Chile
Zwiedzanie starego centrum Santiago: pałac prezydencki – La Moneda, ostrzelany przez wojska Pinocheta w 1973 r., a potem jego siedziba, Plaza de la Constitucion z pomnikami prezydentów, Altar de la Patria – Ołtarz Ojczyzny (wzniesiony na polecenie Pinocheta), Universidad de Chile, San Francisco, najstarszy kościół stolicy pochodzący z 1628 r., Cerro Santa Lucia – wzgórze, na którym założono miasto, obecnie barokowy labirynt fontann, ścieżek, ogrodów i placów, Plaza de Armas (Plac Broni), gdzie znajduje się Katedra, poczta główna – jedno z centrów kulturalnych miasta.
Fakultatywnie: Wzgórze Cristobal z pięknym widokiem na miasto i sanktuarium Matki Boskiej. Nocleg w Santiago.

13 DZIEŃ: San Pedro
Poranny przelot z Santiago do San Pedro de Atacama. Zakwaterowanie. Spacer po miasteczku. Na zachód słońca udajemy się do Doliny Księżycowej – Valle de la Luna, pełnej „księżycowych” krajobrazów. Nocleg. Wczesnym rankiem następnego dnia wycieczka do gejzerów El Tatio (4300 m n.p.m., ok. 10-15 USD).

14-15 DZIEŃ: Pustynia Atacama

Fakultatywnie:
– wycieczka na Salar de Atacama – pełne solnisk dno starożytnego morza, kąpiel w słonym jeziorze (podobna do kąpieli w Morzu Martwym)
– wycieczka do kolorowych jezior, wysoko w górach (ok. 50 USD)
– wizyta w prekolumbijskiej twierdzy Pukara de Quitor

16 DZIEŃ: Salta (Argentyna)
Całodzienny przejazd do Salty w Argentynie. Przekraczamy zwrotnik koziorożca. Jedziemy szutrową drogą przez górskie przełęcze, mijając kolorowe jeziora. Nocleg w Salcie.

17 DZIEŃ: Purmamarca
Przejazd na północ do wioski Purmamarca, uroczo położonej wśród kolorowych gór. Mieszka tu wielu rodzimych Indian pochodzenia inkaskiego. Nad wioską wznosi się siedmiokolorowa, wielka skała stanowiąca wizytówkę tego miejsca. Spacer po barwnej okolicy. Zakupy na indiańskim markecie. Przejazd na nocleg do Humahuaca.

18 DZIEŃ: Humahuaca
Spacery w przepięknej okolicy położnej wśród kolorowych skał. Po południu wyjazd do Salty. Nocleg w Salcie.

19 DZIEŃ: Tren a las Nubes
Całodzienna wycieczka słynną, zabytkową kolejką „Tren a Las Nubes” przez wysokie Andy (ok. 200 USD). Pociąg pokonuje 434 kilometry w obie strony i podjeżdża 3 tysiące metrów pod górę. Mijamy zmieniające się wraz z wysokością piętra górskiej roślinności. Po drodze czeka nas 29 mostów, 21 tuneli i 13 wiaduktów. Najwyższy punkt to okazały wiadukt La Polvorilla położony na wysokości 4220 m. Możliwość wycieczki na południe do dolin Valles Calchaquies pełnych ciekawych formacji skalnych (ok. 50-100 USD).

20 DZIEŃ: San Miguel de Tucuman

wyjazd do San Miguel de Tucuman, zakwaterowanie, zwiedzanie miasta, miejsce podpisania niepodległości Argentyny.

21 DZIEŃ: Ciudad Sagrada de Quilmes

przejazd widokową trasą do Świętego Miasta Quilmes, zwiedzanie ruin, wizyta na legendarnej drodze nr 40 biegnącej ponad 5 tys. Km przez całą Argentynę z Północy na Południe.

22 DZIEŃ: Wodospady  Iguazu (Argentyna)

Poranny (lub jeszcze nocny) wylot do Puerto Iguazu, całodzienne zwiedzanie Parku Narodowego Wodospadów Iguazu po stronie Argentyńskiej, m.in. największego zwanego Gardzielą Diabła (ok. 30 USD). Wodospady Iguazu tworzy 275 wodospadów, które ciągną się na przestrzeni 2,7 km. Dwie trzecie wodospadów znajduje się w Argentynie. Wodospady są wpisane na listę UNESCO. Spacer licznymi ścieżkami spacerowymi. Krótki rejs na wyspę San Martin. Możliwość podpłynięcia łodzią pod największe wodospady (ok. 20 USD). Przejazd do Puerto Iguazu na nocleg.ej.

23  DZIEŃ: Wodospady Iguazu (Brazylia)
Wizyta na punkcie styku trzech granic: Paragwaju, Brazylii i Argentyny. Przejazd na stronę brazylijską do Parku Narodowego. Zwiedzanie brazylijskiej strony wodospadów (ok. 30 USD). Imponujący widok na Gardziel Diabła i inne wodospady. Wieczorny przejazd do Misiones.

24 DZIEŃ: Encarnacion (Urugwaj)

Zwiedzanie misji jezuickich po stronie paragwajskiej: La Santissima Trinidad de Paraná i Jesús de Tavarangue. Nocleg w Posadas.

25 DZIEŃ: Misiones

Zwiedzanie ruin misji jezuickich (lista UNESCO). Misje zostały zbudowane w XVII wieku, a sto lat później opuszczone. Miejsca te odwiedza niewielu turystów, co pozwala poczuć ich spokój i wyjątkowość. Popołudniowy przejazd autobusem do Buenos Aires.

25  DZIEŃ: Buenos Aires (Argentyna)
Poranny przyjazd do  Buenos Aires. Odpoczynek. Zakupy. Kolacja. Nocleg w hostelu.

27-28 DZIEŃ: powrót
Powrót do kraju z przesiadkami.

 

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji praktycznych dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

 

grupy

GRUPA

Grupa od 6 do 11 osób.

dokumenty

Do udziału w wyprawie wymagany jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty wjazdu do każdego z krajów.

jak-sie-spakowac

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem (warunki transportu bagażu zwłaszcza w górach mogą być różne), waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy).

Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 5 kg.

jak-sie-ubrac

JAK SIĘ UBRAĆ?

Temperatury podczas wyjazdu będą bardzo zróżnicowane: od nawet lekkiej zimy (przełęcze w górach, Aconcagua) do gorącego lata (Urugwaj, Paragwaj, Iguazu). W górach mogą wiać porywiste wiatry (Aconcagua, wysokie przełęcze) i jest chłodno. Sporadycznie mogą zdarzyć się deszcze.

– obuwie: wygodne buty trekkingowe, lekkie buty sportowe, rozchodzone sandały, klapki pod prysznic
– polar i ciepła, nieprzewiewana kurtka
– apaszka lub cienki szalik (może przydać się w transporcie, zdarza się że w autobusach ostro działa klimatyzacja)
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– rękawiczki, szalik, czapka
– płaszcz lub kurtka przeciwdeszczowa

Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży lub w praniu (w większości hosteli można tanio oddać rzeczy do prania albo uprać samemu za niewielką opłatą).

co-bezwzglednie-nalezy-zabrac

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– aparat fotograficzny
– śpiwór
– kubek najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania kawy lub herbaty
– cienki ręcznik szybkoschnący
– papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z wysokim filtrem
– latarkę (może być czołówka)
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach

pieniadze

PIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać około 600 dolarów amerykańskich, przeznaczonych na jedzenie i bilety wstępów oraz dodatkowe pieniądze na udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.

Osoby spożywające alkohol, szczególnie w barach, powinny mięć świadomość, że może to podnieść ogólne koszty pobytu.

W Ameryce Południowej zdarzają się kradzieże. Zaleca się trzymać pieniądze dobrze ukryte, najlepiej w kilku miejscach. To samo dotyczy dokumentów. Zawsze trzeba pilnować swoich rzeczy.

Przydadzą się dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży.

Dolary muszą być w dobrym stanie.

Bankomaty są dostępne ale głównie w dużych miastach. Zdarza się jednak, że mogą nie działać.

zdrowie

ZDROWIE

Szczepienia nie są obowiązkowe lecz zalecane (żółtaczka A i B, błonica, tężec, dur brzuszny).

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej za wyjątkiem trekkingu pod Aconcagua (wysokość powyżej 3.000 m n.p.m.), który wymaga dobrego stanu zdrowia.

Może pojawić się choroba wysokościowa. Pierwsze jej objawy to zazwyczaj zmęczenie, krótki, urywany oddech, bóle i zawroty głowy (podczas ruchu), jednak każdy reaguje inaczej. Przy nagłych wjazdach na dużą wysokość mogą pojawić się problemy z zasypianiem, a także lekkie mrowienie w rękach i nogach. Maksymalna wysokość, na której to ok. 3.500 m n.p.m. – Plaza Confluencia – nie powinno to nieść ze sobą specjalnych trudności (m.in. lekkie problemy z zaśnięciem), ale wysokość na pewno będzie odczuwalna. Na miejscu noclegu przebywa lekarz i każdy obowiązkowo musi być zbadany przed wyruszeniem do Plaza Francia.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
– witaminy, wapno na wzmocnienie
– leki na przeziębienia, które zdarzają się tu dość często, zazwyczaj są głównym chorobowym utrudnieniem (aspiryna, fervex, gripex itp.)
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu
– środek przeciwko komarom, np. OFF, Mugga

jedzenie

JEDZENIE

Dostępne są posiłki wegetariańskie i mięsne. Bardzo popularne jest grillowane mięso, tzw. asado. Wszędzie można dostać steki, szczególnie wołowe. Popularne są również ryby i owoce morza: krewetki, kalmary, kraby (Ushuaia) i wiele innych. Wszędzie dostępne są empanadas przypominające nasze pierogi z różnym nadzieniem. Sklepy spożywcze przypominają europejskie.

Hostele często oferują noclegi ze skromnym śniadaniem: kawa, herbata, pieczywo, słodki karmel lub dżem.

W związku z nieco inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem – przynajmniej na początku wyprawy, biorąc pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych.

Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie). Większość jedzenia można kupić na miejscu.

transport

TRANSPORT

Środki transportu:
– podczas długich przejazdów, bardzo wygodne autobusy z klimatyzacją i wygodnymi, rozkładanymi fotelami: cama lub semi cama.
– autobusy zazwyczaj z klimatyzacją
– taksówki, minibusy wynajmowane dla grupy na trasie
– autobusy miejskie
– promy

noclegi

NOCLEGI

Zazwyczaj nocujemy w hostelach w pokojach 2,3,4 osobowych z łazienkami lub bez, z  wiatrakiem lub  klimatyzacją. Mogą zdarzyć się sale wieloosobowe. Standardy noclegów w hostelach zależą też od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej. Ogólnie jest ciepło, czysto i schludnie. W hostelach mamy do własnej dyspozycji kuchnię.

Może zdarzyć się, że pilot szuka noclegi na miejscu. W skrajnych sytuacjach może zdarzyć się, że grupa jest rozlokowana w dwóch hostelach.

telefon-i-internet

INTERNET, TELEFON

W dużych miastach są dostępne kafejki internetowe. W hostelach często jest  dostępne wi-fi lub komputer z Internetem.

Zasięg telefoniczny jest praktycznie w całym kraju, poza miejscami odległymi od cywilizacji.

elektrycznosc

ELEKTRYCZNOŚĆ

Gniazdka elektryczne są dostosowane do wtyczek z dwoma okrągłymi bolcami (podobne do polskich) lub do wtyczek z trzema prostokątnymi bolcami (adapter można kupić w Polsce lub na miejscu).

napiwki

NAPIWKI

W restauracjach i barach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku.

Zwiedzanie: drobne napiwki dla miejscowych przewodników.

 

ARGENTYNA (Republika Argentyńska)
Stolica: Buenos Aires
Waluta: peso argentyńskie (ARS)
Języki urzędowe: hiszpański

PRZEPISY WJAZDOWE
Przy wjeździe do Argentyny trzeba okazać ważny paszport. Polacy nie potrzebują wizy, gdy udają się do Argentyny na okres do 90 dni w celach turystycznych lub biznesowych. Inne przypadki powinny być konsultowane w ambasadzie/konsulacie Argentyny. W przypadku przedłużenia pobytu ponad trzy miesiące trzeba uzyskać stosowną wizę w argentyńskim Urzędzie Migracyjnym. Możliwa jest zmiana statusu migracyjnego już po przyjeździe do Argentyny. Przy przekraczaniu granicy wjeżdżający może być poproszony o okazanie biletu powrotnego oraz środków na pokrycie kosztów pobytu. Dozwolony jest wwóz i wywóz gotówki w kwocie nie przekraczającej 9999 USD lub jej równowartości w innych walutach.

PRZEPISY CELNE
Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Nie wolno wwozić żywności, nasion, jedzenia dla zwierząt itp. Bezcłowo można wwieźć podróżny bagaż osobisty o wartości do 300 USD oraz dodatkowo nowe rzeczy o wartości do 300 USD, nabyte w argentyńskiej strefie wolnocłowej. Przy wyjeździe na lotnisku można odzyskać podatek VAT (IVA) od większości zakupionych na terenie Argentyny towarów o wartości ponad 70 ARS (minimalna kwota na jednym rachunku) w sklepach włączonych do systemu „Global Refund”.

PRZEPISY PRAWNE
Przypadki naruszania i łamania prawa argentyńskiego mogą być karane grzywną lub pozbawieniem wolności. Argentyna jest obecnie jednym z głównych szlaków przemytu narkotyków z Ekwadoru, Kolumbii i Peru do Europy. Przemyt narkotyków jest zagrożony bardzo surowymi karami więzienia. Należy bezwzględnie wystrzegać się przyjmowania przesyłek lub toreb od obcych osób.

MELDUNEK
Poruszanie się po Argentynie jest swobodne. Nie ma obowiązku meldunkowego.

UBEZPIECZENIE
Nie ma obowiązku posiadania ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych, lecz ze względu na wysokie koszty ewentualnego leczenia (choroba, wypadki) są one zalecane. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane, o ile ich ważność obejmuje terytorium Argentyny, a firma ubezpieczeniowa ma odpowiednie umowy z towarzystwami miejscowymi lub przedstawicielstwami innych firm zagranicznych działających w tym kraju.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Nie są wymagane żadne zaświadczenia o szczepieniach. Nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne (niemniej jednak zaleca się przed wyjazdem sprawdzenie aktualności tej informacji w stacji epidemiologicznej). Opieka medyczna jest ogólnie dostępna, średni koszt wizyty prywatnej wynosi 50 USD.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Nie ma formalnego wymogu posiadania międzynarodowego prawa jazdy, lecz jest to wskazane. Przy wypożyczaniu samochodów należy okazać polskie prawo jazdy oraz posiadać kartę kredytową. Należy pamiętać, że sygnalizatory świetlne na skrzyżowaniach dróg ustawione są bezpośrednio za skrzyżowaniem (tj. za przejściem dla pieszych). Autostrady są płatne. Wychodząc z samochodu nie należy pozostawiać w nim rzeczy, zwłaszcza aparatów fotograficznych, telefonów komórkowych, laptopów, dokumentów i pieniędzy.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Z uwagi na duże odległości w Argentynie często korzysta się z komunikacji lotniczej. Istnieje też rozwinięty system połączeń autobusowych oraz w mniejszym stopniu kolejowych. Dostępne są usługi rent-a-car, popularną formą jest wynajęcie samochodu z kierowcą (remis) lub miejskich taksówek. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się korzystanie z licencjonowanych korporacji radio-taxi lub remisów. Należy unikać przypadkowych „okazji” lub namów osób podających się za kierowców na lotniskach lub terminalach autobusowych.
Turystyka w Mendozie. Warunki do uprawiania wspinaczki wysokogórskiej w Argentynie są zdecydowanie trudniejsze niż w Europie. Zgodnie z opinią ekspertów szczyt Aconcagua – 6962 m – stopniem trudności odpowiada ośmiotysięcznikom. Przez to rośnie częstotliwość wypadków, spowodowanych obrzękiem płuc lub mózgu, również na lżejszych trasach przeznaczonych dla mniej doświadczonych turystów. Zaleca się ścisłe przestrzeganie obowiązkowej aklimatyzacji, która powinna wynosić co najmniej 10 dni. Należy również uważać na szczególnie szybkie zmiany pogody w tym regionie. Akcje poszukiwawcze, transport do szpitala są dokonywane na własny koszt poszkodowanego lub pokrywane przez osobiste ubezpieczenie. Warto więc zainteresować się przy wykupywaniu polisy w Polsce, czy obejmuje ona takie koszty. Doradza się także przestrzeganie zasad obowiązujących na terenie rezerwatu. Po przybyciu do Mendozy dobrze jest skontaktować się z lokalną agencją Ministerstwa Turystyki (Secretaria de Turismo), aby uzyskać najbardziej wiarygodną informację o warunkach wspinaczki.

BEZPIECZEŃSTWO
Notuje się wysoki poziom zagrożenia przestępczością pospolitą (kradzieże, włamania), w tym z użyciem broni. Zaleca się zachowanie ostrożności i czujności. Najlepiej wystrzegać się demonstracji zamożności w ubiorze lub zachowaniu. Nie należy zapuszczać się w ubogie dzielnice, szczególnie w porze wieczorowej lub nocnej. Bilety, dokumenty, większe sumy pieniędzy lub cenne przedmioty zaleca się przechowywać w sejfie hotelowym, a przy sobie nosić jedynie niezbędne kwoty. Warto zaopatrzyć się w kopię dokumentu tożsamości (paszport), oryginał zaś przechowywać w bezpiecznym miejscu. Istnieje specjalna formacja policyjna – Policia de Turismo, która zwłaszcza w okresach urlopowych patroluje główne miejsca przyciągające turystów.

RELIGIA, OBYCZAJE
Dominującą religią w Argentynie jest katolicyzm (90% mieszkańców), jednakże panuje całkowita wolność różnych wyznań, wśród których można wymienić protestantyzm, judaizm, islam, prawosławie oraz inne.

ŚWIĘTA
Dni wolne od pracy to: 1 stycznia Nowy Rok, Luty – Karnawał*, Marzec-kwiecień * Święta Wielkanocne, 2 kwietnia** Święto Kombatanta oraz poległych w walce o Malwiny (Falklandy), 1 maja Święto Pracy, 25 maja Rocznica powstania pierwszego rządu narodowego, 20 czerwca*** Święto Flagi Narodowej, 9 lipca Święto Niepodległości, 12 października** Święto Rasy (Święto odkrycia Ameryki), 8 grudnia Święto Niepokalanego Poczęcia NMP, 25 grudnia Boże Narodzenie

* Święto ruchome
** Jeśli wypada we wtorek lub środę, przenosi się na poprzedzający poniedziałek, a jeśli wypada w czwartek lub piątek, obchodzone jest w kolejny poniedziałek
*** Święto jest obchodzone w trzeci poniedziałek właściwego miesiąca

PRZYDATNE INFORMACJE:
Oficjalnym językiem Republiki Argentyńskiej jest hiszpański. Forma potoczna różni się w gramatyce i wymowie od klasycznej hiszpańszczyzny. W Buenos Aires może przybierać formę żargonową (lunfardo), wywodzącą się z dawnych okolic portowych.
Populacja kraju wynosi obecnie ponad 40 mln osób, z których ponad jedna trzecia mieszka w stolicy, Buenos Aires i okolicach. Średnia gęstość zaludnienia – 13 osób na 1 km2.
Oficjalną walutą Argentyny jest peso (ARS). Banknoty mają nominały 2, 5, 10, 20, 50 i 100 peso, bilon o wartości 1 oraz 2 peso i 1, 5, 10, 25 i 50 centavos. Kurs peso argentyńskiego do walut wymiennych jest zmienny i podawany na bieżąco przez argentyńskie banki i kantory. W lutym 2012 r. kurs wynosił: 1 EUR = 6,5 ARS, 1 USD = 4,7 ARS.
Mimo że dolary USA bywają przyjmowane jako środek płatniczy, wymiana na peso jest dokonywana w bankach (należy przedstawić paszport) oraz autoryzowanych kantorach (między kursem w kantorze i w banku występują czasem znaczne różnice). Należy raczej unikać wymiany u osób przypadkowych ze względu na ryzyko otrzymania fałszywych pieniędzy. Najbardziej popularne karty kredytowe to American Express, VISA, Diners Club i MasterCard (przeważnie przy płaceniu kartami kredytowymi należy okazać ważny dokument identyfikacyjny – w przypadku cudzoziemców paszport). Ze względu na trudności ekonomiczne część restauracji i sklepów preferuje płacenie gotówką oraz proponuje upusty przy tej formie płatności. Poza Buenos Aires mogą występować kłopoty przy płaceniu czekami podróżnymi.
Czas pracy urzędów i sklepów: Banki i kantory: poniedziałek-piątek 10.00-15.00. Agencje turystyczne i punkty usługowe: z reguły 9.00-12.00 oraz 14.00-19.00. Sklepy: w wielkich miastach 9.00-20.00, w głębi kraju jest zwyczaj przerwy około południa. W soboty godziny pracy: 9.00-13.00. Kawiarnie, cukiernie i pizzerie: otwarte praktycznie przez całą dobę z przerwą między drugą i szóstą rano. Obiady w restauracjach są serwowane od 12.30, kolacje zaś od 20.30; „szybkie jedzenie” jest podawane praktycznie o każdej porze.
Zwyczajowo wielkość napiwku w restauracjach i kawiarniach wynosi ok. 10% kwoty rachunku. Niewielkie napiwki są dawane portierom, bagażowym i obsłudze w teatrach.
Przy planowaniu wyjazdów należy pamiętać, iż na półkuli południowej pory roku są przeciwne do tych na półkuli północnej. Argentyna ma bardzo urozmaicone warunki klimatyczne: klimat umiarkowany i wilgotny na równinach pampy, zimny i wilgotny na skrajnym zachodzie Patagonii, subtropikalny na północy Międzyrzecza (w widłach Parany i Urugwaju) i gorący na północnym zachodzie kraju. Od listopada do marca (wiosna-lato) średnia temperatur jest ok. 23 st. C, od czerwca do września (jesień-zima) ok. 12 st. C. Klimat w Buenos Aires może być bardzo gorący i wilgotny, z temperaturami rzędu 27 st. C i do 35 st. C oraz wilgotnością latem około 70%. Zimą temperatura waha się ok. 11 st. C, zaś wiosną i jesienią ok. 17 st. C.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie e-konsulat.

 

CHILE (Republika Chile)
Stolica: Santiago
Waluta: peso chilijskie (CLP);
Języki urzędowe: hiszpański

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele RP nie potrzebują wizy na pobyt do 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdów na pobyt stały, w celu podjęcia pracy lub nauki. Minimalny okres ważności paszportu przy wjeździe nie jest określony. Przy wjeździe nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego. Opłata lotniskowa przy lotach międzynarodowych wynosi 30 USD.

PRZEPISY CELNE
Do Chile można wwieźć gotówkę do 10.000 USD. Większe sumy należy zadeklarować (www.aduana.cl/prontus_aduana_eng/site/edic/base/port/foreign_travelers.html).
Rygorystyczne przepisy fitosanitarne zakazują przywozu do Chile wszelkich artykułów spożywczych w stanie surowym (np. owoców, warzyw, mięsa, kiełbas, serów, miodów, nasion, roślin). Bezwzględnie zaleca się wpisywanie do deklaracji sanitarnej wszelkich przewożonych przez turystę produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Przy wjeździe do Chile bagaże są prześwietlane, w przypadku znalezienia zabronionych produktów, które nie zostały zadeklarowane, nakładane są bardzo wysokie kary, bez możliwości apelacji (http://www.sag.gob.cl/).
Zwolnieniu od opłat celnych podlega bagaż osobisty i rzeczy osobistego użytku (aparat fotograficzny, kamera etc.). Bez opłat celnych można też wwieźć do 400 sztuk papierosów i 2,5 l napojów alkoholowych. Należy zadeklarować rzeczy osobiste o znacznej wartości (np. profesjonalny sprzęt elektroniczny). Nie ma ograniczeń dotyczących wymiany pieniędzy. W Chile nie stosuje się procedury zwrotu podatku VAT obcokrajowcom.

PRZEPISY PRAWNE
Surowo zwalczana jest przestępczość narkotykowa. Przemyt środków odurzających podlega karze od 5 do 15 lat pozbawienia wolności. W sprawach, w których w grę wchodzą większe ilości narkotyków, stroną oskarżającą w procesie jest także Rada Obrony Państwa jako organ strzegący interesów kraju.

MELDUNEK
Obowiązek meldowania cudzoziemców spoczywa na osobach udzielających gościny lub na administracji hoteli, w których zatrzymują się turyści.

UBEZPIECZENIE
Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczeń osobowych. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane wybiórczo, zależnie od rodzaju udzielonej usługi medycznej: uznawane są w przypadku leczenia szpitalnego, nie są uznawane w przypadku leczenia ambulatoryjnego lub udzielenia pomocy doraźnej (pogotowie).

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Zaleca się jednak szczepienie przeciw durowi brzusznemu, błonicy z tężcem, wściekliźnie oraz żółtaczce A i B, którą zagrożenie występuje zwłaszcza w okresie letnim. Należy pić wodę butelkowaną lub przegotowaną, unikać spożywania surowych warzyw lub dezynfekować je specjalnymi płynami.
Co roku na terenach wiejskich odnotowuje się przypadki zarażenia wirusem Hanta, przenoszonym przez myszy polne, który powoduje wysoką gorączkę i ciężką niewydolność układu oddechowego (objawy przypominają grypę; ok. 30 proc. zachorowań kończy się śmiercią). Aby nie zarazić się wirusem, należy szczególnie dbać o higienę podczas biwakowania, dobrze wietrzyć pomieszczenia przed zamieszkaniem, zwłaszcza w południowych regionach Chile.
Zaleca się używanie kremów z wysokim filtrem ze względu na silne promieniowanie UV.
Prywatna opieka medyczna jest na dobrym poziomie. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 80 USD, specjalistycznej – 100 USD, doby pobytu w szpitalu ok. 350-400 USD. Płatności dokonuje się z góry gotówką, czekiem podróżnym lub kartą. Cudzoziemcy nie mają możliwości bezpłatnego korzystania z publicznej opieki medycznej. Wyjątkiem od tego są wyłącznie sytuacje ratowania życia.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Od kierowców wymagane jest posiadanie polskiego i międzynarodowego prawa jazdy wystawionego przez uprawnioną polską instytucję.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Nie ma ograniczeń. Autostrada panamerykańska (Ruta 5) jest podstawą transportu drogowego Chile. Ponadto nowoczesne autostrady łączą główne ośrodki miejskie z portami, np. Santiago – San Antonio, Santiago – Valparaiso i Vina del Mar. Komunikacja drogowa obsługiwana jest przez liczne linie autobusowe (m.in. Turbus, Pullman, JAC). Chile ma także dobrze rozwiniętą sieć lotnisk krajowych, z których najważniejszym jest Arturo Merino Benitez w Santiago. Lotniska regionalne znajdują się w: Arica, Antofagasta, Concepción, Puerto Montt, Iquique, Calama, Punta Arenas, Temuco, Copiapó, Osorno i La Serena.
Kolejowy transport pasażerski ma znikome znaczenie, obsługuje trasy łączące Santiago z miastami na południu kraju (Santiago – Chillan) oraz kilka połączeń regionalnych, również na południu kraju.

BEZPIECZEŃSTWO
Chile jest jednym z najbezpieczniejszych krajów w Ameryce Łacińskiej, jednakże rośnie przestępczość pospolita, szczególnie w Santiago, Valparaiso i innych ośrodkach turystycznych. Kradzieże pieniędzy, dokumentów, przede wszystkim paszportów i innych cenniejszych przedmiotów zdarzają się we wszystkich miejscach uczęszczanych przez turystów, zwłaszcza w metrze, na dworcach autobusowych i w autobusach dalekobieżnych.

ŚWIĘTA
Dni wolne od pracy: Nowy Rok, Wielki Piątek, 1 maja, 21 maja – rocznica bitwy pod Iquique, 29 czerwca – Św. Piotra i Pawła, 16 lipca – Matki Boskiej z Karmelu, 15 sierpnia – Wniebowzięcie NMP, 18 września – Święto Niepodległości, 19 września – Święto Armii, 12 października – Dzień Odkrycia Ameryki, 1 listopada – Wszystkich Świętych, 8 grudnia – Niepokalane Poczęcie NMP, 25 grudnia – Boże Narodzenie.

PRZYDATNE INFORMACJE:
Niektóre firmy turystyczne przyjmują płatności w USD.
W powszechnym użyciu są czeki podróżne oraz karty kredytowe i debetowe.
Godziny pracy biur: od poniedziałku do piątku 9.00-13.00 i 14.00-18.00; banki – od poniedziałku do piątku 9.00-14.00; poczty – od poniedziałku do piątku 8.00-18.00, a w soboty 9.00-13.00.
Supermarkety czynne są od poniedziałku do niedzieli 8.00-22.30, centra handlowe – od poniedziałku do niedzieli 11.00-21.00.
Różnica czasu: czas letni w Polsce – 6 godzin, czas zimowy w Polsce – 4 godziny
Numer kierunkowy kraju 00 56
Strona Ambasady RP w Chile   www.santiagodechile.msz.gov.pl
Oficjalna strona internetowa Chile: www.thisischile.cl

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie e-konsulat.

 

 

19-10-2024 - 15-11-2024

7500 zł + 1000 USD + przelot

Czas: 28 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: ubezpieczenie KL 40.000 EUR i NNW 15.000 PLN, transport: autobusy, taksówki na trasie wycieczki (poza fakultatywnymi), noclegi, koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: przelotu Warszawa - Buenos Aires - Warszawa (ok. 5500 PLN), kosztów wyżywienia (ok. 10-15 USD dziennie), zezwolenia na trekking do baz pod Aconcaguą (ok. 100 USD), zajęć fakultatywnych (ceny podane w programie wyprawy), biletów wstępu (łącznie ok. 100 USD), napiwków, opłaty wylotowej z Argentyny (ok. 20 USD)

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: