ETIOPIA (zdj. Bogusław Skarus)

Zdjęcia z Etiopii naszego przyjaciela i uczestnika wielu naszych wypraw – Bogusława Skarusa. Zapraszamy na jego stronę www.skarus.pl Piękne zdjęcia z różnych zakątków świata.

ETIOPIA – słoneczna Abisynia i Danakil

ETIOPIA – słoneczna Abisynia i Danakil- 24 dni

* program autorski Urszuli Musyl

Możemy zorganizować wycieczkę dla 4-5 osób w dowolnym terminie!

Słoneczna Abisynia to kraina niezwykła, od lat uwodząca podróżników pięknymi zielonymi krajobrazami i niezwykłą kulturą. Egzotyczne ptaki, dywany kolorowych kwiatów, spektakularne góry, czyli po prostu zapierająca dech w piersiach przyroda tworzy wspaniałą scenerię całej wyprawy do Etiopii.

W czasie naszej podróży zawitamy w góry Semien, obejrzymy wodospad Błękitnego Nilu oraz przemierzymy wyżyny Tigraju. Krajobrazową kulminacją będzie Danakil. Pobyt na spektakularnej pustyni Danakil, gdzie z brzegu krateru czynnego wulkanu Erta Ala będziemy podziwiać buchającą złotymi iskrami lawę, przejdziemy po wenusjańskich formacjach siarkowych źródeł, a zmęczonym stopom damy wypocząć w słonym jeziorze.

Oprócz niespotykanej nigdzie indziej przyrody, Etiopia to przede wszystkim kraj niezmiernie bogaty i ciekawy historycznie i kulturowo. Zwiedzimy ortodoksyjne kościoły, zarówno te w miastach, jak i te mniej dostępne, położone w odległych górskich rejonach. Poznamy ciekawostki związane z powstaniem kościołów w Lalibeli i Gonderze. Dla równowagi w programie wycieczki uwzględniliśmy także odrobinę klimatu muzułmańskiego (Harer) i przedchrześcijańskiego (Aksum, Tiya). W historię Etiopii wpisany jest również ruch rastafari, o którym dowiemy się sporo w czasie wizyty w Shashemanie.

Etiopia jest rozległa i niezmiernie różnorodna kulturowo i chociaż nie sposób być wszędzie, to w czasie 23 dni zapoznamy się ze wszystkimi najważniejszymi kulturowymi i przyrodniczymi atrakcjami Etiopii. Będziemy mieli wiele okazji do uczestniczenia w tradycyjnej ceremonii parzenia kawy, posmakujemy liści chatu, spróbujemy wyjątkowej lokalnej kuchni, napijemy się wina tej, posłuchamy etiopskiego jazzu i muzyki tradycyjnej. Chociaż podróżowanie po kraju jest wymagające, wszelkie autobusowe czy wspinaczkowe trudy zawsze są sowicie wynagradzane tym, co czeka na nas u celu.

Etiopia to spełnienie marzeń wielu podróżników zafascynowanych Afryką. Legendarnym Czarnym Lądem, tajemniczym i pięknym.

1 DZIEŃ 
Wylot z Warszawy do Addis Abeby z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

2 DZIEŃ – Addis Abeba
Przylot do stolicy Etiopii. Zakwaterowanie, krótki odpoczynek i śniadanie. Po wstępnej aklimatyzacji ruszamy na miasto. Pierwszym punktem zwiedzania jest Muzeum Narodowe Etiopii, gdzie w galerii archeologicznej zobaczymy Australopitecus afarensis, pieszczotliwie nazwanego Lucy. Ponadto wśród innych eksponatów podziwiać będziemy artefakty cywilizacji preaksumskiej oraz sztukę plemion zamieszkujących Etiopię. Następnie udamy się do katedry Kiddist Selassie, miejsca pochówku cesarza Halie Selassie i jego małżonki. Po katedrze Świętej Trójcy zwiedzimy kościół Baata oraz znajdujące się w jego wnętrzu mauzoleum Menelika II, jego żony Taitu i córki Zaeuditu. Po południu będziemy spacerować po okolicy Piazza i zwiedzimy katedrę św. Jerzego, gdzie można podziwiać dobrze zachowane malowidła. Wieczorem zjemy kolację w tradycyjnej restauracji, gdzie zapoznamy się z etiopską kuchnią. Po posiłku obejrzymy pokaz tańców z różnych regionów kraju.

3 DZIEŃ – Bahyr Dar
Przejazd autobusem do Bahyr Dar. Droga z Addis do Bahyr Dar zajmuje około 14 godzin. Chociaż podróż jest długa i męcząca wszelkie trudy wynagrodzą nam spektakularne widoki etiopskiego krajobrazu oraz przejazd mostem przez Błękitny Nil. Odpoczynek i nocleg w Bahyr Dar.

4 DZIEŃ – Bahyr Dar
Z samego rana wsiądziemy na łódkę i spędzimy kilka kolejnych godzin na jeziorze Tana – największym jeziorze Etiopii. Wycieczka łodzią to wspaniała okazja do podziwiania lokalnej fauny i flory zwłaszcza endemicznych gatunków ptaków, a przy odrobinie szczęścia również hipopotamów (nie jest to stały punkt programu, zależy od hipopotamów). W czasie rejsu zatrzymamy się w kilku klasztorach. Będziemy mieli możliwość zwiedzenia Debre Marjam, Kibran Gabriel (tutaj wstęp mają tylko mężczyźni), Kirdane Mihret i Bet Marjam. Po południu udamy się nad wodospad Błękitnego Nilu.

5 DZIEŃ – Gonder
Przejazd do Gonderu – dawnej stolicy kraju. Po krótkim odpoczynku i obiedzie zwidzimy Dzielnicę Królewską (Fasil Ghebbi) całkowicie odrestaurowaną i wpisaną w 1979 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z fortu przejedziemy rikszą do łaźni Fasilidesa, a następnie do kościoła Debre Bihran Selassie słynącego z malowanego stropu przedstawiającego 80 głów cherubinów. Nocleg w Gonderze. Zainteresowani mogą tego dnia lub następnego udać się do pobliskiej wioski etiopskich Żydów – Felaszy. Miejscowość Wolleka położona jest zaledwie 5 km od Gonderu. Inną alternatywą jest wizyta w Centrum Szkoleniowym dla Kobiet (3 km od Gonderu), gdzie można kupić tradycyjną czarną ceramikę i wyroby tkackie.

6 DZIEŃ – Gonder
Wyprawa w góry Semien. Podążając szlakiem atrakcji docenionych przez UNESCO rano pojedziemy na półdniową wyprawę do Parku Narodowego Semien, gdzie z bliska podziwiać będziemy abisyńską przyrodę, a zwłaszcza endemiczną dla Etiopii dżeladę, małpę o charakterystycznej czerwonej łacie na piersi. Powrót do Gonderu i nocleg.

7 DZIEŃ – do Aksum
W drodze do Aksum. Nocleg w Szyrie.

8 DZIEŃ – Aksum
Dojazd do Aksum. Dzień relaksu, po tygodniu intensywnego podróżowania. Odpoczniemy i nabierzemy sił do dalszej podróży.

9 DZIEŃ – Aksum
Aksum to obecnie małe miasteczko, które poszczycić się może wielką historią. Swego czasu była to nie tylko stolica kraju, lecz centrum wielkiej cywilizacji, gdzie rozkwitło chrześcijaństwo tak bardzo wpisane w kulturę dzisiejszej Etiopii. Obejrzymy m.in. pochodzące z czasów przedchrześcijańskich obeliski, muzeum archeologiczne, katedrę NMP, basen królowej Saby i tablicę króla Ezany.

10 DZIEŃ – do Mekelie
Przejazd do Mekelie. W drodze do Mekelie zatrzymamy się i wraz z przewodnikiem pójdziemy na krótki trekking (ok. 3 godz.) do usytuowanego na skalnym klifie kościoła Abuna Yemata Guh. Wspinaczka nie jest trudna, jednak ostatni jej etap to podejście na niemal pionową ścianę. Trudy drogi wynagrodzi nam roztaczający się na całą okolicę widok oraz przepiękne wnętrze świątyni. Nocleg w Mekelie.

11-14 DZIEŃ – Danakil
Danakil. Pustynia Danakilska rozciąga się od granicy z Erytreą i wyżyn Tigraju daleko na wschód, aż do Dżibuti. Jest to najgorętsze miejsce na Ziemi, a także najsuchsze i najniżej położone w Afryce. Jednak surowy klimat i niedostępność tego absolutnego odludzia równoważą nieprawdopodobne i niepowtarzalne formacje geologiczne takie jak czynny wulkan, siarkowe źródła i solne jezioro. Naszą podróż zaczniemy od wizyty w Afarskiej wiosce, gdzie zjemy obiad. Potem czeka nas długi przejazd jeepami przez Danakil do obozowiska. Po krótkiej przerwie i posiłku wyruszymy w 8 km marsz do krateru wulkanu Erta Ala. Dotrzemy tam późną nocą lub tuż przed wschodem słońca, aby móc podziwiać rozgrzaną do czerwoności magmę w ciemności. W czasie kolejnych dni zobaczymy również kosmiczny krajobraz siarkowych źródeł, czerwone jezioro i solne jezioro. Przyjrzymy się tradycyjnym metodom wydobycia soli oraz karawanom wielbłądów transportującym ten cenny ładunek. Późnym popołudniem czwartego dnia wrócimy do Mekelie, aby po trudach pustyni cieszyć się prysznicem, zimnym piwem i najlepszą w Etiopii… pizzą.

15 DZIEŃ – do Lalibeli
Podróż w kierunku Lalibeli. Nocleg w Ueldija.

16-17 DZIEŃ – Lalibela
Po przyjeździe i zakwaterowaniu zjemy obiad i spotkamy się z przewodnikiem, który oprowadzi nas po kościołach Lalibeli (UNESCO). Rozległy kompleks świątynny jest nie tylko najbardziej znaną na świcie turystyczną atrakcją Etiopii, lecz przede wszystkim nadal funkcjonującym ośrodkiem sakralnym i duchowym chrześcijaństwa. Etiopczycy wierzą, że kościoły wykuły w skale zastępy aniołów i chociaż archeologiczna prawda jest nieco inna, nie ujmuje to temu pięknemu miejscu ani magii ani uroku. Drugi dzień pobytu w Lalibeli poświęcimy na dalsze zwiedzanie. Zakupimy również zielone ziarna kawy i przyjrzymy się jak wprawna gospodyni praży je domowym sposobem. Chętni mogą wynająć muły i ruszyć w otaczające Lalibelę góry, gdzie znajdują się klasztory. Wieczór spędzimy w pijalni lokalnego wina tej.

18 DZIEŃ – Harer
Przelot z Lalibeli do Hareru. Zakwaterowanie i nocleg w Harerze.

19 DZIEŃ – Harer
Harer to położone we wschodniej części Etiopii muzułmańskie miasto, którego starówka wpisana została na listę UNESCO. Zwiedzanie Hareru to przede wszystkim uroczy spacer w zakamarkach wąskich malowniczych uliczek. Obejrzymy pałac Ras Mekonena – rezydencję, w której dzieciństwo spędził cesarz Haile Selassie, dom Rimbauda i miejscowy targ. Wieczorem odważni będą mogli karmić na wpół oswojone hieny.

20 DZIEŃ – Addis Abeba
Powrót z Hareru do Addis autobusem. Zakwaterowanie i nocleg. Chętni mogą udać się do klubu Jazz Launge i posłuchać na żywo etiopskiego jazzu.

21 DZIEŃ – Shashemanie
Wyjazd do Shashemanie z postojem w Tiya. Kolejny dzień w podróży. Tym razem zatrzymamy się w małej mieścinie Tiya, gdzie znajdują się tajemnicze stele ozdobione rzeźbami, których znaczenia do tej pory nie odgadnięto (UNESCO). Po obiedzie udamy się w dalszą drogę do Shashemanie – rastafriańskiej wioski. Nocleg w Shashemanie.

22 DZIEŃ – Shashemanie
Shashemanie i Uendo Gennet. W Shashemanie zatrzymamy się w rasta wiosce Jamajka, w uroczym pensjonacie prowadzonym przez małżeństwo francuskich rastafarian. Zapoznamy się z kulturą etiopskich rastafarian, zwiedzimy Museum of Black Lion i kościół Niyabinghi. Posłuchamy etiopskiego reggae, zjemy organiczne domowe jedzenie i gdy już nabierzemy sił pojedziemy do pobliskich gorących źródeł nazywanych Zielonym Rajem, gdzie oddamy się kąpielom i szeroko pojętemu relaksowi ciała i ducha.

23 DZIEŃ – Addis Abeba
Powrót do Addis Abeby we wczesnych godzinach porannych. Lotnisko i wylot późnym wieczorem do Polski.

24 DZIEŃ
Przylot do Warszawy.

UWAGA! Etiopia to kraj, w którym dopiero tworzy się infrastruktura: w trakcie budowy są asfaltowe drogi i tylko na niektórych odcinkach podróżuje się szybko i komfortowo. Większość przejazdów jest długa i odbywa się po szutrowych drogach. Przemieszczanie się nie jest więc łatwe, dlatego program jest ramowy i może ulec zmianie.