INDIE: od Waranasi do Bombaju


3500 zł + 500 USD + przelot, CZAS: 18 DNI


26-10-2024 - 12-11-2024 - zapisy trwają, dołącz do nas!

Indie to kraj niezwykły, pełen kontrastów, rozmaitych kultur i niezwykłej przyrody. Indie można poznawać przez lata, a i tak nadal będą zaskakiwać. Indie to ulice tętniące życiem, pełne kolorów, ludzi, zapachów i wydarzeń. Pierwszy kontakt z otoczeniem sprawia, że serce bije mocniej. Czeka nas wiele wrażeń, wystarczy że damy się pochłonąć tej rozmaitości. Program Indie… został stworzony dla osób, które  pierwszy raz odwiedzają Indie. Jego założeniem jest poznanie zróżnicowanej rzeczywistości, od spokojnej wsi po olbrzymie metropolie.

Przyjeżdżamy do Delhi (stolica) i spacerujemy gwarnymi ulicami. Udamy się na przejażdżkę motorikszami, odwiedzimy olbrzymi meczet Jamia Masjit oraz Czerwony Fort – wybudowane przez Shahdżahana, twórcę Tadź Mahal. Z Delhi jedziemy do najświętszego miasta świata – Waranasi, poświęconego długowłosemu bogu Śiwie. Każdego dnia przybywają tam tysiące pielgrzymów. Na olbrzymich schodach ofiarnych – ghatach spotkamy wielu świętych mężów i zobaczymy płonące stosy pogrzebowe. Indie słyną z panteonu niezliczonych bóstw, niektórzy uważają, że jest ich milion…

Eksplorując Indie dalej z Waranasi pojedziemy do Khajuraho. Ta mała dziś wioska była kiedyś stolicą wielkiego królestwa. Znajduje się tam wiele świątyń zdobionych misternymi rzeźbami, często o charakterze erotycznym. Kolejne miejsce to spokojna Orchha z równie piękną architekturą. Wreszcie, Indie to Taj Mahal w Agrze. To olbrzymie mauzoleum wbudował dla swojej żony- Mumtaz Mahal – po jej śmierci cesarz Shahdżahan. Z Agry jedziemy do Sanchi – najstarszego ośrodka buddyjskiego na świecie, gdzie wznoszą się wielkie buddyjskie stupy. Zwiedzimy imponujące skalne świątynie Ellory i Ajanty wyrzeźbione w jednym kawałku skały. Na koniec poznamy Indie od strony jednej z największych metropolii świata – legendarnego Bombaju.

1 DZIEŃ: przelot Polska – Indie
Przelot z Warszawy do Delhi, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

2 DZIEŃ: Delhi
Przylot do Delhi, przejazd do hotelu w dzielnicy Pahar Ganj, zakwaterowanie, wypoczynek. Zwiedzanie starego Delhi: Czerwony Fort (ok. 6 USD) i Jamia Masjit – wielkiego Meczetu (te monumentalne budowle są dziełami słynnego Szahdżahana – budowniczego Tadź Mahal), świątynia dżinijska z ptasim szpitalem. Obiad w świątyni Sikhijskiej. Zapoznanie się z kuchnią indyjską. Nocleg w Delhi.

3 DZIEŃ: Delhi
Poranne zwiedzanie nowego Delhi: India Gate (42-metrowy łuk triumfalny), spacer Drogą Królewską obok Pałacu Prezydenckiego i Parlamentu, Dźantar Mantar (ok. 2 USD) – obserwatorium astronomiczne z XVIII wieku na świeżym powietrzu, jedno z 4 dobrze zachowanych w Indiach, znajdują się tu zegary słoneczne i inne ciekawe budowle służące do obserwacji ciał niebieskich. Nocleg w Delhi.

4 DZIEŃ: Agra
Wcześnie rano wyjazd pociągiem do Agry (ok. 4 godzin). Zwiedzanie: Tadź Mahal (ok. 20 USD) – jeden z cudów świata, mauzoleum z białego marmuru wybudowane w XVII wieku przez Szahdżahana dla ukochanej małżonki Mumtaz Mahal, aby zapewnić jej wejście do nieba, Czerwony Fort – zespół pałacowy nad rzeką Jamuną z czasów mogolskich, ogrodzony potężnymi murami z czerwonego piaskowca, który ostatecznie stał się więzieniem budowniczego Tadź Mahalu. Nocleg w Agrze.

5 DZIEŃ: Fatehpur Sikri
Wycieczka do Fatehpur Sikri – stolicy imperium mogolskiego z czasów cesarza Akbara. Zwiedzanie ruin starego miasta, pięknie zdobionych pałaców z piaskowca (ok. 6 USD), olbrzymiego meczetu z wysoką na 54 metry Buland Bhawan – Bramą Zwycięstwa, pomyślanego jako replika meczetu w Mekce. Powrót do Agry. Przejazd na stację kolejową i wyjazd pociągiem sypialnym drugiej klasy (sleeper class) do Waranasi.

6 DZIEŃ: Waranasi
Poranny przyjazd do Waranasi – miasta boga Śiwy, nad świętą rzeką Ganges. Zakwaterowanie w hotelu w centrum starego miasta, pełnego krętych uliczek i zaułków, w pobliżu ghatów – świętych schodów nad brzegiem rzeki. Z hotelu rozpościera się przepiękny widok na Ganges i miasto. Wycieczka łodzią do Fortu Ram Nagar (XVII w.), znajdującego się po drugiej stronie rzeki. W drodze powrotnej odwiedzimy czerwoną Świątynię Durgi (krwawe wcielenie bogini), Świątynię Hanumana – boga małpy (uwaga na małpy podkradające jedzenie!). Nocleg w Waranasi.

7 DZIEŃ: Waranasi
Spacer pełnym życia brzegiem Gangesu. Zobaczymy Złotą Świątynie Vishwanathy – wcielenie boga Śiwy oraz meczet wielkiego mogoła Aurangzeba – Alamgir. Wycieczka do Sarnath – tutaj Budda wygłosił swoje pierwsze kazanie – miejsce to upamiętnia olbrzymia stupa Dhamekh (wstęp ok. 4 USD), odwiedzimy główną świątynię, świątynię dżinijską, liczne klasztory, wybudowane podobnie jak w Bodhgaya przez kraje buddyjskie: klasztor birmański, tajski, japoński, chiński, muzeum archeologiczne ze słynną kolumną Aśoki. Wieczorem: wyjście na obrzędy „pudźa” nad Gangesem oraz spacer na Manikarnika Ghat – największy ghat kremacyjny, gdzie spala się kilkaset ciał dziennie. Zakupy: sklepy z kolorowymi jedwabiami i licznymi pamiątkami. Nocleg w Waranasi.

8 DZIEŃ: Waranasi
Wycieczka łodzią, o wschodzie słońca, wzdłuż ghatów. Obserwujemy miasto budzące się do życia: Hindusów odprawiających poranne rytuały, modlących się i obmywających w rzece. Dalsze zwiedzanie Waranasi. Nocny przejazd do Satny.

9 DZIEŃ: Kajuraho
Dalszy przejazd do Kajuraho – stolicy Królestwa Ćandeli, które dziś jest maleńką wioską. Z odległych czasów (IX/X w.) pozostało wiele olbrzymich świątyń. Zwiedzanie zachodniej i wschodniej grupy świątyń, niektóre z rzeźb na fasadach przedstawiają słynne sceny erotyczne. Wycieczka rowerowa do starej części Khajuraho, gdzie znajduje się wiele świątyń dżinijskich. Nocleg w Kajuraho.

10 DZIEŃ: Panna
Wycieczka do Parku Narodowego Panna (ok. 20 USD), gdzie możemy obserwować m.in. jelenie sambar, antylopy, langury, krokodyle, a przy odrobinie szczęścia nawet tygrysy. Popołudniowy przejazd do Orchha. Wieczorny spacer po zabytkowym mieście. Nocleg.

11 DZIEŃ: Orchha
Zwiedzanie uroczego miasteczka Orchha: pałac Jahangiri, z którego roztacza się malowniczy widok na okolicę, pałac książęcy Raja Mahal z pięknymi freskami przedstawiającymi sceny z polowań oraz świątynia Lakshmi Narajan. Przejzd do Sanchi (około 300 km). Nocleg w Sanchi.

12 DZIEŃ: Sanchi
Sanchi to  jedno z najważniejszych buddyjskich stanowisk archeologicznych na świecie. Pierwsze stupy wzniósł tutaj w III w.p.n.e. wielki cesarz Aśoka, który po przejściu na buddyzm stał się jego gorliwym wyznawcą. Zwiedzanie miasteczka (ok. 6 USD): Wielka Stupa wybudowana przez Aśokę, liczne stupy i świątynie z czasów Aśoki, muzeum archeologiczne (do środka Wiekiej Stupy prowadzą cztery rzeźbione bramy zaliczane do najwspanialszych zabytków sztuki buddyjskiej w Indiach). Nocleg w Sanchi.

13 DZIEŃ: Bhopal
Poranny przejazd do spokojnego Bhopalu. Krótkie zwiedzanie miasta: meczet Tal-ul-Masjit – jeden z  największych i najpiękniejszych meczetów w Indiach, pochodzący z czasów mogolskich. Przejazd do Bhimbetka, gdzie znajduje się kilka tysięcy niegdyś zamieszkałych jaskiń. Ściany ponad połowy z nich pokrywają malowidła ze scenami z życia ich mieszkańców. Najstarsze mają około 12 tysięcy lat. Powrót do Bhopal. Nocny wyjazd pociągiem do Aurangabadu.

14 DZIEŃ: Aurangabad, Ellora
Przyjazd do Aurangabadu. Wycieczka do Ellory, gdzie znajdują się 34 świątynie skalne trzech indyjskich religii: buddyzmu, dżinizmu i hinduizmu, powstałe pomiędzy VII a XI w.n.e. Najwspanialsza z z nich to Kajlasanatha – olbrzymia, pełna detali architektonicznych budowla wykuta w skalnym zboczu. Po drodze odwiedzimy grób cesarza Aurangzeba oraz fort w Daulatabadzie. Nocleg w Aurangabadzie.

15 DZIEŃ: Ajanta
Wycieczka do Ajanty (UNESCO, wstęp ok. 5 USD). Ajanta to olbrzymi kompleks świątynnych jaskiń wykutych w zboczu skalnym powyżej koryta rzeki. Świątynie powstawały od II w.p.n.e. do IX w.n.e. Dzięki izolacji zachowało się wiele malowideł ściennych oraz imponujących rzeźb, uchodzących za najważniejsze dzieła sztuki buddyjskiej w Indiach. Wieczorny wyjazd nocnym pociągiem do Bombaju.

16 DZIEŃ: Bombaj
Poranny przyjazd do Bombaju, jednego z największych miast świata (ponad 20 mln mieszkańców). Zakwaterowanie na Colabie, starej dzielnicy miasta w pobliżu słynnego hotelu Tadź Mahal i Bramy Indii. Wycieczka na wyspę Elephantę (UNESCO). Na wyspie znajdują się wydrążone w skałach świątynie hinduistyczne m.in. z olbrzymim posągiem trójgłowego bóstwa stwórcy – Brahmy. Wieczorny spacer po kolonialnym Bombaju. Odpoczynek. Wyjście do kina lub na imprezę. Nocleg w Bombaju.

17 DZIEŃ: Bombaj
Zwiedzanie wiktoriańskiej części miasta: katedra Św. Tomasza, Fontanna Flory, Uniwersytet, Victoria  Terminus – wiktoriański dworzec osobowy, wieża zegarowa, spacery po plaży Chowpatta i nadmorską promenadą. Fakultatywne wycieczki do dalszych części miasta. Zakupy. Odpoczynek. Nocleg w Bombaju.

18 DZIEŃ: przelot Indie – Polska 
Przelot z Bombaju do Warszawy z przesiadką w jednym z portów europejskich.

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

 

grupy

GRUPA

Grupa od 6 do 11 osób.

dokumenty

Do udziału w wyprawie niezbędne będzie uzyskanie wizy indyjskiej. W celu uzyskania e-wizy indyjskiej należy wypełnić internetowy wniosek wizowy na stronie https://indianvisaonline.gov.in/evisa/tvoa.html. Biuro przekazuje instrukcję wypełniania wniosku i udziela wszelkiej pomocy w procesie aplikowania o wizę. Do uzyskania e-wizy niezbędny będzie paszport (i jego skan) ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wyprawy z 2 wolnymi stronami oraz aktualne zdjęcie paszportowe (w wersji elektronicznej).

jak-sie-spakowac

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem (warunki transportu bagażu zwłaszcza w górach mogą być różne), waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy).

Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 5 kg.

jak-sie-ubrac

JAK SIĘ UBRAĆ?

Temperatury w trakcie wyprawy będą raczej wysokie. Mogą zdarzyć się chłodniejsze noce i poranki.
– obuwie: wygodne, lekkie buty sportowe, rozchodzone sandały, klapki pod prysznic
– polar, lekka kurtka sportowa
– apaszka lub cienki szalik (może przydać się w transporcie, w pociągach i autobusach często zdarzają się przeciągi)
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– długie, cienkie spodnie i przewiewna bluzka z długim rękawem, najlepiej z bawełny (niezbędne do zwiedzania świątyń)

Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży lub w praniu (w większości hoteli można tanio oddać rzeczy do prania).

co-bezwzglednie-nalezy-zabrac

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– aparat fotograficzny, mogą przydać się dodatkowe baterie do aparatu ze względu na częste awarie prądu
– lekki śpiwór lub prześcieradło
– kubek najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania w hotelu kawy lub herbaty
– ręcznik, świetnie sprawdzają się ręczniki z mikrofibry, zajmują mało miejsca, są lekkie i szybkoschnące
– papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z wysokim faktorem (dużo czasu spędzamy na słońcu)
– małą kłódkę i łańcuch do zabezpieczenia bagażu w trakcie transportu (można kupić na miejscu)
– latarkę (może być czołówka) i świeczkę, ze względu na awarie prądu
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach
– zatyczki do uszu (dla osób, które mają problemy z zasypianiem np. w pociągach)
– drobne upominki dla dzieci, np. długopisy, maskotki (lepiej nie zabierać słodyczy, w miejscach gdzie jest dużo turystów dzieci często chorują na próchnicę)

pieniadze

PIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać 300-400 dolarów amerykańskich, przeznaczonych na jedzenie i bilety wstępów oraz dodatkowe pieniądze na udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.

Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży. Koniecznie trzeba się targować (rzeczywista wartość towarów jest często dużo niższa niż pierwsza cena podawana przez sprzedawcę).

Dolary muszą być w bardzo dobrym stanie, nowe (duże głowy prezydentów na banknotach). Nie opłaca się zabierać niskich nominałów (1-10 $), gdyż przy wymianie na rupie indyjskie mają one niższą wartość.

Bankomaty są dostępne rzadko, tylko w dużych miastach i nie zawsze działają.

zdrowie

ZDROWIE

Ryzyko zarażenia malarią niewielkie.

Szczepienia nie są obowiązkowe lecz zalecane (żółtaczka A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny).

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania (unikać Doksycykliny, która nie działa na wiele tutejszych chorób)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
– witaminy, wapno na wzmocnienie
– leki na przeziębienia, które zdarzają się tu dość często, zazwyczaj są głównym chorobowym utrudnieniem (aspiryna, fervex, gripex itp.)
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu
– środek przeciwko komarom, np. OFF, Mugga

jedzenie

JEDZENIE

Kuchnia indyjska jest pełna niespodzianek. Dla turystów to prawdziwa przygoda kulinarna, ekscytująca mieszanka nieznanych wcześniej smaków.

Najłatwiej dostępne są posiłki wegetariańskie (to istny raj dla wegetarian), jednak w wielu miejscach nie brakuje również mięsa, zwłaszcza w restauracjach muzułmańskich.

Typowe indyjskie posiłki składają się z ryżu, warzyw, przeróżnych sosów (np. dal – sos z grochu, fasoli lub soczewicy), sera panir – przygotowywanego z mleka krowiego, indyjskich placków takich jak ciapati czy nan i dużej ilości egzotycznych przypraw.

W związku z inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem, biorąc pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych. Najlepiej, przynajmniej na początku, ograniczyć się posiłków gotowanych lub smażonych, a unikać np. surowych warzyw.

Dla osób ortodoksyjnie podchodzących do spraw żywienia tzn. sztywno przywiązanych do kuchni europejskiej mogą wystąpić pewne utrudnienia:
– trudno o mocną kawę bez cukru
– herbatę również pije się z dużą ilością cukru, mlekiem i przyprawami
– chleb jest dostępny jedynie w wersji chleba tostowego
– jedzenie bywa czasami ostro przyprawione

Warto zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie). Większość jedzenia można kupić na miejscu.

transport

TRANSPORT

Pociągi – zazwyczaj podróżujemy pociągami sypialnymi 2 klasy. W wagonach znajdują się niezamykane przedziały z rozkładanymi łóżkami, umieszczonymi na trzech poziomach (po 6 w każdym boksie). Warto mieć własny śpiwór lub przynajmniej prześcieradło. Bagaże dla „świętego spokoju” najlepiej przypiąć za pomocą kłódki i łańcucha do specjalnych uchwytów pod łóżkami. Podróż takim pociągiem to niezwykłe przeżycie, czasem bywa głośno (pojawiają się np. hałaśliwi sprzedawcy herbaty). Indyjskie pociągi mają też tendencje do opóźnień, trzeba więc nieraz wykazać się cierpliwością. Pomimo tego, jest to najszybszy i najbardziej komfortowy sposób podróżowania.

Inne środki transportu:
– autobusy, często bez klimatyzacji
– taksówki
– motoriksze lub riksze rowerowe

noclegi

NOCLEGI

Zazwyczaj nocujemy w pokojach dwuosobowych z łazienkami, bez klimatyzacji ale  wyposażonych w wiatrak. Standardy noclegów w hotelach indyjskich odbiegają od standardów europejskich, zależą też od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej. Często europejskie poczucie czystości nie znajduje przełożenia na warunki indyjskie, dlatego  warto zabrać własny śpiwór lub prześcieradło. Często zdarzają się również awarie prądu i wody.

W Indiach standardowym pokoju dwuosobowym jest jedno duże łóżko, ale nie brakuje w nim miejsca ;-). Pilot często szuka hoteli na miejscu, w związku z brakiem możliwości wcześniejszej ich rezerwacji na odległość. W skrajnych sytuacjach  może zdarzyć się, że grupa jest rozlokowana w dwóch hotelach.

telefon-i-internet

INTERNET, TELEFON

W dużych miastach są dostępne kafejki internetowe, jednak często ze starym sprzętem i wolnym łączem internetowym. Sporadycznie w hotelach może być dostępne wi-fi.

Rozmowy do Polski to koszty 5-10 zł za minutę z telefonu polskiego. Można też korzystać z lokalnych budek telefonicznych/telefonów, oznaczonych symbolem ISD (koszt połączenia na telefon stacjonarny to około 60 groszy za minutę, na telefon komórkowy ok. 1,20 zł za minutę.

elektrycznosc

ELEKTRYCZNOŚĆ

Gniazdka elektryczne są podobne jak w Polsce, ale często zdarza, że ze względu na nieco inną budowę wtyczki z nich wypadają.

W Indiach częste są awarie prądu. Zdarza się, że prąd jest dostępny tylko przez kilka godzin na dobę. W takich sytuacjach warto mieć ze sobą latarkę i zapasowe baterie.

napiwki

NAPIWKI

W restauracjach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku.

W transporcie: dla kierowców samochodów wynajętych dla grupy, przy dłuższych przejazdach.

Zwiedzanie: dla miejscowych przewodników.

INDIE (Republika Indii)
Stolica: Delhi (New Delhi)
Waluta: rupia indyjska (INR)
Języki urzędowe: hindi, angielski oraz 21 lokalnych języków urzędowych

PRZEPISY WJAZDOWE

Obywatele polscy są objęci obowiązkiem wizowym. Dzięki wprowadzeniu e-wizy indyjskiej całą procedurę wizową można wykonać online, w tym dokonać płatności i wydrukować wizę bez konieczności składania wizyty w ambasadzie. Szczegóły programu e-wizowego są dostępne na stronie: https://indianvisaonline.gov.in

Posiadacze e-wizy mogą wjechać na teren Indii przez 28 portów lotniczych: Delhi, Mumbai, Chennai, Kolkata, Thiruvananthapuram, Bengaluru, Hyderabad, Cochin, Goa, Ahmedabad, Amritsar, Gaya, Jaipur, Lucknow, Trichy, Varanasi, Calicut, Mangalore, Pune, Nagpur, Coimbatore, Bagdogra, Guwahati, Chandigarh, Visakhapatnam, Madurai, Bhubaneswar oraz Port Blair, a także 5 portów morskich: Mumbai, Cochin, Mormugao, Chennai, New Mangalore.

Opuszczenie terytorium Indii z e-wizą jest możliwe w większości punktów granicznych, z wyjątkiem obszarów ograniczonego ruchu turystycznego, na które trzeba uzyskać osobne pozwolenie. W sprawach dotyczących procedury ubiegania się o wizę w innych kategoriach oraz wymaganych dokumentów, należy kontaktować się z Ambasadą Indii w Warszawie.

Nie ma obowiązku udokumentowania określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu. Przebywanie na terenie Indii bez ważnej wizy jest traktowane jako poważne wykroczenie, a cudzoziemcy na okres prowadzonego dochodzenia podlegają zatrzymaniu w areszcie. W przypadku utraty paszportu i otrzymania nowego dokumentu podróży istnieje obowiązek uzyskania nowej wizy na dalszy pobyt lub wyjazd z Indii.

BEZPIECZEŃSTWO

W niektórych regionach istnieje zagrożenie zamachami terrorystycznymi i przestępczością pospolitą, szczególnie kradzieże kieszonkowe w miejscach tłumnie odwiedzanych przez turystów. Problemem są też nieuczciwi sprzedawcy, kierowcy riksz i taksówek. Wysokość opłaty za przejazd należy ustalać zawsze przed rozpoczęciem podróży.

Szczególnie zagrożone atakami terrorystycznymi są miejsca odwiedzane przez turystów w dużych miastach oraz tereny stanów: Dżammu i Kaszmir oraz niektórych stanów północno-wschodnich. Ze względu na zamieszki na tle religijnym wskazane jest zachowanie ostrożności w miejscach skupisk mniejszości wyznaniowych.

Obywatele polscy powinni posiadać przy sobie kopie paszportów i wiz indyjskich, co bardzo przyspiesza uzyskanie nowych dokumentów, w przypadku utraty ich oryginałów. W związku z informacjami o zgłaszanych przypadkach przestępstw na tle seksualnym, których ofiarami padają również zagraniczne turystki, kobiety powinny zachować szczególną ostrożność.

UBEZPIECZENIE

Polisy ubezpieczeniowe uznawane są zgodnie z przyjętymi na świecie zasadami. Wskazane jest wykupienie pakietu ubezpieczeniowego od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. Osoby udające się w góry (szczególnie stan Dżammu i Kaszmir – rejon Ladakh) powinny być w posiadaniu polis ubezpieczeniowych obejmujących trekking na poziomie powyżej 2400 metrów n.p.m.

ZDROWIE

Nie są wymagane żadne szczepienia. Zaleca się szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno – epidemiologiczną.

W niektórych rejonach Indii uzasadnione jest przyjmowanie leków przeciwmalarycznych. Ryzyko zachorowań na malarię i dengę wzrasta w okresie bezpośrednio po monsunie. Zaleca się przestrzeganie higieny, picie wody wyłącznie przegotowanej lub butelkowanej. Nie należy spożywać owoców i warzyw bez ich uprzedniego umycia. Należy powstrzymywać się od picia napojów z lodem (niewiadome pochodzenie wody). W przypadku problemów żołądkowych należy udać się do lekarza (w związku ze specyficzną florą bakteryjną stosowanie środków używanych w Europie nie jest zalecane).

Dostęp do opieki medycznej zależy od miejsca pobytu. W dużych miastach nie ma problemów z uzyskaniem fachowej pomocy w prywatnych ośrodkach zdrowia i szpitalach. Koszt wizyty lekarskiej waha się od 10 do 20 USD, doba w szpitalu kosztuje od 30 do 120 USD (bez zabiegów i badań). W mniejszych miastach ceny tych usług są niższe. Apteki są dobrze zaopatrzone w lekarstwa.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU

Wymagane jest specjalne zezwolenie na wjazd do stanów Sikkim, Arunaćal Pradeś, Nagaland, Manipur, Mizoram oraz archipelag Andamanów i Nikobarów.

Poza podróżowaniem po głównych szlakach prowadzących do punktów kontroli granicznej, należy unikać podróżowania w pobliżu granicy z Pakistanem. W niektórych regionach z uwagi na ukształtowanie terenu brak jest widocznego oznakowania granicy państwowej, co może prowadzić do nieświadomego, nielegalnego przekroczenia granicy pomiędzy dwoma państwami.

Przed podróżowaniem po Indiach należy upewnić się, że region do którego się udajemy nie będzie w tym czasie miejscem pielgrzymek religijnych. Uroczystości religijne potrafią sparaliżować komunikację, uniemożliwiając wydostanie się z regionu.

Pomiędzy grudniem a kwietniem wszystkie połączenia lotnicze na trasie z Indii do Europy są przepełnione. Należy przybyć na lotnisko z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym, gdyż mogą nas czekać długie kolejki na lotnisku. Dodatkowo w miesiącach od grudnia do lutego podróżujący przez lotnisko w Delhi muszą być przygotowani na wielogodzinne opóźnienia lotów (w tym okresie w Delhi często występują gęste mgły paraliżujące ruch lotniczy).

Regiony wysokogórskie w Kaszmirze oraz Himaćal Pradeś są szczególnie narażone na występowanie lawin śnieżnych lub osunięć terenu. Osoby udające się w góry powinny być świadome tego, że na obszarach górskich nie ma komercyjnych usług ratunkowych operujących na wysokościach powyżej 3000 m. W niektórych przygranicznych regionach górskich pomoc może być świadczona wyłącznie przez siły powietrzne Indii, które mają ograniczone możliwości logistyczne w tym względzie, a świadczenie pomocy ratunkowej nie należy do ich obowiązków.

CŁO

Nie ma ograniczeń co do wysokości kwot przewożonych pieniędzy. Należy zgłaszać gotówkę równą lub przewyższającą kwotę 10 tys. USD. Bez cła można wwieźć: rzeczy osobiste, upominki o wartości do 100 USD na osobę, 200 szt. papierosów i 1 l mocnego alkoholu. Bezwzględnie zabroniony jest przywóz broni i amunicji. Nie wolno wwozić złota i srebra poza przedmiotami osobistego użytku. Z Indii nie wolno wywozić: antyków (przedmiotów mających ponad 100 lat), wyrobów z kości słoniowej, skór zwierząt (szczególnie gadów), skorup żółwi.

PRZEPISY PRAWNE

Zabrania się wwozu i wywozu narkotyków. Za samo posiadanie małej ilości środków odurzających na potrzeby osobiste grozi kara pozbawienia wolności na okres min. 6 miesięcy. Osoby zatrzymane za próbę przemytu narkotyków podlegają karze pozbawienia wolności nie mniejszej niż 10 lat.

W Indiach obowiązuje bezwzględny zakaz posiadania i używania telefonów satelitarnych. Zgłoszenie wwozu telefonu satelitarnego w deklaracji celnej przy wjeździe do Indii nie chroni jego posiadacza przed konsekwencjami w postaci konfiskaty telefonu, kary grzywny, a nawet kary pozbawienia wolności do lat 3 w przypadku wykrycia takiego sprzętu w czasie pobytu w Indiach.

Korzystanie z lornetek, teleskopów oraz aparatów fotograficznych z silnymi transfokatorami może wzbudzać zainteresowanie służb policyjnych i porządkowych i wymagać składania wyjaśnień przez osobę korzystającą z takiego sprzętu. Odradza się korzystanie z tego sprzętu w pobliżu miejsc objętych zakazem fotografowania oraz innych, np.: porty morskie, porty lotnicze, obiekty wojskowe, dworce kolejowe, przejścia graniczne.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności.

PRZYDATNE INFORMACJE
– walutę można wymienić na lotniskach, w hotelach, upoważnionych bankach i u uprawnionych dealerów
– Hindusi chętnie widzą uczestnictwo turystów w uroczystościach religijnych, jednak dostęp do niektórych świątyń może być ograniczony
– w miejscach uczęszczanych przez turystów należy liczyć się z żądaniem drobnej opłaty
– należy wystrzegać się propozycji sprzedaży wysyłkowej biżuterii i kamieni szlachetnych za zaliczką, zazwyczaj w zamian za zaliczki nie otrzymuje się zakupionego towaru lub jest to towar bezwartościowy, ddzyskanie pieniędzy jest prawie niemożliwe
– Indie leżą na obszarze sejsmicznie aktywnym

26-10-2024 - 12-11-2024

3500 zł + 500 USD + przelot

Czas: 18 dni

Zarejestruj się
Cena zawiera: noclegi, ubezpieczenie KL 45.000 EUR i NNW 20.000 PLN, transport: pociągi, autobusy, taksówki na trasie wycieczki (poza fakultatywnymi), koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera: przelotu na trasie Warszawa-Delhi, Bombaj-Warszawa (ok. 2500 PLN), kosztów wyżywienia (ok. 10 USD dziennie), zajęć fakultatywnych (ceny podane w programie wyprawy), biletów wstępu, napiwków, wizy indyjskiej (e-visa we własnym zakresie - koszt ok. 25 USD, pomagamy w uzyskaniu e-visy)

Zgłoszenie do wyprawy:

termin:

Twoje dane: